Zespoły zadaniowe

MENU:

Aldona Falecka

Biblioteka 2021/2022

 

NAUKA  ZDALNA   2021/2022

______________________________________________________________________________________________

21.12.2021r.

Drodzy uczniowie! Zachęcam do wykonania niżej zamieszczonych zadań, w celu sprawdzenia swoich wiadomości. Powodzenia!

Quiz_____znajomosci____ksiazek(1).docx

Czy_zwiazki_frazeologiczne_popularne_w_polszczyznie_sa_Ci_dobrze_znane.docx

______________________________________________________________________________________________________

22.12.2021r.

 

                                                                         PRZEGLĄD    KSIĄŻEK

Dzisiaj przedstawiam książki o tematyce przyrodniczej. Zachęcam do lektury!

"Wspaniała planeta Ziemia i jej przyroda" - R. Ignotofsky   - autorka przedstawia Ziemię jako system naczyń połączonych, gdzie ludzie koegzystują obok zwierząt i roślin. Mimo, że żyją  w różnych zakątkach świata, często mają ze sobą wiele wspólnego.Widać tu troskę o przyszłość planety. Dzieci dowiedzą się m.in., co to jest biosfera, biom, ekosystem, biocenoza, populacja. Poznają poszczególne kontynenty i charakterystyczne dla nich ekosystemy. Mnóstwo ciekawostek i informacji. Interesująca szata graficzna.

"Niezwykła księga owadów" - B. Rossel  - owady to naliczniejsza grupa zwierząt. W tym pięknie wydanym albumie można poznać gatunki żyjące blisko nas i w krajach ezgotycznych. Dzięki dużemu powiększeniu widać szczegóły budowy części ich ciała. Niektóre przypominają potwory z komiksów i filmów SF. Warto je poznać, by się ich nie bać. Wiele gatunków jest pożytecznych dla środowiska.

"Czyj to szkielet" - H. Cap, R. Martin - historia szkieletu, która rozpoczęła się blisko 540 mln temu od maleńkich krewetek. Budowa i jego funkcje, przykłady różnych szkieletów: wybranych ptaków, zwierząt i człowieka. Ciekawostki, informacje, wyniki badań lekarzy, biologów i paleontologów. Atrakcyjna forma przekazania wiedzy dzięki wielu ilustracjom i ruchomym klapkom, pod którymi kryją się liczne tajemnice.

"Dinozaury od A do Z" - M. G. Baron - książka przedstawia ponad 300 dinozaurów, które żyły kiedyś na Ziemi.Uporządkowana alfabetycznie , zapoznaje czytelników z wiedzą naukową i potoczną, miejscem odkrycia, wielkością, dietą, okresem, w którym żyły dane osobniki. Przy wybranych przedstawicielach krótka charakterystyka.

"Drzewa i zwierzeta blisko nas" - W. Gil - blisko 50 drzew wraz z lokatorami głównymi i sublokatorami. Liście, owoce, korzenie, pnie i gałęzie to doskonałe miejsca do zamieszkania przez różne stworzenia: ptaki i owady. Autor wskazuje przedstawicieli gatunków, którzy w sposób szczególny upodobali sobie jakąś roślinę, opisuje ich cechy charakterystyczne, tryb życia, sposób odżywiania i miejsce występowania. Książka zachęca dzieci do obserwacji przyrody w swoim najbliższym otoczeniu. Mnóstwo informacji, ciekawostek i kolorowych zdjęć.

"Mrówki małe i duże" - J. Kierat -kompendium wiedzy na temat nalutkich zwierząt powszechnie występujących w najbliższym otoczeniu. Budowa mrówek, ich życie w licznej społeczności, podział obowiązków w mrówczej rodzinie, zajęcia robotnic, powstawanie nowych kolonii mrówczych, larw, budowa mrowiska, przywileje królowej, pożywienie mrówek. Książka zachęca do prowadzenia własnych badań naukowych i obserwacji.

______________________________________________________________________________________________

4.01.2022r.

                                               GRY    KOMPUTEROWE    O    TEMATYCE     HISTORYCZNEJ

 

Gry komputerowe nie tylko stały się popularne na całym świecie jako forma rozrywki, ale także coraz częściej funkcjonują jako forma edukacji.

