Gmina Jeleniewo leży na północ od Suwałk, na Pojezierzu Suwalsko - Augustowskim. Około 70% gminy położone jest w obrębie Suwalskiego Parku Krajobrazowego i jego strefy ochronnej.
Początkowo ziemie obecnej gminy Jeleniewo zamieszkiwała ludność Jaćwieska, potwierdzają to liczne stanowiska archeologiczne. Osada w Jeleniewie wiąże się z istniejącą na tym terenie przed wiekami Puszczą Przełomską, o czym świadczył herb - jeleń. Jeleniewo powstało w 1770 roku. W latach 1815 - 1829 wiódł tędy trakt pocztowy z Warszawy do Petersburga.
Prawie wszyscy mieszkańcy gminy mają dostęp do sieci wodociągowej i telefonicznej, a miejscowości Jeleniewo i Kazimierówka posiadają kanalizację. Gmina posiada oczyszczalnię ścieków z podwyższonym usuwaniem biogenów o przepustowości 150 m3/dobę. W okolicach Jeleniewa znajdują się złoża rud polimetalicznych na głębokości około 800 m., które ze względów ekonomicznych nie są eksploatowane. Natomiast w okolicach miejscowości Krzemianki występują wody mineralne - solanki.
W gminie Jeleniewo zarejestrowanych było pod koniec 2001 roku 629 podmiotów gospodarczych, z których 12 należało do publicznego sektora własności, a 617 do prywatnego. W regionie dominuje działalność handlowo-usługowa.
Atrakcje przyrodnicze
Rezerwaty przyrody:
Głazowisko Bachanowo nad Czarną Hańczą - utworzony w 1872 r., rezerwat przyrody nieożywionej (geologiczny) - powstał ze względu na znajdujące się tutaj obszary pokryte dużą ilością głazów narzutowych.
Głazowisko Łopuchowskie - powstał w 1988 r., rezerwat przyrody nieożywionej (geologiczny) - powstał ze względu na znajdujące się tutaj obszary pokryte dużą ilością głazów narzutowych stanowiących unikalny zespół form polodowcowych.
Suwalski Park Krajobrazowy i jego strefa ochronna - powstał w 1976 r. w celu ochrony walorów przyrodniczych, kulturowych i turystycznych części Pojezierza Suwalskiego.
Punkty widokowe - np. Góra Krzemieniucha (289 m n.p.m.), Góra Cisowa (256 m n.p.m.), Góra Jesionowa (252 m n.p.m.), Góra Zamkowa (228 m n.p.m.).
Jeziora i rzeki - najgłębsze w Polsce jezioro Hańcza, jezioro Szurpiły leżące u podnóża starego grodziska jaćwieskiego, jezioro Szelment Wielki o pow. 354 ha, rzeki Czarna Hańcza, Szeszupa, Jacznówka.
Duże nadzieje na przyszłość gmina wiąże z budową Centrum Edukacyjno-Rozrywkowego pod nazwą ,,Wioska Jaćwingów". Ma być ona zlokalizowana w miejscowości Kazimierówka. Inwestycja wymaga wsparcia funduszy pomocowych.
Szlaki turystyczne
Turyści mają ponadto do dyspozycji szlaki turystyczne (zielony, żółty, czerwony, niebieski i czarny), ścieżki poznawcze oraz trasy rowerowe. Odwiedzający mogą skorzystać z kwater agroturystycznych, pól namiotowych, schronisk młodzieżowych oraz ośrodków wypoczynkowych.
Zabytki
Jeleniewo:
Układ urbanistyczny z okresu założenia tu miasta (połowa XVII w.).
Drewniany kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa z 1878 r.: cztery kaplice murowane z drugiej połowy XIX w. oraz ogrodzenie i drewniana dzwonnica z drugiej połowy XIX w.
Cmentarz żydowski z XVIII w.
Czajewszczyzna:
Grodzisko pradziejowe i wczesnośredniowieczne.
Gródek refugialny z wczesnego średniowiecza.
Osada z wczesnej epoki żelaza i okresu wędrówek ludu.
Kazimierówka - osada z okresu wędrówek ludów i wczesnego średniowiecza.
Rutka - cmentarz z I wojny światowej.
Wodziłki - molenna staroobrzędowców i cmentarz prawosławny.
Rutka, Szurpiły, Udziejek, Wodziłki - stare budownictwo z XX wieku.
Szurpiły - cmentarzysko kurhanowe z okresu rzymskiego i wędrówek ludu.
Udziejek:
Dom z drugiej połowy XIX w.
Młyn wodny, XIX / XX w.
Spichlerz drewniany z drugiej połowy XIX w.
Żywa Woda - Osada wczesnośredniowieczna.
Informacje ogólne:
Urząd Gminy Jeleniewo
ul. Słoneczna 3
16-404 Jeleniewo
woj. podlaskie
tel. (87) 568-30-22
fax. (87) 517-39-34
e-mail: ug_jeleniewo@pro.onet.pl
Władze samorządowe
Wójt Gminy - Kazimierz Urynowicz
Przewodniczący Rady - Jan Bielecki