Z dniem 1 września 2017 r. Gimnazjum Nr 2 im. Danuty Siedzikówny "Inki" w Ostrołęce zostało włączone do Zespołu Szkół Zawodowych Nr 3 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Ostrołęce. http://zsz3.ostroleka.pl/
________________________________________________________________________________________________________________
Danuta Helena Siedzik, ps. "Inka" (ur. Guszczewina 03.09.1928 - zm. Gdańsk 28.08.1946)
sanitariuszka 4. szwadronu odtworzonej na Białostocczyźnie 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, w 1946 roku w 1. szwadronie Brygady działającym na Pomorzu, pośmiertnie mianowana podporucznikiem Wojska Polskiego.
Ochrzczona 13 września 1928 r. w narewkowskim rzymskokatolickim parafialnym kościele przez proboszcza ks. Tomasza Kalińskiego. Rodzice chrzestni: Helena Tymińska (babcia "Inki" od strony mamy) i Stefan Obuchowicz (przyjaciel taty "Inki"). Przy okazji chrztu Danuty została ochrzczona jej starsza o rok siostra Wiesława.
Więcej o "Ince":
https://pl.wikipedia.org/wiki/Danuta_Siedzik%C3%B3wna
____________________________________________________________________________________________________________
Słów kilka o najbliższej rodzinie Patronki naszej Szkoły - Danuty Heleny Siedzik „Inki”
1. Rodzice:
Mama: Eugenia z domu Tymińska
Tata: Wacław Piotr Siedzik, w wieku 19 lat studiował na politechnice w Petersburgu, leśniczy w Olchówce koło Narewki
2. Rodzeństwo - 2 siostry:
o rok starsza Wiesława
o 3 lata młodsza Irena
3. Dziadkowie:
a) rodzice mamy "Inki" - herbowa szlachta
Helena Tymińska z domu Rzepecka - spokrewniona z Piotrem Orzeszką. Utrzymywała kontakt z jego żoną, pisarką i niedoszłą noblistką Elizą Orzeszkową aż do jej śmierci w 1910 r.
Jan Tymiński - architekt, budowniczy mostów
b) rodzice taty „Inki” - rodzina włościańska
Aniela Siedzik z domu Kiejno - Litwinka rodem z Kowna
Piotr Siedzik - studiował muzykę w Wilnie, był organistą w parafii w Dąbrowie Grodnieńskiej, potem kupił mały folwark Kamienna koło Dąbrowy
4. Pradziadkowie - w opracowywaniu:
a) dziadkowie mamy "Inki"
Karol Rzepecki - pułkownik Armii Carskiej
b) dziadkowie taty "Inki"
_________________________________________________________________________________________________________
16 grudnia 2019 r. (poniedziałek) przypada 3. rocznica przyjęcia sztandaru i nadania imienia Szkole Podstawowej w Jeleniewie.
Program uroczystości:
1/ 08.30 - 09.30 - Msza Święta w kościele w Jeleniewie
2/ 09.30 - 09.50 - Dzielenie się opłatkiem i składanie życzeń bożonarodzeniowych (przy kościele)
dalsza część uroczystości w budynku szkolnym:
3/ 10.00 - 10.05 - Złożenie symbolicznych kwiatów i zapalenie zniczy przez Dyrektora Szkoły pod tablicą JHP i portretem "Inki"
4/ 10.20 - 10.35 - Wspomnienia o Patronce Szkoły
5/ 10.35 - 11.05 - Jasełka
6/ 11.05 - 11.15 - Zakończenie - wystąpienie Dyrektora Szkoły i zaproszonych Gości
a następnie w salach lekcyjnych przydzielonych poszczególnym klasom:
7/ 11.30 - 13.20 - Wigilie klasowe
W dniu tym zajęcia dydaktyczne nie odbędą się, a jedynie zajęcia wychowawczo-opiekuńcze.
Wszystkich dzieci i uczniów obowiązują strój galowy i emblemat z "Inką" (znajdują się na wyposażeniu każdego oddziału).
Wyjście ze Szkoły do kościoła (uczniowie klas I - VIII) o godz. 08.15 w asyście Pocztu Sztandarowego.
Powrót do budynku szkolnego od strony ul. Suwalskiej.
Obiady: dla klas młodszych - po powrocie z kościoła (godz. 10.05 - 10.20), dla klas starszych - po zakończonej w hali sportowej Szkoły uroczystości (godz. 11.15 - 11.30).
Odwozy do domów rozpoczną się od godz. 13.30 i będą realizowane zgodnie z ustalonym harmonogramem.
____________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________
24.10.2019 r. - porządkowanie nieodwiedzanych grobów na cmentarzu w Jeleniewie
Zbliżają się dni, w których w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych. Porządkujemy groby i zapalamy znicze. Wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii tej ogólnonarodowej i lokalnej. Pamięć o nich jest wyrazem szacunku dla ich życia i dokonań. Dnia 24 października członkowie Szkolnego Wolontariatu i PCK, jak co roku porządkowali nieodwiedzane groby na cmentarzu w Jeleniewie i zapalili na nich znicze. Warto tu wspomnieć o odwiedzonym przez nich miejscu pochówku dwóch rodzin, które zginęły tragicznie podczas drugiej wojny światowej. PAMIĘTAMY!!!
__________________________________________________________________________________________________________
28.09.2019 r.
Uroczystość przywrócenia miejsca pamięci ofiar II wojny światowej - 28.09.2019 r., las w Prudziszkach
Fotorelacje z uroczystości:
https://spjeleniewo.edupage.org/album/#gallery/459
http://www.powiat.suwalski.pl/kat/aktualnosci/odsloniecie-pomnika-w-prudziszkach
https://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/suwalki/id/174182
https://suwalkinews.pl/20190930229379/powiat-suwalki-odsloniecie-pomnika-w-prudziszkach1569882427
______________________________________________________________________________________________________________
01.03.2019 r.
