30.05.2019 r.
Dziś w hali sportowej budynku naszej szkoły odbyło się podsumowanie projektu "Ja w internecie" i wręczenie certyfikatów uczestnikom szkoleń. Osoby, które nie były obecne na spotkaniu, proszone są o odbiór certyfikatów w sekretariacie naszej szkoły.
Wszystkim Państwu jeszcze raz serdecznie dziękujemy za pomoc w realizacji projektu "Ja w internecie" i udział w szkoleniach.
VII edycja Biegu Przełajowego pn. "Pokonaj Szurpiły" odbędzie się w naszej Szkole w czwartek 06 czerwca (obchody Dnia Dziecka w klasach IV-VIII sp i III g). Do grupy uczniów zmagających się z pokonaniem trasy o długości 9 km postanowili dołączyć również chłopcy z klasy III sp wraz z wychowawczynią.
Komunikat_organizacyjny_Pokonaj_Szurpily_2019.docx
Uczniowie klas I-III sp będą świętować Dzień Dziecka 03 czerwca (poniedziałek) i udadzą się w tym dniu na wycieczkę autokarową do Gierłoży i Świętej Lipki, natomiast dzieci z Oddziałów Przedszkolnych grupa 4-5-latków i 6-latków w dniu 05 czerwca (środa) zaplanowały wyjazd do kina Cinema Lumiere w Plazie w Suwałkach.
Dzieci z oddziałów przedszkolnych i klas I-II w dniu 06 czerwca oprócz realizacji zajęć obowiązkowych wezmą udział w rozgrywkach sportowych pod hasłem "Zdrowo na sportowo".
W Dniu Dziecka życzymy Wam, Kochane Dzieci, samych radosnych dni, wspaniałych koleżanek i kolegów, samych najlepszych ocen na koniec roku szkolnego, spełnienia Waszych najskrytszych marzeń.
Międzynarodowy Dzień Dziecka (MDD) – dzień ustanowiony w 1954 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) dla upowszechniania ideałów i celów dotyczących praw dziecka zawartych w Karcie Narodów Zjednoczonych (1945) i obchodzony od 1955 w różne dni roku w różnych krajach członkowskich ONZ. W Polsce MDD obchodzony jest od 1950 roku w dniu 1 czerwca.
Dnia 24 maja 2019 r. klasy V a i V b uczestniczyły w Festynie Archeologicznym w Szwajcarii, na „Cmentarzysku Jaćwingów”, w ramach którego uczniowie mieli okazję zapoznać się: z pokazami warsztatowymi z zakresu archeologii eksperymentalnej, rekonstrukcji historycznych i etnograficznych, łupaniem i obróbką krzemienia, wyrobem narzędzi krzemiennych i kamiennych, kuchnią w pradziejach i okresie wczesno - historycznym, warsztatem garncarskim, lepieniem naczyń i ozdób starożytnym bursztyniarstwem, obróbką drewna, bednarstwem, wyrobami z kory brzozowej, produkcją dziegciu i smoły drzewnej, plecionkarstwem z łyka i kory, dawnym tkactwem i wyrobem odzieży, farbowaniem tkanin, starożytnym skórnictwem, metalurgią i odlewnictwem, kowalstwem, złotnictwem, wyrobem paciorków szklanych, antycznymi grami i zabawami, białą bronią miotaną, strzelaniem z łuku, rzutem oszczepem, bronią i uzbrojeniem, wyposażeniem wojów we wczesnym średniowieczu, a także mogli zwiedzić cmentarzysko kurhanowego z pierwszych wieków naszej ery w Szwajcarii. Zdjęcia z festynu w zakładce Album Foto.
Dnia 21 maja 2019 r. p. A. Wasilewska wraz ze swoimi wychowankami, klasą V B udała się do Suwalskiego Ośrodka Kultury na wernisaż p. M. Iwaszko, w ramach którego uczniowie poznali prace plastyka, zapoznali się z wyposażeniem sali plastycznej, mieli okazję zapoznać się z zasobami galerii Suwalskiego Ośrodka Kultury, poznali prace swoich rówieśników. Została także zaprezentowana treść książki autorstwa p. M. Iwaszko pt. „Duchowość w sztukach wizualnych Pracowni Sztuk Pięknych SOK”. Zdjęcia z wernisażu w zakładce Album Foto.
