Zespoły zadaniowe

MENU:

  • "Dobry Zawód - Fajne Życie" - Targi Edukacyjne w Zespole Szkół nr 6 im. K. Brzostowskiego w Suwałkach

          24 kwietnia 2018 r. 74 gimnazjalistów z klas II i III pod opieką nauczycieli: p. L. Jasionowskiej, p. M. Gregor - Burzyckiej, p. E. Turek i p. A. Faleckiej wzięło udział w regionalnych Targach Edukacyjnych. Jest to jedno z założeń projektu "Dobry Zawód - Fajne Życie". Nasi gimnazjaliści mieli okazję zapoznać się z ofertą edukacyjną szkół ponadgimnazjalnych nie tylko z miasta Suwałki ale również okolic i tych bliższych, i tych dalszych (np. Technikum Leśne w Białowieży). Już sama droga do Zespołu Szkół nr 6 im. K. Brzostowskiego w Suwałkach była ciekawa. Niecodziennie na nasz szkolny plac wjeżdża autobus przegubowy MPK Suwałki. Czyżby to zapowiedź uruchomienia regularnej linii Suwałki - Jeleniewo?

    Relację o tym wydarzeniu można odnaleźć na stronie Radia 5

    https://radio5.com.pl/dobry-zawod-fajne-zycie-2/

     

    Zachęcamy również do stałego śledzenia profilu "Dobry Zawód - Fajne Życie" na Facebooku.

    https://www.facebook.com/Dobry-Zaw%C3%B3d-Fajne-%C5%BBycie-184790922045046/

    "Rozkład jazdy" na kolejne dni:

    - spotkanie rodziców naszych gimnazjalistów z przedstawicielami szkół zawodowych;

    - doradztwo indywidualne (każdy uczeń - 2 godziny) i grupowe (7 spotkań).

  • Konkurs recytatorski "Kocham Cię Polsko!"

    23 kwietnia 2018 r. (poniedziałek) odbył się konkurs recytatorski pt. „Kocham Cię Polsko!”, którego organizatorem była Gminna Biblioteka Publiczna w Jeleniewie oraz nasza nauczycielka p. Anna Jabłońska. Do rywalizacji stanęło ponad 20 uczniów. Uczestnicy konkursu recytując wiersze, których tematem był szeroko pojęty patriotyzm, pokazali nam za co powinniśmy kochać Polskę - naszą ojczyznę. Uczniowie szkoły zmagali się o laur zwycięzcy w dwóch grupach wiekowych:
     

    • I kategoria - klasy I-III szkoły podstawowej
    • II kategoria - klasy IV-VI szkoły podstawowej
       

    Oceny uczestników dokonało jury w składzie: p. Bożena Sobieszczańska (dyrektor szkoły), p. Mirosława Sielica (logopeda) i p. Elżbieta Jurewicz (nauczyciel). Komisja oceniała występy uczestników wg następujących kryteriów: właściwy dobór wiersza, jego pamięciowe opanowanie, kultura słowa, intonacja, interpretacja utworu oraz ogólny wyraz artystyczny (uzasadniony gest sceniczny, element ruchu, strój). Po wysłuchaniu wszystkich konkursowych wierszy jury przyznało nagrody:

    • w I kategorii: I miejsce dla Wiktorii Truchan z kl. I B; II miejsce (ex aequo) dla Oliwii Putra z kl. III B i Szymona Dembowskiego z kl. II; III miejsce (ex aequo) dla Emila Mikulskiego z kl. II i Gabrieli Zaborowskiej z kl. III A
    • w II kategorii: I miejsce dla Juliana Bobrowskiego z kl. V A; II miejsce dla Igora Walczuka z kl. IV B; III miejsce dla Bartosza Pawłowskiego z kl. IV A.
       

    Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy za udział, a zwycięzcom serdecznie gratulujemy.

  • Wiosenne Zawody Zrzeszenia LZS w biegach przełajowych w Dowspudzie - 23.04.2018 r.

