aktualizacja 10.11.2022 r.
UWAGA!
W przypadku utrzymującej się w dniu dzisiejszym niesprzyjającej aury, hymn zostanie odśpiewany w hali sportowej Szkoły.
Bożena Sobieszczańska
Dyrektor Szkoły
10 listopada br. (czwartek) nasza Szkoła weźmie udział w Akcji "Szkoła do hymnu", polegającej na odśpiewaniu hymnu państwowego z okazji Narodowego Święta Niepodległości.
Hymn odśpiewamy dokładnie o godz. 11.11 w Parku przy Pomniku im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Jeleniewie, w asyście szkolnego Pocztu Sztandarowego.
Mile widziane narodowe chorągiewki, flagi i kotyliony.
Serdecznie zapraszamy gminne instytucje, przedsiębiorstwa oraz społeczność do przyłączenia się do Akcji!
Akcja "Szkoła do hymnu" jest wstępnym elementem akademii z okazji Narodowego Święta Niepodległości, która odbędzie się w hali sportowej budynku szkolnego. Zachęcamy do wzięcia udziału w uroczystości!
Gminne obchody kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbędą się w sobotę 12 listopada (więcej informacji wkrótce), na którą w imieniu własnym i Pana Wójta Kazimierza Urynowicza gorąco zapraszam!
Bożena Sobieszczańska
Dyrektor Szkoły
Pokaz historyczny dla kl. 0 - IV odbędzie się na 1. godz. lekcyjnej, natomiast dla kl. V - VIII na 2. godz. lekcyjnej w hali sportowej.
Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Danuty Siedzikówny "Inki" w Jeleniewie oraz opiekun Szkolnego Koła Wolontariatu bardzo dziękują wszystkim Państwu za wsparcie szkolnej akcji charytatywnej "Dla Azora".
Zebrano wiele karmy, legowisko oraz 2065,50 zł. Wszystko zostanie przekazane schronisku dla zwierząt w Suwałkach ul. Sianożęć 3a.
Składamy serdeczne podziękowania i wyrazy uznania za Państwa życzliwość, hojność i szczodrość.
Pozdrawiamy.
Drodzy Ósmoklasiści,
przed Wami próbny egzamin ósmoklasisty z Nową Erą:
- 15 listopada (wtorek) godz. 9.00 - 11.00 (12.00) - j. polski,
- 16 listopada (środa) godz. 9.00 - 10.40 (11.30) - matematyka,
- 17 listopada (czwartek) godz. 9.00 - 10.30 (11.15) - j. angielski.
W nawiasie podano czas uczniom, którzy posiadają uprawnienia do przedłużenia czasu pracy.
POWODZENIA!
W dniu 09.11.2022 r. (środa) odwozy ze szkoły wyglądają następująco:
„ Dziś na moje zawołanie
Niech się miły nastrój stanie
Niech w zabawkach znajdzie się rozpoznanie
Bajek, baśni, które znamy”.
W dniu 04.11.2022 r. (piątek) w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Postaci z Bajek. Ten dzień miał wszystkim przypomnieć jak ważne są bajki i że warto do nich powracać. Jednak najważniejszym celem było popularyzowanie tradycyjnych bajek bez przemocy, takich gdzie dobro wygrywa, a zło zostaje ukarane.
Dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniowie klas I – IV wystąpiły w przebraniach, prezentując wybraną przez siebie postać. Ponadto przedstawiły swoich ulubionych bajkowych bohaterów w formie prac plastycznych i kolorowanek.
Odbył się konkurs polegający na odgadywaniu zagadek związanych z tytułami bajek i postaciami w nich występującymi. Przyznano nagrody i wyróżniono najciekawsze stroje.
Dzień Postaci z Bajek był dobrą okazją do wykorzystania baśniowej klasyki. Wspólne czytanie w serdecznej atmosferze przyniosło wiele niezapomnianych, miłych wrażeń. Zdjęcia z wydarzenia w ALBUMIE FOTO.
Organizatorzy:
J. Bagińska
A. Falecka
A. Jabłońska
E. Jurewicz
A. Wasilewska
Serdecznie zapraszam Radę Rodziców naszej Szkoły na spotkanie dnia 08 listopada br. (wtorek) godz. 15.30, sala nr 8.
Porządek zebrania:
1. Zaopiniowanie Planu finansowego Szkoły na rok 2023.
2. Sprawy różne, wnioski.
Bożena Sobieszczańska
Dyrektor Szkoły
Dnia 8 listopada 2022 r. (wtorek) od godziny 10.00 w holu na parterze budynku będzie odbywał się szkolny kiermasz słodkości: "Dla Azora".