Dobra gra edukacyjna daje uczestnikom możliwości wykazania się inteligencją, sprytem, wiedzą i umiejętnościami przy  rozwiązywaniu zadań, wyzwań, zagadek czy łamigłówek. Podczas gry uczeń doskonali swoje zdolności, spostrzegawczość i ciekawość poznawczą, a przy okazji weryfikuje swoją wiedzę merytoryczną.

Poniżej propozycje gier opartych na naszej historii. 

"Nazywam się Cichociemna"  - jest to gra edukacyjna poświęcona Elżbiecie Zawackiej, która była kurierką Komendy Głównej Armii Krajowej, cichociemną oraz profesorką nauk humanistycznych. 

Gra przenosi nas do okupowanej Warszawy, do wydarzeń związanych z powstaniem warszawskim. Gracz, wykonując kolejne misje, lokalizuje i wskazuje poszukiwane przedmioty. Za każdym razem odkrywa możliwość zobaczenia archiwalnych zdjęć i dokumentów. Gra składa się z kilku misji ( Kamienica, Klatka schodowa, Pokój, Piwnica, Plac, Mapa Polski) i zawiera interaktywne połączenia. Zbierając kolejne przedmioty do swojego plecaka, uczeń odkrywa dodatkowe możliwości. Najciekawsze z jego punktu widzenia wydają się dwie propozycje: ubiór harcerzy Szarych Szeregów oraz zejście do kanałów. W kanałach słychać odgłosy walki - strzelających karabinów. Można w nich sterować postacią.

"Uwolnij Rudego" - gra jest inspirowana jedną z najsłynniejszych akcji zbrojnych Szarych Szeregów - akcją pod Arsenałem z 26 marac 1943 roku, zakończoną uwolnieniem Jana Bytnara "Rudego". Niestety, uwolniony przez swoich kolegów Bytnar kilka dni póżniej umarł. Wydarzenie to zostało opisane w książce Aleksandra Kamińskiego "Kamienie na szaniec".

Na początku gry uczeń ma do wyboru dwa poziomy trudności /podstawowy i zaawansowany/. Gra przenosi nas ponownie w okres okupowanej Polski i składa się z kilku misji, oznaczonych na mapie gry jako kolejne przystanki ciężarówki. Na każdym etapie na gracza czeka zadanie do wykonania - tutaj już uczeń musi wykazać się swoją wiedzą na temat kampanii wrześniowej, wydarzeń z czasów okupacji, postaci związanych z Państwem Podziemnym i z zakresu pojęć historycznych. Na kolejnych etapach spotka takie zadania jak: test wyboru, połączenie w pary lub pytania /prawda - fałsz/. Ważne z punktu dydaktycznego jest to, że gra nie przepuści ucznia, dopóki nie poda on prawidłowej odpowiedzi na pytanie. Nawet jeśli uczeń nie zna lub nie pamięta wydarzenia, przy okazji gru może nauczyć się nowych faktów i poszerzyć swoją wiedzę.

Gra Instytutu Pamięci Narodowej  - 303  - gra 303 jest wersją online gry planszowej wydanej przez IPN. Gra jest oparta na wydarzeniach związanych z bitwą o Anglię i poświęcona bohaterskiej postawie naszych pilotów w słynnych dywizjonach: 300, 301, 302, 303. Po rozpoczęciu gry uczeń wybiera, czy będzie grał z kolegą lub koleżanką, czy z komputerem, a następnie stronę konfliktu - brytyjski RAF lub niemieckie Luftwaffe - oraz poziom trudności.

Po przejściu przez początkowe ustawienia uczeń rozpoczyna bitwę powietrzną. Każdy z graczy dysponuje swoim samolotami, za pomoca których prowadzi operację wojenną na planszy.Ruch rozpoczyna lotnictwo niemieckie. Po kliknięciu na samolot pokazują się ruchy do dyspozycju i miejsca, na które gracz może przesunąć jednostkę. Po zakończeniu swoich ruchów rozpoczyna druga strona. W przypadkiu gry z komputerem komputer robi to automatycznie. Podczas gry mamy do dyspozycji eskadry myśliwców (RAF) oraz myśliwców i bombowców (Luftwaffe). Kiedy samoloty są już w zasięgu walki, gracz może rozpocząć atak. Klika na jednostkę lotniczą i kieruje celownik na przeciwnika. Atak rozpoczyna się po zakończonej turze ruchu, a  o sile ataku decyduje wirtualna kostka do gry. Gra kończy się w momencie sukcesu jednej ze stron konfliktu, o czym informuje odpowiedni napis na planszy. W trakcie gry uczeń może przeczytać dodatkowe informacje o samolotach z czasów bitwy o Anglię oraz wiadomości o Dywizjonie 303 o bohaterach tamtych dni.

