MENU:

Anna Ostrowska

Fizyka kl.VIII

Drodzy uczniowie

FIZYKA KL.VIII

Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Edukacji Narodowej, przesyłam materiałydo samodzielnej pracy.

 

25 czerwca 2020r.

Temat: Fizyka i my -u lekarza.

Zapraszam do obejrzenia:

https://prezi.com/p/bmdnj_4pstrg/u-lekarza/

 

22 czerwca 2020r.

Temat: Fizyka i my - czas na deser

Zapraszam do obejrzenia:

https://prezi.com/ie0lu981_ftw/czas-na-deser/

 

15 czerwca 2020r.

Temat:Fizyka i my - gotujemy obiad.

Skończyliśmy już realizację treści programowych zawartych w podstawie programowej.

Dzisiaj rozpoczynamy cykl lekcji odpowiadających na pytanie : Po co uczymy się fizyki? Gdzie ma zastosowanie ?

Tak się złożyło, ze dużą część dnia spędzacie w domu i może się zdarzyło komuś ugotować obiad lub przygotować

jakiś inny posiłek. Prawa fizyki obowiązują we wszechświecie a my jesteśmy jego maleńką cząstką i nasza kuchnia

też, czyli obowiązują  w codziennym życiu.

Proponuję  filmik:

https://www.youtube.com/watch?v=eV1HuUgB6xA

Proszę przeczytać tekst w podręczniku na stronie 236 do 238 i odpowiedzieć na pytania i zadania od 1 do 5

ze str.238.

 

 

8 czerwca 2020r.

Temat:Powtórzenie wiadomości o świetle.

Zadania: Test 3 ze strony  229

Rozwiązania proszę przesałać do 10 czerwca 2020r.

 

 

4 czerwca 2020r.

Temat:Powtórzenie wiadomości z optyki.

Zadania: Test 2 ze strony 228 .

Rozwiązania proszę przesałać do 6 czerwca 2020r.

 

 

1 czerwca 2020r.

Temat:Optyka - powtórzenie wiadomości.

 

 

Podsumowanie wiadomości z optyki

W tym dziale przedstawiliśmy wybrane zagadnienia związane ze światłem. Pokazaliśmy, że w ośrodkach jednorodnych światło rozchodzi się po liniach prostych. Świadczy o tym powstawanie cienia i półcienia. Omówiliśmy zjawisko odbicia światła od różnych zwierciadeł, pokazaliśmy, jak powstają obrazy w zwierciadłach i czym się te obrazy charakteryzują. Opisaliśmy zjawisko załamania światła i zaprezentowaliśmy podstawowe przyrządy, w których to zjawisko jest wykorzystywane: pryzmaty i soczewki. Nauczyliśmy cię konstruowania obrazów w soczewkach oraz podaliśmy przykłady zastosowania soczewek do korygowania niektórych wad ludzkiego wzroku. Zapoznaliśmy cię z pięknym, barwnym zjawiskiem rozszczepienia światła białego.

 

I. Źródło światła:

 

  1. Abyśmy mogli cokolwiek zobaczyć, światło musi dotrzeć do naszego oka i wywołać wrażenie wzrokowe. Światło to może pochodzić bezpośrednio ze źródła światła. Widzimy także przedmioty, od których światło się odbiło.

  2. Źródłem światła jest każde ciało emitujące promieniowanie świetlne.

  3. Znane nam źródła światła możemy podzielić na dwie grupy:

    1. naturalne źródła światła (gwiazdy, świetliki, niektóre stworzenia morskie, wyładowania atmosferyczne);

    2. sztuczne źródła światła (żarówki elektryczne, neony, diody LED).

 

II.Cień i półcień:

 

  1. W ośrodku jednorodnym światło rozchodzi się prostoliniowo.

  2. Linię, wzdłuż której rozchodzi się światło, nazywamy promieniem świetlnym.

  3. Obszar cienia to obszar, do którego nie dochodzą promienie świetlne przesłonięte przez nieprzezroczysty przedmiot. Z obszaru cienia nie widać źródła światła.

  4. Półcień powstaje zawsze, gdy nieprzezroczysty przedmiot jest oświetlany rozciągłym źródłem światła lub gdy przedmiot oświetlany jest kilkoma źródłami punktowymi. Z obszaru półcienia widać częściowo źródło światła.

