MENU:

STULECIE NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI

Chronologia wydarzeń od najmłodszych do najstarszych

W roku 2018 obchodziliśmy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, po 123 latach zaborów (1795 - 1918). W związku z "okrągłą" rocznicą tego ważnego dla narodu polskiego wydarzenia, w naszej szkole podejmowaliśmy działania o charakterze patriotycznym, świadczące o naszej polskości, dumie z bycia Polakiem i przywiązania do ukochanej Ojczyzny. Aktywnie uczestniczyliśmy również w uroczystościach parafialnych i gminnych. Podczas działań upamiętniających martyrologię narodu polskiego, uzmysławialiśmy sobie, że odzyskanie przez nasz kraj niepodległości, nie było nam dane raz na zawsze. Po 1918 roku niejednokrotnie znajdowaliśmy się w bardzo trudnych sytuacjach, które niszczyły naszą polskość. Po każdym upadku, jednak podnosiliśmy się, nie zapominając o tragicznych i bolesnych wydarzeniach.

Kiedy 11 listopada 1918 roku ogłoszono niepodległość Polski, na naszych terenach trwały jeszcze przez około jeden rok walki pomiędzy Polakami a Litwinami.
Suwałki odzyskały niepodległość 24 sierpnia 1919 roku. Po I wojnie światowej miały być włączone do Litwy, ale dzięki zabiegom dyplomatycznym i wojskowym ziemie te znalazły się ostatecznie w granicach Rzeczypospolitej. Tego dnia do Suwałk wjechał 41 Suwalski Pułk Piechoty, hucznie witany przez mieszkańców, władze miasta i duchowieństwo.
Jeszcze kilka dni trwały walki między Polakami i Litwinami o Sejneńszczyznę, położoną bardziej na Wschód. Tam walki o tereny pogranicza były najkrwawsze. 23 sierpnia rozpoczęło się powstanie sejneńskie, ostatecznie wygrane przez Polaków zdobyciem Sejn 28 sierpnia.

We wrześniu, trzy tygodnie po odzyskaniu niepodległości, do Suwałk przyjechał marszałek Józef Piłsudski, który w budynku obecnego muzeum wygłosił przemówienie, w którym powiedział do mieszkańców Suwałk: "Dzisiaj ziemia wasza jest wolną".

...............................................................................................................................................................................................

Poniżej zamieszczamy opracowany przez MSWiA miniprzewodnik zawierający najważniejsze zasady dotyczące eksponowania polskiej flagi i bezbłędnego wykonywania Mazurka Dąbrowskiego. W dniu 12 listopada 2017 r. podczas gminnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości p. Jarosław Zieliński Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji na ręce Dyrektora Szkoły przekazał kilkadziesiąt przewodników, w które następnie został zaopatrzony każdy oddział szkolny.

Publikacja wskazuje różnice między flagą a barwami narodowymi. Przypomina, że na fladze RP nie wolno umieszczać napisów i rysunków. Jest to dopuszczalne na barwach narodowych i o tym powinien wiedzieć każdy polski kibic.

W miniprzewodniku są także opisane błędy popełniane najczęściej podczas śpiewania Hymnu RP. Dowiadujemy się m.in. dlaczego powinniśmy śpiewać Jeszcze Polska nie zginęła kiedy my żyjemy, a nie póki my żyjemy, jak ojciec mówi do Basi i co zrobimy… przez morze. Jest pełen tekst Mazurka Dąbrowskiego i nuty.

Miniprzewodnik jest streszczeniem dwóch poradników wydanych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji pt. „Biało-Czerwona” i „Hymn Polski”.

MINIPRZEWODNIK__MSWiA_DO_CZYTANIA.pdf

MINIPRZEWODNIK_MSWiA_DO_DRUKU.pdf

______________________________________________________________________________________________________________

NIEPODLEGŁA, NIEPOKORNA
zawsze była, będzie, jest.
Uskrzydlona bielą orła,
bije rytmem naszych serc.
Niepodległa, niepokorna
już nie zniknie nigdy z map,
Bo jest nasza, bo jest wolna,
bo na imię Polska ma,
POLSKA ma.