    Dnia 23.04.2018 r. (poniedziałek) uczniowie kl. IV-VII i II-III gimnazjum wzięli udział w Wiosennych Zawodach Zrzeszenia LZS w biegach przełajowych, które odbyły się w Dowspudzie. Nasi uczniowie zajęli następujące miejsca:

    1) Natalia Kukowska - II miejsce (dyplom i srebrny medal) na dystansie 1350 m w grupie uczniów z rocznika 2002;

    2) Mateusz Kukowski - III miejsce (dyplom i brązowy medal) na dystansie 1630 m w grupie uczniów z rocznika 2002;

    3) Urszula Cherubin - IV miejsce (dyplom) na dystansie 1350 m w grupie uczniów z rocznika 2003;

    4) Martyna Jonio - VI miejsce (dyplom) na dystansie 900 m w grupie uczniów z rocznika 2006;

    5) Julia Szeraszewicz - V miejsce (dyplom) na dystanie 900 m w grupie uczniów z rocznika 2006;

    6) Magdalena Bogdanowicz - I miejsce (dyplom i złoty medal) na dystansie 750 m w grupie uczniów z rocznika 2007;

    7) Szkoła Podstawowa im. Danuty Siedzikówny "Inki" w Jeleniewie w punktacji drużynowej otrzymała 388 pkt i zajęła II miejsce (dyplom i puchar) spośród wszystkich szkół biorących udział w zawodach.

    Wszystkim uczniom serdecznie gratulujemy!!!!

  • I miejsce w II etapie Regionalnego Konkursu Matematycznego "Z szóstką na 6"

    20 kwietnia 2018 r. (piątek) uczeń kl. VI - Wojciech Sawicki przystąpił do konkursu matematycznego "Z szóstką na 6" - etap regionalny, organizowanego przez Szkołę Podstawową nr 6 im. A. Kujałowicz w Suwałkach. Uzyskał 28 pkt na 30 pkt możliwych i tym samym zajął I miejsce. Wielkie gratulacje, Wojtku!!!

    http://sp6.pl/images/2018/protokol-z-2-etapu-Regionalnego-Konkursu-Matematycznego-Z_Szostka_na_6-z-20.04.2018.pdf

  • Mamy laureata!

    Z ogromną przyjemnością informujemy, że Wojciech Sawicki - uczeń kl. VI został laureatem Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego organizowanego przez Podlaskiego Kuratora Oświaty w Białymstoku. Gratulujemy Wojtkowi, Jego Rodzicom i naszym matematykom p. Ani Ostrowskiej i p. Agnieszce Hołubowicz.

    Uzyskanie tytułu laureata z matematyki uprawnia ucznia do:

    1/ otrzymania na koniec roku szkolnego oceny celującej z tego przedmiotu,
    2/ zwolnienia z egzaminu ósmoklasisty z matematyki,
    3/ otrzymania najwyższego wyniku z egzaminu z tego przedmiotu,
    4/ przyjęcia w pierwszej kolejności do publicznej szkoły ponadpodstawowej, po spełnieniu pozostałych niezbędnych warunków wymaganych do przyjęcia do danego typu szkoły (art. 132 Ustawy - Prawo oświatowe - Dz. U. z 2017 r. poz. 59, z późn. zm.).

    Więcej informacji na ten temat na stronie: http://www.kuratorium.bialystok.pl/rodzice-i-uczniowie/konkursy-olimpiady-turnieje/konkursy-organizowane-przez-pko/uprawnienia-laureatow-wojewodzkich-konkursow-przedmiotowych.html

    W dodatkowych dniach wolnych od zajęć zachęcamy uczniów do rozwiązania zadań na etapie wojewódzkim:

    http://serwer1680625.home.pl/testy_konkursowe/2017/sp/matematyka/woj_test_sp_matematyka.pdf

  • 75 rocznica powstania w getcie warszawskim

    19 kwietnia 2018 r. mija 75 rocznica powstania w getcie warszawskim.