 

III.Odbicie światła.

 

  1. Gdy światło pada na granicę dwóch ośrodków, ulega odbiciu.

  2. Kąt pomiędzy kierunkiem promienia padającego a prostopadłą do powierzchni w punkcie padania nazywamy kątem padania.

  3. Kąt odbicia to kąt pomiędzy prostopadłą do powierzchni w punkcie odbicia światła a kierunkiem promienia odbitego.

  4. Prawo odbicia: kąt odbicia jest równy kątowi padania, a promień padający i promień odbity oraz prostopadła do powierzchni zwierciadła leżą w tej samej płaszczyźnie.

  5. Zwierciadła są powierzchniami odbijającymi, wykonanymi zwykle z metalu lub szkła pokrytego warstwą aluminium lub srebra.

  6. Jeśli równoległa wiązka promieni światła pada na zwierciadło płaskie, to po odbiciu pozostaje równoległa. Jednak gdy powierzchnia zwierciadła nie jest wystarczająco gładka, wiązka odbita ulega rozproszeniu. Kierunki promieni odbitych przestają być równoległe, stają się przypadkowe i rozbieżne.

 

IV.Zwierciadło płaskie.

 

  1. Zwierciadła płaskie są płaskimi powierzchniami odbijającymi promienie świetlne, wykonanymi zwykle z metalu lub szkła pokrytego dodatkową warstwą aluminium lub srebra.

  2. Obraz utworzony w zwierciadle płaskim jest prosty i pozorny. Obraz prosty oznacza taki, który w stosunku do przedmiotu nie jest odwrócony. Obraz pozorny powstaje za zwierciadłem w miejscu, gdzie przecinają się przedłużenia promieni odbitych. Promienie nie wychodzą naprawdę z tego punktu, ale wydaje się, jakby z niego wychodziły. Obserwator widzi obraz punktu dokładnie w tym miejscu.

  3. Zwierciadła płaskie znalazły szerokie zastosowanie jako istotne elementy instrumentów optycznych, począwszy od lusterek samochodowych, luster, na aparatach fotograficznych lub laserach kończąc.

 

V.Zwierciadła wklęsłe:

 

  1. Zwierciadła płaskie są płaskimi powierzchniami odbijającymi promienie świetlne, wykonanymi zwykle z metalu lub szkła pokrytego dodatkową warstwą aluminium lub srebra.

  2. Obraz utworzony w zwierciadle płaskim jest prosty i pozorny. Obraz prosty oznacza taki, który w stosunku do przedmiotu nie jest odwrócony. Obraz pozorny powstaje za zwierciadłem w miejscu, gdzie przecinają się przedłużenia promieni odbitych. Promienie nie wychodzą naprawdę z tego punktu, ale wydaje się, jakby z niego wychodziły. Obserwator widzi obraz punktu dokładnie w tym miejscu.

  3. Zwierciadła płaskie znalazły szerokie zastosowanie jako istotne elementy instrumentów optycznych, począwszy od lusterek samochodowych, luster, na aparatach fotograficznych lub laserach kończąc.

 

VI.Załamanie światła:

 

  1. Zjawisko zmiany kierunku rozchodzenia się światła na granicy dwóch ośrodków przezroczystych nazywamy załamaniem światła.

  2. Kąt pomiędzy kierunkiem promienia padającego a prostopadłą do powierzchni granicznej (normalną) w punkcie padania nazywamy kątem padania.

  3. Kąt załamania to kąt pomiędzy prostopadłą do powierzchni granicznej (normalną) w punkcie załamania światła a kierunkiem promienia załamanego.

  4. Promień padający, prostopadła (normalna) i promień załamany leżą w jednej płaszczyźnie.

  5. Przyczyną zjawiska załamania jest zmiana prędkości rozchodzenia się światła przy przejściu z jednego ośrodka do drugiego. Jeżeli prędkość rozchodzenia się światła w pierwszym ośrodku jest większa niż w tym, do którego światło przechodzi, wówczas kąt padania (αα) jest większy od kąta załamania (ββ).

