Szanowni Rodzice!
Zapraszamy serdecznie na zebrania w dniu 04 maja br. (czwartek):
1/ godz. 15.30 (sala nr 9) - zebranie Rodziców klasy VIIIa - omówienie warunków przebiegu egzaminu ósmoklasisty (Rodzice klasy VIIIb zostaną poinformowani podczas spotkania z Wychowawcą klasy),
2/ godz. 16.00 (sala gimnastyczna) - informacyjne ogólnoszkolne zebranie Rodziców Dzieci z oddziału przedszkolnego i Uczniów klas 1 - 8 (sprawy bieżące, zmiany od nowego roku szkolnego). W spotkaniu wezmą również udział Nauczyciele zatrudnieni w Szkole, w tym Wychowawcy klas i Pedagog szkolny.
Bożena Sobieszczańska
Dyrektor Szkoły
W dniu 18 kwietnia br. w ramach projektu realizowanego przez PGE Dystrybucja i Nadleśnictwo Suwałki pn. „Lasy Pełne Energii”, nasza szkoła wzięła udział w akcji sadzenia lasu. Po odpowiednim przeszkoleniu i instruktażu, pod czujnym okiem leśników, uczniom klasy 6a, 7 oraz 8b i wychowawcom: p. Marcie Paciorkowskiej, p. Teresie Borkowskiej, p. Zdzisławowi Borowskiemu oraz p. Iwonie Strug, udało się posadzić 4 tys. sadzonek sosny. Każde zasadzone drzewo to korzyść dla wielu istnień. Lasy i drzewa zapewniają nam tlen, oczyszczają powietrze, wpływają korzystnie na klimat i na samopoczucie nas wszystkich. Są domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Dlatego ta akcja doskonale wpisuje się w obchody zbliżającego się Dnia Ziemi i uświadamia naszym uczniom, że las trzeba razem chronić i pielęgnować, dla nas i dla przyszłych pokoleń. Ciężka, ale bardzo satysfakcjonujaca praca, została uwieńczona wspólnym ogniskiem oraz spacerem edukacyjnym z pracownikami Nadleśnictwa Suwałki. Uczniowie mieli również okazje zobaczyć z bliska wóz pogotowia energetycznego. Dziękujemy naszym uczniom za piękną pracę na rzecz planety Ziemi. Zdjęcia z wydarzenia w ALBUMIE FOTO.
Piękne bajki wyświetlane filmowym projektorem marki ANIA z czasów PRL-u, magiczna atmosfera sal kinowych i oczarowanie dawnym przekazem obrazu - tego wszystkiego mogły doświadczyć w poniedziałek przedszkolaki z naszej szkoły dzięki uprzejmości pani Brygidy Konikowskiej, która była głównym operatorem.
Potem każdy z nas mógł zostać na chwilę aktorem i przebrać się w ciekawe akcesoria. To były niezapomniane zajęcia!
Kto rozpozna przyszłe gwiazdy filmowe?
Zdjęcia z wydarzenia w ALBUMIE FOTO.
2 kwietnia 2023 r. w supermarkecie Lewiatan odbyła się Wielkanocna zbiórka produktów spożywczych koordynowana przez 4 opiekunów Szkolnego Koła Polskiego Czerwonego Krzyża (Panie: Elżbietę Jurewicz, Brygidę Konikowską, Annę Jabłońską i Annę Wasilewską) oraz 11 wolontariuszy ze Szkoły Podstawowej w Jeleniewie. Zebrane produkty przeznaczone zostaną na paczki świąteczne dla rodzin w potrzebie na terenie Gminy Jeleniewo. Mimo nieprzyjaznej pogody, niskiej temperatury i słoty, uczniowie wykazali się niezwykłą empatią, zrozumieniem, tryskali entuzjazmem, darząc klientów sklepu ciepłym uśmiechem, zachęcając tym samym do zaangażowania się w akcję. Wolontariusze nie tylko poświęcili swój wolny czas, ale także przyczynili się do tego, że nadchodzące święta Wielkiej Nocy dla kilku potrzebujących rodzin będą radosne. W imieniu Zarządu SKPCK w Jeleniewie życzymy wszystkim spokojnych, radosnych i zdrowych Świąt Wielkanocnych.