______________________________________________________________________________________________________________

12/ Akcja "Niepodległa do Hymnu" - 11 listopada 2019 r. (poniedziałek), godz. 11.00 - 12.30

Fotorelacje z uroczystości parafialnych i gminnych w ALBUMIE FOTO:

https://spjeleniewo.edupage.org/album/#gallery/493

...............................................................................................................................................................................................................................

https://niepodlegla.gov.pl/wydarzenia/niepodlegla-do-hymnu-1524/

niepodlegla_do_hymnu_rodzina-2-1.pdf

hymna4_grafika.pdf

mazurek_dabrowskiego.wav


11 listopada 2019 roku (poniedziałek):

1/ godz. 11.00 - Msza Święta w intencji Ojczyzny, celebrowana przez Księdza Józefa Majewskiego Proboszcza Parafii w Jeleniewie w miejscowym Kościele;

2/ godz. 12.00 - spotkanie przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego w parku w Jeleniewie, odśpiewanie hymnu narodowego, złożenie kwiatów, zapalenie zniczy.

Już dziś zapraszamy całą społeczność parafialną, gminną i szkolną, wraz z Pocztem Sztandarowym i harcerzami, do udziału w Mszy Świętej w intencji Ojczyzny i wspólnego odśpiewania hymnu w 100 rocznicę odzyskania niepodległości przez nasz region.

Mile widziane będą: chorągiewki, flagi i kokardki narodowe.


Poniżej wspomnienia z parafialnych i gminnych obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę (18.11.2018 r.):

https://spjeleniewo.edupage.org/album/#gallery/354

 

Organizatorem akcji jest Biuro Programu „Niepodległa”.

Do akcji mogą dołączyć samorządowe instytucje kultury, organizacje pozarządowe, szkoły, parafie, media lokalne i wszyscy, którzy chcieliby włączyć się we wspólne śpiewanie hymnu w Święto Niepodległości.

Do akcji można dołączyć wypełniając formularz na stronie https://niepodlegla.gov.pl/dodaj-wydarzenie/ i wśród rodzajów wydarzenia wybierając akcję „Niepodległa do hymnu”. Zgłoszenia są widoczne w ogólnokrajowym kalendarium wydarzeń i zwizualizowane na dedykowanej mapie.

W 2018 roku w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w kraju i w wielu miejscach na świecie w samo południe zabrzmiał Mazurek Dąbrowskiego. W akcji „Niepodległa do Hymnu” zainicjowanej przez Biuro Programu „Niepodległa” wzięło udział prawie 1000 podmiotów, które zorganizowały wspólne śpiewanie na 6 kontynentach!

______________________________________________________________________________________________________________

11/ Akcja "Szkoła do Hymnu" - 08 listopada 2019 r. (piątek)

Dyplom_-_Szkola_do_hymnu.pdf

Fotorelacje w ALBUMIE FOTO:

https://spjeleniewo.edupage.org/album/#gallery/489

https://spjeleniewo.edupage.org/album/#gallery/490

https://www.gov.pl/web/edukacja/szkola-do-hymnu--uczniowie-z-ponad-20-tys-szkol-wspolnie-odspiewali-hymn-narodowy

....................................................................................................................................................................................................................

List_Ministra_Edukacji_Narodowej-1.pdf

Na zaproszenie Ministra Edukacji Narodowej i Rady Dzieci i Młodzieży nasza szkoła została zgłoszona do udziału w akcji "SZKOŁA DO HYMNU", która odbędzie się w dniu 08.11.2019 r. (piątek) o godz. 11.11.

Wszyscy: dzieci, uczniowie, pracownicy szkoły o godz. 10.50 w asyście szkolnego Pocztu Sztandarowego przejdą pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego w parku w Jeleniewie i tam odśpiewają w całości hymn państwowy.

Dzieci z oddziałów przedszkolnych i uczniowie klas I-VIII zaopatrzą się w chorągiewki, a dorośli w kokardki narodowe.

Zachęcamy dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniów klas I-III z Prudziszk i Gminnej Biblioteki Publicznej w Jeleniewie, jak również pracowników instytucji i firm funkcjonujących na terenie naszej gminy, rodziców, dziadków, mieszkańców Jeleniewa i całą społeczność gminną do przyłączenia się do akcji.