    Getto to odizolowana część miasta, przeznaczona dla zamieszkania mniejszości narodowej, etnicznej, kulturowej bądź religijnej, poza którą nie wolno tejże społeczności zamieszkiwać. Od średniowiecza do XX wieku przez getto rozumiano wydzielony obszar miasta, zamieszkany przez Żydów lub przedstawicieli innych narodów. W wielu europejskich miastach do XIX wieku getta pozostawały dla Żydów i innych mniejszości przymusowym miejscem osiedlania.
    W państwach okupowanych przez III Rzeszę w czasie II wojny światowej władze okupacyjne tworzyły zamknięte i strzeżone getta, w których przymusowo osiedlano ludność żydowską z danego terenu. Getta te były zazwyczaj otoczone strzeżonym od zewnątrz murem i całkowicie zależne od dostaw żywności oraz energii. Utworzenie gett było pierwszym etapem Zagłady Żydów, zaplanowanej i przeprowadzonej przez nazistów.
    Getto w ujęciu socjologicznym to wyodrębniony obszar w przestrzeni miejskiej, który można opisać za pomocą specyficznych, jemu tylko przynależnych cech.

    Powstanie w getcie warszawskim (jidysz ‏וואַרשעווער געטאָ־אויפֿשטאַנד; warszewer geto-ojfsztand) – zbrojne wystąpienie żydowskich podziemnych formacji zbrojnych na terenie warszawskiego getta od 19 kwietnia do połowy maja 1943.
    Powstanie było pierwszą akcją zbrojną o dużej skali podjętą przez polskie organizacje podziemne przeciwko Niemcom, jak również pierwszym miejskim powstaniem w okupowanej przez Rzeszę Europie. Bezpośrednią przyczyną powstania była decyzja o likwidacji getta warszawskiego podjęta w ramach realizowanego przez hitlerowców planu zagłady europejskich Żydów.

    W getcie warszawskim działał Jansz Korczak (polsko-żydowski lekarz, pedagog, pisarz, publicysta i działacz społeczny) - jeden z kandydatów zgłoszonych przez społeczność szkolną na patrona naszej szkoły -- który razem ze Stefanią Wilczyńską założył i prowadził w latach 1912–1942 Dom Sierot – dla dzieci żydowskich w Warszawie. W czasie okupacji nosił polski mundur wojskowy i nie aprobował dyskryminacyjnego oznaczania Żydów opaską z niebieską Gwiazdą Dawida. Nie ograniczał się tylko do działalności w Domu Sierot, ale angażował się także w działania na rzecz innych placówek, przedewszystkim Głównego Domu Schronienia przy ulicy Dzielnej (największego sierocińca w warszawskim getcie).
    W ostatnich trzech miesiącach życia (maj - początek sierpnia 1942) pisał pamiętnik. Ostatni zapisek w pamiętniku, powstały podczas wielkiej akcji likwidacyjnej warszawskiego getta, datowany jest na 4 sierpnia 1942. Maszynopis wyniesiony z getta, kilka dni po wywiezieniu Domu Sierot do Treblinki, wraz z innymi materiałami trafił do Igora Newerlego. W styczniu 1943, po aresztowaniu Newerlego, został ukryty w specjalnej skrytce w Naszym Domu na Bielanach. Pamiętnik Korczaka został po raz pierwszy opublikowany w Warszawie w 1958 roku.
    Przyjaciele Korczaka byli gotowi umożliwić mu wyjście z getta i zorganizowanie kryjówki po „aryjskiej” stronie, jednak on sam nie był tym nigdy zainteresowany. Podobnie postąpili pozostali pracownicy Domu Sierot.

    Dom Sierot – Korczak, pracownicy (m.in. Stefania Wilczyńska, Natalia Poz, Róża Lipiec-Jakubowska i Róża Sztokman-Azrylewicz) i ok. 200 wychowanków – został wywieziony do obozu zagłady w Treblince podczas tzw. wielkiej akcji likwidacyjnej warszawskiego getta. Najprawdopodobniej stało się to 5 sierpnia 1942, ale istnieją także zapiski i relacje z getta podające datę 6 sierpnia.
    Janusz Korczak stanął na czele pochodu dwustu podopiecznych z domu sierot. Czterogodzinny marsz dzieci na Umschlagplatz był wstrząsającym widokiem dla mieszkańców Warszawy. Tak zapamiętał go Władysław Szpilman: „5 sierpnia (…) przypadkowo stałem się świadkiem wymarszu Janusza Korczaka i jego sierot (…). Spędził z nimi długie lata swojego życia i teraz, w ich ostatniej drodze, nie chciał ich zostawiać samych. Chciał im tę drogę ułatwić. Wytłumaczył sierotom, że mają powód do radości, bo jadą na wieś (…). Gdy spotkałem ich na Gęsiej, dzieci idąc, śpiewały chórem, rozpromienione, mały muzyk im przygrywał, a Korczak niósł na rękach dwoje najmłodszych, także uśmiechniętych, i opowiadał im coś zabawnego”.

