MENU:

Aldona Falecka

Moje przedmioty

Drodzy Uczniowie

W związku z zaistniałą sytuacją i brakiem możliwości wypożyczenia lektur ze szkolnej biblioteki, zachęcam Was drodzy Uczniowie do czytania książek, które posiadacie w domu, a także książek w formie elektronicznej.

Poniżej regulamin konkursu plastycznego pt. "Książka w domu" na ilustrację do przeczytanej książki.

Cele:

- rozbudzanie zainteresowań czytelniczych i propagowanie aktywności i kultury czytelniczej,

- zachęcanie uczniów do czytania,

- rozwijanie  zdolności plastycznych.

 

Regulamin konkursu:

- konkurs przeznaczony jest dla wszystkich chętnych uczniów klas I -VIII,

- uczniowie czytają dowolnie wybraną książkę,

- uczniowie wykonują ilustrację do przeczytanej książki.

 

Technika i format wykonania prac jest dowolna.

Prace należy dostarczyć do biblioteki szkolnej z chwilą powrotu do szkoły.

Podczas rozstrzygnięcia konkursu będzie brana pod uwagę pomysłowość i oryginalność wykonania.

Najciekawsze prace będą nagrodzone.

______________________________________________________________________________________________


Drodzy Uczniowie!

Ze względu na brak możliwości wypożyczenia książek ze szkolnej biblioteki, podaję, gdzie można znaleźć darmowe książki /lub prawie darmowe/,  ebooki i audiobooki.

- wolnelektury.pl. /całkowicie darmowa biblioteka cyfrowa zawierająca ponad 5500 tytułów, w tym wiele szkolnych lektur. Dostępne za pomocą darmowej aplikacji /Smartfony Android i Phone/;

- lektury.gov.pl serwis zawiera lektury szkolne wraz z ich wykazami oraz opisami;

- https://www.legimi.pl  serwis oferujący ebooki i audiobooki w abonamencie, odpowiedział na apel Fundacji Powszechnego Czytania i dołączył do projektu #TerazCzasNaCzytanie. W ramch tej akcji Legimi udostępnia za darmo książki dla dzieci i młodzieży;

- https://polska-poezja.pl serwis oferuje klasykę polskiej poezji czytaną przez znanych polskich aktorów. Za darmo w serwisie YouTube;

- https://audio-bajki.pl  nagrania bajek dostępne za darmo w serwisie YouTube;

- https://chmuraczytania.pl

- https://bajkowisko.pl  serwis oferuje wiele nagrań bajek i audiobooków dla dzieci.

Zachęcam do korzystania.

 

_______________________________________________________________________________________________

Szanowni Rodzice!

Polecam Państwu darmowy ebook o koronowirusie, który pomoże w wyjaśnieniu dzieciom czym jest wirus, jak zapobiegać jego rozprzestrzenianiu się i dlaczego tak diamentralnie wpłynął na obecną organizację naszego szkolnego życia. 

Koronawirus_-_informacje.pdf

Pozdrawiam serdecznie

Nauczyciel bibliotekarz Aldona Falecka

 

__________________________________________________________________________________

 

Drodzy uczniowie!

Przygotowałam przegląd książek, które warto przeczytać. Myślę, że każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

"Biały klaun" D.Milos - opowieść porównywana do Małego Księcia.O chłopcu daltoniście - jego smutku,marzeniach, problemach dnia codziennego. Nieodróżnianie kolorów jest przeszkodą w tym, by w przyszłości, podobnie jak rodzice, został klaunem w cyrku.Ta przypadłość staje się pretekstem do własnych poszukiwań i trudnych pytań.

"Tam gdzie żyją dzikie stwory" M.Sendak - mały Max zostaje za swoje niegrzeczne zachowanie odesłany przez matkę do pokoju.Dzięki wybujałej wyobrazni chłopiec udaje się do krainy dzikich stworów, gdzie zostaje królem.Mądra opowieść o dojrzewaniu, zdobywaniu doświadczeń, powrotach i wybaczeniu.

"Czerwony kapturek w wielkim mieście" A.Frisch - to współczesne nawiązanie do baśni braci Grimm. Dziewczynka w czerwieni idzie odwiedzić chorą babcię. Jej droga wiedzie przez miasto - bardzo uwodzicielskie, nęcące atrakcyjnymi wystawami, kolorowymi noenami i reklamami. Współczesna dżungla pełna niebezpieczeństw, dziwnych indywiduów, głośna i agresywna. Może stanowić początek rozmów na temat uniwersalności baśni i niebezpieczeństw we współczesnym świecie.

"Czasem jest pod górkę" B.Kosmowska - 11 tekstów , z których każdy ma innego bohatera. Łączy je ta sama szkoła. 11 problemów: relacje z rodzicami, rodzeństwem, kolegami z klasy, nauczycielami, marzenia. Teksty mają różne formy: blogowe wpisy, fragmenty pamiętnika, list. Polecam również jako lekturę dla rodziców.

