22.06.2020r.
Dzień dobry.
Temat dnia: Wśród kolegów i koleżanek.
Pełnia naszego życia zależy w znacznej mierze od tego, czy jesteśmy w dobrych relacjach z innymi. Współczesny młody człowiek często jest zagubiony, czuje się obco w środowisku rówieśników. Usiłuje zbliżyć sie do innych, a jednak pozostaje samotny, przepełniony niepokojem i smutkiem. Często zagłusza swoje osamotnienie głośną muzyką, grami komputerowymi czy oglądaniem telewizji. Staje się bezwiednie konsumentem dóbr, dając z siebie innym niewiele albo nic. Przesyt konsumcją prowadzi do znużenia i niezadowolenia. W takiej sytuacji nastolatek czuje się bezradny i instynktownie szuka dobrego kolegi lub koleżanki.
Każdy chce być zauważony i dowartościowany.
Takie dowartościowanie i zainteresowanie należy też okazywać innym. Ciągła wymiana myśli i uczuć stanowi rodzaj życiowej gry. Szkolna rzeczywistość obrazuje tę grę w sposób wyrazisty. Można być z kolegami koleżankami w przyjacielskich lub w konfliktowych relacjach.
Ta druga sytuacja nie należy do przyjemnych. Rodzi się pytanie dlaczego?
To, że w klasie,szkole są takie, a nie inne koleżanki i koledzy, jest częstym zbiegiem okoliczności. Wśród tych przypadkowo zgromadzonych rówieśników chciałoby się spotkać kogoś, kto porozmawia na przerwie i nie odmówi swojego towarzystwa. Rówieśników jest wielu, ale tylko niektórych zaprasza się na urodziny, z niektórymi umawia się do kina czy na mecz.
Dzieciństwo i młodość upływają przede wszystkim wśród koleżanek i kolegów. To interesujący etap życia.
Szybko można się zorientować, co dla kogo jest ważne, a co nie, co komuś się podoba. Odkrywa się więc, jakimi wartościami moralnymi i estetycznymi kierują się ci, z którymi spędzamy wiele czasu. Stwarza to również okazję do zaprezentowania własnych zainteresowań i pogladów. Kontakty z otoczeniem wymagają niekiedy asertywności, czyli powiedzenia " nie" w sposób stanowczy, ale łagodny. Nie wszystko u kolegów czy koleżanek akceptujemy. Mamy do tego prawo i nie musimy zgadzać się na ich propozycje.
ZAPYTAJ SIEBIE: jaki wpływ wywierają na mnie koleżanki i koledzy? Naucz się odmawiać, gdy propozycje koleżanek i kolegów nie sa zgodne z Twoimi zasadami. Działaj rozumnie, oceniaj i samodzielnie wybieraj to, co podpowiada wrodzone każdemu człowiekowi poczucie dobra.
OBEJRZYJCIE FILMIK, pt. Trzy kroki do super przyjaźni.
Życzę Wam miłych, zdrowych i spokojnych wakacji.
15.06.2020r.
Dzień dobry.
Temat dnia:Zrozumieć siebie i innych.
NA TEJ LEKCJI DOWIECIE SIĘ:
BURZLIWE EMOCJE
W okresie dojrzewania zmienia się nie tylko wasze ciało.Jest to czas wielkich przemian także w waszej psychice, emocjach, sposobie myślenia.Te zmiany są ściśle powiązane ze sobą.Huśtawka hormonalna powoduje huśtawkę nastrojow:
- czujecie się szczęśliwi, zadowoleni z życia, a za chwilę ogarnia was przygniębienie, niepokój lub smutek czy złość.
Przeżywanie zmiennych stanów emocjonalnych nie jest niczym złym, ważne, by wyrażając te emocje swoim zachowaniem, nie przeszkadzać innym ani ich nie krzywdzić (na przykład głosnym krzykiem i śmiechem w miejscach publicznych, wybuchami złości i agresji w stosunku do rodziny czy kolegów).