Adresy do wykorzystania:

- https://niepodlegla.men.gov.pl/niepodlegla

-https://edukacja.ipn.gov.pl/edu/materialy-edukacyjne/gry/gry-online

______________________________________________________________________________________________

 

Uczniowie! Zachęcam do pobrania darmowych ebooków na stronie https://woblink.com/katalog/ebooki/darmowe. Myślę, że każdy z Was znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

_________________________________________________________________________________________________________

Kochani uczniowie - biblioteki towarzyszą ludziom praktycznie od początku istnienia ludzkości. Dziś przedstawiam Wam najstarszą bibliotekę epoki starożytnej - Bibliotekę Aleksandryjską.

   

  • Naukowa i literacka instytucja Aleksandrii, powstała na polecenie Ptolemeusza I;
  • W szczytowym okresie jej istnienia zgromadzono w niej pół miliona zwojów (ok. 100 tys. współczesnych woluminów); Obecnie zasoby wszystkich polskich bibiotek szacuje się na około 130 mln woluminów!!!
  • Metody gromadzenia zbiorów były niekonwencjonalne → m.in. rekwirowano wszystkie rękopisy znajdowane na statkach przybywających do Aleksandrii. Właściciele otrzymywali z powrotem tylko kopie sporządzane w królewskim skryptorium.

Tradycja historyczna na temat końca Biblioteki jest niejasna. Istnieją przekazy, iż budynek wraz z księgozbiorem spłonął w czasie walk ulicznych toczonych w Aleksandrii przez żołnierzy Cezara; inna wersja mówi, że Biblioteka przetrwała aż do późnego antyku, a nawet najazdu arabskiego.

____________________________________________________________________________________________

10 CIEKAWOSTEK O BIBLIOTEKACH

1. Na początek ciekawostka historyczna.
W starożytnym Egipcie wszystkie okręty odwiedzające miasto zmuszone były oddać wszelkie posiadane książki do Biblioteki Aleksandryjskiej w celu ich skopiowania. Oryginały zostawały w Bibliotece , a kopia wracała do właściciela.

2. Choć brzmi to nieprawdopodobnie...
w Stanach Zjednoczonych jest więcej bibliotek publicznych niż McDonalds'ów. Pracuje w nich 126, 300 bibliotekarzy. To mniej więcej tylu, ilu mieszkańców liczą polskie miasta: Opole czy Gorzów Wielkopolski.

                                                                 

                                          Opole                                                            Gorzów Wielkopolski

3. Niektóre niemieckie miasta
mają u siebie "Biblioteki Sztuki", gdzie za kilka euro można wypożyczyć obrazy i rzeźby. Przez kilka miesięcy zdobią dom wypożyczającego, któy może chwalić się swoją "ambitną" kolekcją.

 

4. Gdyby wszystkie książki z Biblioteki Kongresu Stanów Zjednoczonych
zdigitalizować , zajęłyby około 15 terabajtów. Bibioteka ta jest największą tego typu instytucją na świecie. W jej zbiorach znajduje się ponad 162 mln różnego rodzaju dokumentów, w tym m.in.: ponad 38,6 mln książek, 70,3 mln rękopisów, 5,6 mln map i atlasów, 14,2 mln fotografii, 17,1 mln mikrofilmów oraz 7,2 mln dokumentów muzycznych w ponad 470 językach!!!

                   

Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych

 

5. Biblioteka na Uniwersytecie Harwarda
posiada w swojej kolekcji książki oprawione w ludzką skórę. Trzy tomy odkryto kilka lat temu, ale podejrzewa się, że w bibliotece może być ich więcej. Jedną z nich jest XVII - wieczny traktat o prawie hiszpańskim, w którym można znaleźć taką adnotację:

"oprawa tej ksiązki to wszystko, co pozostało po moim przyjacielu Jonasie Wright, który został żywcem obdarty ze skóry przez Wauma [afrykańskie plemię] czwartego dnia miesiąca sierpnia 1632 roku. Król Mbesa dał mi tę książkę, która wcześniej należała do biednego Jonasa, razem z kawałkiem jego skóry, przeznaczonej na oprawę. Niech spoczywa w pokoju."