  • Z szóstką na 6 - regionalny konkurs matematyczny

    Jutro, 20 kwietnia 2018 r., uczeń kl. VI Wojciech Sawicki będzie zmagał się z zadaniami matematycznymi na II etapie - regionalnym konkursu matematycznego "Z szóstką na 6", organizowanego przez Szkołę Podstawową nr 6 im. A. Kujałowicz w Suwałkach. Życzymy Jemu powodzenia!

  • Egzamin gimnazjalny 2018

    Szczegółowe wyniki egzaminu gimnazjalnego 2018 będą znane uczniom 15 czerwca (piątek), tj. dokładnie na tydzień przed zakończeniem roku szkolnego.

    Już dziś życzymy Wam, Drodzy Gimnazjaliści, wysokich wyników z każdej części i zakresu / poziomu egzaminu!!!

  • Egzamin gimnazjalny - języki obce nowożytne

    Jutro, tj. w piątek 20 kwietnia, uczniowie kl. III gimnazjom po raz trzeci już i zarazem ostatni przystąpią do egzaminu gimnazjalnego. Tym razem wykażą się swoimi wiadomościami i umiejętnościami z zakresu języków obcych nowożytnych na poziomach:

    1/ zakres I: j. angielski bądź j. rosyjski (wcześniej wybrany przez ucznia) na poziomie podstawowym; rozpoczęcie o godz. 9.00, czas pracy z arkuszem egzaminacyjnym - 1 godz., niektórzy skorzystają z wydłużonego czasu pracy do 20 minut;

    2/ II zakres: j. angielski na poziomie rozszerzonym: początek o godz. 11.00; czas pracy z arkuszem 1 godz., wydłużenie czasu pracy niektórym uczniom do 30 minut.

    Powodzenia Drodzy Uczniowie!!! Wszyscy trzymamy za Was kciuki!!!

    Poniżej prezentujemy arkusze egzaminacyjne (data zamieszczenia: 20.04.2018 r. godz. 16.43):

    Arkusz_-_jezyk_angielski_-_poziom_podstawowy.pdf

    Jezyk_angielski_poziom_podstawowy_-_teksty_nagrania.pdf

    Arkusz_-_jezyk_angielski_poziom_rozszerzony.pdf

    Jezyk_angielski_poziom_rozszerzony_-_karta_rozwiazan_zadan.pdf

    Jezyk_angielski_poziom_rozszerzony_-_teksty_nagrania.pdf

    Arkusz_-_jezyk_rosyjski_poziom_podstawowy.pdf

    Jezyk_rosyjski_poziom_podstawowy_-_teksty_nagrania.pdf

  • Egzamin gimnazjalny - część matematyczno-przyrodnicza

    Dziś, 19 kwietnia (czwartek) uczniowie klasy III gimnazjum przystąpili do II części egzaminu - matematyczno-przyrodniczej i zmagali się z zadaniami z następujących zakresów:

    1/ I zakres: przedmioty przyrodnicze - rozpoczęcie godz. 9.00. Egzamin trwał 1 godz., niektórzy mieli wydłużony czas pracy do 20 minut;

    2/ II zakres: matematyka - od godz. 11.00. Egzamin trwał 1,5 godz. Niektórzy uczniowie skorzystali z prawa pisania pracy w czasie wydłużonym o 45 minut.

    Wszystkim naszym gimnazjalistom życzymy wysokich wyników!!!