Czas burzliwych odczuć to czas nauki kontrolowania swego zachowania i osiągania dojrzałości w wyrażaniu emocji.
CZY WSZYSTKO ZE MNĄ W PORZĄDKU?
Zmiany zachądzące w waszych ciałach i przeżywana zmienność nastrojów rodzą czasem pytanie, czy to, co się z wami dzieje, jest normalne. Kolega czy koleżanka z ławki rośnie szybciej ode mnie, rówieśnik przechodzi już mutację, a ja nie itp. - czy wszystko ze mną w porządku? Przypominamy i podkreślamy, że każde z was ma własny program dojrzewania, rozwija się w innym tempie, zmiany zaś zachodzą w innej kolejności. To zupełnie normalne.Jeśli mimo wszystko dręczy cię niepokój, porozmawiaj o tym z osobą dorosłą, do której masz zaufanie.
WALKA O NIEZALEŻNOŚĆ:
Dorastanie wiąże się nieodłącznie z dążeniem do niezależności.Nastolatkowie chcieliby sami decydować o :
- swoim ubiorze,
- sposobie spędzania wolnego czasu,
- godzinie powrotu do domu,
- czy miejscu spędzania wakacji.
Czujecie się wystarczająco dorośli, by podejmować decyzje, zwłaszcza te dotyczące was samych. Dążenie do uniezależnienia się od rodziców jest słuszne i właściwe, na tym polega przecież dojrzewanie do dorosłości. Musicie jednak pamiętaćo dwóch zasadach.
- jeśli zaplanujesz wyjście do kina z przyjaciółmi przed sprawdzianem, do którego nie zdązyłes się przygotować, musisz się pogodzić ze słaba oceną.
SĄ JEDNAK TAKŻE POWAŻNIEJSZE DECYZJE , ZA KTÓRE PONOSI SIĘ ODPOWIEDZIALNOŚĆ PRAWNĄ.
Ponieważ nie możecie jeszcze odpowiadać wobac prawa, takich decyzji nie wolno wam podejmować.
Żyjemy wśród innych ludzi i dążąc do niezależności nie możemy zapominać o ich prawach, a także o zasadach współżycia społecznego. Podejmując decyzję, że prosto po szkole pójdziesz na zakupy z przyjaciółmi, musisz wziąć pod uwagę niepokój rodziców, gdy nie wrócisz do domu o czasie.
Jak widzicie niezależność, choć piękna i kusząca, wiąże się z przestrzeganiem zasad współżycia i dbałością o prawa innych ludzi. Gorąco życzę wam osiągnięcia takiej mądrej, odpowiedzialnej niezależności.
POZDRAWIAM WAS SERDECZNIE
08.06.2020r.
Dzień dobry.
Temat dnia: Moje ciało.
Dzisiejszą lekcję zaczniemy od ważnego pytania: "Czy kochacie wasze ciało?".
KOCHAĆ swoje ciało oznacza szanować je i uznawać za wartość. Wiedzieć, że ma do odegrania ważną rolę. Dzięki
ciału człowiek kontaktuje się ze światem zewnętrznym : rozmawia, przytula, trzyma za rękę. Ciało służy do wyrażania miłości. To w ciele zachodzą procesy biologiczne, takie jak oddychanie i trawienie, dzięki którym żyjemy. Ciało nie jest więc naszym więzieniem, jak sadzą niektórzy. Nie jest ograniczeniem dla naszych uczuć, emocji i duszy. Wprost przeciwnie - dzięki ciału wyrażamy to, co mamy w środku.
POLUBIĆ CIA
ŁO
Wiek nastoletni to czas szczególnego zainteresowania ciałem, w którym zachodzą dynamiczne zmiany. Zarówno chłopcy, jak i dziewczęta przyglądają się mu to z radością, to z niepokojem.Niektórzy wyznają, że stan pomiędzy dzieckiem a osobą dorosłą jest dla nich trudnym doświadczeniem. Czasem czują wręcz, że nie są już dziećmi, a jeszcze nie stali się dorosłymi. Do zmian zachodzących w nastoletnich ciałach warto podejść ze spokojem i wyrozumiałością - to stan przejściowy, który minie.
