Zespoły zadaniowe

MENU:

Przedsięwzięcie Ministra Edukacji pn. "Podróże z klasą" 2024 Przedsięwzięcie Ministra Edukacji i Nauki pn. Poznaj Polskę 2021/2022 Projekt "Akademia Mistrzów Pływania - edycja 2019" Projekt "Akademia mistrzów pływania 2017" Program dla szkół 2019/2020 Projekt "Akademia mistrzów narciarstwa zjazdowego 2019" Projekt "Akademia mistrzów narciarstwa zjazdowego 2018" Projekt "Akademia mistrzów narciarstwa zjazdowego 2017" Światowy Dzień Zdrowia 2017 Światowy Dzień Zdrowia 2016 Trzymaj Formę 2018/2019 - informacje o programie, harmonogram realizacji programu Trzymaj Formę - informacje dla uczniów i rodziców Światowy Dzień Rzucania Palenia 2018 Światowy Dzień Aids Profilaktyka - odporność na antybiotyki Aktywnie w przyszłość - pilotaż edukacyjny Z pasją przez życie Nauka przez zabawę Oddział Przedszkolny Gmina Jeleniewo rozwija edukację przedszkolną Projekt "Czytam z klasą - lekturki spod chmurki" Program Laboratoria Przyszłości

Projekty i programy

Przedsięwzięcie Ministra Edukacji pn. "Podróże z klasą" 2024

RELACJA Z WYCIECZKI DO BIAŁEGOSTOKU Z PROJEKTU MEN PN. "PODRÓŻE Z KLASĄ" 2024 (kl. I-III)

W dniach 24-25 października 2024 r. chętni uczniowie z klas I-III wybrali się na wycieczkę do Białegostoku. Wyjazd był dofinansowany z projektu MEN pn. „Podróże z klasą”.

Pierwszego dnia wycieczki udaliśmy się do Teatru Lalek na spektakl pt. „Palko”. Palko to chłopiec ciekawy świata, który odkrywa go, jeżdżąc na swojej ulubionej hulajnodze. Ma bogatą wyobraźnię, którą rozwija, czytając mnóstwo książek. Jest bardzo podobny do swoich rówieśników – wesoły, pomocny, koleżeński – z jedną różnicą. Jest odrobinkę nieporadny... Po kameralnym spektaklu uczącym tolerancji oraz akceptacji, wiemy, że mimo niezdarności i nieśmiałości udało się Palko odnaleźć prawdziwą przyjaźń. Po przedstawieniu mieliśmy możliwość zwiedzania Piwnicy Lalek, gdzie można spotkać tych wszystkich bohaterów, którzy wystąpili w repertuarze Białostockiego Teatru Lalek.

Następnie udaliśmy się na spacer po Białostockim ZOO Akcent. Widzieliśmy niedźwiedzie, żubry, wilki, daniele, puszczyki i wiele innych ciekawych zwierząt.

Popołudniowe godziny pierwszego dnia wycieczki spędziliśmy w Epi-Centrum Nauki. Na terenie wystawy znajduje się niemal 100 stanowisk doświadczalnych. Każdy, bez względu na wiek, znalazł tam coś dla siebie. Rozpoczynając podróż wśród stanowisk doświadczalnych, przenieśliśmy się do trochę innego świata – świata nauki przez doświadczanie.

Drugi dzień wyjazdu rozpoczęliśmy ciut świt - niektórzy uczestnicy wstali już o 5:30 :) Nic dziwnego – przed nami były kolejne atrakcje!

Po pysznym śniadaniu udaliśmy się do następnych ciekawych miejsc Białegostoku. Najpierw spacer po ogrodach Pałacu Branickich, a potem zajęcia pt. „Moje ulubione muzeum”. Zwiedziliśmy Muzeum Historii Medycyny i Farmacji UMB, obejrzeliśmy ekspozycje z zakresu historii medycyny i farmacji („Tajemnice dawnej apteki”, „Szpital polowy”, „Gabinet okulistyczny”, „Gabinet stomatologiczny”, „Gabinet anatomiczny”, „Gabinet rentgenowski”). Zajęcia skończyły się w laboratorium edukacyjnym wykonaniem oryginalnego odlewu gipsowego Pałacu Branickich.