    Poniżej zamieszczamy arkusze egzaminacyjne (data zamieszczenia: 19.04.2018 r. godz. 18.41):

    Arkusz_z_przedmiotow_przyrodniczych.pdf

    Arkusz_z_matematyki_-_zeszyt_zadan.pdf

    Arkusz_z_matematyki_-_karta_rozwiazan_zadan.pdf

  • Egzamin gimnazjalny - część humanistyczna

    18 kwietnia (środa) uczniowie klasy III gimnazjum będą pisać egzamin z części humanistycznej:

    1/ I zakres: historia i wiedza o społeczeństwie - rozpoczęcie godz. 9.00. Egzamin będzie trwał 1 godz., niektórzy uczniowie mają wydłużony czas pracy do 20 minut.

    2/ II zakres: język polski - rozpoczęcie godz. 11.00. Egzamin trwać będzie 1,5 godz. Niektórym uczniom wydłużono czas pracy do 45 minut.

    Wszystkim naszym gimnazjalistom oczywiście życzymy powodzenia!!!

    Poniżej zamieszczamy arkusze egzaminacyjne (data zamieszczenia: 19.04.2018 r. godz. 18.39):

    Arkusz_z_historii_i_wiedzy_o_spoleczenstwie.pdf

    Arkusz_z_jezyka_polskiego_-_zeszyt_zadan.pdf

    Arkusz_z_jezyka_polskiego_-_karta_rozwiazan_zadan.pdf

  • Dowożenie w czasie egzaminu gimnazjalnego

    Dojazdy do szkoły uczniów klasy III gimnazjum w dniach 18-20 kwietnia 2018 r. (środa, czwartek, piątek)

    AUTOSAN

    7:35 Malesowizna

    7:45 Bachanowo

    IVECO I

    7:30 Udziejek, Sidorówka, Gulbieniszki

    7:45 Ścibowo, Hultajewo

    IVECO II

    7:25 Prudziszki, Suchodoły, Białorogi, Leszczewo

    Odjazdy ze szkoły uczniów klasy III gimnazjum w dniach 18-19 kwietnia 2018 r. (środa, czwartek)

    AUTOSAN

    13:40 Bachanowo + Malesowizna

    IVECO I

    13:40 Hultajewo, Ścibowo + Udziejek, Sidorówka, Gulbieniszki

    IVECO II

    13:40 Prudziszki, Suchodoły, Białorogi, Leszczewo

    Odjazdy ze szkoły uczniów klasy III gimnazjum w dniu 20 kwietnia 2018 r. (piątek)

    AUTOSAN

    12:50 Bachanowo + Malesowizna

    IVECO I

    12:50 Hultajewo, Ścibowo + Udziejek, Sidorówka, Gulbieniszki

    IVECO II

    12:50 Prudziszki, Suchodoły, Białorogi, Leszczewo

  • DNI WOLNE OD ZAJĘĆ

    Drodzy Uczniowie i Rodzice!

    W naszej szkole 18, 19 i 20 kwietnia (środa, czwartek i piątek) dniami wolnymi od zajęć dydaktyczno-wychowawczych dla klas I-VII szkoły podstawowej i II gimnazjum. W dniach tych uczniowie kl. III gimnazjum przystąpią do egzaminu kończącego szkołę. Dla dzieci z oddziałów przedszkolnych odbędą się w szkole planowe zajęcia w dniach 18 i 19 kwietnia (środa, czwartek), zaś w piątek do oddziału przedszkolnego przychodzą jedynie dzieci 6-letnie. Prosimy wszystkich o zachowanie ciszy w tych dniach w budynku szkolnym, a naszym najstarszym gimnazjalistom życzymy powodzenia!

  • XXIV edycja Suwalskiej Ligi Szkolnej w Szachach

    Zakończyła się XXIV już edycja turnieju Suwalskiej Ligi Szkolnej w Szachach, który odbywał się w Szkole Podstawowej nr 11 w Suwałkach. W klasyfikacji indywidualnej dziewcząt oraz chłopców nasi uczniowie zajęli następujące miejsca:

    1) W grupie do 11 lat: Magdalena Wysocka (3 miejsce),

    2) W grupie open: Wojciech Sawicki (1 miejsce), Kamila Wysocka (7 miejsce), Jan Sawicki (8 miejsce).

    W klasyfikacji drużynowej Szkoła Podstawowa im. Danuty Siedzikówny „Inki” w Jeleniewie zdobyła VI miejsce (puchar).