Międzyklasowy konkurs ortograficzny odbył się 29 marca br. w klasach trzecich. Celem konkursu było wyłonienie mistrza ortografii oraz pokazanie wartości uczenia się i nabywania umiejętności poprawnego posługiwania się językiem ojczystym. Do walki o zaszczytny tytuł stanęło 24 uczestników z klas IIIa i IIIb. Zadanie konkursowe polegało na napisaniu ze słuchu dyktanda pt. "Wiosna", które pełne było wyrazów z trudnościami ortograficznymi: ó, u, rz, ż, ch, h, ę, ą. Do zdobycia były 33 punkty (za każdy poprawnie zapisany wyraz - 0,5 pkt; za każde poprawnie napisane pod względem interpunkcyjnym zdanie - 1 pkt.).
Zwycięzcami konkursu zostały trzy osoby z najwyższą liczbą punktów. Wyniki są następujące:
I miejsce - Marcelina Jabłońska kl. IIIa
II miejsce - Dominik Zawadzki kl. IIIb
III miejsce - Gabriela Aneszko kl. IIIa
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy, a wszystkim uczniom życzymy powodzenia w następnym konkursie dla klas trzecich (tym razem mistrza tabliczki mnożenia), który już wkrótce :)
Zdjęcia z konkursu w zakładce Album Foto.
Organizatorzy:
Anna Jabłońska
Janina Cherubin
22 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Ziemi, którego celem jest zwrócenie uwagi na kwestie ochrony środowiska naturalnego, w tym promowanie zachowań proekologicznych.
W związku z tym organizujemy konkurs plastyczny, do którego zapraszamy uczniów naszej szkoły.
Dla zwycięzców przewidziane są nagrody niespodzianki.
1. Konkurs kierowany jest do uczniów klas I-III oraz IV-VIII.
2. Konkurs polega na wykonaniu plakatu nawiązującego do obchodów Dnia Ziemi.
3. Format plakatu A2 lub A3, technika wykonania dowolna, 1 lub 2-osobowe zespoły.
4. Termin wykonania plakatu do 21.04.2023 r.
5. Wykonane prace zgłaszać do p. Iwony Strug.
Cele konkursu:
– rozbudzanie zainteresowania otaczającym światem i jego problemami,
– kształtowanie postaw i przyzwyczajeń proekologicznych,
– rozbudzanie poczucia odpowiedzialności za stan środowiska,
– nawiązanie do obchodów Światowego Dnia Ziemi,
– uwrażliwianie na piękno przyrody,
– zachęcanie do poszukiwania wiedzy z różnych źródeł informacji,
– rozwijanie wyobraźni plastycznej i kreatywności,
– doskonalenie sprawności manualnej.
Dnia 04 kwietnia 2023 r. (wtorek) o godz. 08.30 w hali sportowej Szkoły Podstawowej im. Danuty Siedzikówny „Inki” w Jeleniewie odbędzie się audycja muzyczna pt. „Przeboje na kwartet smyczkowy”.
Audycję wykonają artyści Agencji Muzycznej Arte – Muza z Białegostoku.
Audycja adresowana jest do uczniów z klas IV – VIII szkoły podstawowej.
Koszt: 5 zł od osoby.
Szanowni Państwo, Kochani Uczniowie i Dzieci!
W sobotę 25 marca br. o godz. 20.00 w TVP2 w programie The Voice Kids wystąpi Maja Krzyżewska - uczennica klasy 6a naszej Szkoły.
Serdecznie zapraszamy do wspólnego oglądania i świętowania!
Mai i Jej Rodzicom gratulujemy wygranej i dzielimy się radością!
Jednocześnie życzymy dalszych sukcesów!!!
Dyrektor Szkoły wraz z całą Społecznością Szkolną
Kodowanie i programowanie to pojęcia, które coraz częściej słyszymy w odniesieniu do nauki w szkole, a nawet w przedszkolu.
