1. Jak sobie radzić z emocjami? Przyczyny i skutki złości. Panujemy nad swoimi emocjami.
Proszę abyście przeczytali te dwa cytaty i się nad nimi zastanowili.
„Złość przypomina ogień, prawda? Czasami wystarczy tylko jedna mała rzecz, by zapłonęła. Może zapłonąć tak samo szybko, jak zgasnąć albo zamienić się w wielki pożar, który zniszczy wszystko, to co pojawi się na drodze”.
„Złość ma swoją TAJEMNICĘ. Kiedy ją poznasz, twoja złość przestanie stawać się tak wielka
i przerażająca. Nie będzie ci też przysparzała tylu problemów (…). JEDYNA OSOBA, KTÓRA ODPOWIADA ZA TWOJĄ ZŁOŚĆ TO TY SAM!”
Dla rodziców polecam książkę pani Katarzyny Ciupa :„Co zrobić, gdy się złościsz. Techniki zarządzania złością”
2. Jak dogadywać się z najbliższymi-rola dobrej komunikacji?
Porozumiewanie się polega na słownym bądź bezsłownym przesyłaniu informacji i kształtuje relacje między ludźmi
Bezpośrednie wyrażanie swoich próśb i życzeń sprzyja ich realizowaniu przez inne osoby. Używanie manipulacji lub oczekiwanie, że partner sam odgadnie nasze potrzeby jest zawodne i często prowadzi do rozczarowań. Wskazuje na niebezpieczeństwo ukrywania prawdziwych emocji i postaw .
Reguły dla mówiącego :
|
3. Niepełnosprawni - tolerancja wobec inności.
Uprzedzenia i stereotypy funkcjonujące w społeczeństwie na temat osób niepełnosprawnych są główną przyczyną trudności w ich pełnej rewalidacji i rehabilitacji. Idea integracji, czyli ich pełnego włączenia w życie społeczne, wymaga zmiany postaw negatywnych na pozytywne: tolerancji, akceptacji, współdziałania. Niepełnosprawność może dotyczyć braków fizycznych, zmysłowych, psychicznych lub przewlekłej choroby.
Przykłady postaw wobec osób z niepełnosprawnością: wyśmiewanie, odrzucenie, nietolerancja, brak wiedzy, akceptacja, współczucie, litość, tolerancja, współdziałanie.
Jaka byłaby Wasza postwa?
4. Człowiek i przyroda - wrogowie czy przyjaciele? Jak i dlaczego należy dbać o środowisko naturalne?
„porozumienie w najwyższych jego przejawach nazywamy miłością; kiedy nić porozumienia zostaje całkowicie zerwana, mówimy o wojnie. Teraz właśnie mamy doczynienia z czymś w rodzaju wojny między ludźmi a Ziemią. To nie Ziemia odmawia porozumienia z nami, to my nie potrafimy już porozumieć się z Ziemią. Przez całe tysiąclecia ludzie pierwotni pozostawali w łączności z Ziemią i wszystkimi stworzeniami za pośrednictwem rytuałów i świąt, w trakcie których każda cząstka człowieka otwierała się na każdą cząstkę Natury”.
Niestety, nowoczesny, cywilizowany człowiek, robi wszystko, aby zapomnieć, że jego życie nadal zależy od Natury, a nie tylko komputerów...
Czy rzeczywiście między nami a Ziemią istnieje wojna?
Jezioro Mono
„Otoczenie jest świadome, obdarzone czuciem i upersonifikowane. Ono po prostu czuje Można je obrazić. Zawsze więc należy traktować je z szacunkiem”
Jezioro Mono znane jest jako lęgowisko mew i innych ptaków, a jednocześnie jako system tam i sieci wodociągowej zasilanej wodą tego jeziora, a co za tym idzie, związane jest z potężną urbanizacją południowej Kalifornii. Czas wiąże jezioro z epoką lodowcową, ale również ze współczesnością - z rosnącą nieustannie liczbą ludności i zużyciem zasobów naturalnych w Kalifornii. Jednak przede wszystkim jezioro to jest związane ze świadomością ekologiczną tych, którzy bronią jego integralności.
Moralność ochrony nie pozwala nikomu czuć się lepszym ani domagać się specjalnych przywilejów. “Nie czyń drugiemu, co tobie nie miłe” - zasadę tę należy stosować w kontaktach ze wszystkimi formami życia na całym świecie. Będzie nam wolno żyć na tej planecie dopóty,. dopóki nie zaczniemy traktować całej Natury ze współczuciem i inteligencją.