Po uroczystościach w parku wszystkich zapraszamy do budynku szkolnego (hala sportowa) na AKADEMIĘ poświęconą Świętu Niepodległości. 

W ubiegłym roku Szkoła w Jeleniewie, dzieci z oddziałów przedszkolnych funkcjonujących w Gminnej Bibliotece Publicznej w Jeleniewie i pracownicy Urzędu Gminy wzięli udział w podobnej akcji pt. „Rekord dla Niepodległej” w dniu 09.11.2018 r. 4-zwrotkowy hymn narodowy wybrzmiał wówczas w ponad 24 tysiącach szkół w Polsce i placówkach polonijnych na całym świecie.

Poniżej wspomnienia z akcji z ubiegłego roku:

https://spjeleniewo.edupage.org/album/#gallery/343

Choragiewki_-_Rekord_dla_Niepodleglej.mp4

https://spjeleniewo.edupage.org/album/#gallery/344

______________________________________________________________________________________________________________

10/ Druga rocznica nadania sztandaru i imienia Danuty Siedzikówny "Inki" Szkole Podstawowej w Jeleniewie

Uroczystości z tym związane odbyły się w poniedziałek 17 grudnia. Uczczono je odsłonięciem i poświęceniem tablicy pamiątkowej z wizerunkiem patronki szkoły.

Relacja z uroczystości w zakładce "PATRON SZKOŁY" https://spjeleniewo.edupage.org/text13/?

Zdjęcia z uroczystości w szkolnym albumie foto na stronie https://spjeleniewo.edupage.org/album/?#gallery/366

_______________________________________________________________________________________________________________

9/ Ogólnopolska akcja "100 pocztówek na 100-lecie Niepodległości"

Nasze dzieci 4- i 5-letnie w okresie wrzesień - grudzień 2018 roku brały udział w Ogólnopolskiej akcji "100 pocztówek na 100-lecie Niepodległości" polegającej na wysłaniu kartki pocztowej do przedszkola w innej polskiej miejscowości i otrzymaniu odpowiedzi zwrotnej. Wpłynęło ok. 50 kartek, z których została wykonana dekoracja. Mało tego, otrzymano 2 kartki pocztowe spoza Polski, z Turcji i Ameryki. BRAWO MALUSZKI I PANIE - MONIKO I ANIU! Bardzo piękna akcja i dekoracja!

______________________________________________________________________________________________________________

8/ Narodowe Święto Niepodległości - 11 listopada

Obchody szkolne setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbędą się 9 listopada 2018 r. (piątek).

W programie:

10.50 – 11.00   Przemarsz do Parku im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Jeleniewie

11.00 – 11.10    Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod pomnikiem Marszałka

11.11    Udział w akcji „Rekord dla Niepodległej” - wspólne odśpiewanie 4-zwrotkowego hymnu Polski

11.30 – 12.15   Część artystyczna w hali sportowej w Szkole Podstawowej im. Danuty Siedzikówny „Inki” w Jeleniewie

12.15 – 12.30   Wystąpienie Dyrektora Szkoły i zaproszonych gości

Przed uroczystością i po odbędą się planowe zajęcia.

W dniu tym wszystkie dzieci i uczniów obowiązuje strój galowy.

Serdecznie zapraszamy do udziału w uroczystości.

 

Cała społeczność szkolna włącza się w akcję "Rekord dla Niepodległej" i dokładnie o godz. 11.11 zaśpiewa w całości 4-zwrotkowy "Mazurek Dąbrowskiego". Hymn Polski wybrzmi pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego w parku w Jeleniewie, który od 28 września 2018 r. nosi imię Marszałka.

Zapraszamy całą społeczność gminną do przyłączenia się do akcji i wspólnego zaśpiewania hymnu w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości!

 

Podsumowanie szkolnych obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości 09 listopada 2018 r.

