MENU:

Aldona Falecka

Biblioteka 2020/21

Uczniowie! Zachęcam do pobrania darmowych ebooków na stronie https://woblink.com/katalog/ebooki/darmowe. Myślę, że każdy z Was znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

_________________________________________________________________________________________________________

Kochani uczniowie - biblioteki towarzyszą ludziom praktycznie od początku istnienia ludzkości. Dziś przedstawiam Wam najstarszą bibliotekę epoki starożytnej - Bibliotekę Aleksandryjską.

   

 • Naukowa i literacka instytucja Aleksandrii, powstała na polecenie Ptolemeusza I;
 • W szczytowym okresie jej istnienia zgromadzono w niej pół miliona zwojów (ok. 100 tys. współczesnych woluminów); Obecnie zasoby wszystkich polskich bibiotek szacuje się na około 130 mln woluminów!!!
 • Metody gromadzenia zbiorów były niekonwencjonalne → m.in. rekwirowano wszystkie rękopisy znajdowane na statkach przybywających do Aleksandrii. Właściciele otrzymywali z powrotem tylko kopie sporządzane w królewskim skryptorium.

Tradycja historyczna na temat końca Biblioteki jest niejasna. Istnieją przekazy, iż budynek wraz z księgozbiorem spłonął w czasie walk ulicznych toczonych w Aleksandrii przez żołnierzy Cezara; inna wersja mówi, że Biblioteka przetrwała aż do późnego antyku, a nawet najazdu arabskiego.

____________________________________________________________________________________________

10 CIEKAWOSTEK O BIBLIOTEKACH

1. Na początek ciekawostka historyczna.
W starożytnym Egipcie wszystkie okręty odwiedzające miasto zmuszone były oddać wszelkie posiadane książki do Biblioteki Aleksandryjskiej w celu ich skopiowania. Oryginały zostawały w Bibliotece , a kopia wracała do właściciela.

2. Choć brzmi to nieprawdopodobnie...
w Stanach Zjednoczonych jest więcej bibliotek publicznych niż McDonalds'ów. Pracuje w nich 126, 300 bibliotekarzy. To mniej więcej tylu, ilu mieszkańców liczą polskie miasta: Opole czy Gorzów Wielkopolski.

                                                                 

                                          Opole                                                            Gorzów Wielkopolski

3. Niektóre niemieckie miasta
mają u siebie "Biblioteki Sztuki", gdzie za kilka euro można wypożyczyć obrazy i rzeźby. Przez kilka miesięcy zdobią dom wypożyczającego, któy może chwalić się swoją "ambitną" kolekcją.

 

4. Gdyby wszystkie książki z Biblioteki Kongresu Stanów Zjednoczonych
zdigitalizować , zajęłyby około 15 terabajtów. Bibioteka ta jest największą tego typu instytucją na świecie. W jej zbiorach znajduje się ponad 162 mln różnego rodzaju dokumentów, w tym m.in.: ponad 38,6 mln książek, 70,3 mln rękopisów, 5,6 mln map i atlasów, 14,2 mln fotografii, 17,1 mln mikrofilmów oraz 7,2 mln dokumentów muzycznych w ponad 470 językach!!!

                   

Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych

 

5. Biblioteka na Uniwersytecie Harwarda
posiada w swojej kolekcji książki oprawione w ludzką skórę. Trzy tomy odkryto kilka lat temu, ale podejrzewa się, że w bibliotece może być ich więcej. Jedną z nich jest XVII - wieczny traktat o prawie hiszpańskim, w którym można znaleźć taką adnotację:

"oprawa tej ksiązki to wszystko, co pozostało po moim przyjacielu Jonasie Wright, który został żywcem obdarty ze skóry przez Wauma [afrykańskie plemię] czwartego dnia miesiąca sierpnia 1632 roku. Król Mbesa dał mi tę książkę, która wcześniej należała do biednego Jonasa, razem z kawałkiem jego skóry, przeznaczonej na oprawę. Niech spoczywa w pokoju."

        
Biblioteka Uniwersytetu Harvardu w Stanach Zjednoczonych

 

6. W Norwegii możesz
oddać książkę w dowolnej bibliotece w kraju, niezależnie od tego, gdzie została wypożyczona. Większość bibliotek posiada  wrzutnie i skrzynki, dlatego można zrobić to o dowolnej porze. Co ciekawe, nie obowiązuje tam limit wypożyczonych książek.