Ostatnim punktem wycieczki była wizyta w Muzeum Pamięci Sybiru. Tam wzięliśmy udział w warsztatach pt. „Syberia – kraina tajemnic”. Udało nam się poznać kawałek Syberii, i to razem z jej niezwykłymi roślinami i zwierzętami. Dzięki wykorzystaniu gogli wirtualnej rzeczywistości mogliśmy na własne oczy przekonać się, jak dzika i okrutna, a zarazem piękna jest kraina, do której trafiali polscy zesłańcy. Razem wyruszyliśmy w podróż po syberyjskiej tajdze, tundrze i stepie odkrywając część niezwykle bogatej przyrody tej pięknej krainy. Towarzyszył nam manul stepowy, burunduk syberyjski i niedźwiedź kamczacki. Pamiątką z zajęć była własnoręcznie wykonana wielka mapa Syberii.

Dziękuję wszystkim uczestnikom za wspaniałą wycieczkę!

Zdjęcia z wyjazdu w poniższym linku:

http://spjeleniewo.edupage.org/album/#gallery/1342

Organizator: Anna Jabłońska

____________________________________________________________________________________________

RELACJA Z WYCIECZKI DO WROCŁAWIA Z PROJEKTU MEN PN. "PODRÓŻE Z KLASĄ" 2024 (kl. IV-VI)

04.11.2024 r.

Wyjazd z Jeleniewa o godz. 3.00. Przyjazd do Wrocławia godz. 12.00.

Od godz. 13.00 zwiedzanie Multimedialnego Muzeum Wody – Hydropolis – centrum wiedzy o wodzie, które znajduje się  w podziemnym zbiorniku wody z XIX w. Hydropolis to unikatowe centrum wiedzy łączące walory edukacyjne z nowoczesną forma wystawienniczą. Odkrywa procesy, w których bierze udział woda – od funkcji pełnionych w ciele człowieka, po prądy oceaniczne, które kształtują klimat na Ziemi. Hydropolis jest miejscem, w którym technologie multimedialne, interaktywne instalacje, wierne repliki i modele oraz bogate w informacje ekrany dotykowe służą ukazaniu wody z różnych, fascynujących perspektyw. Jest jedynym w Polsce centrum wiedzy o wodzie i jako Centrum Edukacji Ekologicznej działa od 5 grudnia 2015 r.

Mnóstwo wrażeń dostarczyło zwiedzanie wrocławskiego ZOO – największego i najstarszego ogrodu zoologicznego w Polsce o powierzchni 33 hektary zieleni w sercu Wrocławia z ponad 12 tysiącami zwierząt i 1100 gatunków. Są tu niemal wszystkie zwierzęta świata: żyrafy, zebry, niedźwiedzie, hipopotamy, blisko 250 gatunków ryb w niezwykłym afrykarium. Na  terenie ZOO znajdują się też zabytkowe budowle: Baszta niedźwiedzi, Dom dużych drapieżników, Słoniarnia, Pawilon małp, Pawilon ptaków, Domek nutrii, Wybieg i schronienie dla pawianów. Drugim niezwykłym obiektem jest Afrykarium – największe oceanarium w Polsce i jako jedyne na świecie poświęcone zwierzętom Czarnego Lądu z misją ochrony zagrożonych gatunków. Afrykarium to oceanarium, w którym króluje woda. Składa się z 6 basenów olimpijskich: basen rekinów, basen hipopotamów, basen manatów, basen krokodyli nilowych, basen kotików i basen pingwinów.  

05.11.2024 r.