Serdecznie dziękuję wszystkim dzieciom i uczniom, zuchom i harcerzom, rodzicom, pracownikom naszej szkoły i innych instytucji oraz mieszkańcom gminy Jeleniewo, jak również Placówce Straży Granicznej w Rutce-Tartak za uczestnictwo w akcji "Rekord dla Niepodległej" 9 listopada br. w Parku im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Jeleniewie. Wspólnie dokładnie o godz. 11.11 odśpiewaliśmy hymn narodowy, a wcześniej złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicze pod pomnikiem Marszałka. Całość uświetniały własnoręcznie wykonane chorągiewki i kokardki narodowe. Wszyscy odczuliśmy, że 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości jest chwilą niezwykłą i niepowtarzalną w naszym życiu. W akcji wzięło udział ok. 380 osób. Nad bezpieczeństwem uczestników czuwała niezawodna Ochotnicza Straż Pożarna w Jeleniewie, której również bardzo dziękuję.

Hymn_Polski_w_parku_w_Jeleniewie.mp4

Choragiewki_-_Rekord_dla_Niepodleglej.mp4

https://spjeleniewo.edupage.org/album/?#gallery/343

Po powrocie do budynku szkolnego odbyła się część artystyczna poświęcona stuleciu niepodległości Polski. Były: wiersze, piosenki, tańce narodowe, filmy, a nawet usłyszeliśmy głos Józefa Klemensa Piłsudskiego - naczelnego wodza Armii Polskiej od 11 listopada 1918 r., naczelnika państwa w latach 1918-1922, pierwszego marszałka Polski (1920). Występy były na bardzo wysokim poziomie.

https://spjeleniewo.edupage.org/album/?#gallery/344

Serdecznie dziękuję dzieciom i uczniom, zuchom i harcerzom, wychowawcom i nauczycielom, pracownikom niepedagogicznym szkoły oraz rodzicom za organizację szkolnych obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Wspólnie z Panem Wójtem zapraszam gorąco całą społeczność szkolną i gminną do uczestnictwa w gminnych obchodach niezwykłego Święta Polski, które odbędą się w niedzielę 18 listopada.

Wszystkim życzę radosnego świętowania w gronie rodziny i miłego odpoczynku od wytężonej codziennej pracy.

Bożena Sobieszczańska
Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Danuty Siedzikówny "Inki" w Jeleniewie

_______________________________________________________________________________________________________________

7/ Wystrój budynku szkoły w barwy ojczyste

W związku z obchodami w naszej szkole dnia 21 września 2018 r. 82. rocznicy utworzenia Junackich Hufców Pracy w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości okna budynku zostały udekorowane ażurowymi biało-czerwonymi kwiatami. Gazetki ścienne na korytarzach szkolnych również posiadają narodowe barwy. Także w kwietniu i maju szkoła była udekorowana barwami ojczystymi Szkola_Podstawowa_im._Danuty_Siedzikowny_Inki_w_Jeleniewie(2).pps, jednak z uwagi na trwające w okresie wakacji prace związane z termomodernizacją budynku, dekoracje należało pozdejmować i zabezpieczyć przed pobrudzeniem. Obecny wystrój budynku szkolnego - do końca grudnia 2018 r. w celu uczczenia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

_______________________________________________________________________________________________________________

6/ 82. rocznica utworzenia Junckich Hufców Pracy i stulecie niepodległości Polski - 21 września 2018 r.

21 września 2018 r. (piątek) w naszej szkole odbyły się uroczyste obchody 82. rocznicy utworzenia Junackich Hufców Pracy w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Przed II wojną światową szkoła w Jeleniewie nosiła nazwę Publiczna Szkoła Powszechna im. Junackich Hufców Pracy w Jeleniewie i posiadała sztandar. Należy dodać, że była to jedyna w Polsce szkoła o tym imieniu. W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście, społeczność szkolna i gminna. W koncercie muzyczno-poetyckim wystąpiły dzieci i uczniowie naszej szkoły oraz rodzice, którzy zaprezentowali wiersze i piosenki patriotyczne oraz tańce narodowe. Uroczystość odbyła się według następującego porządku:

10.00 - 11.00 - Msza św. w kościele parafialnym pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Jeleniewie

11.10 - 11.25 - Złożenie kwiatów pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Niepodległościowy Apel Pamięci.