    Wszystkim gratulujemy osiągnięcia wysokich wyników. Serdecznie dziękujemy nauczycielom: p. Emilii Turek i p. Justynie Walendzik oraz trenerom p. Pawłowi Jaroch i p. Mikołajowi Bura za przygotowywanie naszych uczniów do turnieju szachowego.

  • Etap wojewódzki Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego

    Dziś, 13 kwietnia, uczeń klasy VI - Wojciech Sawicki zmagał się z zadaniami matematycznymi na etapie wojewódzkim Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego organizowanego przez Podlaskiego Kuratora Oświaty w Białymstoku. Oczywiście życzymy Jemu uzyskania tytułu laureata! Z niecierpliwością oczekujemy na wyniki! Powodzenia, Wojtku!

  • Konkurs matematyczny - PANGEA 2018

    Pangea to międzynarodowy konkurs matematyczny dla uczniów klas IV - VII szkół podstawowych. Z trudnymi zadaniami matematycznymi zmagają się uczniowie z Polski, Niemiec, Belgii, Danii, Portugalii, Francji, Irlandii, Włoch, Litwy, Austrii, Szwecji, Słowacji, Słowenii, Hiszpanii, Czech i Węgier. W edycji 2018 z "królową nauk" zmierzyło się 11119 uczniów klas szóstych z Polski. Wśród nich był uczeń naszej szkoły - Wojciech Sawicki, który zajął 14 miejsce i zakwalifikował się do etapu finałowego. Wkrótce, w Warszawie będzie on rywalizował z 35 uczniami z innych polskich szkół.

    79 miejsce wśród uczniów klas IV zajął Jan Sawicki.

          Składamy ogromne gratulacje dla Wojtka, Janka oraz pani Ani Ostrowskiej i pani Agnieszce Hołubowicz.

                                                                                              Trzymamy kciuki za etap ogólnopolski!!!!

  • 5 wizyta w studio Radia Bayer FM w Suwałkach

  • Niewielkie zmiany w odjazdach uczniów ze szkoły od dnia 09.04.2018 r.

  • Światowy Dzień Zdrowia 2016

    Światowy Dzień Zdrowia 2016
    05.04.2018

    Światowy Dzień Zdrowia 2018

    Światowy Dzień Zdrowia obchodzony co roku 7 kwietnia, w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia, sprzyja mobilizacji działań poświęconych konkretnym zagadnieniom i problemom zdrowotnym, ważnym dla ludzi na całym świecie.

    Tematem przewodnim kampanii z okazji obchodów Światowego Dnia Zdrowia 2018 jest: Powszechna opieka zdrowotna: wszędzie i dla każdego.

    Hasło tegorocznej kampanii brzmi: „Zdrowie dla wszystkich” (Health For All).

    Głównym założeniem jest skupienie uwagi na konieczności zapewnienia wszystkim ludziom dostępu do powszechnej opieki zdrowotnej na odpowiednim poziomie i możliwych do osiągnięcia zyskach płynących z tego faktu bez generowania dodatkowego obciążenia finansowego. W swoich działaniach WHO zachęca do wspierania i motywowania wszystkich krajów w dążeniu do Uniwersalnej Opieki Zdrowotnej (UHC).

    Podstawowe informacje na temat Światowego Dnia Zdrowia 2018.

    Zgodnie z zasadą Światowej Organizacji Zdrowia wszyscy ludzie powinni być w stanie zrealizować swoje prawo do najwyższego możliwego poziomu zdrowia. „Zdrowie dla wszystkich" jest wiodącą ideą WHO od ponad siedemdziesiąt lat. Jest to również bodziec do wspierania i motywowania wszystkich krajów w dążeniu do Uniwersalnej Opieki Zdrowotnej (UHC). W związku z tym WHO wzywa światowych liderów, by dotrzymali obietnic, które złożyli, uzgadniając cele zrównoważonego rozwoju i zobowiązując się do podjęcia konkretnych kroków w celu poprawy zdrowia wszystkich ludzi. W myśl złożonych deklaracji oznacza to więc zapewnienie wszystkim i wszędzie dostępu do usług zdrowotnych o istotnej jakości bez trudności finansowych. Stąd Światowa Organizacja Zdrowia będzie skupiać się na UHC poprzez szereg wydarzeń w 2018 r., począwszy od Światowego Dnia Zdrowia 7 kwietnia, prowadząc globalne i lokalne rozmowy na temat sposobów osiągnięcia zdrowia dla wszystkich.