"Nasza paczka" M.Peisert - pierwsza miłość, alkohol, narkotyki, konflikty z prawem, relacje z rówieśnikami, trudności w szkole. Opowieść o perypetiach nastoletniej Marty, która musi zderzyć się z problemami współczesnych nastolatków. Książka po którą powinni  sięgnąć rodzice.

"Mój pies bezdomy" S.Lean - wzruszająca historia nastoletniej Cally, która rok po śmierci matki postanawia zaniemówić. To protest przeciwko zachowaniu najbliższych, zwlaszcza ojca. Każdy zamknięty w swoim świecie. Wiele smutku i wiele prawdy o relacjach międzyludzkich po stracie ukochanej osoby. Polecam również rodzicom.

Miłej lektury!

______________________________________________________________________________________________________

 

                                   WIRTUALNE  FESTIWALE  LITERACKIE

      Stowarzyszenie Unia Literacka przygotowało akcję: UL z książkami, czyli wyjątkowy, wirtualny festiwal literacki. Codziennie o 18 literatki i literaci czytają i rozmawiają - w tygodniu dla młodzieży i dorosłych, a w weekendy dla młodszych czytelników.Wszystkie nagrania dostępne są na stronie Unia Literacka.

Piątek 3.04. - Olga Tokarczuk  przeczyta stare opowiadanie sprzed 22 lat, zatytułowane "Próba generalna".

Sobota 4.04. - Grzegorz Kasdepke przeczyta opowiadania z książki "Nutka. Najbardziej muzykalna pszczoła świata".

Niedziela 5.04 - Joanna Olech pokaże najfajniejsze książki dla dzieci i młodzieży z minionych dwóch - trzech lat, ulubionych przez siebie autorów.

 

 

___________________________________________________________________________________

Szanowni Rodzice!

 

 

 

      Obecna sytuacja okazała sie tak trudna, że wszyscy potrzebujemy w niej wsparcia. Ograniczenia, która zostały wymuszone pandemią koronawirusa, sprawiają, że czujemy strach, zagrożenie, głównie zas poszukujemy informacji, wsparcia ze strony najbliższych. Oczekują tego przede wszystkim dzieci, którym potrzebne jest szczególne wsparcie psychiczne.

   Jedną z jego form może być biblioterapia. Właściwie dobrany tekst literacki może przede wszystkim pomóc dziecku zrozumieć trudną sytuację, odnalezć się w niej, wpłynąć pozytywnie na stan emocjonalny. Można to zrobić dzięki dostępnym w różnych żródłach online tekstom.

    Proponuję Państwu blog Iwony Czesiul - Budkowskiej  Biblioteczka - apteczka, poświęcony biblioterapii i książkom, które wspierają rozwój emocjonalny i społeczny dzieci, oswajają zjawiska wywołujące lęk i podpowiadają sposoby radzenia sobie w sytuacjach emocjonalnie trudnych.

Autorka do konkretnych, trudnych sytuacji z którymi mogą borykać się dzieci, przyporządkowuje tytuły książek, których lektura może być "lekarstwem" na dany problem.

Serdecznie pozdrawiam .

______________________________________________________________________________________________________

 

Drodzy uczniowie!

  Podaję harmonogram kolejnych spotkań literackich w ramach akcji UL z książkami. Na pewno czytacie bez przerwy, ale raz dziennie o18 odkładajcie książki i oglądajcie na żywo.

poniedziałek 6.04. - Wojciech Chmielarz  przeczyta początek najnowszej powieści;

wtorek 7.04 - Inga Iwasiów przeczyta scenę wagonową dramatu "Religia";

środa 8.04. - Ewa Winnicka &Cezary Łazarewicz przeczytają i omówią fragmenty reportaży, które napisali jeszcze w ubiegłym stuleciu;

czwartek 9.04. - Julia Fiedorczuk poczyta "Pod słońcem". Opowie o Podlasiu, o Księdze Koneleta  i idei Esperanto;

piątek 10.04 - Stefan Chwin pogodne opowiadanie "Ku pokrzepieniu serc" z przekonaniem że "miłość niejedno ma imię";

sobota 11.04 - Joanna Mueller dobranocka literacka dla dzieci, czyli "Piraci dobrej roboty"'

niedziela 12.04. - Roksana Jędrzejewska  dobranocka literacka dla dzieci.

 

 

 

      

 

 

 

 

 

 

 

 

Wiadomości

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa im. Danuty Siedzikówny "Inki" w Jeleniewie
  ul. Suwalska 51
  16-404 Jeleniewo
  woj. podlaskie
 • sekretariat:
  (87) 568 30 33 lub 500 112 994

  księgowość, fax:
  (87) 568 30 29

Galeria zdjęć