        
Biblioteka Uniwersytetu Harvardu w Stanach Zjednoczonych

 

6. W Norwegii możesz
oddać książkę w dowolnej bibliotece w kraju, niezależnie od tego, gdzie została wypożyczona. Większość bibliotek posiada  wrzutnie i skrzynki, dlatego można zrobić to o dowolnej porze. Co ciekawe, nie obowiązuje tam limit wypożyczonych książek.

 

7. W bibliotece w Oakland (Kaliformia)
można wypożyczyć 3500 narzędzi. Hmmm, czyżby biblioteka przyjazna mężczyznom???

            

 

Biblioteka Publiczna w Oakland

8. Nie wszystkie biblioteki wymagają ciszy.
Biblioteka Tikkurila w Vantaa
w Finlandii ma specjalne pomieszczenie do karaoke, gdzie goście mogą wykonywać tysiące piosenek. Szczęśliwie ... nie przeszkadza się innym odwiedzającym bibliotekę - pokój jest całkowicie dźwiękoszczelny smileysmileysmiley

    

Biblioteka Tikkurila w Vantaa

9. W bibliotece w Anchorage na Alasce
można wypożyczyć wypchane zwierzęta, kości, futra.

      

Biblioteka Publiczna w Anchorage

10. W Bibliotece Joanina na Uniwersytecie w Coimbrze (Portugalia)
mieszka sporo nietoperzy
- nikt ich stamtąd nie wygania, gdyż ..... zjadają instekty, które mogłyby zagrażać książkom.

              

Biblioteka Joanina - Uniwersytet w Coimbrze

____________________________________________________________________________________________

                            25 listopada przypada ŚWIATOWY  DZIEŃ   PLUSZOWEGO  MISIA

   z tej okazji biblioteka szkolna ogłasza  konkurs plastyczny na pracę związaną z tym świętem.

CELE KONKURSU:

- rozwijanie zdolności plastycznych

- poznanie historii powstania pluszowego misia

- rozwijanie zainteresowania literaturą dziecięcą

REGULAMIN:

- konkurs skierowany jest do wszystkich chętnych uczniów klas I - IV

- technika i format wykonania prac jest dowolna

Prace należy dostarczyć do biblioteki szkolnej z chwilą powrotu do szkoły.

Podczas rozstrzygnięcia konkursu będzie brana pod uwagę pomysłowość i oryginalność wykonania.

Prace będą nagrodzone.

______________________________________________________________________________________________

DRODZY  UCZNIOWIE !

       Sytuacja z jaką obecnie przyszło nam się zmagać jest dla nas wszystkich bardzo trudna. Polecam spędzić ten niełatwy czas na nadrabianiu książkowych zaległości, bo nic tak nie koi nerwów i nie poprawia humoru jak dobra lektura, szczególnie ta lekka i zabawna.

Przedstawiam kilka tytułów, które poprawią Wasz nastrój i rozbawią do łez.

E. Bocek - "Ostatnia Arystokratka"; "Arystokratka w ukropie"; "Arystokratka na koniu";

A. Lingas-Łaniewska -   "Randka z Hugo Bosym" ;

R. Semple  - "Mikołajek" ;

M. Witkiewicz, A. Rogozińska  - "Pudełko z marzeniami" ;

T. Pratchett - "Kolor magii", "Blask fantastyczny" ;

O. Rudnicka - "Były sobie świnki trzy" ;

A. Lindgren - "Pippi Pończoszanka" ;

W. Bruce Cameron - "Był sobie szczeniak. Ellie" 

Miłego czytania!

______________________________________________________________________________________________________

Ciekawostki związane z czytaniem książek

  1.  Niejaki Mateusz Jabłoński z Gniezna jest prawdopodobnie najszybciej czytającym na świecie człowiekiem. W minutę potrafił przeczytać ponad 110 tys. słów.

  2. „Słownik gramatyczny języka polskiego” (2007-2015), w swojej obecnej wersji on-line liczy ok. 333 tys. słów.

  3. Badania pokazują, iż przedział wiekowy od 4 do 6 lat - to idealny moment na naukę czytania. Nauka czytania między 6 a 7 rokiem życia - staje się już znacznie większym wyzwaniem.