31 maja 2019 r. w naszej szkole, pod czujnym okiem p. Anny Wasilewskiej, odbył się Konkurs Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych, czyli w skrócie KWOKA. Do konkursu w tym roku przystąpiło 30 uczniów, konkurencja była duża. Uczniowie zmagali się z pytaniami zamkniętymi i jednym zadaniem otwartym wyświetlonym na tablicy. Uczniowie m.in. musieli odpowiedzieć na pytania typu: "Jak nazywa się flaga Wielkiej Brytanii?". Czekamy na rozstrzygnięcie konkursu. Wyniki już wkrótce. Zdjęcia z konkursu w zakładce Album Foto
30.05.2019 r.
Projekt "JA W INTERNECIE", realizowany w gminie Jeleniewo przez naszą szkołę w okresie listopad 2018 - kwiecień 2019, został zakończony. Laptopy, które zakupiliśmy na cele realizacji szkoleń w zakresie rozwoju kompetencji cyfrowych mieszkańców naszej gminy, stały się własnością szkoły, co umożliwia nam wprowadzenie dziennika elektronicznego. Od ferii zimowych 2019 do chwili obecnej w szkole trwały prace nad rozbudową sieci informatycznej - doprowadzeniem kabli z korytarzy do niemalże wszystkich pomieszczeń - sal lekcyjnych, biblioteki i innych, znajdujących się w budynku. W ferie letnie 2018 roku została wykonana baza pod światłowód. W bieżącym tygodniu od firmy "Librus" zakupiliśmy licencję na dziennik elektroniczny i przeszkoliliśmy nauczycieli w zakresie prowadzenia e-dziennika. Z niecierpliwością oczekujemy na przyłączenie szkoły do OSE (Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej), czyli programu publicznej sieci telekomunikacyjnej dającej szkołom dostęp do szybkiego, bezpłatnego i bezpiecznego internetu (światłowodu - łącza internetowego o minimalnej przepustowości 100 Mb/s). Na stronie internetowej https://ose.gov.pl/lista-szkol na liście przy szkole w Jeleniewie w kolumnie status znajduje się informacja "do weryfikacji" co oznacza, że sprawdzane są możliwości techniczne w zakresie podłączenia szkoły do światłowodu. Każdego dnia możemy sprawdzać postęp w tym zakresie, jak również wzbogacać swoją wiedzę nt. programu OSE.
Tylko podłączenie światłowodu dzieli nas od wprowadzenia od nowego roku szkolnego 2019/2020 dziennika elektronicznego w klasach I-VIII. W najlepszym przypadku już od 02 września br. jedynie w oddziałach przedszkolnych będą obowiązywać dzienniki w formie papierowej.
O korzyściach dla rodziców wprowadzenia e-dziennika znajdą Państwo na stronie internetowej https://www.librus.pl/rodzice/librus-synergia/opis-rozwiazania/
Dnia 14.06.2019 r. (piątek) o godz. 11.20 w hali sportowej Szkoły Podstawowej im. Danuty Siedzikówny „Inki” w Jeleniewie odbędzie się sztuka teatralna pt. „Globalne ocieplenie”.
Przedstawienie wykona grupa dziewcząt z Wrocławia z Fundacji „SPOTKANIA” pod przewodnictwem państwa Bednarskich.
Sztuka teatralna adresowana jest do uczniów z klas IV – VIII szkoły podstawowej i klas III gimnazjum.
Udział w sztuce teatralnej jest bezpłatny.
W piątek 24 maja dwie grupy przedszkolne: „Biedroneczki” i „6-latki” wybrały się na swoją pierwszą, dłuższą wyprawę. Kierunek: Białystok.
Co to była za wycieczka! Przejazd autokarem, obiad w restauracji, spacer po Białymstoku... i mnóstwo innych atrakcji... Przygodę zaczęliśmy od obejrzenia "Czerwonego Kapturka" w Białostockim Teatrze Lalek. Nudy w nim nie było – dużo humoru, wiele piosenek, udział publiczności, same atrakcje. Dzieci były zachwycone. Uśmiechnięte buzie oraz pełne przejęcia komentarze były potwierdzeniem dobrze spędzonego przedpołudnia.
Następnie przeszliśmy spacerem obok budynku Filharmonii Podlaskiej, aż do ogrodów Pałacu Branickich. Stamtąd udaliśmy się do kolejnej atrakcji - Papugarni - miejsca, w którym można nie tylko zobaczyć, ale i nakarmić egzotyczne ptaki z różnych stron świata. Na pamiątkę dzieci mogły zakupić magnesy na lodówkę, pocztówki 3D czy wisiorki z wizerunkiem papugi.
Aby zaspokoić głód, zjedliśmy pyszny obiadzik w jednej z białostockich restauracji. Musieliśmy nabrać sił - jeszcze wiele atrakcji przed nami :)
Na koniec największa frajda - oddalony o kilka kilometrów od Białegostoku Jurowiecki Park Dinozaurów :) Obcowanie z naturalnych kształtów dinozaurami i słuchanie o nich ciekawostek sprawiło dzieciom wiele frajdy. Do tego jeszcze wejście do parku trampolin, dmuchane zamki, plac zabaw i inne atrakcje...