  6. Jeżeli prędkość rozchodzenia się światła w pierwszym ośrodku jest mniejsza niż w drugim, wówczas kąt padania (αα) jest mniejszy od kąta załamania (ββ).

  7. W przypadku gdy kąt padania promienia światła na granicę dwóch ośrodków wynosi 0°0°, mimo tego, że prędkości rozchodzenia się światła są różne, kierunek jego biegu nie ulega zmianie.

 

VII.Soczewki:

 

  1. Soczewka to ciało przezroczyste ograniczone powierzchniami kulistymi, parabolicznymi lub walcowymi.

  2. Soczewki mogą zarówno skupiać, jak i rozpraszać światło. Odpowiednio nazywamy je soczewkami skupiającymi i rozpraszającymi.

  3. Soczewki znalazły szerokie zastosowanie w układach optycznych takich przyrządów, jak:

    1. obiektyw;

    2. lupa;

    3. mikroskop optyczny;

    4. teleskop soczewkowy;

    5. okulary.

  4. Ogniskiem F soczewki skupiającej nazywamy punkt, w którym po przejściu przez soczewkę przecinają się wszystkie promienie światła, które padały na nią równoległe do osi optycznej.

  5. Ogniskową f soczewki nazywamy odległość ogniska F od środka soczewki O.

 

VIII.Oko:

 

  1. Podstawowym organem narządu wzroku jest oko, w którym niezwykle ważną rolę pełni soczewka. Promienie światła po przejściu przez rogówkę padają na soczewkę skupiającą, która tworzy na siatkówce oka obraz pomniejszony, odwrócony i rzeczywisty.

  2. Oko ludzkie ma zdolność akomodacji, czyli zdolność dopasowania oka do odległości w jakiej znajduje się oglądany przedmiot. Dzieje się tak dzięki zmianom kształtu soczewki.

  3. Odległość dobrego widzenia dla oka ludzkiego pozbawionego wady wzroku wynosi około 25 cm.

  4. Najczęściej spotykane wady wzroku to krótko- i dalekowzroczność.

 

Rozszczepienie światła:

 

  1. Pryzmat to bryła przezroczysta (wykonana zwykle ze szkła), będąca graniastosłupem o podstawie trójkąta.

  2. Światło przechodząc przez pryzmat ulega dwukrotnemu załamaniu, po raz pierwszy na granicy ośrodków powietrze–szkło (przy wejściu do pryzmatu), po raz drugi na granicy szkło–powietrze (przy wyjściu z pryzmatu).

  3. Światło białe podczas przejścia przez pryzmat ulega rozszczepieniu, tworząc tak zwane widmo światła białego. Jest to zestaw kolorów od fioletowego do czerwonego, płynnie przechodzących jeden w drugi.

  4. Podczas przejścia przez pryzmat największemu odchyleniu od pierwotnego kierunku ulega światło fioletowe, a najmniejszemu – czerwone.

  5. Światło białe jest mieszaniną barw. Ponowne połączenie wszystkich barw występujących w widmie daje światło białe.

 

 

Zadania: Test 1 ze strony 227

 

Rozwiązania proszę przesałać do 2 czerwca 2020r.

 

28 maja 2020r

Temat:Barwy-zjawisko rozszczepienia światła.

 

Rozszczepienie światła białego

Rysunek z lewej strony przedstawia promień światła białego padający na pryzmat. Światło białe w pryzmacie rozszczepia się na barwy podstawowe, których dalej rozszczepić już nie można. Barwna wstęga to widmo światła białego otrzymywane na ekranie po przejściu światła białego przez pryzmat. Zauważmy, że najbardziej odchylone zostają promienie fioletowe. Światło w próżni rozchodzi się z prędkością c = 300 000 km/s. W powietrzu prędkość światła niewiele się różni od c. Zachodzi więc:

Z ostatniej zależności wynika, że każdej częstotliwości odpowiada inna długość fali.

Barwa światła związana jest z jej częstotliwością.

Przy przechodzeniu światła do innego ośrodka:
- jego prędkość i długość fali ulegają zmianie,
- jego częstotliwość (a więc i jego barwa) nie ulegają zmianie.

Najdłuższe są fale czerwone, a najkrótsze fioletowe. Przedstawia to powyższa tabela.