Pieniądze uzyskane ze sprzedaży słodyczy zostaną przeznaczone na zakup karmy dla piesków ze schroniska dla zwierząt w Suwałkach.
Wszystkie chętne osoby, które chciałyby aktywnie włączyć się w naszą akcję prosimy o przygotowanie oraz przyniesienie do szkoły ciast/deserów najpóźniej w dniu kiermaszu do godz. 10.00 do sali nr 4.
Akcję nadzoruje opiekun Szkolnego Koła Wolontariatu - p. Anna Wizgo.
SERDECZNIE ZAPRASZAMY!
Dnia 03.11.2022 r. klasa II wzięła udział w wycieczce do Suwałk. W programie wycieczki było zwiedzanie Muzeum Marii Konopnickiej, udział w zajęciach czytelniczych w oparciu o książkę pt. "O Janku Wędrowniczku" oraz obejrzenie filmu "Kopciuszek i kamień życia " w kinie Cinema Lumiere. Dzieci były zachwycone pobytem w muzeum. Obejrzały nowoczesną wystawę "Pieśń o domu" poświęconą życiu i twórczości Marii Konopnickiej. Biografia i twórczość poetki została przedstawiona poprzez pamiątki, elementy scenograficzne, grafikę i nowoczesne rozwiązania multimedialne. Następnie obejrzały film animowany o przygodach Kopciuszka. Fabuła filmu znacznie różniła się od znanej dzieciom baśni o Kopciuszku. To był dzień pełen wrażeń. Zdjęcia znajdują się w ALBUMIE FOTO.
Anna Urynowicz
Od 25 listopada 2022 r. obchodzimy Światowy Dzień Pluszowego Misia, z tej okazji biblioteka szkolna ogłasza konkurs plastyczny pn. "MÓJ PRZYJACIEL MIŚ"
REGULAMIN KOKURSU
CELE KONKURSU:
- przybliżenie najmłodszym historii powstania pluszowego misia,
- inicjowanie zainteresowań czytelniczych wśród najmłodszych dzieci poprzez przedstawienie
sylwetek misiów jako bohaterów literackich,
- kształtowanie i rozwijanie zainteresowań artystycznych,
- rozwijanie umiejętności manualnych dzieci,
- rozwijanie wrażliwości estetycznej,
- kształtowanie inwencji i wyobraźni twórczej.
UCZESTNICY:
Konkurs skierowany jest do uczniów klas I - III.
WARUNKI UCZESTNICTWA:
Zadaniem uczestników konkursu jest wykonanie pracy plastycznej przedstawiającej ulubionego misia, bohatera literatury dziecięcej.
Uczestnicy konkursu wykonują prace wybranymi przez siebie technikami plastycznymi (rysowanie, malowanie, wyklejanie, wydzieranie).
Format prac jest dowolny.
Jury zostanie wybrane przez organizatora konkursu.
Kryteria oceny wykonanych prac: samodzielność wykonania, pomysłowość, walory artystyczne, materiał użyty do wykonania.
Podpisane prace należy dostarczyć do biblioteki szkolnej w terminie do 22 listopada 2022 r.
W środę 26 października wolontariusze Szkolnego Koła PCK i uczniowie klasy VIIIa pod opieką p. Brygidy Konikowskiej udali się na cmentarz w Jeleniewie w celu uprzątnięcia zapomnianych grobów.
Usunięto chwasty, wygrabiono liście, następnie uczniowie zapalili znicze i odmówili modlitwę.
Ta akcja to przykład lekcji pięknego zachowania, w jaki sposób możemy uczcić tych, którzy odeszli. Zadbać o zapomniane, opuszczone groby.
Dziękujemy wszystkim uczniom i wolontariuszom za wzorową postawę, godną naśladowania.
Zdjecia z akcji w ALBUMIE FOTO.
Opiekunowie SK PCK
1. Elżbieta Jurewicz
2. Brygida Konikowska
3. Anna Wasilewska
Moduł Gazetka szkolna został zmodyfikowany
31 października (poniedziałek) w naszej Szkole został ustanowiony dodatkowym dniem wolnym od zajęć dydaktyczno-wychowawczych dla klas 1-8.
W dniu tym oddział przedszkolny będzie pracował, o ile rodzice zgłoszą zapotrzebowanie na pobyt swojego dziecka w przedszkolu.