11.45 - 13.15 - Uroczystość w Szkole Podstawowej w Jeleniewie, noszącej przed II wojną światową imię Junackich Hufców Pracy, której patronką od 16 grudnia 2016 r. jest Danuta Siedzikówna "Inka":

- odsłonięcie tablicy poświęconej Junackim Hufcom Pracy

- wprowadzenie pocztów sztandarowych, odśpiewanie hymnu państwowego

- powitanie gości polonezem przez uczniów Gimnazjum w Jeleniewie

- powitanie przez Dyrektora Szkoły i Komendanta Głównego Ochotniczych Hufców Pracy p. Bogdana Ścibuta

- projekcja filmu o JHP

- koncert muzyczno-poetycki w wykonaniu uczniów naszej szkoły i rodziców

13.15 - 13.30 - Wystąpienia gości. Zakończenie.

13.30 - 13.50 - Zwiedzanie wystawy o JHP (dolny korytarz szkoły)

 

Poniżej link do strony Komendy Głównej OHP, na której znajdowała się informacja o spotkaniu:

https://ohp.pl/?page_id=11406

 

Fotorelacje medialne:

https://ohp.pl/?cat=11

http://www.podlaska.ohp.pl/wpis/839/rocznica-utworzenia-junackich-hufcow-pracy-w-jeleniewie

http://bialystok.naszemiasto.pl/artykul/w-jeleniewie-odbyly-sie-uroczystosci-z-okazji-rocznicy,4810445,artgal,t,id,tm.html

http://lomza.naszemiasto.pl/artykul/w-jeleniewie-odbyly-sie-uroczystosci-z-okazji-rocznicy,4810445,artgal,t,id,tm.html

http://suwalki.naszemiasto.pl/artykul/w-jeleniewie-odbyly-sie-uroczystosci-z-okazji-rocznicy,4810445,artgal,t,id,tm.html

http://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/159978

https://radio5.com.pl/junackie-hufce-pracy/

https://bialystok.tvp.pl/39118905/21092018-godz-1830

https://wszwbialystok.wp.mil.pl/pl/articles6-aktualnosci/2018-09-218-82-rocznica-utworzenia-junackich-hufcow-pracy/

http://www.suwalki24.pl/article/1,jubileusz-ohp-w-jeleniewie-zdjecia

https://spjeleniewo.edupage.org/album/?#gallery/328

https://spjeleniewo.edupage.org/album/?#gallery/329

https://bialystok.tvp.pl/39116595/w-jeleniewie-odslonieto-tablice-poswiecona-pamieci-junakow

https://www.niebywalesuwalki.pl/2018/09/rocznica-utworzenia-junackich-hufcow-pracy-i-stulecia-odzyskania-niepodleglosci-w-jeleniewie/

http://www.bialystok.uw.gov.pl/Aktualnosci/21.09.2018+82+rocznica+utworzenia+Junackich+Hufcow+Pracy+i+obchody+stulecia+odzyskania+niepodleglosc.htm

https://plus.wspolczesna.pl/82-rocznica-powstania-junackich-hufcow-pracy-wrocili-pamiecia-do-junakow/ar/13515519

https://wkusuwalki.wp.mil.pl/pl/galleries/fotogaleria-fotop/lokalna-spoecznosc-pamieta-o-junackich-hufcach-pracy-7/

https://wkusuwalki.wp.mil.pl/pl/articles6-aktualnosci/2018-09-24e-lokalna-spoecznosc-pamieta-o-junackich-hufcach-pracy/

http://www.narew.info/wiadomosci/16677,ohp-tradycja-i-skutecznosc-na-rynku-pracy

http://www.narew.info/wiadomosci/16695,ohp-tradycja-i-skutecznosc-na-rynku-pracy-video

https://e-podlaskie.eu/fr/wiadomosci/-/asset_publisher/aVxAvywE3Ctn/content/82-rocznica-utworzenia-junackich-hufcow-pracy-i-obchody-stulecia-odzyskania-niepodleglosci-w-jeleniewie/10192?redirect=https%3A%2F%2Fe-podlaskie.eu%2Ffr%2Fwiadomosci%3Fp_p_id%3D101_INSTANCE_aVxAvywE3Ctn%26p_p_lifecycle%3D0%26p_p_state%3Dnormal%26p_p_mode%3Dview%26p_p_col_id%3Dcolumn-2%26p_p_col_pos%3D1%26p_p_col_count%3D2

 

Zdjęcia w szkolnym albumie foto na stronach:

https://spjeleniewo.edupage.org/album/?#gallery/328

https://spjeleniewo.edupage.org/album/?#gallery/329

___________________________________________________________________________________________________________

5/ 79 rocznica wybuchu II wojny światowej

Akademia odbyła się podczas inauguracji roku szkolnego 2018/2019 - 3 września 2018 r. (poniedziałek).