Zadania:1,2 i 3 str.221

 

25 maja 2020r

Temat: Zwierciadła wypukłe.

Zwierciadło sferyczne wypukłe

 

Zwierciadło sferyczne wypukłe stanowi zewnętrzną powierzchnie sfery. Skierujmy na nie wiązkę promieni równoległych (rys. 5). Możemy stwierdzić, że:
- przedłużenia promieni świetlnych przecinają się w punkcie F’ zwanym ogniskiem pozornym zwierciadła, a długość odcinka AF’=AF=f
- odległość AO i AO’ jest równa długości promienia sfery (z której “wycięto” zwierciadło) – R
- odległość AF nazywamy ogniskową zwierciadła i oznaczamy małą literą f; f=R/2 
rys. 5

Teraz przyjrzymy się jak w zwierciadle wypukłym powstają obrazy i jakie są ich własności zależnie od odległości przedmiotu od zwierciadła. Powtórzmy ponownie niezbędne oznaczenia i wzory:
x – odległość przedmiotu od zwierciadła
h – wysokość przedmiotu
y – odległość obrazu od zwierciadła
H – wysokość obrazu
f – ogniskowa
p – powiększenie

Równanie zwierciadła:

Powiększenie obrazu:
p= y/x = H/h

W przypadku zwierciadła sferycznego dla każdej odległości x przedmiotu od zwierciadła możemy stwierdzić następujące fakty:

Rodzaj obrazu:
- pozorny; utworzony przez przecięcie przedłużeń promieni świetlnych
- prosty; nie odwrócony
- pomniejszony; p<1
Odległość obrazu:
- -f<y<0 ; czyli za zwierciadłem powstanie obraz pozorny
Położenie przedmiotu: x<f

Położenie przedmiotu: x=f

Położenie przedmiotu: f<x<2f

Położenie przedmiotu: x=2f

Położenie przedmiotu: x>2f

Tutaj również musimy pamiętać, że zgodnie z zasadą odwracalności biegu promieni możemy uznać, że obraz jest przedmiotem, a przedmiot jego obrazem.

Przydatną własnością jest również to, że dwusieczna kąta (a właściwie jej przedłużenie) między promieniem padającym, a odbitym od zwierciadła przecina oś optyczną w punkcie O (środku sfery).

Zadania:2,3 i 4 str.214

 

21 maja 2020r

Temat: Zwierciadła wklęsłe.

Zwierciadło sferyczne wklęsłe

 

Zwierciadło sferyczne wklęsłe stanowi wewnętrzną powierzchnie sfery. Kierujemy na nie wiązkę promieni równoległych (rys. 4). Możemy stwierdzić, że:
- odległość OA jest równa długości promienia sfery – R
- punkt F nazywamy ogniskiem zwierciadła, przecinają się w nim promienie wiązki równoległej odbite od zwierciadła, leży on w połowie odcinka OA
- odcinek FA nazywamy ogniskową zwierciadła i oznaczamy małą literą f. Może również powiedzieć, że: f=R/2

rys. 4

Zajmijmy się teraz konstrukcją obrazów powstałych w zwierciadle sferycznym wklęsłym oraz wzorami które je opisują. Rozpatrzymy różne położenia przedmiotu względem soczewki. Zastosujemy następujące oznaczenia:
x – odległość przedmiotu od zwierciadła
h – wysokość przedmiotu
y – odległość obrazu od zwierciadła
H – wysokość obrazu
f – ogniskowa
p – powiększenie

Równanie zwierciadła:

Powiększenie obrazu:
p= y/x = H/h

Położenie przedmiotu: 0<x<f

Rodzaj obrazu:
- pozorny; utworzony przez przecięcie przedłużeń promieni świetlnych
- prosty; nie odwrócony
- powiększony; p>1
Odległość obrazu:
- y<0

Położenie przedmiotu: x=f

Obraz nie powstanie. Zarówno promienie świetlne jak ich przedłużenia biegną równolegle, więc nigdy się nie przetną.