1 marca, w Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, podczas akademii szkolnej oficjalnie zostały ogłoszone:
1/ akcja pt. „SERCE DLA INKI” Ogólnopolska Inicjatywa Upamiętnienia Danuty Siedzikówny ps. „Inka” polegająca na zbiórce od darczyńców zalegającego w domach i niepotrzebnego srebra, np. zerwane łańcuszki, powyginane pierścionki czy kolczyki, pojedyncza biżuteria itp. Zebrane srebro zostanie przetopione na symboliczne serce dla „Inki”, które wraz z ziemią z Jej grobu będzie wkomponowane w tablicę oddającą Jej cześć. Tablica zostanie umieszczona po lewej stronie portretu patronki szkoły (przy sali nr 1);
Inicjatywa „Serce dla Inki” narodziła się, gdy na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku odnaleziono szczątki Siedzikówny.
Pierwsze nieoficjalne informacje o odnalezieniu szczątków „Inki" i Feliksa Selmanowicza „Zagończyka” pojawiły się już we wrześniu 2014 roku, gdy grupa naukowców pod wodzą prof. Krzysztofa Szwagrzyka z IPN prowadziła prace na cmentarzu garnizonowym w Gdańsku.
30 sierpnia 2017 r. w Pile (miasto w północno-zachodniej Polsce, w woj. wielkopolskim) została powołana Kapituła "Serce dla Inki" Ogólnopolska Inicjatywa Upamiętnienia Danuty Siedzikówny ps. "Inka". Pomysłodawcą akcji „Serce dla Inki” jest duszpasterz, salezjanin ks. dr Jarosław Wąsowicz.
Akcja polega na zbieraniu od darczyńców uszkodzonej biżuterii srebrnej, aby później móc ją przetopić na srebrne serca. Są one umieszczane np. w kościołach wraz z tablicami upamiętniającymi „Inkę”.
Danuta Siedzikówna urodziła się 3 września 1928 r. W wieku 15 lat złożyła przysięgę AK i odbyła szkolenie sanitarne, służyła m.in. w wileńskiej AK. W czerwcu 1946 r. została wysłana do Gdańska po zaopatrzenie medyczne. Tutaj aresztowało ją UB. Po ciężkim śledztwie została skazana na karę śmierci. Wyrok wykonano 28 sierpnia 1946 r. Razem z nią rozstrzelany został Feliks Selmanowicz „Zagończyk”, uczestnik kampanii wrześniowej. W chwili śmierci Danuta Siedzikówna nie miała jeszcze osiemnastu lat.
Miejsce pochówku „Inki” i „Zagończyka” długo pozostawało nieznane. 1 marca 2015 r. w Narodowym Dniu Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim IPN ogłosił, że badania genetyczne potwierdziły, iż kobiece szczątki odnalezione na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku należą do Danuty Siedzikówny. W czerwcu tego samego roku zidentyfikowane zostały szczątki Feliksa Selmanowicza. Danuta Siedzikówna „Inka” i Feliks Selmanowicz „Zagończyk” z honorami zostali pochowani na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku 28 sierpnia 2016 r.
2/ konkurs plastyczno-techniczny pt. „ŁAWKA DLA INKI”, polegający na zaprojektowaniu do wykonania ławki, która zostanie umieszczona pod tablicą z portretem „Inki” na dolnym korytarzu naprzeciw szatni uczniów klas I-III. Ławka ma służyć przede wszystkim rodzicom i dziadkom oczekującym na swoje dzieci i wnuki po zakończonych zajęciach, ale również każdemu, kto poczuje się zmęczony. Nowa "ławka z duszą" ma zastąpić obecną, zniszczoną i bez wyrazu. W konkursie może wziąć udział każda chętna osoba, posiadająca zdolności plastyczne i techniczne.
Celem akcji i konkursu jest promowanie patronki naszej szkoły „Inki” w środowisku szkolnym, gminnym i poza nimi oraz pamięć o wielkiej bohaterce powstania antykomunistycznego.
Szczegóły zostaną ustalone podczas spotkań z Samorządem Uczniowskim w środę 06 marca o godz. 11.00, Radą Rodziców w czwartek 07 marca o godz. 15.30, a następnie Radą Pedagogiczną w poniedziałek 11 marca o godz. 14.45. Po opracowaniu regulaminy będą umieszczone do publicznej wiadomości na stronie internetowej szkoły, na tablicach informacyjnych w budynku szkolnym oraz w innych widocznych miejscach na terenie Jeleniewa.