Dnia 25 października uczniowie klas ósmych wzięli udział we wspólnej wycieczce do Suwalskiego Parku Krajobrazowego. W ramach wyprawy uczniowie, pod przewodnictwem pracowników Suwalskiego Parku Krajobrazowego i opieką nauczycieli: Pani Marty Paciorkowskiej, Iwony Strug, Ani Wizgo, przeszli ścieżką edukacyjną "Doliną Czarnej Hańczy" od Błaskowizny do Turtula. Długość trasy prowadzącej do najgłębszego w Polsce jeziora Hańcza wynosiła 3,5 km. Na trasie ścieżki zaobserwować można było wiele form rzeźby polodowcowej: dolinę rzeczną, rynnę polodowcową, oz turtulski, dolinę zawieszoną "Gaciska" oraz rezerwat „Głazowisko Bachanowo nad Czarną Hańczą”. Wycieczkę zakończono w Turtulu, przy pięknie położonej siedzibie Parku nad Stawem Turtulskim. Uczniowie mieli okazję poznać bliżej własny region i utrwalić wiedzę z klasy siódmej o zlodowaceniu Polski, a także dowiedzieć się wiele innych ciekawostek o Suwalskim Parku Krajobrazowym. Była to świetna lekcja geografii w terenie.
Zdjęcia z wycieczki w ALBUMIE FOTO.
Dnia 25 października od godz. 8.10. nasza szkoła weźmie udział w projekcie polegającym na przeprowadzeniu zajęć opartych o wielkoformatową grę planszową o tematyce historycznej. Zajęcia przeprowadzą członkowie Fundacji Terra Desolata. W zajęciach wezmą udział uczniowie klas 4-6 wg następującego harmonogramu:
1) kl. 4a i 4b – 1 i 2 godz. lekcyjna,
2) kl. 5 – 3 i 4 godz. lekcyjna,
3) kl. 6a i 6b – 5 i 6 godz. lekcyjna.
Całe przedsięwzięcie zostanie przeprowadzone w sali gimnastycznej.
Poniżej kilka szczegółów odnośnie projektu i założeń zajęć.
Gra, w którą zagramy, nosi tytuł "Wojownicy z Puszczy". Traktuje o Jaćwingach, ich organizacji plemiennej i historii. Wdraża podstawowe pojęcia i zagadnienia z zakresu średniowiecznych dziejów regionu, pozwoli też uczniom pogłębić umiejętności pracy w grupie oraz myślenia przyczynowo-skutkowego. Grę poprzedzi wstęp historyczny poprowadzony w oparciu o informacje pochodzące z najnowszych wykopalisk archeologicznych z powiatu augustowskiego i suwalskiego, tak aby uczniowie mogli też zapoznać się z aktualnymi znaleziskami i stanem wiedzy.
Podczas zabawy uczniowie zostaną podzieleni na (maksymalnie) 4 drużyny, w których będą wznosić swoje grody i osady. Pojedyncza rozgrywka potrwa 2 godziny lekcyjne z przerwami na dzwonek.
Zajęcia są całkowicie bezpłatne dla szkół. Działanie jest współfinansowane ze środków Fundacji PZU w ramach projektu "Gra o wiedzę - działania edukacyjne popularyzujące naukę w województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim i mazowieckim."
W dniach 20 i 24 października (czwartek i poniedziałek) od godz. 8.00 do ukończenia zajęć lekcyjnych na placu szkolnym będzie podstawiony Dentobus w celu sprawowania opieki stomatologicznej nad dziećmi i uczniami, których rodzice wyrazili chęć uczestnictwa w badaniach.
Serdecznie zapraszamy najmłodszych i starszych uczniów na wizytę.
18.10.2022 r. uczniowie klasy IVB w - ramach zajęć z języka polskiego – przynieśli do szkoły jadalne postacie Pinokia. Pajacyki zostały wykonane przez uczniów po omówieniu lektury. Czwartoklasiści wykazali się ogromną wyobraźnią. Postacie wykonane były z warzyw, owoców, biszkoptu, pieczywa, kabanosów, czekolady, pianek, groszków czy orzechów. Uczniów nie ograniczała forma, wielkość czy materiał.
Wszystkim serdecznie gratuluję inwencji twórczej i dziękuję za współpracę. Mam nadzieję na kolejne „pyszne lektury”.
Fotorelacja z zajęć w ALBUMIE FOTO.
Beata Czupryńska
REGULAMIN KONKURSU CZYTELNICZEGO
„MISTRZ PIĘKNEGO CZYTANIA”
1. ORGANIZATOR
Biblioteka Pedagogiczna Centrum Edukacji Nauczycieli w Suwałkach
2. TERMIN
Konkurs czytelniczy „Mistrz pięknego czytania” trwa od 24.10.2022 r. do 25.11.2022 r.