    Dlaczego powszechne ubezpieczenie zdrowotne ma znaczenie?

    Kraje, które inwestują w UHC, dokonują rozsądnej inwestycji w swój kapitał ludzki. W ostatnich dziesięcioleciach UHC okazało się kluczową strategią zmierzającą do osiągnięcia innych celów związanych ze zdrowiem i szerszym rozwojem. Dostęp do niezbędnej jakości opieki i ochrony finansowej nie tylko zwiększa zdrowie ludzi i długość życia, ale także chroni przed epidemiami, zmniejsza ubóstwo i ryzyko głodu, tworzy miejsca pracy, napędza wzrost gospodarczy i zwiększa równość płci.

    Co może zrobić Światowy Dzień Zdrowia?

    Niektóre kraje poczyniły już znaczne postępy w kierunku powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego, ale połowa ludności świata nadal nie jest w stanie uzyskać potrzebnych usług zdrowotnych. Jeśli kraje mają osiągnąć cele zrównoważonego rozwoju, jeden miliard więcej ludzi musi skorzystać z UHC do 2023 roku.

    Światowy Dzień Zdrowia uświetni potrzebę UHC i korzyści, jakie może przynieść. WHO i jej partnerzy podzielą się przykładami kroków, które należy wykonać, aby dotrzeć do nich dzięki serii wydarzeń i rozmów prowadzonych na wielu poziomach. Jak powiedział nasz dyrektor generalny: "Nikt nie powinien wybierać między śmiercią a trudnościami finansowymi. Nikt nie powinien wybierać między kupowaniem lekarstw a kupowaniem jedzenia. "

    W roku 2018 WHO stara się inspirować, motywować i kierować, w taki sposób, aby podejmować zobowiązania wobec UHC. Główne założenia działań:

    · Inspiruj - podkreślając siłę decydentów politycznych, aby zmienić zdrowie ich narodu, określając wyzwanie jako ekscytujące i ambitne oraz zachęcając ich do udziału w zmianie.

    · Zmotywuj - dzieląc się przykładami tego, jak kraje rozwijają się już w kierunku UHC i zachęcają innych do znalezienia swojej własnej ścieżki.

    · Bądź Przewodnikiem - poprzez dostarczenie narzędzi do zorganizowanego dialogu politycznego na temat sposobów wspierania UHC w kraju lub wspierania takich działań w innych krajach (np. Rozszerzenie zakresu usług, poprawa jakości usług itp.).

    Kluczowe przesłania Światowego Dnia Zdrowia 2018

    · Powszechne ubezpieczenie zdrowotne polega na zapewnieniu, aby wszyscy ludzie mogli uzyskać wysokiej jakości usługi medyczne, gdzie i kiedy ich potrzebują, bez ponoszenia trudności finansowych.

    · Nikt nie powinien wybierać pomiędzy dobrym zdrowiem a innymi potrzebami życiowymi.

    · UHC jest kluczem do zdrowia i dobrego samopoczucia ludzi i narodów.

    · UHC jest wykonalne. Niektóre kraje poczyniły wielkie postępy. Ich wyzwaniem jest utrzymanie zasięgu, aby sprostać oczekiwaniom ludzi.

    · Wszystkie kraje będą podchodzić do UHC na różne sposoby: nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania. Ale każdy kraj może zrobić coś, aby rozwinąć UHC.

    · Sprawienie, by usługi zdrowotne stały się naprawdę uniwersalne, wymaga przejścia od projektowania systemów opieki zdrowotnej wokół chorób i instytucji do usług zdrowotnych zaprojektowanych dla ludzi i wokół nich.

    · Każdy może wziąć udział w ścieżce do UHC, biorąc udział w rozmowie UHC.