_____________________________________________________________________________________________________
Śladami polskich szkół pod patronatem Danuty Siedzikówny „Inki”:
1/ Gimnazjum Nr 2 w Ostrołęce - od 01.10.2010 r. (miasto, woj. mazowieckie, pow. ostrołęcki) http://zsz3.netstrefa.pl/g2/
Z dniem 1 września 2017 r. Gimnazjum Nr 2 im. Danuty Siedzikówny "Inki" w Ostrołęce zostało włączone do Zespołu Szkół Zawodowych Nr 3 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Ostrołęce. http://zsz3.ostroleka.pl/
2/ Szkoła Podstawowa w Podjazach - od 23.08.2013 r. (wieś, woj. pomorskie, pow. kartuski, gmina Sulęczyno, Pojezierze Kaszubskie) https://sppodjazy.edupage.org/
3/ Zespół Szkół Handlowych (Technikum nr 1 i Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 1) w Sopocie - od 15.04.2015 r. (miasto, woj. pomorskie, Zatoka Gdańska) https://zshsopot.edupage.org/
4/ Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego (Technikum Nr 3 – Branżowa Szkoła I Stopnia Nr 3) w Kielcach - od 22.09.2015 r. (miasto, woj. świętokrzyskie, Góry Świętokrzyskie, Małopolska) http://www.zsps.kielce.eu/
5/ Szkoła Podstawowa (w Zespole Szkół Publicznych) w Polanowie - od 29.01.2016 r. (miasto, woj. zachodniopomorskie, pow. koszaliński, gmina miejsko-wiejska Polanów) http://zsp.polanow.pl/
6/ Gimnazjum nr 1 w Ełku - od 01.03.2016 r. (miasto, woj. warmińsko-mazurskie, Mazury) http://g1.miasto.elk.pl/
7/ Szkoła Podstawowa w Wiślinie - od 22.04.2016 r. (wieś, woj. pomorskie, pow. gdański, gmina Pruszcz Gdański, Żuławy Gdańskie) http://wislina.szkolnastrona.pl/
8/ Zespół Szkół w Chlebowie - od 23.04.2016 r. (wieś, woj. lubuskie, pow. krośnieński, gmina Gubin) https://spchlebowo.edupage.org/
9/ Szkoła Podstawowa i Gimnazjum w Czarnem - od 17.06.2016 r. (miasto, woj. pomorskie, pow. człuchowski, gmina miejsko-wiejska Czarne, Pomorze) http://www.spczarne.pl/
https://www.facebook.com/ZespolSzkolwCzarnem/
10/ Liceum Ogólnokształcące Nr 1 we Wrocławiu - od 03.09.2016 r. (miasto, woj. dolnośląskie, pow. wrocławski, Dolny Śląsk) https://www.lo1.wroc.pl/
11/ Szkoła Podstawowa w Jeleniewie - od 16.12.2016 r. (wieś, woj. podlaskie, pow. suwalski, gmina Jeleniewo, Pojezierze Wschodniosuwalskie, Suwalszczyzna) https://spjeleniewo.edupage.org/
______________________________________________________________________________________________________
17.12.2018 r.
W poniedziałek 17 grudnia 2018 r. odbyły się uroczyste obchody 2. rocznicy nadania naszej szkole imienia i przyjęcia sztandaru. Po mszy świętej i podzieleniu się opłatkiem w asyście pocztów sztandarowych wszyscy udaliśmy się do szkoły. Zgromadziliśmy się przed budynkiem, by odsłonić i poświęcić tablicę upamiętniającą to ważne w życiu naszej społeczności szkolnej wydarzenie. Tablica została wykonana z mosiądzu patynowanego na brąz przez artystę rzeźbiarza p. Jerzego Stankiewicza https://stankiewicz-art.pl/tablice-pamiatkowe. Oczekiwaliśmy na nią zaledwie rok i 4 miesiące, a to dzięki ludziom dobrej woli - Fundatorom, którym jesteśmy bardzo wdzięczni i składamy serdeczne podziękowania. Dzięki Państwu udało nam się zrealizować nasze plany dokładnie w setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.
Po tej ceremonii przeszliśmy do hali sportowej na część artystyczną, podczas której sięgnęliśmy do wspomnień z 16 grudnia 2016 r. oraz do faktów historycznych związanych z Patronką naszej szkoły "Inką". Nie zabrakło tańców, wierszy i piosenek patriotycznych oraz o tematyce zimowej i bożonarodzeniowej. Spośród zaproszonych gości na uroczystości byli obecni między innymi: przedstawiciele władz samorządowych i kościelnych oraz służb mundurowych, Ochotniczych Hufców Pracy, instytucji oświatowych z gmin ościennych, rodzice naszych dzieci i uczniów, emerytowani nauczyciele i pracownicy niepedagogiczni szkoły. Swoją obecnością zaszczyciła nas również rodzina Danuty Siedzikówny "Inki" - Państwo Hanna i Maciej Pawełek. Wszystkim gościom serdecznie dziękujemy za przybycie na naszą uroczystość, tym bardziej, że niebawem Święta Bożego Narodzenia i jest dużo zajęć do wykonania.
Wszystkim życzymy radosnego świętowania z narodzenia Pana!
Relacje medialne:
http://www.podlaska.ohp.pl/wpis/1160/suwalki-zachowalam-sie-jak-trzeba
https://radio5.com.pl/uczcili-patronke-szkoly/
https://bayerfm.eu/uczcili-patronke-szkoly/
https://parafiajeleniewo.blogspot.com/p/blog-page_6.html
http://www.muzeum.sejny.pl/n/wizyta-w-szkole-podstawowej-w-jeleniewie
Zdjęcia z uroczystości w szkolnym albumie foto na stronie https://spjeleniewo.edupage.org/album/?#gallery/366
__________________________________________________________________________________________________________
12.11.2018 r.
16 grudnia 2018 r. (niedziela) przypada 2. rocznica przyjęcia sztandaru i nadania imienia Szkole Podstawowej w Jeleniewie. Uroczystości z tym związane odbędą się w naszej Szkole w poniedziałek 17 grudnia.
Program uroczystości:
10.00 – 11.00 Msza święta w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Jeleniewie
11.00 – 11.25 Dzielenie się opłatkiem i składanie życzeń bożonarodzeniowych (przy kościele)
11.25 – 11.35 Przemarsz w asyście pocztów sztandarowych do budynku Szkoły Podstawowej im. Danuty Siedzikówny „Inki” w Jeleniewie
11.35 – 11.50 Odsłonięcie i poświęcenie tablicy upamiętniającej przyjęcie sztandaru i nadanie imienia Szkole Podstawowej w Jeleniewie dnia 16 grudnia 2016 r. (przed głównym wejściem do budynku szkolnego od strony ulicy Suwalskiej)
11.50 – 12.00 Oddanie hołdu Junakom oraz Danucie Siedzikównie „Ince” Patronce Szkoły (tablica JHP i obraz "Inki" na dolnym korytarzu)
12.00 – 12.50 Część artystyczna w szkolnej hali sportowej
12.50 – 13.00 Zakończenie. Wystąpienie Dyrektora Szkoły i zaproszonych gości
Serdecznie zapraszamy rodziców i społeczność gminną do wzięcia udziału w uroczystości.