Położenie przedmiotu: f<x<2f

Rodzaj obrazu:
- rzeczywisty; utworzony przez przecięcie promieni świetlnych
- odwrócony
- powiększony; p>1
Odległość obrazu:
- y>2f

Położenie przedmiotu: x=2f

Rodzaj obrazu:
- rzeczywisty; utworzony przez przecięcie promieni świetlnych
- odwrócony
- takich samych rozmiarów; p=1
Odległość obrazu:
- y=2f

Położenie przedmiotu: x>2f

Rodzaj obrazu:
- rzeczywisty; utworzony przez przecięcie promieni świetlnych
- odwrócony
- pomniejszony; p<1
Odległość obrazu:
- f<y<2f

Pamiętajmy, że zgodnie z zasadą odwracalności biegu promieni możemy uznać, że obraz jest przedmiotem, a przedmiot jego obrazem.

Przydatną własnością jest również to, że dwusieczna kąta między promieniem padającym, a odbitym od zwierciadła przecina oś optyczną w punkcie O (środku sfery).

Zadania: 2 str.209 oraz 3 i 4 str.210

 

18 maja 2020r.

Temat: Zwierciadło płaskie

 

Zwierciadło płaskie

zwierciadło-płaskie

Cechy obrazu:

  • pozorny – powstaje w wyniku przecięcia się przedłużeń promieni rzeczywistych
  • prosty
  • równy – tej samej wielkości

 

W zrozumieniu tematu pomoże Wam fim:

https://www.youtube.com/watch?v=imtdDMTS0cQ

 

Zadania:1,2,/202 i 5/203

Rozwiązania proszę przesłać do 21 maja 2020r.

 

14 maja 2020r.

Temat:Oko i aparat fotograficzny-podobieństwa i różnice.

Budowa aparatu fotograficznego i oka oraz ich różnice i podobieństwa.

 

 

        

Podstawowe części składowe tradycyjnego aparatu (fotograficznego):
• obiektyw fotograficzny
• migawka
• korpus światłoszczelny
• układ celowniczy
• mechanizm do przesuwu i wymiany błony fotograficznej
- elementy dodatkowe:
o gniazdo synchronizacji lampy błyskowej
o lampa błyskowa
o dalmierz
o światłomierz
o samowyzwalacz.

 

 

Jak zbudowane jest oko?

Twardówka jest najbardziej zewnętrzną częścią oka. Zbudowana jest z nie przeźroczystej błony włóknistej łącznotkankowej. W przedniej części oka przechodzi w rogówkę.

Rogówka kształtem przypomina wypukłe szkiełko od zegarka. Zbudowana jest z przeźroczystej błony włóknistej.

Między twardówką i siatkówką leży naczyniówka, która wraz z tęczówką i ciałem rzęskowym tworzy błonę naczyniową, w której znajdują się naczynia krwionośne. Ciało rzęskowe utrzymuje soczewkę w odpowiednim położeniu.

Siatkówka jest receptorową częścią oka. Składa się z trzech warstw, przy czym najbliższa środka oka warstwa składa się z czopków i pręcików - komórek światłoczułych, a dwie pozostałe z neuronów przewodzących bodźce wzrokowe. Na siatkówce znajduje się plamka żółta, będąca miejscem o największym skupieniu czopków i z tego powodu cechuje się największą wrażliwością na barwy i światło. Nieco niżej znajduje się plamka ślepa - miejsce pozbawione komórek światłoczułych i dlatego niewrażliwe na światło. Jest miejscem zbiegu nerwów łączących komórki światłoczułe z nerwem wzrokowym.

Soczewka jest zawieszona między tęczówką a ciałem szklistym na obwódce rzęskowej. Składa się z torebki, kory i jądra i ma dwie wypukłe powierzchnie - przednią i tylną. Jeśli wyobrazimy sobie soczewkę jako owoc, to torebka jest jego skórką, kora jego miąższem, a jądro pestką.

Tęczówka jest umięśnioną częścią błony naczyniowej otaczającej źrenice. Źrenica jest to otwór, przez który przechodzi wiązka światła. Dzięki zawartemu pigmentowi w tęczówce jest ona kolorowa. Mięśnie tęczówki pozwalają na zwiększanie lub zmniejszanie dopływu światła przez regulację wielkości źrenicy.

Wnętrze oka wypełnia przeźroczysta, galaretowata substancja, nazywana ciałem szklistym.