__________________________________________________________________________________________________________

4/ Narodowe święta majowe

1 maja - Święto Pracy
2 maja - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej
3 maja - Święto Narodowe Trzeciego Maja

Akademia z okazji święta 3 Maja odbyła się w naszej szkole w piątek 27 kwietnia 2018 r. (przed długą przerwą majową) i została poprzedzona Mszą świętą w kościele w Jeleniewie.

https://spjeleniewo.edupage.org/album/#gallery/312

W przededniach w/w świąt szkoła wzięła udział w konkursie pn. "Stulecie niepodległości w barwach biało-czerwonych" organizowanym przez Podlaskiego Kuratora Oświaty. Poniżej konkursowa prezentacja multimedialna:

Szkola_Podstawowa_im._Danuty_Siedzikowny_Inki_w_Jeleniewie(1).pps

___________________________________________________________________________________________________________

3/ Konkurs recytatorski "Kocham Cię, Polsko!" - 23 kwietnia 2018 r.

23 kwietnia 2018 r. (poniedziałek) odbył się konkurs recytatorski pt. „Kocham Cię Polsko!”, którego organizatorem była Gminna Biblioteka Publiczna w Jeleniewie oraz nasza nauczycielka p. Anna Jabłońska. Do rywalizacji stanęło ponad 20 uczniów. Uczestnicy konkursu recytując wiersze, których tematem był szeroko pojęty patriotyzm, pokazali nam za co powinniśmy kochać Polskę - naszą ojczyznę. Uczniowie szkoły zmagali się o laur zwycięzcy w dwóch grupach wiekowych:

 • I kategoria - klasy I-III szkoły podstawowej,
 • II kategoria - klasy IV-VI szkoły podstawowej.

Oceny uczestników dokonało jury w składzie: p. Bożena Sobieszczańska (dyrektor szkoły), p. Mirosława Sielica (logopeda) i p. Elżbieta Jurewicz (nauczyciel). Komisja oceniała występy uczestników wg następujących kryteriów: właściwy dobór wiersza, jego pamięciowe opanowanie, kultura słowa, intonacja, interpretacja utworu oraz ogólny wyraz artystyczny (uzasadniony gest sceniczny, element ruchu, strój). Po wysłuchaniu wszystkich konkursowych wierszy jury przyznało nagrody:

 • w I kategorii: I miejsce dla Wiktorii Truchan z kl. I B; II miejsce (ex aequo) dla Oliwii Putra z kl. III B i Szymona Dembowskiego z kl. II; III miejsce (ex aequo) dla Emila Mikulskiego z kl. II i Gabrieli Zaborowskiej z kl. III A;
 • w II kategorii: I miejsce dla Juliana Bobrowskiego z kl. V A; II miejsce dla Igora Walczuka z kl. IV B; III miejsce dla Bartosza Pawłowskiego z kl. IV A.

Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy za udział, a zwycięzcom serdecznie gratulujemy.

 

https://spjeleniewo.edupage.org/album/#gallery/311

 

Nagrodzeni uczniowie wystąpili w kościele pw. NSPJ w Jeleniewie dnia 6 maja 2018 r. (niedziela) recytując swoje wiersze przed Mszą św. rozpoczynającą się o godz. 12.00.

__________________________________________________________________________________________________________

2/ Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" - 1 marca 2018 r.

W naszej szkole w tym dniu odbyła się akademia poświęcona Żołnerzom Niezłomnym, w tym m. in. Danucie Helenie Siedzikównie "Ince" - Patronce naszej placówki.

Akademia została poprzedzona Mszą świętą w kościele parafialnym pw. NSPJ w Jeleniewie o godz. 8.30.

https://spjeleniewo.edupage.org/album/#gallery/301

Po akademii dzieci i uczniowie naszej szkoły oraz z innych placówek wzięli udział w I Konkursie Piosenki Partyzanckiej i Żołnierskiej. 