OKRES DOJRZEWANIA to także czas krytycznego spojrzenia na własne ciało. Nastolatki widzą najdrobniejsze mankamenty swej urody i trudno im docenić, że młode ciało zawsze jest piękne.
CO MOŻE POMÓC?
Świadomość,że nikt z nas nie jest doskonały i częste uśmiechanie sie do swojego odbicia w lustrze.
Zmiany zachodzące w naszych ciałach powinny prowadzić do akceptacji własnej płci. Akceptacja ta przejawia się w:
Obejrzyjcie filmik "Zgadzam się albo i nie. Jak szanować granice - swoje i cudze".
https://www.youtube.com/watch?v=9zbRKH86Zg0
Pozdrawiam.
01.06.2020r.
Dzień dobry.
DROGIE DZIECI
ŻYCZĘ WAM, ABY WASZE
DZIECIŃSTWO BYŁO JAK NAJLEPSZE
I BY TRWAŁO JAK NAJDŁUŻEJ.
NIE DORASTAJCIE ZA SZYBKO,
CIESZCIE SIĘ KAŻDYM DNIEM,
DOKĄD BEZTROSKA JEST
WASZYM PRZYWILEJEM.
Temat : Godność istotą człowieka.
GODNOŚĆ - to poczucie, świadomość własnej wartości, szacunek dla samego siebie, honor, duma.
KOMU LUB CZEMU PRZYPISUJE SIĘ TO OKREŚLENIE?
Godność dotyczy człowieka.
Godnośc zależy od tego:
- co się w życiu wybiera,
- jak się człowiek zachowuje,
- jak wykonuje swoje obowiązki,
- jak odnosi się do innych,
- jak żyje.
WNIOSEK: GODNOŚĆ DLA KAŻDEGO CZŁOWIEKA JEST ZADANIEM.
Godność nie zależy od tego:
- ile ma się lat,
- od płci (czy jest się dziewczyną, czy chłopakiem),
- od narodowości (np. czy jest się Polakiem, czy Hiszpanem),
- od wyznania (np. czy jest się katolikiem, czy protestantem),
- od miejsca zamieszkania (np. czy mieszka się na wsi, czy w mieście),
- od stanu zdrowia (czy jest się zdrowym, czy chorym),
- od zamożności (np. czy jest się biednym, czy bogatym),
WNIOSEK : KAŻDY CZŁOWIEK OTRZYMAŁ GODNOŚĆ W DARZE.
ZASTANÓWCIE SIĘ: Co to znaczy szanować ludzką godność?
PODSUMOWANIE: To co najbardziej godzi w godność człowieka to sytuacja, gdy drugą osobę wykorzystujemy jako środek (rzecz) do osiągania własnych celów lub zaspokajania swoich potrzeb.
OBEJRZYJCIE FILMIK, pt. "Co to jest godność?"
https://www.youtube.com/watch?v=2T8D-HQpPvs
POZDRAWIAM
25.05.2020r.
Temat: Piękne Święto - "Dzień Matki".
Dla każdego z nas mama jest kimś bardzo ważnym. Kimś, kogo się bardzo kocha. Dla wielu z nas jest ideałem, wzorem do naśladowania.
26 maja Dzień Matki - święto to zaczęto obchodzić w USA już w roku 1910, 4 lata później stało się świętem państwowym. W Europie Dzień Matki, jako pierwsza wprowadziła Austria. Zaczęły ją naśladować kraje skandynawskie, a potem inne. W Polsce po raz pierwszy obchodzono Dzień Matki w 1923r. w Krakowie. Dlatego współcześnie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Matki, bo obchody tego wyjątkowego święta stały się regułą w wielu krajach świata. Na całym świecie "mama" dzieci wypowiadają, jako pierwsze z wypowiedzianych samodzielnie słów. Chociaż w każdym kraju brzmi inaczej, wszyscy je rozumieją, domyślają się, co znaczy.