Przednia część gałki ocznej i wewnętrzna część powiek pokryte są spojówką.

W górno - bocznej części oczodołu znajduje się gruczoł łzowy wydzielający łzy mające za zadanie oczyszczać powierzchnię oka z zabrudzeń i nawilżać ją.

 

            Różnice i podobieństwa w budowie oka i aparatu fotograficznego:

Podobieństwa: Układ optyczny oka można porównać z układem aparatu fotograficznego, przy czym rolę soczewek obiektywu spełniają rogówka i soczewka oka, rolę przysłony - tęczówka, a warstwy światłoczułej kliszy - siatkówka.

Różnice: Oko nie zawiera tzw. kliszy, na którą pada obraz. W oku taką funkcję spełnia siatkówka. Aparat fotograficzny posiada najczęściej lampę błyskową, której używa do odbierania i naświetlania kliszy podczas robienia zdjęcia. Oko nie posiada takiego urządzenia, zastępuje je tęczówka wraz ze źrenicą.

 

Zadania:1,2,3,4,5 str198

 

11 maja 2020r.

Temat: Obrazy tworzone przez soczewkę rozpraszająca.

 

Konstrukcja obrazów dla soczewek rozpraszających

obraz-soczewki-rozpraszającej

Otrzymany obraz:

  • pozorny
  • prosty
  • pomniejszony

 

Jak zauważyliście, rodzaj obrazu w soczewkach skupiających, zależy od odległości przedmiotu od soczewki.

Natomiast w soczewkach rozpraszających powstaje zawsze obraz tego samego radzaju.

Zadania: 1 i 2 ze str.191

 

 

7 maja 2020r.

Temat:Obrazy tworzone przez soczewkę skupiającą

 

 

 
Konstrukcje obrazów dla soczewek skupiających

1. x > 2f

soczewka-skupiająca-x>2f

f – ogniskowa soczewki
x – odległość przedmiotu od soczewki
y – odległość obrazu od soczewki

Otrzymany obraz:

  • rzeczywisty
  • odwrócony
  • pomniejszony

 

2. x = 2f

soczewka-skupiająca-x=2f

Otrzymany obraz:

  • rzeczywisty
  • odwrócony
  • równy, x = y

 

 

3. f < x < 2f

soczewka-skupiająca-f<x<2f

Otrzymany obraz:

  • rzeczywisty
  • odwrócony
  • powiększony, y > x

 

4. x = f

soczewka-skupiająca-x=f

Obraz nie powstaje.

 

5. x < f

soczewka-skupiająca-x<f

Otrzymany obraz:

  • pozorny
  • prosty
  • powiększony, y > x

 

Zadania: 2/184 i zad. 3,4/185

4 maja 2020r.

Temat: Rodzaje soczewek. Zdolność skupiająca soczewki.

 

Rodzaje soczewek:

rodzaje-soczewek

 

Ognisko i ogniskowa soczewki:

soczewka skupiająca

soczewki-skupiające

F1 , F2 - ogniska soczewki
f – ogniskowa
Dla soczewek ogniskowa-soczewki, gdzie r to jeden z promieni krzywizny soczewki.

 

soczewka rozpraszająca:

soczewki-rozpraszające

Ogniskowa soczewek rozpraszających jest ujemna f < 0.

Zdolność skupiająca soczewki:

Zdolność skupiającazdolność zbierającamoc optyczna – wielkość definiowana dla pojedynczych soczewek i dla układów optycznych oznaczająca odwrotność ogniskowej danej soczewki lub układu optycznego.

gdzie:

 – zdolność skupiająca,
 – ogniskowa (wyrażona w metrach).
Zdolność skupiająca soczewki rozpraszającej jest ujemna.
 
Zadania:od 1 do 4 ze str.181 
Rozwiązania proszę przesłać do 8 maja 2020r.
 
 

30 kwietnia 2020r.

Temat: Zjawisko załamania światła.

Załamanie światła

Załamanie różni się zdecydowanie od odbicia, ponieważ w jego wyniku światło zmienia ośrodek w jakim się rozchodzi. Wraz ze zmianą ośrodka dochodzi najczęściej do zmiany kierunku rozchodzenia się światła.