Jeśli w ogóle istnieją duchy miejsca, to duch Mono jest jednym z najsilniejszych, z jakimi się kiedykolwiek zetknąłem. Łatwo jest upersonifikować jezioro. Ciekawi mnie czasami, co też ono myśli, w miarę jak jego trwające miliony lat istnienie zbliża się ku nagłemu końcowi. Przez wiele lat myślałem o Mono jak o swoim starym, dobrym przyjacielu. a teraz przypomina mi ono leżącego bezwładnie na stole operacyjnym pacjenta, który wykrwawia się na śmierć.
Zastanawiam się, czy ten wielki zasób doświadczenia przenosi je na fali snu z powrotem do pęknięć i uskoków Sierry, która je rodziła, do lodowców i wulkanów, które odcisnęły się na jego powierzchni w nieodległej przecież przeszłości. Z przerażeniem zastanawiam się, czy zacznie ono cuchnąć, gdy całe jego wspaniałe życie dopełni się w końcu w białej jak kość niecce dna.
To, czy jezioro Mono ma świadomość, pozostanie na zawsze jedną z jego tajemnic. Lecz Mono obdarza świadomością swych przyjaciół, wszyscy wszak musieliśmy się od niego uczyć. Mono nauczyło nas widzieć świat na nowo postrzegać i akceptować piękno, którego byliśmy nieświadomi i stawiać pytania, na które odpowiedzi nie są wcale łatwe czy wygodne.
W samotności jego plaż, o brzasku i o zmierzchu, nauczyliśmy się słuchać, patrzeć i żyć w zgodzie z sobą. Ale przede wszystkim nauczyliśmy się żyć w zgodzie z innymi istotami, których nie wolno nam wykorzystywać i które samą swoją obecnością dopełniają naszej codziennej egzystencji.
Mono nie stawia prostych pytań. Żąda zgłębiania świata wewnętrznego i zewnętrznego, które wspólnie tworzą świadomość ludzką. Oto dlaczego jest ono najlepszym przyjacielem, oto dlaczego nie możemy pozwolić mu umrzeć.
Gray Brechin, The Mono Lake Handbook
Jaki jest główny problem dotyczący jeziora Moro?
5. Rola przyjaciela w moim życiu. Prawa i obowiązki przyjaciół. (21.04.2020)
PRZYJAŹŃ jest szczególną formą stosunków między ludźmi. Cechuje ją solidarność i osobista sympatia. Przyjaźń sprzyja otwartości i wsłuchaniu się w drugą osobę, poprawia wiarę w siebie, wytwarza wzajemne zaufanie, a tym samym wiarę w innych ludzi. Przyjaźń jest potrzebą; ludzie potrzebują się nawzajem i polegają na sobie.
Temat przyjaźni jest łatwo odnieść do przeżyć i doświadczeń tych, którzy mają przyjaciół w szkole i poza nią, rozstają się z przyjaciółmi, kłócą i godzą. Przyjaźń jest w ramach tej samej i różnych płci, w ramach całej grupy rówieśniczej.
Jaki jest sens przyjaźni?
- Co oznacza przyjaźń dla mnie?
- Po co ma się przyjaciół?
- Czy przyjaźń jest iluzją?
- Czy mogę żyć bez przyjaciół?
- Dlaczego dla ciebie jedni przyjaciele są ważniejsi od innych?
- Czy można się zaprzyjaźnić niejako automatycznie?
- Czy przyjaciel należy tylko do ciebie?
- Jacy są prawdziwi przyjaciele?
- Co to jest zaufanie?
- Czy przyjacielowi musisz zawsze pomagać?
- Czy zdradzisz przyjaciela, jeśli zrobi coś bardzo złego?
- Czy dla przyjaciela trzeba zawsze wskoczyć w ogień?
- Czy prawdziwym przyjaciołom należy zawsze wierzyć?
- Czy zawsze należy unikać kłótni z prawdziwym przyjacielem?
- Czy prawdziwemu przyjacielowi zawsze musisz wszystko mówić?
- Co jeszcze musisz robić dla przyjaciela?
- Czy z przyjacielem zawsze trzeba się pojednać?
- Czy przyjaciołom trzeba ufać?
- Czy można krytykować przyjaciół?
Zadanie dla Was. napiszcie w kilku zdaniach o Waszych przyjaźniach (czy macie przyjaciół, jakie są Wasze relacje?). Sugerujcie się powyższymi pytaniami.
Powodzenia.
6. Nasz ostatni wspólny wyjazd - wycieczka klasowa.
Już od dłuższego czasu sami wiecie, że do niej nie dojdzie. Nie wiadomo też jak się zakończy bieżący rok szkolny. Nawiązując do wycieczki, którą planowaliśmy mam do Was pytanie: dlaczego Sztokholm jest nazywany "Wenecją północy"?
7. Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Poniżej podaję link gdzie uzyskacie wyczerpujące informacje na temat jej uchwalenia:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Konstytucja_3_maja
8. Systematyczność, rzetelność, sumienność – czy posiadam te cechy?
Systematyczność
- synonimy: organizacja, staranność, uporządkowanie, zorganizowanie, akuratność, kolinearność, konsekwentność, metodyczność, planowość, regularność, ciągłość, cykliczność, okresowość, regularność, częstość, periodyczność, powtarzalność, seryjność, powracalność, prawidłowość
- robienie czegoś skrupulatnie i regularnie, działanie zgodnie z ustalonymi regułami, w ramach jakiegoś planu, systemu; metodyczność
Rzetelność, rzetelny
- wypełniający należycie swe obowiązki
- taki, jaki powinien być, odpowiadający wymaganiom
- zgodny z prawdą, wiarygodny
Sumienność, sumienny
- skrupulatnie wywiązujący się z podjętych obowiązków
- wykonywany dokładnie, rzetelnie.
9. Dzień Ziemi. Co prawda przypada nieco wcześniej, ale warto o tym pamiętać.
Dzień Ziemi znany też jako Światowy Dzień Ziemi lub Międzynarodowy Dzień Ziemi – akcje prowadzone corocznie wiosną, których celem jest promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie. Organizatorzy Dnia Ziemi chcą uświadomić politykom i obywatelom, jak kruchy jest ekosystem planety ludzi. Na obchody składa się zwykle wiele wydarzeń organizowanych przez różnorodne instytucje.
"Oby nadchodzące Dni Ziemi były spokojne i pogodne dla naszego pięknego statku kosmicznego, jakim jest nasza planeta w miarę jak kręci się oraz krąży w mroźnej przestrzeni ze swoim ciepłym i wrażliwym ładunkiem ożywionej natury".
Sekretarz Generalny ONZ U Thant, 21 marca 1971 r.
Dzień Ziemi obchodzony jest w momencie równonocy wiosennej na półkuli północnej, czyli w dniu równonocy jesiennej na półkuli południowej. Ten dzień wyróżnia się tym, że na całej planecie dzień trwa tyle samo, co noc. Równonoc wiosenna w starożytnych kulturach rolniczych wiązała się ze świętem rodzącego się życia. Współcześnie podkreśla się, że jest to dzień swoistej równowagi mogącej pomóc w odrzuceniu wzajemnych różnic między ludźmi odmiennych ras i religii. Niezależnie od wyznawanej wiary czy przynależności etnicznej, wszyscy przedstawiciele Homo sapiens dzielą między siebie tę samą planetę, która - według organizatorów Dnia Ziemi - jest naszym wspólnym dobrem.
Jako pierwszy z ideą obchodzonego na całym świecie Dnia Ziemi wystąpił John McConnell (ur. 1915), na konferencji UNESCO, dotyczącej środowiska naturalnego w 1969 r. Pierwszy raz Dzień Ziemi został ogłoszony 21 marca 1970 r. przez burmistrza San Francisco, Josepha Alioto.
Ideę poparł Sekretarz Generalny ONZ, U Thant. 26 lutego 1971 r. podpisał proklamację, w której wyznaczył równonoc wiosenną jako moment, w którym Narody Zjednoczone obchodzą Dzień Ziemi. W momencie kiedy Słońce przechodzi w Gwiazdozbiór Barana, w siedzibie ONZ w Nowym Jorku rozbrzmiewa Dzwon Pokoju (ang. Peace Bell). Ma to zwykle miejsce 20 lub 21 marca.
Niezależnie od tego w 2009 roku dzień 22 kwietnia został ogłoszony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, jako Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi. Pierwsze obchody odbyły się w 2010 roku.
10. Pierwsza Pomoc. Dzień Matki (nie zapomnijcie o tym DNIU!!!).
Poniżej załączam link do filmu z pierwszej pomocy przedmedycznej. W roli głównej występuje Mateusz - ratownik WOPR, ratownik medyczny i pielęgniarz.
https://www.facebook.com/
Pozdrawiam
Artur Apalko
11. Dzień Dziecka.
Międzynarodowy Dzień Dziecka (MDD) – dzień ustanowiony w 1954 przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) dla upowszechniania ideałów i celów dotyczących praw dziecka zawartych w Karcie Narodów Zjednoczonych (1945) i obchodzony od 1955 w różne dni roku w różnych krajach członkowskich ONZ; w Polsce MDD obchodzony jest 1 czerwca.
Święta pokrewne:
Międzynarodowy Dzień Dzieci Ulicy (12 kwietnia)
Międzynarodowy Dzień Dzieci-Żołnierzy (12 lutego)
Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego (25 maja)
Dzień Dzieci Będących Ofiarami Agresji (4 czerwca)
Dzień Dziecka Afrykańskiego (16 czerwca)
Dzień Dziewczynek (Dziewcząt) (11 października)
Dzień Pamięci Dzieci Nienarodzonych i Zmarłych (15 października)
Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci (19 listopada)