Wszystkie dzieci i uczniów w dniu tym obowiązuje strój galowy.
__________________________________________________________________________________________________________
05.10.2018 r.
Tablica upamiętniająca przyjęcie sztandaru i nadanie imienia Szkole Podstawowej w Jeleniewie
16 grudnia 2018 r. przypada druga rocznica przyjęcia sztandaru i nadania imienia naszej Szkole. Uroczystości z tym związane odbędą się w poniedziałek 17 grudnia. Zostały już podjęte działania w zakresie wykonania tablicy upamiętniającej to ważne dla naszej społeczności szkolnej i gminnej wydarzenie. Tablica będzie wykonana z mosiądzu patynowanego na brąz, zostanie na niej umieszczony wizerunek patronki naszej szkoły "Inki". Wykonawcą pamiątkowej tablicy jest artysta rzeźbiarz p. Jerzy Stankiewicz http://stankiewicz-art.pl/ Podczas uroczystości nastąpi odsłonięcie i poświęcenie tablicy wyeksponowanej na budynku szkolnym od strony ul. Suwalskiej.
W szkole podejmujemy kolejne działania w celu pozyskania brakującej kwoty do zapłaty za wykonanie tablicy.
Wszystkim Fundatorom ogromnie dziękujemy za wsparcie finansowe, które umożliwia realizację naszych planów dokładnie w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
__________________________________________________________________________________________________________
21.09.2018 r.
Patron naszej szkoły - Danuta Siedzikówna "Inka" i myśl przewodnia, według której kierujemy się w swoich działaniach i postępowaniu.
__________________________________________________________________________________________________________
Umundurowanie Pocztu Sztandarowego Szkoły Podstawowej im. Danuty Siedzikówny "Inki" w Jeleniewie
Przedstawiamy elementy umundurowania naszego Pocztu Sztandarowego: od lewej rogatywka polowa wzór 37 i furażerka wzór 23. Wyżej wymienione nakrycia głowy były noszone przez żołnierzy Armii Krajowej. Na potrzeby naszego Pocztu Sztandarowego zostały zaopatrzone w metalowe orzełki symbolizujące Armię Krajową i Polskę Walczącą. W rogatywce będzie prezentował się chłopak, zaś w furażerkach - dziewczęta. W/w elementy ubioru uzupełnia kamizelka koloru czarnego ze złotym napisem "Szkoła Podstawowa im. Danuty Siedzikówny "Inki" w Jeleniewie". Zrezygnowaliśmy z całkowitego żołnierskiego umundurowania, aby poczet sztandarowy przypominał instytucję oświatową, a nie wojskową.
Historia i opis:
1/ rogatywki polowej wzór 37
Zdjęcie pierwsze przedstawia replikę polskiej rogatywki wz. 1937. Tego typu rogatywki używane były w Wojsku Polskim II RP od 1937 roku, po przegranej wojnie obronnej również przez różnorakie polskie formacje partyzanckie. Rogatywka jest wykonana z sukna w kolorze "polski khaki", posiada mosiężne okucia otworów wentylacyjnych, potnik jest skórzany, podszewka bawełniana. Przesuwka wykonana z tworzywa imitującego bakelit. W zestawie wyhaftowany naturalną nicią na suknie orzeł, już naszyty (w naszej rogatywce naszywka zostanie zastąpiona metalowym orłem).
2/ furażerki wzór 23
Na drugim zdjęciu widnieje replika furażerki wz. 23 Wojska Polskiego. Furażerka jest wykonana z wysokiej jakości sukna khaki polskiej produkcji, potnik bawełniany. Takie furażerki używane były w Wojsku Polskim II RP.
3/ orła Armii Krajowej
Na zdjęciu trzecim - replika orzełka upamiętniającego Armię Krajową. Oryginał został zaprojektowany w 1982 roku na medalu "Kryski", który wykonano w ówczesnej Wojskowej Wytwórni Pieczęci i Stempli. Polskie Orły Wojskowe z symboliką konspiracyjną noszone były w czasie okupacji przez żołnierzy oddziałów partyzanckich Armii Krajowej, którzy byli umundurowani i działali w zwartych grupach. Dopiero w trakcie Powstania Warszawskiego Powstańcy mogli oficjalnie przypinać orły do czapek i furażerek lub malować je na zdobycznych niemieckich hełmach. Wymiary repliki: szerokość 32mm x wysokość 44mm. Odlew wykonany ze znalu w kolorze starego srebra. Sposób mocowania - na zakrętkę.
Poniżej przedstawiamy oryginalny orzełek wz. 19 stosowany do nakryć głowy - rogatywki wz. 19 i 37, furażerki wz. 19 i 23; hełmu Adrian, innych nakryć głowy - przez Wojsko Polskie w okresie międzywojennym oraz na początku drugiej wojny światowej, jak również przez polskie formacje partyzanckie, PSZnZ oraz WP na Wschodzie.
__________________________________________________________________________________________________________
https://cen.suwalki.pl/patron-szkoly/
__________________________________________________________________________________________________________
Szkolenie pocztów sztandarowych zorganizowane 17 kwietnia 2018 r. przez Centrum Edukacji Nauczycieli w Suwałkach w auli I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Suwałkach
https://cen.suwalki.pl/ceremonial-pocztow-sztandarowych/
______________________________________________________________________________________________________________
Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" w Suwałkach - 3 marca 2018 r.