 

7. W bibliotece w Oakland (Kaliformia)
można wypożyczyć 3500 narzędzi. Hmmm, czyżby biblioteka przyjazna mężczyznom???

            

 

Biblioteka Publiczna w Oakland

8. Nie wszystkie biblioteki wymagają ciszy.
Biblioteka Tikkurila w Vantaa
w Finlandii ma specjalne pomieszczenie do karaoke, gdzie goście mogą wykonywać tysiące piosenek. Szczęśliwie ... nie przeszkadza się innym odwiedzającym bibliotekę - pokój jest całkowicie dźwiękoszczelny smileysmileysmiley

    

Biblioteka Tikkurila w Vantaa

9. W bibliotece w Anchorage na Alasce
można wypożyczyć wypchane zwierzęta, kości, futra.

      

Biblioteka Publiczna w Anchorage

10. W Bibliotece Joanina na Uniwersytecie w Coimbrze (Portugalia)
mieszka sporo nietoperzy
- nikt ich stamtąd nie wygania, gdyż ..... zjadają instekty, które mogłyby zagrażać książkom.

              

Biblioteka Joanina - Uniwersytet w Coimbrze

____________________________________________________________________________________________

                            25 listopada przypada ŚWIATOWY  DZIEŃ   PLUSZOWEGO  MISIA

   z tej okazji biblioteka szkolna ogłasza  konkurs plastyczny na pracę związaną z tym świętem.

CELE KONKURSU:

- rozwijanie zdolności plastycznych

- poznanie historii powstania pluszowego misia

- rozwijanie zainteresowania literaturą dziecięcą

REGULAMIN:

- konkurs skierowany jest do wszystkich chętnych uczniów klas I - IV

- technika i format wykonania prac jest dowolna

Prace należy dostarczyć do biblioteki szkolnej z chwilą powrotu do szkoły.

Podczas rozstrzygnięcia konkursu będzie brana pod uwagę pomysłowość i oryginalność wykonania.

Prace będą nagrodzone.

______________________________________________________________________________________________

DRODZY  UCZNIOWIE !

       Sytuacja z jaką obecnie przyszło nam się zmagać jest dla nas wszystkich bardzo trudna. Polecam spędzić ten niełatwy czas na nadrabianiu książkowych zaległości, bo nic tak nie koi nerwów i nie poprawia humoru jak dobra lektura, szczególnie ta lekka i zabawna.

Przedstawiam kilka tytułów, które poprawią Wasz nastrój i rozbawią do łez.

E. Bocek - "Ostatnia Arystokratka"; "Arystokratka w ukropie"; "Arystokratka na koniu";

A. Lingas-Łaniewska -   "Randka z Hugo Bosym" ;

R. Semple  - "Mikołajek" ;

M. Witkiewicz, A. Rogozińska  - "Pudełko z marzeniami" ;

T. Pratchett - "Kolor magii", "Blask fantastyczny" ;

O. Rudnicka - "Były sobie świnki trzy" ;

A. Lindgren - "Pippi Pończoszanka" ;

W. Bruce Cameron - "Był sobie szczeniak. Ellie" 

Miłego czytania!

______________________________________________________________________________________________________

Ciekawostki związane z czytaniem książek

 1.  Niejaki Mateusz Jabłoński z Gniezna jest prawdopodobnie najszybciej czytającym na świecie człowiekiem. W minutę potrafił przeczytać ponad 110 tys. słów.

 2. „Słownik gramatyczny języka polskiego” (2007-2015), w swojej obecnej wersji on-line liczy ok. 333 tys. słów.

 3. Badania pokazują, iż przedział wiekowy od 4 do 6 lat - to idealny moment na naukę czytania. Nauka czytania między 6 a 7 rokiem życia - staje się już znacznie większym wyzwaniem.

 4. Według badaczy z Uniwersytetu Yale, trzy czwarte uczniów, którzy radzą sobie słabo z czytaniem w trzeciej klasie podstawówki, będą radzić sobie słabo w dalszej karierze szkolnej i zawodowej.

 5. Z innych badań wynika, że pośród amerykańskich dzieci, które nauczą się czytać przed ukończeniem trzeciej klasy szkoły podstawowej – istotnie mniej prawdopodobne jest to, że skończą w więzieniu, zrezygnują ze szkoły, lub będą brać narkotyki.