    Zbyt wielu osobom brakuje obecnie ochrony zdrowia "Uniwersalny" w UHC oznacza "dla wszystkich", bez dyskryminacji, nie pozostawiając nikogo w tyle. Wszyscy na całym świecie mają prawo do korzystania z usług zdrowotnych, których potrzebują, bez popadania w ubóstwo, gdy ich używają.

    Oto kilka faktów i liczb dotyczących stanu UHC dzisiaj:

    · Co najmniej połowa ludzi na świecie nie jest obecnie w stanie uzyskać niezbędnych usług zdrowotnych.

    · Prawie 100 milionów ludzi jest zmuszanych do skrajnego ubóstwa, zmuszonych do przetrwania za jedyne 1,90 USD lub mniej dziennie, ponieważ muszą płacić za usługi zdrowotne z własnej kieszeni.

    · Ponad 800 milionów ludzi (prawie 12 procent światowej populacji) wydaje co najmniej 10 procent swoich domowych budżetów na wydatki zdrowotne dla siebie, chorego dziecka lub innego członka rodziny. Naliczają tak zwane "katastrofalne wydatki".

    · Pokrywanie katastrofalnych wydatków na opiekę zdrowotną jest problemem globalnym. W bogatszych krajach w Europie, Ameryce Łacińskiej i niektórych częściach Azji, które osiągnęły wysoki poziom dostępu do usług zdrowotnych, coraz więcej osób wydaje co najmniej 10 procent swoich domowych budżetów na wydatki zdrowotne.

    Co to jest UHC?

    UHC oznacza, że wszyscy ludzie i społeczności otrzymują potrzebne im usługi zdrowotne bez ponoszenia finansowych trudności.

    UHC umożliwia każdemu dostęp do usług, które dotyczą najważniejszych przyczyn chorób i śmierci oraz zapewnia, że jakość tych usług jest wystarczająco dobra, aby poprawić stan zdrowia osób, które je otrzymują.

    Czym UHC nie jest?

    · UHC nie oznacza bezpłatnego pokrycia wszystkich możliwych interwencji zdrowotnych, niezależnie od kosztów, ponieważ żaden kraj nie może świadczyć wszystkich usług bezpłatnie w sposób zrównoważony.

    · UHC to nie tylko zapewnienie minimalnego pakietu usług zdrowotnych, ale także zapewnienie stopniowego rozszerzania zasięgu usług zdrowotnych i ochrony finansowej, gdy więcej zasobów stanie się dostępnych.

    · UHC to nie tylko leczenie osób, ale obejmuje także usługi dla całych populacji, takie jak kampanie zdrowia publicznego - na przykład dodawanie fluoru do wody lub kontrolowanie terenów rozmnażania komarów przenoszących wirusy, które mogą wywoływać choroby.

    · UHC to nie tylko opieka zdrowotna i finansowanie systemu opieki zdrowotnej w danym kraju. Obejmuje on wszystkie elementy systemu opieki zdrowotnej: systemy i podmioty świadczące opiekę zdrowotną, które świadczą usługi zdrowotne ludziom, placówkom służby zdrowia i sieciom łączności, technologie zdrowotne, systemy informacyjne, mechanizmy zapewniania jakości oraz zarządzanie i prawodawstwo.

    Jak możesz wziąć udział w Światowym Dniu Zdrowia 2018?

    Każdy ma rolę do odegrania, prowadząc rozmowy i przyczyniając się do dialogu, który pomoże osiągnąć i utrzymać UHC. 

     

    Więcej na: http://www.who.int/campaigns/world-health-day/2018/campaign-essentials/en/

    źródło informacji: http://www.pis.lodz.pl/kutno/20183006.pdf 

  • ZMIANA PLANU ZAJĘĆ

    UWAGA UCZNIOWIE, RODZICE, NAUCZYCIELE!!!

    Z dniem 04 kwietnia zmianie ulega plan zajęć w naszej szkole. Nowy plan znajduje się w zakładce PLAN LEKCJI.

strona:

Wiadomości

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Danuty Siedzikówny "Inki" w Jeleniewie
    ul. Suwalska 51
    16-404 Jeleniewo
    woj. podlaskie
  • sekretariat:
    (87) 568 30 33

    księgowość:
    (87) 568 30 29

Galeria zdjęć