Dzisiaj, tj. 03 marca 2018 r. (sobota) delegacja Szkoły Podstawowej im. Danuty Siedzikówny 'Inki" w Jeleniewie i Pan Wójt Gminy Jeleniewo wzięli udział w obchodach Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" w Suwałkach. Szkołę reprezentował Poczet Sztandarowy w składzie: Żaneta Mysiewicz (kl. III G), Bartłomiej Sawicki (kl. III G) i Eliza Grzybowska (kl. VII). Wójt naszej Gminy i Dyrektor Szkoły oraz reprezentantka uczniów - Amelia Szczesna (kl. VI) złożyli kwiaty pod Pomnikiem Żołnierzy 41. Pułku Piechoty Armii Krajowej.
Relacje z uroczystości na stronach:
https://radio5.com.pl/obchody-pod-patronatem-j-zielinskiego/
__________________________________________________________________________________________________________
Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" w Jeleniewie - 1 marca 2018 r.
1 marca 2018 r. w Szkole Podstawowej im. Danuty Siedzikówny „Inki” w Jeleniewie odbyły się uroczyste obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Po uroczystej Mszy świętej, celebrowanej przez Proboszcza naszej Parafii – Księdza Józefa Majewskiego, z kościoła przeszliśmy do budynku szkoły. Najpierw uczestniczyliśmy w akademii poświęconej "Żołnierzom Niezłomnym", a następnie odbyła się I edycja Konkursu Piosenki Partyzanckiej i Żołnierskiej.
W konkursie wzięli udział uczniowie z 5 szkół: Jeleniewo, Przebród, Rutka-Tartak, Słobódka, Wiżajny. Łącznie: ok. 50 uczniów.
Wyniki konkursu:
SOLIŚCI:
Grupa 1 – oddziały przedszkolne i kl. I-VI (7 uczennic):
I miejsce – Agnieszka Wołyniec – kl. V, Słobódka
I miejsce – Magdalena Balcer – kl. VI, Wiżajny
II miejsce – Daria Anzulewicz – oddział przedszkolny, Rutka-Tartak
Grupa 2 – kl. VII i II-III G (4 uczennice):
I miejsce – Monika Urynowicz – kl. III G, Jeleniewo
II miejsce – Natalia Statkiewicz – kl. III G, Przebród
III miejsce – Weronika Kosicka – kl. VII, Słobódka
DUETY, TRIO, ZESPOŁY (łącznie: 2 chóry, 1 trio, 1 duet):
I miejsce – chór „Na chwilę” – kl. IV-VI, Słobódka
II miejsce – duet Siostry Kosickie – kl. VII i II G, Słobódka
III miejsce – trio Kamila Jasionowska, Małgorzata Urynowicz z kl. VI i Eliza Grzybowska z kl. VII, Jeleniewo
Za I, II i III miejsca wręczono dyplomy i nagrody rzeczowe. Pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy za udział w konkursie. Wszystkim serdecznie gratulujemy.
Już dziś gorąco zapraszamy uczniów do wzięcia udziału w II edycji Konkursu Piosenki Partyzanckiej i Żołnierskiej, która odbędzie się w naszej szkole dnia 1 marca 2019 r. w Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Ideą konkursu jest oddanie hołdu "Żołnierzom Niezłomnym" i zarazem wskrzeszenie pięknego Festiwalu Piosenki Żołnierskiej, który przed laty był corocznie organizowany najpierw w Połczynie-Zdroju, a następnie w Kołobrzegu (1967 - 1990).
Zdjęcia z uroczystości w albumie foto na naszej stronie internetowej:
https://spjeleniewo.edupage.org/album/?#gallery/301
https://spjeleniewo.edupage.org/album/?#gallery/302
__________________________________________________________________________________________________________
Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" w Jeleniewie - 1 marca 2018 r. - Program obchodów
W czwartek 1 marca 2018 r. w naszej szkole odbędą się uroczyste obchody Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" - polskiego święta państwowego poświęconego upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, żołnierzy Armii Krajowej, w tym m. in. patronki naszej szkoły - Danuty Heleny Siedzikówny "Inki".
Program uroczystości:
1/ godz. 8.30 - udział społeczności szkolnej w Mszy świętej w kościele parafialnym w Jeleniewie,
2/ akademia poświęcona "Żołnierzom Niezłomnym" w hali sportowej w budynku szkoły w Jeleniewie,
3/ godz. 10.30 - "I Konkurs Piosenki Partyzanckiej i Żołnierskiej".
Zapraszamy serdecznie całą społeczność szkolną i gminną do uczestnictwa w uroczystości.
__________________________________________________________________________________________________________
Tablica upamiętniająca nadanie imienia i sztandaru Szkole w Jeleniewie
Szanowni Państwo!
16 grudnia każdego roku będziemy obchodzić kolejną rocznicę nadania imienia i sztandaru naszej Szkole. W celu upamiętnienia tychże jakże dla nas wzniosłych wydarzeń planujemy wykonać z mosiądzu patynowanego lub brązu tablicę pamiątkową z wizerunkiem "Inki", która zostanie wyeksponowana na budynku szkolnym. Koszt tablicy - około 7 tys. zł. W Szkole podejmujemy już działania związane z pozyskiwaniem środków finansowych na jej zakup. Zachęcamy całą społeczność szkolną i lokalną, a także spoza terenu gminy Jeleniewo do przyłączenia się do akcji. Tablica zostanie wykonana po pozyskaniu niezbędnych środków finansowych. Na dzień 07 lutego 2018 r. posiadamy 1/3 pożądanej kwoty.