Wyjazdy edukacyjne mają zawsze posmak przygody. Nic więc dziwnego, że wspomnienia o wycieczce i zdarzeniach jej towarzyszących na pewno na długo zostaną dzieciom głęboko w pamięci :)
Fotorelacja z wycieczki w zakładce Album Foto.
Anna Jabłońska
30 maja (czwartek) o godz. 15.30 w hali sportowej szkoły odbędzie się spotkanie ogólnoszkolne z rodzicami.
Porządek spotkania:
1/ przedstawienie procedury bezpieczeństwa obowiązującej na terenie szkoły oraz osób i instytucji, do których można zgłosić się o wsparcie w sytuacjach wymagających pomocy psychologiczno-pedagogicznej i wychowawczej;
2/ podsumowanie projektu "Ja w internecie", wręczenie certyfikatów uczestnikom szkoleń.
Serdecznie zapraszamy!
Czerwoną czcionką uzupełniono wcześniej wprowadzone dane.
W lipcu 2018 roku Gmina Jeleniewo złożyła wniosek do Fundacji Legalna Kultura w Warszawie na udział w Projekcie „Ja w internecie. Program szkoleniowy w zakresie rozwoju kompetencji cyfrowych”.
Projekt „Ja w Internecie” jest zarządzany przez Centrum Projektów Polska Cyfrowa i finansowany w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020, Działanie 3.1 „Działania szkoleniowe na rzecz rozwoju kompetencji cyfrowych”. Fundacja Legalna Kultura jest operatorem, który ogłasza konkursy grantowe i wspomaga pod kątem merytorycznym i rozliczeniowym realizację działań szkoleniowych na terenie gmin.
Gmina Jeleniewo na realizację Projektu otrzymała dotację w kwocie 127.680 zł. W ramach otrzymanych środków finansowych zakupiono 25 szt. laptopów, które były wykorzystywane podczas realizacji szkoleń w budynku Szkoły Podstawowej im. Danuty Siedzikówny "Inki" w Jeleniewie.
Projekt był skierowany do mieszkańców Gminy Jeleniewo w wieku powyżej 25 lat. Do wyboru były 4 tematy szkoleniowe:
- „Rodzic w internecie” – przeszkolono 5 grup, łącznie 58 osób,
- „Moje finanse i transakcje w sieci” – przeszkolono 4 grupy, łącznie 49 osób,
- „Tworzę własną stronę internetową (blog)” – przeszkolono 5 grup, łącznie 59 osób,
- „Rolnik w sieci” – przeszkolono 5 grup, łącznie 60 osób.
Do przeszkolenia zaplanowano 228 osób, tj. 19 grup 12-osobowych, co stanowi 100%. Czas trwania szkolenia dla jednej grupy wynosił 12 godzin (po 6 godzin realizowanych w sobotę i niedzielę). Szkolenia były całkowicie nieodpłatne, odbywały się w okresie listopad 2018 r. – kwiecień 2019 r. Wzięło w nich udział łącznie 226 osób (99,12%): 224 osoby to mieszkańcy Gminy Jeleniewo, 2 osoby - mieszkańcy Gminy Miasto Suwałki. Liczba uczestników szkoleń z uwzględnieniem wieku przedstawia się następująco:
- 25 - 34 lata – 36 osób, co stanowi 50% (zaplanowano 72 osoby),
- 35 – 43 lata – 86 osób, co stanowi ok. 102% (zaplanowano 84 osoby),
- 44 – 64 lata – 76 osób, co stanowi ok. 126,7% (zaplanowano 60 osób),
- powyżej 65 lat – 28 osób, co stanowi ok. 233,3% (zaplanowano 12 osób).
Po zakończonym Projekcie w laptopy zostanie wyposażona każda sala lekcyjna w budynku Szkoły Podstawowej im. Danuty Siedzikówny „Inki” w Jeleniewie. W zakresie zaplanowanych w budżecie Placówki na rok 2019 środków finansowych w całym budynku szkolnym rozbudowano sieć internetową, co umożliwi nam wprowadzenie dziennika elektronicznego. Z niecierpliwością oczekujemy na podłączenie Szkoły do światłowodu w ramach Projektu Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE), czyli szybkiego i bezpiecznego internetu dla szkół.