Załamanie światła powoduje szereg ciekawych efektów - m.in. złudzenie "złamania" łyżeczki od herbaty umieszczonej w szklance, nieprawidłowej lokalizacji dna jeziora, gdy patrzymy na nie z brzegu. Załamanie światła jest wykorzystywane do budowy soczewek stosowanych w okularach, obiektywach aparatów, lunetach i innych przyrządach optycznych.

Przykłady. Załamanie występuje m.in. gdy światło przechodzi:

z powietrza do wody
z wody do powietrza
ze szkła do powietrza
z powietrza do szkła
z warstwy powietrza gęstszego do rzadszego
itd...

Ogólnie - światło będzie się załamywać prawie zawsze gdy zmienia się ośrodek.

Prawo załamania światła

Zmiana kierunku promieni świetlnych podczas załamania nie jest przypadkowa. Opisuje to prawo załamania światła 

 

Prawo załamania światła łączy ze sobą dwa kąty - kąt padania na powierzchnię rozgraniczającą dwa ośrodki i kąt załamania powstający gdy promień przejdzie granicę i zacznie się rozchodzić w drugim ośrodku (patrz rysunek niżej).

Warto zwrócić uwagę na fakt, że kąty padania i załamania są liczone od normalnej do powierzchni, a nie od samej powierzchni.

 

 

 

Zapraszam Was do obejrzenia filmiku, który pomoże Wam w zrozumieniu tematu i rozwiązywaniu zadań.

https://www.youtube.com/watch?v=uDsvlJp2VaA

 

Zadania: 1 i 2  str. 177.

 

27 kwietnia 2020r.

Temat: Widzimy dzięki światłu.

Jak to się dzieje, że widzimy?

Wzrok to jeden z naszych sześciu złożonych zmysłów. Ale czy kiedykolwiek poświęciłeś chwilę, żeby zastanowić się jak funkcjonuje narząd wzroku?

Działanie narządu wzroku człowieka jest niezwykłe.

Aby lepiej zrozumieć, jak to się dzieje, że widzimy, omówmy najpierw funkcje poszczególnych elementów narządów wzroku, czyli jego budowę i odpowiedzmy sobie na pytanie, jak to się dzieje, że oko umożliwia nam widzenie. Poświęćmy chwilę, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.

Części oka - zewnętrzne

Oko to narząd, tak jak i serce, nerki i skóra (nasz największy narząd). Anatomia oka jest niezwykle złożona.  W każdym oku znajduje się ponad dwa miliony funkcjonujących części. Należą do nich następujące struktury zewnętrzne:

  • Powieki chroniące oczy.
  • Twardówka i rogówka, które pokrywają i pomagają chronić wnętrze oka.
  • Film łzowy, który zaopatruje rogówkę w tlen i pomaga zapewnić zdrowie i komfort oczu.

Ciekawostka: Czy wiesz, że mrugamy około 12 000 razy na dzień oraz że rogówka to jedyna struktura naszego ciała, która nie jest unaczyniona? Krew transportuje tlen do różnych części ciała, lecz do rogówki dociera on bezpośrednio z powietrza. Dlaczego? Chodzi o przezierność. Jest ona niezbędna do wyraźnego widzenia.

Skoro rozumiemy już, co znajduje się na zewnątrz narządu wzroku, zobaczmy co znajduje się w jego wnętrzu i odpowiedzmy sobie na pytanie, jak to się dzieje, że możemy widzieć różne obiekty, np. wschodzące słońce lub talerz z naszym ulubionym śniadaniem.

Wnętrze oka

Do głównych struktur wewnętrznych oka należą:

  • Tęczówka, czyli kolorowa część oka.
  • Źrenica, czyli czarny okrągły otwór w środku tęczówki, przez który światło wnika do oczu.
  • Soczewka oczna, zawieszona za tęczówką, która pozwala Ci skupiać wzrok na bliskich i odległych przedmiotach.
  • Siatkówka, bardzo cienka warstwa, na której rozsiane są miliony fotoreceptorów zwanych „pręcikami i czopkami”.