Kim jest mama? Całodobową nianią, najdelikatniejszą pielęgniarką i lekarzem z najlepszą intuicją, cierpliwym negocjatorem i sprytnym dyplomatą, psychologiem (nawet jeśli bez dyplomu, to z praktyką!), nauczycielką i korepetytorem od wszystkiego, ekspertem w sprawach dziecięcych produktów żywieniowych, higienicznych i odzieżowych, znawcą literatury dla dzieci, lektorem, który umie dowolnie zmieniać głos, minę, intonację i tempo czytania, plastykiem o wielu specjalizacjach - glina i ciastolina, rysunek kredkami i palcami, na szkle i na chodniku - co kto woli, no i oczywiście: kucharką, dietetyczką, praczką, sprzątaczką, kierowcą... czy to już wszystko? Pewnie dopiero połowa. No i trzeba jeszcze dodać bezcenną umiejętność: każda mama musi umieć być dzieckiem, niezależnie od wieku. Dzieckiem, które z nieudawaną radością zjeżdża na sankach, turla się po dywanie, przebiera lalki, rysuje, lepi, buduje, urządza wyścigi samochodów, śmieje się z dziecięcych dowcipów i z przejęciem słucha sekretów...
Zastanówcie się, jakie cechy posiada każda mama.
Słowo "MATKA"
Ileż to słowo treści zawiera,
Jest w nim i słodycz,
Jest i miłość szczera,
Jest i dobroć, jest wyrozumiałość
i moc poświęcenia,
Które życie rodzinne w całe niebo zamienia.
(autor anonimowy)
Refleksje wokół wiersza.
Pozdrawiam.
18.05.2020r.
Dzień dobry.
Temat : Jak rozwiązywać konflikty?
Czasami wydaje się nam, że należy unikać za wszelką cenę nieporozumień, że trzeba tak układać życie, by nie wchodzić w konflikty z innymi ludźmi. Tymczasem konflikt jest naturalną konsekwencją tego, że mamy różne usposobienia, plany, pragnienia, dążenia. Dobra komunikacja w rodzinie nie polega na unikaniu konfliktów, ale na umiejętnym ich rozwiązywaniu.
KONFLIKTY mogą wynikać z niewłaściwego odczytania potrzeb czy oczekiwań drugiej strony. Pokazuje to dialog rodzeństwa.
Karolina włącza muzykę na cały regurator:
- Posłuchaj, jak oni grają! To naprawdę świetny zespół.
Sławek:
- Wyłącz to, boli mnie głowa! Chcę chociaż chwilę odpocząć.
Karolina, nakładając słuchawki:
- Dobrze, posłucham sobie sama, myślałam, że ty też ich lubisz.
Sławek:
- Lubię, ale w tej chwili nie chcę słuchać.
Żeby takie rozwiązanie było możliwe, potrzebne są:
Realizując własne cele, warto wprowadzać zmiany uwzględniające potrzeby pozostałych domowników.
Bywają konflikty, w których sami musimy wypracować najlepsze rozwiązanie. Potrzebne są następujace warunki:
obie strony muszą być podatne na argumentację.
CZASEM najlepszym rozwiązaniem jest zwykłe "PRZEPRASZAM" jednej strony i wybaczenie drugiej.
ZASTANÓWCIE SIĘ:
Co jest najczęstszą przyczyną konfliktów w naszych domach?
Jaką rolę w naszych konfliktach odgrywają emocje?
POZDRAWIAM
11.05.2020r.
Dzień dobry.
Temat: Mam prawa i obowiązki w rodzinie.
RODZINA jest pierwszym środowiskiem, które kształtuje człowieka. To, kim jesteśmy w dużym stopniu zawdzięczamy rodzicom - to oni zaspokajają nasze potrzeby biologiczne, psychiczne, społeczne i duchowe.
