Zespoły zadaniowe

MENU:

Projekt "Akademia Mistrzów Pływania - edycja 2019" Projekt "Akademia mistrzów pływania 2017" Program dla szkół 2019/2020 Projekt "Akademia mistrzów narciarstwa zjazdowego 2019" Projekt "Akademia mistrzów narciarstwa zjazdowego 2018" Projekt "Akademia mistrzów narciarstwa zjazdowego 2017" Światowy Dzień Zdrowia 2017 Światowy Dzień Zdrowia 2016 Trzymaj Formę 2018/2019 - informacje o programie, harmonogram realizacji programu Trzymaj Formę - informacje dla uczniów i rodziców Światowy Dzień Rzucania Palenia 2018 Światowy Dzień Aids Profilaktyka - odporność na antybiotyki Aktywnie w przyszłość - pilotaż edukacyjny Z pasją przez życie Nauka przez zabawę Oddział Przedszkolny Gmina Jeleniewo rozwija edukację przedszkolną Projekt "Czytam z klasą - lekturki spod chmurki" Program Laboratoria Przyszłości Przedsięwzięcie Ministra Edukacji i Nauki pn. Poznaj Polskę 2021/2022

Projekty i programy

Światowy Dzień Aids

 

        1grudnia - Światowy Dzień AIDS.

 

            Każdego roku, w pierwszym dniu miesiąca grudnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Aids. Obchody Dnia AIDS zostały ustalone na 38 sesji zgromadzenia ONZ 27 października 1988 roku, aby przyominać, że epidemia HIV jest ciągle aktualnym problemem zdrowia publicznego na świecie.

            Nieodłącznym elementem obchodów Światowego Dnia AIDS jest „Czerwona Kokardka”, która kojarzy się obecnie z symbolem solidarności z osobami żyjącymi z HIV i AIDS oraz ich bliskimi.

            Idea „Czerwonej Kokardki” narodziła się w 1991 r. Symbol ten został wymyślony przez członków Zespołu Visual AIDS (organizacji charytatywnej zrzeszającej artystów Nowego Jorku) w celu:

- zachęcenia wszystkich do upamiętnienia zmarłych i umierających z powodu AIDS kolegów,

- zwiększenia świadomości społecznej na temat HIV/AIDS,

- uświadomienia potrzeb osób żyjących z HIV i AIDS oraz ich bliskich,

- wezwania rządów do zwiększenia funduszy na badania i opiekę nad osobami zakażonymi.

Pomysł został zainspirowany żółtą wstążeczką, która upamiętniała amerykańskich żołnierzy uczestniczących w wojnie w Zatoce Perskiej. Artyści wybrali kolor czerwony ze względu na skojarzenie, jakie wywołuje: krew, namiętność, walka i miłość. Jest ona w kształcie odwróconego V, ponieważ jeszcze nie odniesiono zwycięstwa nad epidemią HIV i AIDS.

            Z okazji Światowego Dnia AIDS przyznawane jest odznaczenie „Czerwonej Kokardki”. Jest to wyróżnienie osób lub instytucji przyczyniających się w szczególny sposób do poprawy jakości życia osób zakażonych HIV, chorych na AIDS, bądź wnoszących istotny wkład w działania profilaktyczne w obszarze HIV i AIDS w Polsce.

            Pomimo, że epidemia HIV jest znana od wielu lat, niektórzy ludzie wciąż myślą, że HIV ich nie dotyczy, prawdą jest jednak to, że problem ten dotyczy nas wszystkich.

            Obecnie w Polsce od początku epidemii w 1985 r., do maja 2018 roku zakażonych ogółem jest 23153 osób, 3612 osób zachorowało na AIDS, a 1398 chorych zmarło. Od 1 stycznia do 31 sierpnia bieżącego roku w Polsce odnotowano 663 przypadki zakażenia wirusem HIV, 69 zachorowań na AIDS i 15 zgonów z powodu AIDS, w tym w województwie podlaskim zarejestrowano 16 przypadków zakażeń wirusem HIV, 2 zachorowania na AIDS oraz 3 zgony z powodu AIDS.

            Wprowadzenie leczenia antyretrowirusowego (ARV) spowodowało spadek zakaźności wśród osób zakażonych wirusem HIV, a co za tym idzie spadek liczby zachorowań na AIDS oraz zgonów na AIDS. Dzięki zastosowaniu coraz to nowszej generacji leków zmieniło się też oblicze choroby – ze śmiertelnej na przewlekłą, a nowoczesne leki pozwalają osobom zakażonym HIV w miarę normalnie funkcjonować, opóźniając skutecznie rozwój wirusa w organizmie, a tym samym opóźniając rozwój pełnoobjawowej choroby. Zmienił się również profil osób, które zakażają się wirusem HIV. Już nie mówi się o szczególnych grupach ryzyka, lecz o zachowaniach ryzykownych, które narażają na zakażenie.

Wirusem HIV można zakazić się trzema drogami:

- poprzez kontakt z krwią chorego,

- stosunki seksualne z osobą zakażoną,

- przeniesienie wirusa z zakażonej matki na dziecko.

            Nie wynaleziono jeszcze skutecznej szczepionki na AIDS, a leki dostępne w terapii mają za zadanie opóźniać rozwój choroby. W związku z tym najskuteczniejszą metodą uniknięcia zakażenia wirusem HIV jest profilaktyka. Szczególnie ważny jest mądry wybór partnera seksualnego, a przede wszystkim dbanie o swoje bezpieczeństwo.

            W celu uniknięcia przypadkowego zakażenia warto znać swój status serologiczny i przebadać się w kierunku zakażenia wirusem HIV. Badania w województwie podlaskim można przeprowadzić w dwóch miejscach:

  1. Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny Anonimowego i Bezpłatnego Testowania w kierunku HIV (bez skierowania)

ul. gen. J. Bema 2

15-369 Białystok

Pokój nr 011 (poziom -1)

Godziny otwarcia: poniedziałki i środy 15:00 – 17:30

  1. Punkt Konsultacyjny przy Klinice Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (tylko ze skierowaniem od lekarza tak jak do poradni specjalistycznej)

ul. Żurawia 14

15-540 Białystok

Pawilon C, niski parter

Godziny otwarcia: od poniedziałku do piątku 8:00 – 18:00

 

 

 

Wiadomości

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Danuty Siedzikówny "Inki" w Jeleniewie
    ul. Suwalska 51
    16-404 Jeleniewo
    woj. podlaskie
  • sekretariat:
    (87) 568 30 33

    księgowość:
    (87) 568 30 29

Galeria zdjęć