Codziennie kiedy witasz nowy dzień, światło wpada do oka przez rogówkę i źrenice. Kiedy znajdujesz się w ciemnym pokoju i włączysz jasne światło, Twoje źrenice zwężają się, aby ograniczyć ilość światła wpadającego do oka. Odwrotna sytuacja zachodzi, kiedy wejdziesz do ciemnego pomieszczenia z zewnątrz, kiedy świeci słońce. Źrenice rozszerzają się, aby wpuścić więcej światła i abyś mógł lepiej widzieć w nowym otoczeniu.

Po tym jak światło przejdzie przez źrenice i soczewkę oczną, skupia się ono na siatkówce. I tu właśnie dzieje się coś zaskakującego - w tylnej części gałki ocznej obraz odwraca się do góry nogami! Tak, dobrze przeczytałeś.

Kiedy światło dociera do tylnej części oka, przemieszcza się wzdłuż wiązki nerwów znajdujących się w siatkówce. Otrzymane obrazy są następnie przekazywane do mózgu za pośrednictwem nerwów wzrokowych. Przetwarzając te informacje mózg ponownie odwraca obraz, tak żebyśmy nie widzieli świata do góry nogami. Gdyby tak się nie działo, nasze życie byłoby nadzwyczaj utrudnione!

 

Zapraszam Was do obejrzenia filmiku, który pomoże Wam w rozwiązywaniu zadań.

https://www.youtube.com/watch?v=g5rwuOmO4C8

Zadania: od 1 do 6 str.173

 

23 kwietnia 2020r.

Temat:Światło i cień - cechy rozchodzenia się światła.

 

Witam Was serdecznie. Zaczynamy nowy dział fizyki jakim jest "OPTYKA". 

Zapraszam Was do obejrzenia filmiku, który pomoże Wam w zrozumieniu tematu i rozwiązywaniu zadań.

https://www.youtube.com/watch?v=Lg5O1u8e8-E

 

Bardzo przydatne będzie PODSUMOWANIE ze str.168

Poza tym Wasz podręcznik jet pełen dobrych ilustracji i propozycji doświadczen, które sami możecie wykonać.

Zadania od 1 do 4 ze strony 168.

 

 

TESTY 1,2 I 3 PROSZĘ PRZESŁAĆ DO 23 KWIETNIA 2020 r. Test 4/159 jest na ocenę celującą.

Niektóre zadania wymagają obliczeń. Proszę je przedstawić.

 

20 kwietnia 2020r.

Temat: Drgania i fale-powtórzenie wiadomości.

Test 2 i 3  ze str. 156

W rozwiązaniu pomoże Wam nastepujący materiał:

 

16 kwietnia 2020r.

Temat: Drgania i fale-powtórzenie wiadomości.

Test 1 ze str. 156

 

6 kwietnia 2020r.

Temat:Energia fal elektromagnetycznych.

Zadania: 1,2,3,4 str. 146

 

Proszę o przesłanie przez Messengera prace domowe ze str 121, 126, 130.

Róbcie zdjęcia z zeszytu i wysyłajcie do 4 kwietnia 2020 roku.

 

30 marca i 2 kwietnia 2020r.

Temat: Właściwości, rodzaje i zastosowanie fal elektomagnetycznych.

Zadania: 1, 2,3,4,5,6 i 7 str.142.

 

26 marca 2020 r.

Temat : Wysokość dźwięku.

Zadania:2,3 i 4 str.136.

 

23 marca 2020 r.

Temat: Fala dźwiękowa i jej własności.

Zadania: od 1 do 5 str. 130 z podręcznika.

 

19 marca 2020 r.

Temat: Fale. Wielkości fizyczne opisujące ruch falowy.

Zadania: 1,4,6 str 126 z podrecznika.

 

16 marca 2020 r.

Temat: Przemiany energii w ruchu drgającym.

Zadania:od 1 do 5 str.121 z podręcznika.

 

12 marca 2020 r.  

 Temat: Wykresy ruchu drgającego.

Zadania:od 1 do 5 str.116 z podręcznika.

 

 

Wiadomości

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Danuty Siedzikówny "Inki" w Jeleniewie
    ul. Suwalska 51
    16-404 Jeleniewo
    woj. podlaskie
  • sekretariat:
    (87) 568 30 33 lub 500 112 994

    księgowość:
    (87) 568 30 29

Galeria zdjęć