Wpłaty można dokonywać w sekretariacie szkoły lub na konto bankowe Rady Rodziców:
Numer konta bankowego:
Bank Spółdzielczy w Suwałkach 35 9359 0002 0023 8373 2003 0001
Nazwa odbiorcy:
Rada Rodziców Szkoły Podstawowej im. Danuty Siedzikówny „Inki” w Jeleniewie,
ul. Suwalska 51, 16-404 Jeleniewo
Tytułem:
darowizna na zakup tablicy pamiątkowej
Za każdą przysłowiową złotówkę z góry serdecznie dziękujemy!
Dyrekcja, Rada Pedagogiczna, Pracownicy Niepedagogiczni, Rodzice i Uczniowie
__________________________________________________________________________________________________________
Relacja z Pierwszej rocznicy ... na stronie Pana Ministra:
__________________________________________________________________________________________________________
Relacja z Pierwszej rocznicy nadania imienia i sztandaru Szkole Podstawowej w Jeleniewie
16 grudnia 2017 roku w Szkole Podstawowej im. Danuty Siedzikówny „Inki” w Jeleniewie obchodziliśmy Pierwszą rocznicę nadania naszej Szkole imienia i sztandaru. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w kościele parafialnym pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Jeleniewie. Ze względu na obowiązki szacownych gości (przysięga Wojsk Obrony Terytorialnej w Białymstoku) przed kościołem przełamaliśmy się opłatkiem (zdjęcia na stronie parafialnej https://parafiajeleniewo.blogspot.com/p/blog-page_5.html). Na dalszą część uroczystości przemaszerowaliśmy do budynku szkoły w Jeleniewie.
W uroczystych obchodach Pierwszej rocznicy nadania imienia i sztandaru Szkole Podstawowej w Jeleniewie wzięli udział zaproszeni goście. Pomysłodawcą i przewodniczącą wydarzeń, jakie miały miejsce przed rokiem w naszej placówce, była p. Alicja Dorochowicz – poprzedni Dyrektor Szkoły, którą gościliśmy na tejże uroczystości. Swoją obecnością zaszczycili nas również: p. Jarosław Zieliński – Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji wraz z małżonką p. Lilianną Anną Zielińską, Ksiądz Józef Majewski - Proboszcz naszej Parafii, przedstawiciele służb mundurowych: wojska, policji, straży granicznej, straży pożarnej, harcerzy, przedstawiciele samorządu gminnego na czele z p. Kazimierzem Urynowicz - Wójtem Gminy Jeleniewo i p. Janem Bieleckim - Przewodniczącym Rady Gminy Jeleniewo, dyrektorzy szkół z ościennych gmin, przedstawiciele instytucji współpracujących ze szkołą, emerytowani nauczyciele i pracownicy niepedagogiczni naszej placówki. Nie mogło obyć się bez czynnych nauczycieli i pracowników niepedagogicznych, rodziców i uczniów Szkoły Podstawowej im. Danuty Siedzikówny „Inki” w Jeleniewie, którzy z ogromnym zaangażowaniem i poświęceniem włączyli się w organizację uroczystości.
W szkole odbyła się część artystyczna poświęcona naszej Patronce „Ince”; młodsi uczniowie zaprezentowali krakowiaka, a starsi – poloneza. Na zakończenie tańcem i piosenką nawiązaliśmy do zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.
Podczas uroczystości odczytano list przesłany przez p. Annę Zalewską - Minister Edukacji Narodowej. Jego treść zamieszczamy poniżej.
List__-_Szkola_Podstawowa_w_Jeleniewie.pdf
Podczas części artystycznej w hali sportowej mogliśmy podziwiać portret "Inki" namalowany i ofiarowany szkole przez p. Alicję Malinowską - nauczycielkę naszej placówki. Obraz jest przepiękny. Oprawimy go w ramę i umieścimy w szkole na honorowym miejscu. Wszyscy serdecznie dziękujemy p. Ali za ten cenny dar, który będzie służył nam i następnym pokoleniom. "Inka" jest z nami!
Uroczystość zakończyła się przyjęciem okolicznościowym.
Wszyscy zachowaliśmy się zgodnie z ostatnimi słowami wypowiedzianymi przez naszą Patronkę tuż przed śmiercią i które z chwilą nadania naszej Szkole imienia i sztandaru stały się naszym drogowskazem. Zachowaliśmy się, jak trzeba!
Zapraszamy do obejrzenia na stronie internetowej naszej szkoły zdjęć z uroczystości - zakładka "ALBUM FOTO":
https://spjeleniewo.edupage.org/album/?#gallery/278
https://spjeleniewo.edupage.org/album/?#gallery/279
__________________________________________________________________________________________________________
W sobotę 16 grudnia 2017 r. będziemy obchodzić Pierwszą rocznicę nadania Szkole Podstawowej w Jeleniewie imienia i sztandaru.
Program uroczystości:
9.00 Msza święta w kościele parafialnym pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Jeleniewie
10.15 Przemarsz z pocztami sztandarowymi z kościoła do Szkoły Podstawowej im. Danuty Siedzikówny „Inki” w Jeleniewie
10.45 Uroczystości w hali sportowej szkoły:
- wystąpienie dyrektora szkoły
- część artystyczna w wykonaniu uczniów
- dzielenie się opłatkiem
- wystąpienie zaproszonych gości
- zwiedzanie szkoły
12.45 Przyjęcie okolicznościowe
Serdecznie zapraszamy rodziców naszych uczniów oraz całą społeczność szkolną i gminną do wzięcia udziału w uroczystości.
Dyrektor, Rada Pedagogiczna, Rada Rodziców, Uczniowie i Dzieci
Szkoły Podstawowej im. Danuty Siedzikówny „Inki” w Jeleniewie
__________________________________________________________________________________________________________
Prezentujemy Państwu pierwszy numer biuletynu o naszym Patronie - wersja do druku.