  4. Według badaczy z Uniwersytetu Yale, trzy czwarte uczniów, którzy radzą sobie słabo z czytaniem w trzeciej klasie podstawówki, będą radzić sobie słabo w dalszej karierze szkolnej i zawodowej.

  5. Z innych badań wynika, że pośród amerykańskich dzieci, które nauczą się czytać przed ukończeniem trzeciej klasy szkoły podstawowej – istotnie mniej prawdopodobne jest to, że skończą w więzieniu, zrezygnują ze szkoły, lub będą brać narkotyki.

  6. Dorośli, którzy czytają regularnie książki, są prawie trzy razy częściej skorzy uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych; prawie cztery razy częściej odwiedzają muzea lub ekspozycje sztuki, ponad dwa i pół raza częściej realizują wolontariat lub charytatywną pracę i ponad jeden i pół raza częściej uczestniczą w zajęciach sportowych.

  7. Badania czytelnictwa z 2015 r. pokazują, że ponad 6,2 miliona Polaków (19 proc. badanych) znajduje się poza kulturą pisma (nie mają kontaktu z treścią pisemną). Wynika też z nich, że 41,7 proc. Polaków przeczytało w ciągu ostatniego roku przynajmniej jedną książkę.

  8. W większości krajów europejskich czytelnictwo przekracza 50-procentowy próg, a w Czechach osiąga rekordowe 86 proc.

  9. Amerykanie czytają ponad dwa razy więcej od naszych rodaków! Badaniami zajęło się PawResearchCenter. Pokazują one, że przeciętny Amerykanin w ciągu roku czyta 12 książek. Co więcej, aż 73% mieszkańców USA przeczytało w tym okresie przynajmniej jedną powieść.

  10. Szacuje się, że ograniczone zdolności czytania kosztują biznes oraz podatników w USA około 30 miliardów rocznie w straconych pensjach, dodatkach oraz produktywności.

  11. Tygodniowa średnia czasu na całym świecie, poświęconego na czytanie wynosi 6,5 godziny.

  12. Połowa sprzedawanych obecnie książek jest kupowana przez osoby powyżej 45 roku życia.

  13. Kobiety kupują 68% wszystkich sprzedawanych książek.

  14. Przeważnie, osoba kupująca książkę spędzi 8 sekund, patrząc na przednia okładkę i 15 patrząc na tylną.

  15. Na której stronie ludzie najczęściej tracą zainteresowanie książką? 18!

  16. Najdłuższy na świecie drużynowy maraton czytania książek na głos, trwał 224 godziny i został wygrany przez Urugwajczyków w centrum handlowym w Paysandu w Urugwaju. Działo się to, między 12 a 22 września 2007 roku.

  17. Napisanie jednej powieści zajmuje średnio 475 godzin.

  18. Analiza biblioteki NASA pokazuje, iż ulubionymi książkami astronautów są miedzy innymi: “Opowieść o dwóch miastach” K. Dickensa, “Dwadzieścia tysięcy mil podmorskiej żeglugi” J. Verne oraz “London Bridges” J. Pattersona.

  19. Książki, które zostały napisane lub rozpoczęte za kratkami to między innymi “Don Kichot” M. Cervantesa, “Książę” N. Machiavellego, “Wędrówka Pielgrzyma” J. Bunyana i “De Profundis” O. Wilde'a. A słynny powieściopisarz niemiecki Karol May, twórca postaci szlachetnego wodza Apaczów Winnetou oraz jego białego przyjaciela Old Shatterhanda odkrył swój talent pisarski - właśnie w więzieniu.

  20. Największą zaliczką, jaką kiedykolwiek zapłacono za samo opublikowaną książkę to 4,125 milionów dolarów. Dom wydawniczy Simon & Schuster zapłacił tyle za “Najcenniejszy Dar” autorstwa Richarda Paula Evansa.

  21. Biblia jest powszechnie uważana za bestseller wszech czasów. Pierwsza Biblia wydrukowana została w nakładzie w ok. 200 egzemplarzy w latach 1452-1455 w Moguncji przez Jana Gutenberga, który był również jej wydawcą:165 egz. na papierze i 35 egz. na pergaminie. Do naszych czasów przetrwało 48 egzemplarzy tej najcenniejszej książki świata, z czego tylko 20 kompletnych. Najwięcej w USA – 14. Muzeum w Pelplinie posiada dwutomową – jedyną w Polsce – wersję na papierze, mającą oryginalną XV-wieczną oprawę, wykonaną przez mistrza Henryka Costera z Lubeki.