 6. Dorośli, którzy czytają regularnie książki, są prawie trzy razy częściej skorzy uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych; prawie cztery razy częściej odwiedzają muzea lub ekspozycje sztuki, ponad dwa i pół raza częściej realizują wolontariat lub charytatywną pracę i ponad jeden i pół raza częściej uczestniczą w zajęciach sportowych.

 7. Badania czytelnictwa z 2015 r. pokazują, że ponad 6,2 miliona Polaków (19 proc. badanych) znajduje się poza kulturą pisma (nie mają kontaktu z treścią pisemną). Wynika też z nich, że 41,7 proc. Polaków przeczytało w ciągu ostatniego roku przynajmniej jedną książkę.

 8. W większości krajów europejskich czytelnictwo przekracza 50-procentowy próg, a w Czechach osiąga rekordowe 86 proc.

 9. Amerykanie czytają ponad dwa razy więcej od naszych rodaków! Badaniami zajęło się PawResearchCenter. Pokazują one, że przeciętny Amerykanin w ciągu roku czyta 12 książek. Co więcej, aż 73% mieszkańców USA przeczytało w tym okresie przynajmniej jedną powieść.

 10. Szacuje się, że ograniczone zdolności czytania kosztują biznes oraz podatników w USA około 30 miliardów rocznie w straconych pensjach, dodatkach oraz produktywności.

 11. Tygodniowa średnia czasu na całym świecie, poświęconego na czytanie wynosi 6,5 godziny.

 12. Połowa sprzedawanych obecnie książek jest kupowana przez osoby powyżej 45 roku życia.

 13. Kobiety kupują 68% wszystkich sprzedawanych książek.

 14. Przeważnie, osoba kupująca książkę spędzi 8 sekund, patrząc na przednia okładkę i 15 patrząc na tylną.

 15. Na której stronie ludzie najczęściej tracą zainteresowanie książką? 18!

 16. Najdłuższy na świecie drużynowy maraton czytania książek na głos, trwał 224 godziny i został wygrany przez Urugwajczyków w centrum handlowym w Paysandu w Urugwaju. Działo się to, między 12 a 22 września 2007 roku.

 17. Napisanie jednej powieści zajmuje średnio 475 godzin.

 18. Analiza biblioteki NASA pokazuje, iż ulubionymi książkami astronautów są miedzy innymi: “Opowieść o dwóch miastach” K. Dickensa, “Dwadzieścia tysięcy mil podmorskiej żeglugi” J. Verne oraz “London Bridges” J. Pattersona.

 19. Książki, które zostały napisane lub rozpoczęte za kratkami to między innymi “Don Kichot” M. Cervantesa, “Książę” N. Machiavellego, “Wędrówka Pielgrzyma” J. Bunyana i “De Profundis” O. Wilde'a. A słynny powieściopisarz niemiecki Karol May, twórca postaci szlachetnego wodza Apaczów Winnetou oraz jego białego przyjaciela Old Shatterhanda odkrył swój talent pisarski - właśnie w więzieniu.

 20. Największą zaliczką, jaką kiedykolwiek zapłacono za samo opublikowaną książkę to 4,125 milionów dolarów. Dom wydawniczy Simon & Schuster zapłacił tyle za “Najcenniejszy Dar” autorstwa Richarda Paula Evansa.

 21. Biblia jest powszechnie uważana za bestseller wszech czasów. Pierwsza Biblia wydrukowana została w nakładzie w ok. 200 egzemplarzy w latach 1452-1455 w Moguncji przez Jana Gutenberga, który był również jej wydawcą:165 egz. na papierze i 35 egz. na pergaminie. Do naszych czasów przetrwało 48 egzemplarzy tej najcenniejszej książki świata, z czego tylko 20 kompletnych. Najwięcej w USA – 14. Muzeum w Pelplinie posiada dwutomową – jedyną w Polsce – wersję na papierze, mającą oryginalną XV-wieczną oprawę, wykonaną przez mistrza Henryka Costera z Lubeki.

 22. Najlepiej sprzedającymi się książkami jednotomowymi są:

  „Opowieść o dwóch miastach” K. Dickensa w łącznym nakładzie - 200 milionów egz.

  „Władca Pierścieni” J. R. R. Tolkiena w łącznym nakładzie - 150 milionów egz.

  "Hobbit, czyli tam i z powrotem” J. R. R. Tolkiena w łącznym nakładzie – 140 milionów egz. Zaś najlepiej sprzedającą serią wydawniczą stał się „Harry Potter” J.K. Rowling w ilości - 450 milionów kompletów serii: 8 tomów i 3 suplementów.