Uwaga co do treści biuletynu:
zmiana terminu obchodów Pierwszej rocznicy nadania Szkole Podstawowej w Jeleniewie imienia i przyjęcia sztandaru - sobota 16 grudnia 2017 r.
BIULETYN_O_INCE_nr_1_-_listopad_2017.pdf
__________________________________________________________________________________________________________
31.10.2017 r.
Biuletyn o Patronie
Z przyjemnością informuję wszystkich o opracowaniu pierwszego numeru „Biuletynu o Patronie". Po opublikowaniu w wersji papierowej czasopismo w formie prezentacji zostanie zamieszczone na stronie internetowej szkoły. Biuletyn o „Ince” będzie wydawany co pewien czas. Znajdziemy w nim informacje o życiu i działalności Danuty Heleny Siedzikówny oraz ważne wydarzenia i działania związane z Patronką podejmowane w szkole i poza nią z uczestnictwem naszych uczniów i nauczycieli. Pierwszy numer biuletynu został zredagowany jedynie przez nauczycieli. Do prac związanych z opracowywaniem kolejnych włączymy również młodzież szkolną.
Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Danuty Siedzikówny "Inki" w Jeleniewie
__________________________________________________________________________________________________________
Udział Pocztu Sztandarowego w mszach świętych związanych z uroczystościami i świętami w roku szkolnym:
Po mszach świętych rozpoczynających uroczystości wymienione w pkt 1-6 i 8 odbywać się będą akademie szkolne.
Poczet Sztandarowy corocznie uczestniczyć także będzie w uroczystości Ślubowania uczniów klasy pierwszej.
Zastrzega się, w przypadku występowania święta w dniu wolnym od nauki szkolnej, zorganizowanie uroczystości szkolnej w przededniu tego święta.
__________________________________________________________________________________________________________
Zadania do wykonania w roku szkolnym 2017/2018:
Promocja Patrona w środowisku szkolnym i lokalnym
__________________________________________________________________________________________________________
08.09.2017 r.
Firmówka Szkoły Podstawowej im. Danuty Siedzikówny "Inki" w Jeleniewie
Według słownika języka polskiego firmówka to:
1/ papier firmowy, format strony z naniesionym znakiem firmy i jej danymi,
2/ przedmiot oznakowany marką firmy, która go wytworzyła.
Od dnia 1 września 2017 r. po przekształceniu Zespołu Szkół w Jeleniewie w Szkołę Podstawową im. Danuty Siedzikówny "Inki" w Jeleniewie nasza szkoła posługuje się papierem firmowym, którego wzór zamieszczamy poniżej.
__________________________________________________________________________________________________________
Kolejne zadania procedury związanej z nadaniem Szkole Podstawowej imienia i sztandaru
1) wykonanie pieczęci, stempli i tablicy urzędowej (wykonano)
2) wprowadzenie zmian do Statutu, w tym również opracowanie ceremoniału szkolnego (wykonano)
3) uhonorowanie sztandaru - wykonanie gabloty (wykonano)
4) wykonanie ekspozycji o Patronie, uhonorowanie pamiątek (wykonano)
__________________________________________________________________________________________________________
Uroczystość nadania Szkole Podstawowej w Jeleniewie im. Danuty Siedzikówny "Inki" i przyjęcia sztandaru -
16 grudnia 2016 r.
Zdjęcia z uroczystości w zakładce "Album foto":
https://spjeleniewo.edupage.org/album/?#gallery/224
https://spjeleniewo.edupage.org/album/?#gallery/225
https://spjeleniewo.edupage.org/album/?#gallery/226
Dodano 31.01.2017 r.:
PREZENTACJA - Uroczystość nadania imienia i sztandaru.ppsx
Występ sześciolatków - Krakowiak.avi
Dodano 05.05.2017 r.:
Dodano 15.05.2017 r.:
Wraz z przygotowaniami do uroczystości nadania Szkole Podstawowej w Jeleniewie imienia opracowano historię szkoły
pt. "Z kart historii Szkoły w Jeleniewie". Zdjęcia wraz z opisem funkcjonowania szkoły w Jeleniewie począwszy od roku 1920
i wykazem dyrektorów i kierowników szkoły zostały zapisane w programie Word, a następnie wydrukowane i zalaminowane,
po czym wyeksponowane na tablicach w odpowiednim miejscu w budynku szkolnym.
Po uroczystości na stronę www szkoły opracowano w programie PowerPoint prezentację "Z kart historii Szkoły w Jeleniewie".
Z kart historii Szkoły w Jeleniewie - Prezentacja.ppsx
Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom za udostępnienie zdjęć i podzielenie się swoją wiedzą nt. funkcjonowania szkoły
w Jeleniewie w różnych okresach jej istnienia.
Wszelkie uwagi merytoryczne co do treści prezentacji - mile widziane.
W dalszym ciągu zachęcamy do wzbogacania historii naszej szkoły o nowe zdjęcia i wiadomości, dotychczas nam nieznane.
__________________________________________________________________________________________________________
Program uroczystości nadania imienia Danuty Siedzikówny „Inki” Szkole Podstawowej w Jeleniewie i przyjęcia sztandaru
w dniu 16 grudnia 2016 r. (piątek).
11.00 – Msza święta z poświęceniem sztandaru pod przewodnictwem Jego Ekscelencji Ks. Biskupa Jerzego Mazura
w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Jeleniewie.
12.30 – Przemarsz z pocztami sztandarowymi z kościoła do Zespołu Szkół w Jeleniewie.