3. CELE KONKURSU
- propagowanie czytelnictwa wśród dzieci,
- wzbudzanie zainteresowania wartościową literaturą dziecięcą,
- doskonalenie umiejętności pięknego czytania,
- prezentowanie własnych umiejętności oraz porównanie ich z umiejętnościami innych,
- promowanie młodych talentów,
- wzmacnianie poczucia własnej wartości i poznawanie swoich możliwości.
4. WARUNKI UCZESTNICTWA
W konkursie biorą udział uczniowie klas III.
Konkurs jest dwuetapowy.
Pierwszy etap szkolny (24.10.2022 r. – 04.11.2022 r.) – wyłonienie najlepiej czytających uczniów.
Drugi etap – międzyszkolny (07.11.2022 r. – 18.11.2022 r.) – nagranie krótkiego filmu i przesłanie do organizatora.
W związku z trwającymi obchodami Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, które odbywają się w tym roku pod hasłem „Czytanie dla pokoju”, głównym zadaniem konkursowym będzie przeczytanie fragmentu dowolnie wybranej książki tematycznie związanej z hasłem przewodnim tegorocznego święta. Czas czytania nie może przekroczyć 4 minut.
5. JURY I NAGRODY
Komisja konkursowa oceni prezentację uczestników biorąc pod uwagę następujące kryteria:
- płynność czytanego tekstu,
- interpretację czytanego tekstu,
- zachowanie limitu czasu,
- bezbłędność, wyrazistość i dykcję.
Rozstrzygnięcie konkursu i rozdanie nagród (drugi etap) odbędzie się w siedzibie organizatora w dniu 25 listopada 2022 r.
WYKAZ POLECANEJ LITERATURY „CZYTANIE DLA POKOJU”
1. „Asiunia” – J. Papuzińska
2. „Czy wojna jest dla dziewczyn” – P. Beręsewicz
3. „Dziadek i niedźwiadek” – Ł. Wierzbicki
4. „Irenka: dziewczynka z Wilna” – A. Perepeczko
5. „Jędruś: chłopak ze Lwowa” – A. Perepeczko
6. „Która to Malala ?” – R. Piątkowska
7. „Mój tato szczęściarz” – J. Papuzińska
8. „Zaklęcie na „w”” - M. Rusinek
Jesień kojarzy nam się zazwyczaj z rozpoczęciem kolejnego etapu w kalendarzowym roku. Jest ona pewnym przejściem ze słonecznego i beztroskiego lata w ponure i mokre dni, ale też czasem powrotu uczniów do szkół, który wcale nie rozpogadza tej przygnębiającej aury.Jesień dla klasy IIIB wcale nie jest ponura, wręcz przeciwnie - jest kolorowa i pełna nowych wrażeń. Wszystko za sprawą ciekawych akcji, w których mamy możliwość brać udział. Oto kilka z nich:
1) 29 września 2022 roku przypadł Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania - jedno z tych wydarzeń, które jest zarówno przyjemne jak i pożyteczne. W tym roku patronką wybrano Janinę Porazińską, wybitną pisarkę, która wiele swoich książek napisała z myślą o dzieciach. Data 29 września to dzień urodzin zasłużonej Polki. Ale rok 2022 to rok Marii Konopnickiej, więc tego dnia IIIB głośno czytała "O krasnoludkach i o sierotce Marysi". Przed wspólnym czytaniem zrobiliśmy przepiękne bukiety z jesiennych liści.
2) 1 października część z nas uczestniczyła w Pikniku organizowanym przez Szkolne Koło PCK. Podczas promocji wolontariatu odbył się pokaz udzielania pierwszej pomocy, był grill z kiełbaskami, wspólne zabawy i śpiewy...
3) 3 października wspólnie z klasą IIIA braliśmy udział w mobilnych Warsztatach czekoladowych. Poznaliśmy kilka ciekawostek o czekoladzie, smakowaliśmy różnych jej rodzajów, a na koniec mogliśmy zrobić swoją tabliczkę czekolady. Było przepysznieeeee!
4) 7 października odbył się Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia pod hasłem „Młodsi sprawdzają czy starsi tabliczkę mnożenia znają”. Uczniowie klasy IIIB wcielili się w rolę egzaminatorów i sprawdzali starszych kolegów i koleżanki, a także nauczycieli i pracowników szkoły. Wszyscy, którzy bezbłędnie zdali egzamin zostali tego dnia Ekspertami Tabliczki Mnożenia!
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tych wszystkich wydarzeń w Albumie FOTO.
Anna Jabłońska