O 8.30 przyjazd do Złotego Stoku.  O 10.00 wejście i zwiedzanie Kopalni Złota – Podziemnej Trasy Turystycznej.  Kopalnia Złota w Złotym Stoku to jedna z najpiękniejszych atrakcji turystycznych w Polsce, w dawnej kopalni złota i arsenu. Główne atrakcje  to trasy turystyczne zorganizowane w sztolniach – 2 niezwykle ciekawe sztolnie: „Sztolnia  Gertruda” (część muzealna)   i  „Sztolnia Czarna Górna” z jedynym w Polsce podziemnym wodospadem 8 m wysokości, z której wyjeżdża się podziemnym pomarańczowym tramwajem. Na trasie turystycznej wystawa obrazująca historię górnictwa w Złotym Stoku. Atrakcją jest spotkanie z Gnomem w „Chodniku Śmierci”,  przepływ łodziami częściowo zalaną sztolnią, zwiedzanie sztolni „Czarnej”, w której jest podziemny wodospad; płukanie złota; wystawa minerałów, osada średniowieczna z elementami dawnych urządzeń technicznych, sztolnia ochrowa. Podziemna kolejka wąskotorowa wywozi turystów ze Sztolni Czarnej Dolnej na odległość ok. 300 m po zwiedzeniu podziemnego wodospadu. Ten bajkowy świat wprowadza w zachwyt i zadowolenie.

Po przyjeździe do Czermnej nastąpiło zwiedzanie Kaplicy Czaszek z 1776 roku, największej atrakcji barokowej. Kaplica Czaszek jest zabytkiem sakralnym, wielkim zbiorowym 200-letnim grobowcem, jedynym w Polsce. Ściany wewnątrz wyłożone są ludzkimi czaszkami; pomiędzy nimi równo ułożone rzędy kości; pod podłogą wielki stos ludzkich  szczątków (25 – 30 tysięcy relikwii).

O godz. 13.30 przejazd do Kłodzka. Zwiedzanie miasta z przewodnikiem. Kłodzko Ziemi Kłodzkiej nad Nysą Kłodzką i jej dopływami. Jest centrum turystycznym i kulturalnym Kotliny Kłodzkiej. Miasto urzeka wspaniałą architekturą, niezrównaną historią i niepowtarzalnym klimatem. Można tu podziwiać ratusz  z II połowy XIX wieku będący centralną budowlą Rynku i kolorowe, pochodzące z różnych wieków kamieniczki.          Gotycki   most   na Młynówce z XIV wieku, będący unikatem na skalę krajową, który zdobi sześć barokowych figur; porównywany do słynnego Mostu Karola w Pradze; nazywany również  „Mostem na jajach”, ponieważ do zaprawy dodano ogromne ilości kurzych białek. Spośród zabytków sakralnych najwspanialszym obiektem  jest kościół parafialny pw. Wniebowzięcia NMP przy palcu Kościelnym. Jest monumentalną kamienną późnogotycką budowlą; świątynią która powstała jako wotum za uzyskanie przez Czechy metropolii kościelnej i usamodzielnienie się od obcych struktur kościelnych.  Twierdza Kłodzka z XVII i XVIII wieku jest obowiązkowym miejscem do zwiedzania. To niezwykły obiekt historyczny, którego historia sięga 1000 lat wstecz. Jest jednym z najważniejszych i najbardziej okazałych zabytków Dolnego Śląska, w którego zespół wchodzi udostępniona do zwiedzania Twierdza Główna i fort pomocniczy Owcza Góra. Wewnątrz znajdują się dobrze zachowane ślady kultury militarnej i wystawy poświęcone historii tego miejsca. Znajduje się na górze Fortecznej, jest najbardziej rozpoznawalnym punktem miasta górując nad nim. Jest wyjątkowym miejscem i w sposób nierozerwalny związanym z burzliwą historią miasta.

Po przyjeździe do Polanicy Zdroju, zakwaterowaniu i krótkim odpoczynku spacer z pilotem po znajdującym się w centrum miasta Parku Zdrojowym (wpisanym do rejestru zabytków)   o powierzchnia około 13 ha, w którym rosną rozłożyste, pachnące w trakcie kwitnienia rododendrony, magnolie, a trawniki pokryte są dywanami kwiatów. Ciekawym okazem jest cyprysik Lawsona z Kanady oraz wiele drzew – pomników przyrody, Pijalnia Wód Mineralnych, Muszla Koncertowa, Teatr Zdrojowy im. Ćwiklińskiej, Zakład Przyrodoleczniczy.