Na hasło programowanie przychodzi nam na myśl informatyk siedzący przy komputerze i piszący długie kody w określonym języku programowania. A jak nauczyć kodowania i podstaw programowania dzieci szkolne? Jak to zrobić? Najłatwiej podstaw myślenia algorytmicznego, kodowania oraz podstaw programowania uczyć poprzez zabawę. Na taką naukę przez zabawę klasy IIIa i IIIb wybrały się 14 marca br. do Biblioteki Pedagogicznej w Suwałkach na lekcję biblioteczną "Kodowanie na dywanie".
Pierwsze ćwiczenia odbyły się bez komputera, za to na dywanie. Uczniowie mieli rozwiązać różne zadania z elementami kodowania. Dopiero później sięgnęli po aplikacje i gry uczące logicznego myślenia, spostrzegawczości i wytrwałości. Był też czas na współpracę w grupie podczas układania elementów tangram według wzoru. Na koniec każdy próbował indywidualnie rozkodować obrazki, a inne odwzorować. Zadania, wbrew pozorom nie dla wszystkich były proste. Uczniowie miło spędzili czas na kreatywnych i ciekawych zajęciach. Szczegóły w zakładce Album Foto.
Anna Jabłońska
W dniach 11 - 13 marca br. w Parafii Jeleniewo odbędą się Rekolekcje Wielkopostne.
Uczniowie klas 1 - 8 wezmą udział w Mszy Świętej 13 marca (poniedziałek) o godz. 12.00.
Wyjście ze szkoły do kościoła godz. 11.40.
OD DNIA 07.03.2023 R. NIE KURSUJE IVECO II.
DOWOZY DO SZKOŁY BĘDĄ WYGLĄDAŁY NASTĘPUJĄCO:
Przyjazdy_do_szkoly_od_dnia_08.03.2023_r._do_dnia_10.03.2023_r.pdf
ODWOZY ZE SZKOŁY BĘDĄ WYGLĄDAŁY NASTĘPUJĄCO:
Odjazdy_ze_szkoly_od_dnia_07.03.2023r_do_10.03.2023r.pdf
Innowacja pedagogiczna –
„Językowy zawrót głowy”
W listopadzie 2022 roku rozpoczęliśmy wraz z uczniami klasy VIIIa, VIIIb oraz z jednym uczniem klasy VII projekt pod nazwą Językowy zawrót głowy ( Языковое головокружение, Linguistic vertigo ). W styczniu 2023r. decyzją Rady Pedagogicznej przekształcił się on w innowację pedagogiczną. Głównym założeniem naszej pracy jest analiza słów w języku polskim, rosyjskim oraz angielskim. Ciągle szukamy podobieństw, zapożyczeń, „fałszywych przyjaciół”, ciekawostek, etymologicznych kontekstów. Poszukiwania sprawiają, że uczniowie są bardziej „czujni” na występujące słowa w ogóle. Pracę kończymy w czerwcu 2023 roku. Stan odnalezionych „łowów” na dzień 06.03.2023 r. wynosi 1543. ( w 1543 roku zmarł człowiek, który wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię - Mikołaj Kopernik ).
Realizacja projektu edukacyjnego na lekcjach języka obcego rozwija nie tylko kompetencje językowe uczniów, lecz także umiejętności komunikacji i pracy w grupie. Praca tą metodą to ogromne wyzwanie dla nauczyciela i uczniów, ponieważ nauczyciel musi dać swoim wychowankom o wiele więcej swobody niż podczas tradycyjnych lekcji, oni natomiast muszą tę swobodę twórczo wykorzystać. Działania projektowe są także okazją do zwiększenia motywacji uczniów do pracy nad ich mocnymi i słabymi stronami w nauce języka obcego. Metoda projektu edukacyjnego jest bardzo efektywnym sposobem nauczania języka obcego, a także nauczania w ogóle. Jest to jedna z tzw. metod aktywnych (Dzierzgowska 2004: 9–20), w których kładzie się nacisk na samodzielne zdobywanie wiedzy przez uczniów. Ponadto poprawnie wykonany na lekcjach języka projekt edukacyjny rozwija u uczniów nie tylko umiejętności językowe, lecz także te praktyczne oraz związane ze sferą wychowawczą.