13.00 – Uroczystości w hali sportowej szkoły:
- wystąpienie dyrektora szkoły,
- ceremonia nadania imienia i przekazania sztandaru,
- część artystyczna w wykonaniu uczniów,
- wystąpienie zaproszonych gości,
- zwiedzanie szkoły.
15.00 – Przyjęcie okolicznościowe.
__________________________________________________________________________________________________________
Wyniki wyborów
W dniu 10 listopada 2016r. odbyły się wybory Patrona Szkoły Podstawowej w Jeleniewie. Poszczególni kandydaci otrzymali następującą liczbę głosów:
1. Danuta Siedzikówna "INKA" - 132 głosy,
2. Janusz Korczak - 84 głosy,
3. Św. Papież Jan Paweł II - 57 głosów.
Patronem Szkoły Podstawowej w Jeleniewie została Danuta Siedzikówna "INKA".
Zdjęcia z prezentacji i wyborów kandydata na patrona szkoły w albumie foto na stronie szkoły:
https://spjeleniewo.edupage.org/album/?#gallery/222
https://spjeleniewo.edupage.org/album/?#gallery/221
__________________________________________________________________________________________________________
GŁOSOWANIE NA PATRONA SZKOŁY PODSTAWOWEJ W JELENIEWIE
10 listopada 2016 roku (czwartek) w Zespole Szkół w Jeleniewie (hol szkoły) od godziny 12.00 do godziny 18.00 z przerwą w godzinach 14.00-16.30, odbędą się wybory Patrona Szkoły Podstawowej w Jeleniewie
Od godziny 12.00 do godziny 14.00 głosują uczniowie
(kl. IVA, IVB, V, VI SP, IA, IB, II, III Gim. z wychowawcami), nauczyciele i pozostali pracownicy szkoły.
Od godziny 16.30 do godziny 18.00 głosują rodzice, mieszkańcy Gminy Jeleniewo i wszyscy, którzy nie mogli zagłosować wcześniej.
__________________________________________________________________________________________________________
Szanowni Państwo!
Trwają przygotowania do nadania naszej szkole imienia. Spośród zgłoszeń zostały wyłonione trzy kandydatury, z których wspólnie 10.11.2016 r. (czwartek) wybierzemy patrona.
Zwracamy się w tym miejscu do Państwa z niezwykłą prośbą o wsparcie finansowe w celu zakupienia sztandaru. Pragniemy, by był on symbolem obecnym podczas każdej uroczystości. Przewidywany koszt to 6,5 tys. zł. Będziemy wdzięczni za każdą kwotę.
Dyrektor, grono pedagogiczne i uczniowie.
Darczyńców prosimy o dokonywanie wpłat na konto:
Bank Spółdzielczy w Suwałkach 35 9359 0002 0023 8373 2003 0001
Nazwa odbiorcy: Rada Rodziców Szkoły Podstawowej w Zespole Szkół w Jeleniewie, ul. Suwalska 51, 16-404 Jeleniewo
Tytułem: darowizna na zakup sztandaru
_____________________________________________________________________________________________________________
Serdecznie zapraszamy!
Uczniów, rodziców i wszystkich chętnych do Kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Jeleniewie dnia 6 listopada 2016 r. (niedziela) na godz. 1130.
Uczniowie Zespołu Szkół w Jeleniewie w przygotowanym występie artystycznym zaprezentują trzech kandydatów na Patrona Szkoły Podstawowej w Jeleniewie. Prezentacja uczniów łączy się również z rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę.
Warto być obecnym, będzie co oglądać, słuchać i przeżywać.
Jeszcze raz serdecznie zapraszamy.
Dyrektor, grono pedagogiczne i uczniowie.
___________________________________________________________________________________________________________
W dniu 20 października 2016 r. na spotkaniu Zespołu ds. nadania imienia Szkole Podstawowej w Jeleniewie, spośród zgłoszonych kandydatów na patrona szkoły, komisja wyborcza w składzie:
1. Anna Ostrowska – przedstawicielka Rady Pedagogicznej
2. Krzysztof Sawicki – przedstawiciel Rady Rodziców
3. Karol Waszkiewicz – uczeń, przedstawiciel Samorządu Uczniowskiego
wyłoniła trzech z największą liczbą głosów.
Kandydaci na patrona szkoły:
1. Święty Jan Paweł II – 86 głosów
2. Danuta Siedzikówna „Inka” – 38 głosów
3. Janusz Korczak – 25 głosów
W terminie od 21.10.2016 r. do 10.11.2016 r. w szkole będą miały miejsce działania przybliżające uczniom sylwetki wyłonionych kandydatów.
__________________________________________________________________________________________________________
Dyrektor Zespołu Szkół w Jeleniewie informuje, iż została wszczęta Procedura nadania imienia Szkole Podstawowej w Jeleniewie. W zakładce poświęconej pracom nad nadaniem imienia (Patron szkoły) będą zamieszczane bieżące informacje o podejmowanych działaniach związanych z realizowanym zadaniem.
I etap
W terminie od 7 października do 19 października 2016 roku następuje zgłaszanie kandydatów na patrona szkoły przez nauczycieli, uczniów, pracowników obsługi, rodziców i zainteresowanych mieszkańców gminy Jeleniewo.
Poniżej znajduje się formularz zgłoszenia z uzasadnieniem, który należy wypełnić i przesłać pocztą elektroniczną na adres zsjeleniewo@onet.eu
Zgłoszenia drogą elektroniczną nie dotyczą uczniów Zespołu Szkół w Jeleniewie.
Link do formularza:
Zgloszenie_kandydata_na_Patrona.docx
Link do procedury nadania imienia Szkole Podstawowej w Jeleniewie:
PROCEDURA_NADANIA_IMIENIA_SZKOLE_PODSTAWOWEJ_W_JELENIEWIE.docx