Regulamin_konkursu_piosenki_partyzanckiej_i_zolnierskiej.docx

 

Krótka relacja z uroczystości:

1 marca 2018 r. w Szkole Podstawowej im. Danuty Siedzikówny „Inki” w Jeleniewie odbyły się uroczyste obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Po uroczystej Mszy świętej, celebrowanej przez Proboszcza naszej Parafii – Księdza Józefa Majewskiego, z kościoła przeszliśmy do budynku szkoły. Najpierw uczestniczyliśmy w akademii poświęconej "Żołnierzom Niezłomnym", a następnie odbyła się I edycja Konkursu Piosenki Partyzanckiej i Żołnierskiej.

W konkursie wzięli udział uczniowie z 5 szkół: Jeleniewo, Przebród, Rutka-Tartak, Słobódka, Wiżajny. Łącznie: ok. 50 uczniów.

Wyniki konkursu:

SOLIŚCI:

Grupa 1 – oddziały przedszkolne i kl. I-VI (7 uczennic):

I miejsce – Agnieszka Wołyniec – kl. V, Słobódka

I miejsce – Magdalena Balcer – kl. VI, Wiżajny

II miejsce – Daria Anzulewicz – oddział przedszkolny, Rutka-Tartak

Grupa 2 – kl. VII i II-III G (4 uczennice):

I miejsce – Monika Urynowicz – kl. III G, Jeleniewo

II miejsce – Natalia Statkiewicz – kl. III G, Przebród

III miejsce – Weronika Kosicka – kl. VII, Słobódka

DUETY, TRIO, ZESPOŁY (łącznie: 2 chóry, 1 trio, 1 duet):

I miejsce – chór „Na chwilę” – kl. IV-VI, Słobódka

II miejsce – duet Siostry Kosickie – kl. VII i II G, Słobódka

III miejsce – trio Kamila Jasionowska, Małgorzata Urynowicz z kl. VI i Eliza Grzybowska z kl. VII, Jeleniewo

Za I, II i III miejsca wręczono dyplomy i nagrody rzeczowe. Pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy za udział w konkursie. Wszystkim serdecznie gratulujemy.

https://spjeleniewo.edupage.org/album/#gallery/302

Zapraszamy uczniów do wzięcia udziału w II edycji Konkursu Piosenki Partyzanckiej i Żołnierskiej, która odbędzie się w naszej szkole dnia 1 marca 2019 r. w Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Ideą konkursu jest oddanie hołdu "Żołnierzom Niezłomnym" i zarazem wskrzeszenie pięknego Festiwalu Piosenki Żołnierskiej, który przed laty był corocznie organizowany najpierw w Połczynie-Zdroju, a następnie w Kołobrzegu (1967 - 1990).

__________________________________________________________________________________________________________________

1/ Spotkanie z wierszem i pieśnią patriotyczną pod hasłem "Kocham Cię, Polsko!" - 11 lutego 2018 r. (niedziela)

11 lutego 2018 r. (niedziela) o godz. 13.00 w Gminnej Bibliotece Publicznej w Jeleniewie odbyło się spotkanie z wierszem i pieśnią patriotyczną pod hasłem "Kocham Cię, Polsko!". Nasi starsi uczniowie (kl. II-III G) zaprezentowali poloneza, a młodsi (kl. IIIB SP) krakowiaka w trzech różnych układach tanecznych. Na zakończenie uczniowie zaprezentowali układ choreograficzny do piosenki "Kocham Cię, Polsko!". Oprócz tańca i śpiewu odbyła się recytacja wierszy o naszej Ojczyźnie - Polsce. W uroczystości aktywnie uczestniczyli również uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Rutce-Tartak.

https://spjeleniewo.edupage.org/album/#gallery/293

Wiadomości

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa im. Danuty Siedzikówny "Inki" w Jeleniewie
  ul. Suwalska 51
  16-404 Jeleniewo
  woj. podlaskie
 • sekretariat:
  (87) 568 30 33 lub 500 112 994

  księgowość:
  (87) 568 30 29

Galeria zdjęć