Pomysłodawca oraz koordynator projektu
Marta Urynowicz
Words can say more than U supposed
Слова могут сказать больше чем Ты подозревал
Dnia 10 marca 2023 r. (piątek) o godz. 10.40 w hali sportowej Szkoły Podstawowej im. Danuty Siedzikówny „Inki” w Jeleniewie odbędzie się spektakl pt. „Poczuj chemię do fizyki”.
Spektakl wykona grupa Zaelektryzowani z Lublina.
Spektakl adresowany jest do dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniów z klas I – VIII szkoły podstawowej.
Koszt: 9 zł od osoby.
Dnia 24.03.2023 r. (piątek) o godz. 08.30 w hali sportowej Szkoły Podstawowej im. Danuty Siedzikówny „Inki” w Jeleniewie odbędzie się audycja muzyczna pt. „Niezwykłe wybryki Doktora Muzyki”.
Audycję wykonają artyści Agencji Muzycznej Arte-Muza z Białegostoku.
Audycja adresowana jest do dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniów klas I-III szkoły podstawowej.
Koszt: 7 zł od osoby.
W dniach 06 i 20 marca (poniedziałek) od godz. 8.00 do ukończenia zajęć lekcyjnych na placu szkolnym będzie podstawiony Dentobus w celu sprawowania opieki stomatologicznej nad dziećmi i uczniami, których rodzice wyrazili chęć uczestnictwa w badaniach.
Serdecznie zapraszamy najmłodszych i starszych uczniów na wizytę.
W DNIU 01.03.2023 R. (ŚRODA) PO POŁUDNIU NIE KURSUJE IVECO I.
ODWOZY ZE SZKOŁY BĘDĄ WYGLĄDAŁY NASTĘPUJĄCO:
Uwaga!
Otrzymaliśmy dodatkowy dzień wyjazdu na narty w dniu 07.03.2023 r. (wtorek)
Nasza szkoła została zakwalifikowana do projektu „Akademia Mistrzów Narciarstwa Zjazdowego 2023" realizowanego przez Fundację im. Wojciecha Fortuny, Gorczyca 30A, 16-326 Płaska. Zajęcia dofinansowane są ze środków Funduszu Zajęć Sportowych dla Uczniów w ramach dotacji Ministerstwa Sportu i Turystyki. Projekt adresowany jest do uczniów klas IVa, IVb i V. Zajęcia obejmują dwa wyjazdy na stok narciarski w Szelmencie. Pierwszy wyjazd odbędzie się dnia 28.02.2023 r. (wtorek), a drugi 03.03.2023 r. (piątek). W przypadku obu dni harmonogram będzie wyglądał jednakowo: wyjazd spod szkoły Autosanem o godz. 8:10, powrót ze stoku do szkoły ok. godz. 11:00.
W dniu 22 lutego 2023 roku w siedzibie Suwalskiego Parku Krajobrazowego w Turtulu odbył się etap parkowy XXII edycji ogólnopolskiego konkursu "Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski". Wzięły w nim udział 3 drużyny uczniów wyłonionych w czasie eliminacji szkolnych: jedna ze Szkoły Podstawowej w Wiżajnach, druga ze Szkoły Podstawowej w Rutce-Tartak, a trzecia z naszej szkoły pod opieką pani Iwony Strug.
Celem konkursu było wybranie drużyny, która w kwietniu będzie reprezentować Suwalski Park Krajobrazowy na finale wojewódzkim w Drozdowie.
W czasie konkursu uczniowie rozwiązywali test obejmujący ogólną wiedzę na temat ptaków występujących na terenie parków krajobrazowych oraz znajomości Suwalskiego Parku Krajobrazowego.
Niezmiernie miło nam poinformować, iż zwycięzcami etapu parkowego została drużyna z naszej szkoły w składzie: Michał Kownacki, Mateusz Sienkiewicz, Gabriel Banaszewski. Gratulujemy wygranej i ogromnej wiedzy! To właśnie nasi uczniowie zakwalifikowali się do etapu wojewódzkiego konkursu.
Więcej informacji znajduje się na Facebooku Suwalskiego Parku Krajobrazowego.