SKOJARZENIA ze słowem "rodzina":
R - np. rodzice, radość, razem, równouprawnienie
O - np. ochrona, obrona, ojciec, opieka
D - np. dzieci, duma, duża
Z - np. zdrowie, zgoda, zabawa, zasady, zbiór
I - np. intymność, indywidualność, inność
N - np. nastrój niezgoda, niezależność
A - autonomia, autorytet, agresja
Należy podkreślić, że nasze życie, funkcjonowanie w rodzinie zależne jest od wzajemnych relacji, wypełniania obowiązków, okazywania szacunku i zrozumienia oraz chęci współdziałania.
Oprócz obowiązków w rodzinie, które nie zawsze chcemy realizować mamy także prawa. Prawa te należy znać, ale także rozsądnie egzekwować.
DZIECKO ma obowiązek uczestniczyć w życiu rodziny, pomagając w gospodarstwie domowym w takim stopniu, w jakim pozwalają na to jego umiejętności. Świadomość bycia częścią rodziny, częścią zespołu daje poczucie wspólnotowości, przynależności do rodziny, ważności i jest wartością samą w sobie. Podział i zakres prac zależy od wieku dziecka i decyzji rodziców. Ponadto dziecko ma obowiązek słuchać swoich rodziców i opiekunów, reagować na uzasadnione prośby szanować ich, okazywać im wdzięczność i wsparcie. Dziecko powinno mieć swój udział w tworzeniu dobrej atmosfery rodzinnej, wykazywać gotowość do pomocy, otwartość i życzliwość wobec innych członków rodziny.
Do obowiązków dziecka należy samodzielność w takim zakresie, w jakim pozwalają na to jego umiejętności.
04.05.2020r.
Dzień dobry.
Temat dnia: Uprzejmość i uczynność.
Gdy byliście małymi dziećmi, rodzice uczyli Was, by jak najczęściej używać magicznych słów: "proszę", "dziękuję" oraz "przepraszam". Wyjaśniali, to podstawa dobrego funkcjonowania w rodzinie, przedszkolu, a potem w szkole.
Uprzejmość to życzliwy stosunek do innych ludzi, grzeczność i kultura osobista.
Być uprzejmym oznacza umieć zachować się w towarzystwie, być wraźliwym na drugiego człowieka i traktować go po przyjacielsku.
Uczynność zaś to chęć i gotowość do bezinteresownej pomocy innym. Osoba uczynna znajduje radość w czynieniu dobra oraz jest chętna do wolontariatu (czyli do pracy bez zapłaty).
UCZYNNOŚĆ I ŻYCZLIWOŚĆ - to wstęp do koleżeństwa i przyjaźni,a zarazem ich fundament.
Uprzejma osoba nie narzuca swojego zdania, wysłuchuje rozmówcy, nie przerywając mu i próbuje zrozumieć jego punkt widzenia. Nigdy nikogo nie obraża i nie używa wulgaryzmów. Osoby uprzejme i uczynne potrafią być wyrozumiałe dla cudzych błędów. Starają się dotrzymywać danego słowa i być punktualne. Nie mówią źle o innych, szczególnie nieobecnych. Są odpowiedzialne za słowa wypowiadane i pisane.
ZANIM więc zaczniecie szukać osób uczynnych i uprzejmych, aby cieszyć się ich towarzystwem, spróbujcie zastanowić się nad sobą i pomyśleć:
W JAKI SPOSÓB NA CO DZIEŃ MOŹNA OKAZYWAĆ UPRZEJMOŚĆ I UCZYNNOŚĆ?
- podzielić się kanapką,
- porozmawiać na przerwie z osobą, która stoi samotnie,
- pomóc w nauce do sprawdzianu,
- pożyczyć długopis,
- zaproponować choremu koledze pożyczenie zeszytów, by mógł odpisać lekcje.
POTEM UCIESZYĆ SIĘ Z DOBREGO UCZYNKU, NIE OCZEKUJĄC NICZEGO W ZAMIAN.
27.04.2020r.
Dzień dobry.
Temat dnia: Dbam o higienę.