06.11.2024 r.

Od godz. 9.00 z przewodnikiem zwiedzanie Kotliny Kłodzkiej. Przejazd do Dusznik Zdroju (miasta uzdrowiskowego)spacer po Parku Zdrojowym, na terenie którego znajduje się klasycystyczny Teatr im Fryderyka Chopina (Dworek Chopina) z początku XIX w. w którym odbywają się Międzynarodowe Festiwale Chopinowskie. W Parku Zdrojowym w pijalni degustacja wód źródlanych. Następny punkt programu to przejazd do Kudowy Zdroju (uzdrowiska).  Zwiedzanie Skansenu Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego. Skansen leży na malowniczym zboczu w wiejskiej dzielnicy Kudowy Zdroju – Pstrążnej. Muzeum – Skansen powstało w 1984 r. wystawę stałą stanowią zabytkowe obiekty drewnianej architektury ludowej pogórza sudeckiego – domy ze starymi meblami i sprzętami gospodarskimi z XVIII, XIX i początków XX wieku. Kolejny przejazd do Wambierzyc i zwiedzanie Bazyliki Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, która jest największą atrakcją Wambierzyc. W Bazylice jest 11 kaplic i liczne krużganki poprowadzone dookoła owalnej nawy. Na uwagę zasługuje również postać Matki Boskiej Królowej Rodzin wyrzeźbiona w drewnie lipowym. Wambierzyce są miejscem pielgrzymkowym, zwanym Śląską Jerozolimą, o początkach sięgających XIII wieku. Znajduje się tu najstarsza w Polsce ruchoma szopka bożonarodzeniowa powstała w II połowie XIX wieku. Mieści się u stóp góry Kalwarii przy Sanktuarium Wambierzyckiej Królowej Rodzin składa się z 800 figurek, z czego 300 jest ruchomych; główna scena przedstawia narodziny Jezusa. Figurki poruszane są za pomocą prostych drewnianych przekładni i sznurków.       Powrót do Polanicy Zdroju.

07.11.2024 r.

            Spotkanie z przewodnikiem o godz. 8.00 i wyjazd z Polanicy Zdroju do Szczelińca. Szczeliniec Wielki to najwyższy szczyt Gór Stołowych (919 m n.p.m.) i jest ozdobą Parku Narodowego o takiej samej nazwie.  Od godz. 9.00 zwiedzanie Parku  Narodowego Gór Stołowych; utworzonego 16 września 1993 r na terenie Sudetów Środkowych  na północnym zachodzie ziemi kłodzkiej. Nazwa Góry Stołowe  odzwierciedla ich krajobraz – rozległe płaszczyzny zrównań wznoszące się nad nimi, urwistymi ścianami, płaskie stoliwa skalnych bastionów. Po pokonaniu 665 schodów prowadzących na Szczeliniec Wielki na otwartej przestrzeni ze szczytu rozciągają się widoki zapierające dech w piersiach. Jak sama nazwa wskazuje , góra pocięta jest wieloma szczelinami, które tworzą niesamowity, magiczny krajobraz. Erozja skał trwająca tysiącleciami wyrzeźbiła cudownej urody ostańce, które w wyobraźni przemieniają się w zaklęte w skale zwierzęta czy postacie o ludzkich kształtach. Oprócz naturalnych rzeźb są tu skalne zapadliska i wąwozy, których widok pozostaje niezapomniany.

Następnie zwiedzaliśmy Muzeum Papiernictwa z wieloma eksponatami, tematem wystaw stałych jest historia papieru.

 Powrót do Polanicy Zdroju na obiadokolację i nocleg.

08.11.2024 r.