  22. Najlepiej sprzedającymi się książkami jednotomowymi są:

    „Opowieść o dwóch miastach” K. Dickensa w łącznym nakładzie - 200 milionów egz.

    „Władca Pierścieni” J. R. R. Tolkiena w łącznym nakładzie - 150 milionów egz.

    "Hobbit, czyli tam i z powrotem” J. R. R. Tolkiena w łącznym nakładzie – 140 milionów egz. Zaś najlepiej sprzedającą serią wydawniczą stał się „Harry Potter” J.K. Rowling w ilości - 450 milionów kompletów serii: 8 tomów i 3 suplementów.

  23.  

______________________________________________________________________________________________________ 

Drodzy uczniowie!

Poniżej przedstawiam  nagrodzone ebooki, do przeczytania których bardzo serdecznie zachęcam. Miłej lektury!

* R. Kosik - " Feliks, Net i Nika oraz gang niewidzialnych ludzi"

* A. Onichimowska - "Dziesięć stron świata"

* R. Witek - "Klub latających ciotek"

* A. Maleszka - "Magiczne drzewo"

* B. Kosmowska - "Sezon na zielone kasztany"; "Pozłacana rybka"; "Gwiazda z pierwszego piętra"

* K. Ryrych - "Lato na Rodos"; "Denim Blue"; "Król"

* M. Krajewska - "Noc między Tam i Tu"

* W. Cesarz - "Pamiętnik grzecznego psa"

* R. Piątkowska - "Na wszystko jest sposób"

______________________________________________________________________________________________

                                              

                                                                NAGRODA    LITERACKA    NIKE

 

Nagroda Literacka Nike to najważniejsze tego typu wyróżnienie w naszym kraju, przyznawana już od 1997 roku. Organizatorem konkursu jest fundacja Nagrody Literackiej "Nike".

"Nike" jest nagrodą za książkę roku. Przyznawana corocznie w pażdzierniku za najlepszą książkę roku poprzedniego. Celem nagrody jest promocja literatury polskiej ze szczególnym zwróceniem uwagi na powieśc.

W tym roku w ramach 24 edycji konkursu o prestiżową nagrodę ubiegało się 20 autorów, ale do finałów trafiło jedynie pięciu pisarzy, którzy walczyli o statuetkę oraz 100 tys. zł.

Nagrodę Literacką Nike otrzymał Radek Rak za "Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli". Nagrodzona książka to przepełniona mitami i legendami opowieść o podkarpackim bohaterze ludowym, przywódcy krwawej rabacji galicyjskiej.

Książka 33-letniego Radka, z zawodu weterynarza, przyniosła mu także miejsce na liście 10 najlepszych książek roku magazynu "Książki".

______________________________________________________________________________________________________

 

                                                                    OFERTA    ŚWIĄTECZNA

 

        Nadchodzące Święta z pewnością przeżyjemy inaczej niż zwykle. Zadbajmy jednak wspólnie o świąteczny nastrój. Pamiętajmy o prezentach dla bliskich i podarujmy im niezapomniane chwile.

Księgarnia Tuliszków, która współpracuje z naszą szkolną biblioteką, przygotowała listę tytułów świątecznych na której są książki przeznaczone dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Publikacje te mogą stanowić idealny prezent mikołajkowy i świąteczny , a także być sposobem na nudę i spędzenie wolnego czasu.

Księgarnia Tuliszków zaprasza do sklepu internetowego, do zakładki OFERTA ŚWIĄTECZNA, w której umieszczono wiele ciekawych książek -  od kolorowanek i malowanek wodnych, przez opowiadania, książki o zwyczajach  świątecznych, książki  z przepisami na potrawy wigilijne, aż po pięknie wydane tytuły beletrystyczne o tematyce Świąt Bożego Narodzenia:

https://www.ksiegarnia-tuliszkow.pl/plc/BOZE-NARODZENIE/362

Na blogu z kolei można znależć świąteczne rekomendacje książkowe:

https://www.ksiegarnia-tuliszkow.pl/pomysł-na-prezent-na-mikolajki-i-swieta

Pomocą w wyborze najlepszych prezentów mikołajkowych i świątecznych może być również specjalny film, który można obejrzeć na YouTubie:

https://www.youtube.com/watch?v=BU9Ts9t3NnU

______________________________________________________________________________________________________

 

                                                                      NAGRODA    NOBLA

       Nagrodę Nobla 2020 w dziedzinie literatury otrzymała amerykańska poetka i eseistka Louise Gluck. "Za jej niepowtarzalny, poetycki głos, który z surowym pięknem czyni ludzką egzystencję uniwersalną" - brzmiało uzasadnienie członków Akademii.