 23.  

______________________________________________________________________________________________________ 

Drodzy uczniowie!

Poniżej przedstawiam  nagrodzone ebooki, do przeczytania których bardzo serdecznie zachęcam. Miłej lektury!

* R. Kosik - " Feliks, Net i Nika oraz gang niewidzialnych ludzi"

* A. Onichimowska - "Dziesięć stron świata"

* R. Witek - "Klub latających ciotek"

* A. Maleszka - "Magiczne drzewo"

* B. Kosmowska - "Sezon na zielone kasztany"; "Pozłacana rybka"; "Gwiazda z pierwszego piętra"

* K. Ryrych - "Lato na Rodos"; "Denim Blue"; "Król"

* M. Krajewska - "Noc między Tam i Tu"

* W. Cesarz - "Pamiętnik grzecznego psa"

* R. Piątkowska - "Na wszystko jest sposób"

______________________________________________________________________________________________

                                              

                                                                NAGRODA    LITERACKA    NIKE

 

Nagroda Literacka Nike to najważniejsze tego typu wyróżnienie w naszym kraju, przyznawana już od 1997 roku. Organizatorem konkursu jest fundacja Nagrody Literackiej "Nike".

"Nike" jest nagrodą za książkę roku. Przyznawana corocznie w pażdzierniku za najlepszą książkę roku poprzedniego. Celem nagrody jest promocja literatury polskiej ze szczególnym zwróceniem uwagi na powieśc.

W tym roku w ramach 24 edycji konkursu o prestiżową nagrodę ubiegało się 20 autorów, ale do finałów trafiło jedynie pięciu pisarzy, którzy walczyli o statuetkę oraz 100 tys. zł.

Nagrodę Literacką Nike otrzymał Radek Rak za "Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli". Nagrodzona książka to przepełniona mitami i legendami opowieść o podkarpackim bohaterze ludowym, przywódcy krwawej rabacji galicyjskiej.

Książka 33-letniego Radka, z zawodu weterynarza, przyniosła mu także miejsce na liście 10 najlepszych książek roku magazynu "Książki".

______________________________________________________________________________________________________

 

                                                                    OFERTA    ŚWIĄTECZNA

 

        Nadchodzące Święta z pewnością przeżyjemy inaczej niż zwykle. Zadbajmy jednak wspólnie o świąteczny nastrój. Pamiętajmy o prezentach dla bliskich i podarujmy im niezapomniane chwile.

Księgarnia Tuliszków, która współpracuje z naszą szkolną biblioteką, przygotowała listę tytułów świątecznych na której są książki przeznaczone dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Publikacje te mogą stanowić idealny prezent mikołajkowy i świąteczny , a także być sposobem na nudę i spędzenie wolnego czasu.

Księgarnia Tuliszków zaprasza do sklepu internetowego, do zakładki OFERTA ŚWIĄTECZNA, w której umieszczono wiele ciekawych książek -  od kolorowanek i malowanek wodnych, przez opowiadania, książki o zwyczajach  świątecznych, książki  z przepisami na potrawy wigilijne, aż po pięknie wydane tytuły beletrystyczne o tematyce Świąt Bożego Narodzenia:

https://www.ksiegarnia-tuliszkow.pl/plc/BOZE-NARODZENIE/362

Na blogu z kolei można znależć świąteczne rekomendacje książkowe:

https://www.ksiegarnia-tuliszkow.pl/pomysł-na-prezent-na-mikolajki-i-swieta

Pomocą w wyborze najlepszych prezentów mikołajkowych i świątecznych może być również specjalny film, który można obejrzeć na YouTubie:

https://www.youtube.com/watch?v=BU9Ts9t3NnU

______________________________________________________________________________________________________

 

                                                                      NAGRODA    NOBLA

       Nagrodę Nobla 2020 w dziedzinie literatury otrzymała amerykańska poetka i eseistka Louise Gluck. "Za jej niepowtarzalny, poetycki głos, który z surowym pięknem czyni ludzką egzystencję uniwersalną" - brzmiało uzasadnienie członków Akademii.

Zadebiutowała w 1968 roku i wkrótce została okrzyknięta jedną z najwybitniejszych poetek amerykańskiej literatury współczesnej. Oprócz kariery pisarskiej ma za sobą karierę naukową, jako nauczycielka poezji w kilku instytucjach. Poetka wydała 12 tomików poezji i zbiór esejów / o poezji /.