Korzyści z realizacji Projektu „Ja w internecie”:
1/ wzrost kompetencji cyfrowych uczestników szkoleń w zakresie wybranych tematów szkoleniowych;
2/ wyposażenie Szkoły w:
- 25 szt. laptopów, umożliwiających wprowadzenie e-dziennika po uprzednim przyłączeniu Placówki do sieci OSE,
- tablicę korkową,
- 2 magnetyczne gabloty zewnętrzne,
- warnik do gotowania wody.
Wszystkim Kursantom serdecznie dziękujemy za uczestnictwo w szkoleniach oraz pomoc w realizacji Projektu "Ja w internecie". Szczególne podziękowania przekazujemy tym wszystkim Państwu, którzy od początku do końca byli bardzo zaangażowani i wspierali nasze działania.
Certyfikaty ze szkoleń zostaną Państwu przekazane w miesiącu maju br. W Szkole trwają prace nad ich przygotowaniem oraz związane z rozliczaniem się z realizacji Projektu "Ja w internecie" z Fundacją "Legalna Kultura" w Warszawie.
Dnia 30.05.2019 r. (czwartek) o godz. 11.20 w hali sportowej Szkoły Podstawowej im. Danuty Siedzikówny „Inki” w Jeleniewie odbędzie się audycja muzyczna pt. „Zbigniew Wodecki – niezapomniana legenda”.
Audycję wykonają artyści Agencji Muzycznej Arte – Muza z Białegostoku.
Audycja adresowana jest do uczniów z klas IV – VIII szkoły podstawowej i klas III gimnazjum.
Koszt: 2,50 zł od osoby.
W kwietniu br. do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego został złożony wniosek na realizację programu rządowego "Aktywna tablica". Szkole przyznano kwotę 14.000 zł z przeznaczeniem na zakup 2 tablic interaktywnych. W ramach wkładu własnego w wysokości ponad 3.000 zł zakupiono do nauki programowania 5 modeli robotów i maty edukacyjne.
W związku z narastającym zapotrzebowaniem uczniów Szkoła zakupiła drugi stojak na rowery, identyczny jak pierwszy.
Dnia 23.05.2019 r. (czwartek) w godz. 13.05 – 14.40 w sali nr 17 Szkoły Podstawowej im. Danuty Siedzikówny „Inki” w Jeleniewie odbędzie się spotkanie pt. „Chorobliwie świadomi”.
Spotkanie przeprowadzą ubiegłoroczni absolwenci naszej Szkoły.
Na spotkanie zapraszamy uczniów klas:
VII – 6 godz. lekcyjna
IIIa gimnazjum – 6 godz. lekcyjna
VIII – 7 godz. lekcyjna
IIIb gimnazjum – 7 godz. lekcyjna
26 kwietnia 2019 r. w Świetlicy Gminnej w Wiżajnach odbyły się eliminacje powiatowe na XXVII Wojewódzki Festiwal Piosenki Przedszkolaków pt. „Mama, tata i ja”. Naszą szkołę reprezentowały trzy dziewczynki z oddziału 6-latków:
- Małgorzata Aneszko,
- Gabriela Juśkiewicz,
- Alicja Szczesna.
Mimo, że nie zajęły wysokich miejsc, to zaprezentowały się bardzo pięknie! Pokonały swoje lęki, obawy i tremę i zaśpiewały wielokrotnie ćwiczone w domu z rodzicem piosenki z repertuaru dziecięcego.
Gratulujemy wykonawczyniom i życzymy dalszych sukcesów!!!
Wychowawca Elżbieta Jurewicz z dziećmi z OP 6-latków
W dniu 10 maja 2019 r. uczennice i uczniowie klasy IIb na zajęciach Koła Młodego Przyrodnika podjęli się przeprowadzenia "wybuchowego" eksperymentu... Młodzi przyrodnicy zaprezentowali erupcję wulkanu. Medialna relacja z przeprowadzonego doświadczenia zamieszczona jest w Album Foto.
7 maja 2019 r. uczniowie klasy IIb oraz 8 maja 2019 r. uczniowie klasy IIa uczestniczyli w zajęciach z robotyki w suwalskim Midicentrum. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród uczniów obu klas. Następnie klasy II odwiedziły Bibliotekę PWSZ w Suwałkach. Pani Dyrektor oraz pracownicy Biblioteki Akademickiej przygotowali naszym uczniom kącik młodego czytelnika, przedstawili prezentację multimedialną "Jak powstaje książka?", pokazali nam specyfikę pracy bibliotekarza. Atrakcją dodatkową było zwiedzanie Uczelni PWSZ, a w szczególności przejście szklaną kładką i zjazd szklaną windą. Zdjęcia z obu wycieczek klasy IIa i IIb znajdują się w zakładce Album Foto.