Słowo "higiena"upowszechniło się w naszej kulturze dopiero w XIX wieku, ale zawdzięczamy je starożytnym Grekom. W języku greckim "hygeinos" oznacza "to, co zdrowe".
Higiena to dział medycyny zajmujący się wpływem środowiska na zdrowie człowieka. Zasady higieny mają na celu eliminację czynników niekorzystnych i wprowadzenie elementów sprzyjających ochronie zdrowia. Przestrzeganie tych zasad jest warunkiem pełnego rozwoju fizycznego i psychicznego.
Z higieną ścisle związane są zasady prowadzenia zdrowego trybu życia:
- właściwe zdrowe odżywianie,
- wypoczynek, turystyka, przebywanie na świeżym powietrzu,
- ćwiczenia ruchowe, sport,
- utrzymywanie w czystości jamy ustnej,
- inne...,zastanówcie się jakie?
PRZESYŁAM WAM pracę do wykonania. Zakreślone nazwy przedmiotów potrzebnych do utrzymania czystości ciała - zapiszcie w zeszycie i prześlijcie na mój e-mail.
MIŁEJ PRACY. POZDRAWIAM.
16.03.2020r.
Dzień dobry, temat dnia: Rodzina źródłem szczęścia.
Dom jest tam, gdzie światło w oknie,
tam, gdzie ktoś kochany czeka,
gdzie z kimś bliskim dzielę troskę,
kromkę chleba, kubek mleka.
Maria Kuśnierz
Każda rodzina tworzy swój niepowtarzalny świat, na który składają sie wyznawane wartośći, tradycje, ulubione sposoby spędzania wolnego czasu i świętowanie. Ale również trudności dnia codziennego - małe i duże problemy, którym trzeba stawiać czoło.
Obecnie, w tej sytuacji nadzwyczajnej, w domu czujemy sie dobrze, bezpiecznie, widzimy różne cele i drogi dotarcia do nich.
Spróbujmy udzielić odpowiedzi na pytanie:
Co buduje rodzinę?
- wzajemna życzliwość;
- poprawna komunikacja;
- delikatność i uprzejmość:
- wdzięczność - uczynność;
- odpowiedzialność i samodzielność;
- szacunek okazywany rodzicom, dziadkom, rodzeństwu;
- wzajemne zrozumienie;
- wspólne rozwiązywanie problemów.
Zastanówcie się, być może potraficie wskazać inne czynniki budujące rodzinę.
A jaka jest według Was recepta na szczęśliwe życie rodzinne?
23.03.2020r.
Temat dnia: Mądry wybór w świecie gier.
Gry komputerowe to jeden z ulubionych sposobów spędzania wolnego czasu przez nastolatków. O takiej rozrywce naszym dziadkom nawet się nie śniło. Gry zręcznościowe, strategiczne, logiczne, przygodowe, fabularne, sportowe, nawet edukacyjne, od wyboru może zakręcić się w głowie. Gry komputerowe mają swoje zalety i wady.
Zalety gier komputerowych:
- rozwijają wyobraźnię;
- umożliwiają poznanie niezwykłych roślin i zwierząt;
- można odbyć podróż dookoła świata bez wychodzenia z domu;
- niektóre mogą pomóc poprawić szkolne stopnie;
- dają możliwość ćwiczenia przy ich pomocy koncentracji, spostrzegawczości, refleksu.
Wady gier komputerowych:
- tracimy poczucie czasu;
- powodują zmęczenie oczu;
- powodują zatracenie granicy między światem realnym i wirtualnym;
- osłabiają wolę;
- nierzadko w sposób niebezpieczny przenoszą reguły rządzące grami w świat realny.
Lista zasad korzystania z gier komputerowych:
1. Wybieraj wartościowe gry.
2. Nie graj w czasie przeznaczonym na posiłki, sen i naukę.
3. Nie zapominaj o rodzinie i przyjaciołach.
4. Kiedy grasz, zadbaj o właściwą pozycję ciała i dobre oświetlenie.
5. Zastanów się, czy gra jest dla Ciebie, czy Ty dla niej.
Zastanówcie się, czy nieracjonalne korzystanie z gier komputerowych może doprowadzić do uzależnienia.