O godz. 8.00 spotkanie z przewodnikiem i zwiedzanie Starego Miasta, którego sercem jest rynek z bogato zdobionym ratuszem i malowniczymi kamieniczkami z ozdobnymi szczytami; wszystko to zostało odrestaurowane po II wojnie światowej. Stare Miasto jest najstarszą częścią lewobrzeżnego Wrocławia wywodzącą się z trzynastowiecznego miasta lokacyjnego. Następnie Ostrów Tumski w centrum Wrocławia zwany polskim Watykanem - najstarsza zabytkowa część miasta, która powstała na ówczesnej wyspie na obszarze przepraw na Odrze w okolicy ujścia rzeki Oławy. Most Tumski, dwuprzęsłowy, stalowy, nitowany most we Wrocławiu zbudowany w 1889 r , łączy wyspę Piasek i Ostrów Tumski. Znany jest jako most Zakochanych lub most Miłości; nazywany też mostem Katedralnym. Archikatedra św. Jana Chrzciciela znajduje się na Ostrowie Tumskim na Placu Katedralnym. Jest trójnawową gotycką orientowaną bazyliką z XIII – XIV w,  z otoczonym obejściem (ambitem) i czworobocznie zakończonym chórem.. Jest  to rzymskokatolicki kościół parafialny i katedralny biskupów wrocławskich; jest kościołem biskupa diecezjalnego. Archikatedra nazywana jest Matką Kościołów Śląska. Hala Stulecia – hala widowiskowo – sportowa, ekspresjonistyczna, monumentalna budowla, wzniesiona według projektu Maxa Berga, otwarta w 1913 r w setną rocznicę zwycięstwa wojsk koalicji antyfrancuskiej nad armią Napoleona pod Lipskiem. Może pomieścić 10 tysięcy osób. Jest miejscem wystaw, konferencji, wydarzeń kulturalnych, sportowych i koncertów. W 2006 roku hala została uznana za największe dzieło architektury XX wieku.

Od 12.00 zwiedzanie Panoramy Racławickiej. Muzeum „Panorama Racławicka” to jedno z niewielu miejsc na świecie, gdzie podziwiać można relikt dziewiętnastowiecznej kultury masowej. Wielki panoramiczny obraz o rozmiarach 15 x 114 m dzięki zespoleniu szczególnych zabiegów malarskich  i technicznych „przeniósł” zwiedzających  w inną rzeczywistość i inny czas. Panorama Racławicka to dzieło Jana Styki i Wojciecha Kossaka z lat 1893 – 1894 upamiętniające tradycje narodowe w 100. rocznicę insurekcji kościuszkowskiej – bitwy stoczonej 4 kwietnia 1794 r pod  Racławicami przez wojska powstańcze (z udziałem słynnych kosynierów) pod wodzą generała Tadeusza Kościuszki (1746 – 1817) z wojskami rosyjskimi dowodzonymi przez generała Aleksandra Tomasowa. Pomysłodawcą panoramy był znany lwowski malarz Jan Styka (1858 – 1925), który zaprosił do współpracy znakomitego batalistę Wojciecha Kossaka (1856 – 1942). Powstała jako hołd bohaterom walczącym w obronie ojczyzny w przeddzień ostatniego rozbioru Polski.

Podsumowując wycieczka  odbyła się w dniach 04. – 08.11.2024 r. Celem było zwiedzenie pięknego Wrocławia i Kotliny Kłodzkiej, przybliżenie faktów historycznych związanych z tematyką wycieczki. Cele zostały zrealizowane. Każdy dzień dostarczał nam mnóstwa emocji i pozytywnych wrażeń. Wycieczka udała się wszyscy wrócili bardzo zmęczeni ale zadowoleni.

Dziękuję wszystkim uczestnikom za wspaniałą wycieczkę!

Zdjęcia z wyjazdu w poniższym linku:

http://spjeleniewo.edupage.org/album/#gallery/1365

Organizator: Brygida Konikowska

Wiadomości

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Danuty Siedzikówny "Inki" w Jeleniewie
    ul. Suwalska 51
    16-404 Jeleniewo
    woj. podlaskie
  • sekretariat:
    (87) 568 30 33

    księgowość:
    (87) 568 30 29

Galeria zdjęć