Zespoły zadaniowe

MENU:

Janina Cherubin

 

22.06.2020r.

Dzisiaj pracę rozpoczynamy od zajęć Koła Małego Czytelnika. Przed zwrotem podręczników do biblioteki szkolnej głośno przeczytajcie rodzicom baśń pt. " Kto jest najpotężniejszy na świecie?" str. 74 - 75 podręcznik polonistyczno - społeczny. Rodzice sprawdzą i ocenią waszą umiejętność głośnego czytania.

15.06.2020r.

Poćwiczcie głośne czytanie. Przeczytajcie ciekawe opowiadanie pt. "Straszny sen" str. 72, 73 w podręczniku polonistyczno - społecznym.

 

08.06.2020r.

LUBIMY CZYTAĆ podręcznik polonistyczno - społeczny str. 70 - 71.

Poznajcie przygody wujka OBIEŻYŚWIATA:

  • PRZYGODA W DŻUNGLI;
  • PRZYGODA Z CHMURKĄ;

Dokładnie ze zrozumieniem przeczytajcie DOBRE RADY - wszystkie są bardzo ważne.

01.06.2020r.

Dawno już nie czytaliście książek wypożyczonych z biblioteki szkolnej. Proponuję przeczytać dłuższe opowiadanie, pt."Duży Damian" str. 68 podręcznik polonistyczno - społeczny. Przeczytajcie głośno młodszemu rodzeństwu, rodzicom czy dla mnie.

25.05.2020r.

DLA CIEBIE MAMO.

Zastanówcie się: "Co wiem  o swojej mamie?" - jaka jest, czym się zajmuje, co robi?

Jakie są moje postanowienia wobec mamy?

Poszukajcie w Internecie wierszy dla mamy. Wpiszcie hasło " wiersze dla mamy". Przeczytacjcie kilka, jeden wpiszcie do zeszytu  w linię.

18.05.2020r.

Poznajemy historię druku i pisma.

Przeczytajcie poniższy tekst. Porozmawiajcie na ten temat z rodzicami.

SZTUKA  pisania zaczęła się rozwijać 5500 lat temu. Najstarszymi znanymi zabytkami pisma są gliniane tabliczki z napisami wykonanymi trzcinowym patyczkiem w mokrej glinie. Niektóre tabliczki wypalano albo suszono na słońcu. Dawni Egipcjanie stosowali pismo obrazkowe, zwane hieroglifami. Poszczególne obrazki symbolizowały rózne przedmioty, czynności, dźwięki lub części dłuższych słów. Początkowo ludzie pisali trzcinowymi patyczkami i ptasimi piórami na glinanych lub woskowych tabliczkach na korze drzew, na liściach i papierusie, który wyrabiano z łodyg roślin rosnących nad brzegami Nilu w Egipcie. Wiele tysiecy lat temu Chińczycy wynaleźli papier. Około 1795 roku powstały pierwsze ołówki, a w 1884 roku - dobrze działające pióro. W 1938 roku wynaleziono długopis.

W dawnych czasach pisanie książek było niezwykle trudną sztuką. Zajmował się tym skryba, który był najczęściej zakonnikiem. Używał do tego gęsiego pióra, które zanurzał w kałamarzu, czyli w słoiku z atramentem. Gdy popełnił błąd, musiał przepisywać całą stronę jeszcze raz od początku.

11.05.2020r. 

  • TO WARTO PRZECZYTAĆ.
  • "Z domowego księgozbioru" - swobodne oglądanie starych książek. Przejrzyjcie wraz z mamą domowy księgozbiór (domową bilioteczkę). Zainteresujcie się książkami wydanymi przed kilkudziesięcioma laty. Obejrzyjcie zdjęcia, ilustracje, porównajcie z wyglądem książek współczesnych. Przeczytajcie głośno wybrane fragmenty. (Chętnie też posłucham).
  • ZAPOZNAJCIE SIĘ Z OBJAŚNIENIAMI POJĘĆ:

- ANTYKWARIAT - sklep z antykami, cennymi zabytkami przeszłości, jak dzieła sztuki itp. także sklep z książkami, których nakład jest wyczerpany lub z książkami używanymi.

MÓL KSIĄŻKOWY- człowiek ślęczący nad książkami, nie widzący życia poza nimi.

- STARODRUK - druk pochodzący z dawnych czasów.

04.05.2020r.

Koło Małego Czytelnika

Wiosenna zakładka do książki. 
Często zastanawiacie się, gdzie to ja skończyłam/skończyłem. Niektórzy zaginają rogi, inni kładą rozłożoną książkę okładką do góry. Jednak najbardziej praktycznym rozwiązaniem jest zakładka. 

  • Wykonajcie zakładkę do książki (można kilka). Zróbcie ją z kartki technicznej a ozdoby kolorowe, wiosenne, np. kwiaty, motyle, ptaki, łąka itp. Wykonaną pracę prześlijcie do końca tygodnia. 
    Zakładkę/ zakładki możecie wykorzystać do swoich ćwiczeń i podręczników, z których obecnie korzystacie. 
     

27.04.2020r.

Koło Małego Czytelnika

  • Układamy wesołe, zabawne rymowanki. 
    Ułóżcie dwie rymowanki (można więcej) o dowolnej tematyce. Chętnie  posłucham -  co napisaliście. Czekam na połączenie telefoniczne.

 

16.03.2020r.

Tworzymy kolejną kartę do Albumu Przeczytanych Książek. 

23.03.2020r.

Zrealizujcie hasło "A teraz ja opowiadam bajkę" - opowiedźcie rodzicom swoją ulubioną bajkę, bądź swoje ulubione bajki.

30.03.2020r.

Rodzinne czytanie z udziałem rodzeństwa i rodziców - poczytajcie wybrane książki, które znajdują sie w domu. Może być to książka kucharska, np. przepis na pyszny deser, przyrodnicza itp. Chętnie włączę się do wspólnego czytania, czekam na telefoniczne zaproszenie. Oczywiście przygotuję coś do poczytania. 

06.04.2020r.

Przysłowia o książkach dla dzieci. Proponuję wpisać w Google hasło "przysłowia o książkach dla dzieci". Znajdziecie tam przysłowia, cytaty, złote myśli. Poczytajcie je. Wybierzcie 3, które się Wam najbardziej podobają i zapiszcie je w zeszycie w linię. 

20.04.2020r.

Temat: Naprawiamy zniszczone książki.

Poszukajcie w domu książki, która jest zniszczona. Zastanówcie się, czy da się ją naprawić. Myślę, że tak. Co możecie zrobić?:

- posklejać kartki,

- odgiąć zagięte rogi kartek,

- obłożyć w kolorowy papier,

- być może da się wytrzeć, jeśli jest popisana,

- a może coś innego, to zależy od Was.

POSTARAJCIE SIĘ, A SIĘ UDA.

Naprawione książki połóżcie na swoich  półkach z książkami. Obejrzymy je w przyszłości.

POWODZENIA. 

Wiadomości

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Danuty Siedzikówny "Inki" w Jeleniewie
    ul. Suwalska 51
    16-404 Jeleniewo
    woj. podlaskie
  • sekretariat:
    (87) 568 30 33

    księgowość:
    (87) 568 30 29

Galeria zdjęć