30.03.2020r.
Dzień dobry, podaję Wam zadania do wykonania.
Temat dnia: Zdrowy styl życia.
Większość młodych ludzi cieszy się dobrym zdrowiem, ale nie wszyscy cenią ten skarb. Aby je utrzymać, dbaj o prawidłowy ubiór, odżywianie, sen. uprawiaj sport, unikaj używek. Często przyczyną chorób jest brak wyobraźni i troski o własny organizm.
Rozwiążcie krzyżówkę i odczytajcie złotą myśl. Odszukajcie w Internecie, kto jest jej autorem. Porozmawiajcie z rodzicami na temat tej myśli. Rozwiązaną krzyżówkę, wraz z myślą, włóżcie do teczki z tego przedmiotu.
06.04.2020r.
Temat dnia: Poszukiwany: przyjaciel.
Przyjaciel - osoba blisko moich marzeń.
"Przyjaciel to z pewnością jedno z najpiękniejszych słów na świecie. Kryją się w nim wspólne przygody, podobne poglądy, radość ze spędzania wspólnego czasu i głębokie zrozumienie."
W ciągu wieków powstało mnóstwo wierszy i powiedzeń i przyjaźni. Jedni mówią, cytując Biblię, że kto spotkał przyjaciela, ten skarb znalazł. Inni, że prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie. Święty Jan Bosko, przyjaciel dzieci i młodzieży, mawiał, że "Najlepszym przyjacielem jest ten, kto nie pytając o powód Twojego smutku, potrafi sprawić, że znów wraca radość".
Wykonajcie polecenie 3, a kartkę z wykonaną pracą włóżcie do teczki z tego przedmiotu.
20. 04. 2020r.
Temat dnia: Blaski i cienie koleżeństwa.
Dzisiejsze zajęcia mają na celu uświadomić sobie, jak ważną rolę odgrywają w naszym życiu różnorodne grupy, do których należymy. Pośród naszych kolegów i koleżanek uczymy się sztuki życia. Czasem ich dobra rada, życzliwy uśmiech, czy nawet sama obecność stanowią dla nas cenną pomoc. Czasem jednak w ich obecności jakby trudniej podejmować nam własne decyzje.
Na temat bogactwa i zawiłości stosunków międzyludzkich powiedziano już wiele. Pewne prawdy ujęte zostały w formie przysłów, porzekadeł ludowych, czy aforyzmów.
Oto niektóre z nich:
- "Z kim przystajesz,takim się stajesz".
- "Jeśli wejdziesz między wrony, musisz krakać tak jak one".
- "Porządnymi ludżmi nazywa się zazwyczaj tych ludzi,którzy postępują tak, jak wszyscy inni".
- "Człowiek jest tym większy, im jest bardziej sobą".
Da się zauważyć, że ludzie, wśród których przebywamy wywierają na nas wielki wpływ. Tymczasem nasze własne przekonania i poglądy nie zawsze stoją w zgodzie z wartościami promowanymi w grupie. Czasem nasi koledzy próbują stosować wobec nas pewne naciski, abyśmy się do nich dostosowali. W każdej sytuacji musimy pamiętać, że mamy prawo, a nawet obowiązek,zawsze postępować w zgodzie z własnym rozeznaniem dobra i zła, choć niejednokrotnie jest to bardzo trudne.
UŁÓŻCIE zdania z rozsypanki wyrazowej i wyślijcie na e-mail: janinacherubin@wp.pl
1. spędzasz Każdy,z kim czas, ciebie ma na wpływ.
2. kolegów Gdy propozycje przekonaniami, prawo, nie są zgodne z twoimi a nawet prawo odmówić. masz obowiązek
3. koledzy kierują się zasadami Jeśli twoi podobnymi do twoich, presję łatwiej pokonać środowiska.