Jej prace są znane z emocjonalnej intensywności i częstego odwoływania się do mitów, historii lub natury w celu snucia rozważań na temat osobistych doświadczeń i współczesnego świata. W swoich pracach poetka skupia się na wyjaśnianiu aspektów traumy , pożądania i natury. Jej poezja znana jest ze szczerych wyrażeń smutku i izolacji.

77 -letnia Louise Gluck jest szesnastą kobietą nagrodzoną literackim Noblem. Jako pierwsza wyróżnienie to otrzymała  w 1909 roku Selma Lagerlof, pisarka szwedzka.

Wśród laureatek znalazły się także dwie Polki - Wisława Szymborska (1996 ) oraz Olga Tokarczuk (2018 ).

_______________________________________________________________________________________________

                                        Polecane książki dla dzieci o emocjach

Szanowni Rodzice !

Jeśli zastanawiacie się jak rozmawiać z dziećmi o emocjach, mam dla Was trzy propozycje książek , które pomogą Wam ten temat oswoić. Zapraszam do lektury.

Libby Walden , Richard Jones  - "Uczucia" / tł. B. Supeł / - bohaterem tej książki jest dziecko, które doznaje różnych stanów emocjonalnych. Odczuwa między innymi: odwagę, smutek, złość, radość, zazdrość, samotność, wstyd, ekscytację, strach, spokój. Książkowy bohater uświadamia dziecku, że  każdy człowiek ma prawo odczuwać różne emocje i to jest w porządku, nie należy się tego wstydzić. Każda emocja jest ważna i potrzebna. Jednak istotne jest to, by umieć o nich rozmawiać i panować nad nimi, bo wtedy żyje się lepiej.

Jo Witek, Christine Roussey - "W moim sercu" .Księga uczuć / tł. A. Rosiak/  - bohaterka tej książki otwiera przed nami swoje serce, w który panuje potworny bałagan. Jest tam szczęście, radość, złość, odawaga, spokój, smutek, strach. Trudno odnależć się w tej plątaninie różnych emocji. A one przecież wszystkie są ważne, potrzebne i mieszkają w sercu każdego człowieka. Nie należy ich lekceważyć. Warto nauczyć się je rozróżniać, nazywać i z nimi pracować.

Anna Lleons - "Kolorowy potwór " /tł.J.Maksymowicz-Hamann/ - autorka, tłumacząc czym są emocje, posłużyła się efektem wizualizacji i techniką pop-up. Emocje umieściła między innymi na spirali, która przecież w każdym z nas buzuje z większą lub mniejszą siłą. A jeśli w emocjach jest bałagan, to...mamy kłopot. Czasem zatem zrobić z nimi porządek. Autorka przedstawiła emocje w odpowiednich kolorach, a każdej z nich towarzyszy tytułowy kolorowy potwór z odpowiednią do danej emocji miną. Zostały one posegregowane do odpowiednich pojemników, co lepiej zobrazuje dziecku ich sens i pomoże je sobie wyobrazić.

______________________________________________________________________________________________________

                                                                           CO   CZYTAĆ ?

Książkowe propozycje, nie tylko dla dzieci....

1."Mmmm"  - Monika i Adam Świerżewscy

2. "Ja, Bobik, czyli prawdziwa historia o kocie, który myślał, że jest królem"  - Ewa Kozyra-Pawlak

3. "Figury"  -  Maria Terlikowska

4. "Pierwsze urodziny prosiaczka"  - Aleksandra Woldańska-Płocińska

5. "Kto się schował" - Satoru Onishi

6. "Myszka"  -  Dorota Gellner

7. "Prezenty Astona"  -  Lotta Geffenblad

8. "Opowiem Ci, mamo co robią koty"  -  Nikola Kucharska

9. "Figle Migle"  -  Herve Tullet

10."Rok w mieście"  -  Katarzyna Bogucka

11."Basia i zwierzaki"  -  Zofia Stanecka

12."Jeden dzień"  -  Aleksandra i Daniel Mizielińscy

13."Popatrz w niebo"  -  Joanna Gębal, Monika Zborowska

 

Wiadomości

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa im. Danuty Siedzikówny "Inki" w Jeleniewie
  ul. Suwalska 51
  16-404 Jeleniewo
  woj. podlaskie
 • sekretariat:
  (87) 568 30 33 lub 500 112 994

  księgowość, fax:
  (87) 568 30 29

Galeria zdjęć