Zadebiutowała w 1968 roku i wkrótce została okrzyknięta jedną z najwybitniejszych poetek amerykańskiej literatury współczesnej. Oprócz kariery pisarskiej ma za sobą karierę naukową, jako nauczycielka poezji w kilku instytucjach. Poetka wydała 12 tomików poezji i zbiór esejów / o poezji /.

Jej prace są znane z emocjonalnej intensywności i częstego odwoływania się do mitów, historii lub natury w celu snucia rozważań na temat osobistych doświadczeń i współczesnego świata. W swoich pracach poetka skupia się na wyjaśnianiu aspektów traumy , pożądania i natury. Jej poezja znana jest ze szczerych wyrażeń smutku i izolacji.

77 -letnia Louise Gluck jest szesnastą kobietą nagrodzoną literackim Noblem. Jako pierwsza wyróżnienie to otrzymała  w 1909 roku Selma Lagerlof, pisarka szwedzka.

Wśród laureatek znalazły się także dwie Polki - Wisława Szymborska (1996 ) oraz Olga Tokarczuk (2018 ).

_______________________________________________________________________________________________

                                        Polecane książki dla dzieci o emocjach

Szanowni Rodzice !

Jeśli zastanawiacie się jak rozmawiać z dziećmi o emocjach, mam dla Was trzy propozycje książek , które pomogą Wam ten temat oswoić. Zapraszam do lektury.

Libby Walden , Richard Jones  - "Uczucia" / tł. B. Supeł / - bohaterem tej książki jest dziecko, które doznaje różnych stanów emocjonalnych. Odczuwa między innymi: odwagę, smutek, złość, radość, zazdrość, samotność, wstyd, ekscytację, strach, spokój. Książkowy bohater uświadamia dziecku, że  każdy człowiek ma prawo odczuwać różne emocje i to jest w porządku, nie należy się tego wstydzić. Każda emocja jest ważna i potrzebna. Jednak istotne jest to, by umieć o nich rozmawiać i panować nad nimi, bo wtedy żyje się lepiej.

Jo Witek, Christine Roussey - "W moim sercu" .Księga uczuć / tł. A. Rosiak/  - bohaterka tej książki otwiera przed nami swoje serce, w który panuje potworny bałagan. Jest tam szczęście, radość, złość, odawaga, spokój, smutek, strach. Trudno odnależć się w tej plątaninie różnych emocji. A one przecież wszystkie są ważne, potrzebne i mieszkają w sercu każdego człowieka. Nie należy ich lekceważyć. Warto nauczyć się je rozróżniać, nazywać i z nimi pracować.

Anna Lleons - "Kolorowy potwór " /tł.J.Maksymowicz-Hamann/ - autorka, tłumacząc czym są emocje, posłużyła się efektem wizualizacji i techniką pop-up. Emocje umieściła między innymi na spirali, która przecież w każdym z nas buzuje z większą lub mniejszą siłą. A jeśli w emocjach jest bałagan, to...mamy kłopot. Czasem zatem zrobić z nimi porządek. Autorka przedstawiła emocje w odpowiednich kolorach, a każdej z nich towarzyszy tytułowy kolorowy potwór z odpowiednią do danej emocji miną. Zostały one posegregowane do odpowiednich pojemników, co lepiej zobrazuje dziecku ich sens i pomoże je sobie wyobrazić.

______________________________________________________________________________________________________

                                                                           CO   CZYTAĆ ?

Książkowe propozycje, nie tylko dla dzieci....

1."Mmmm"  - Monika i Adam Świerżewscy

2. "Ja, Bobik, czyli prawdziwa historia o kocie, który myślał, że jest królem"  - Ewa Kozyra-Pawlak

3. "Figury"  -  Maria Terlikowska

4. "Pierwsze urodziny prosiaczka"  - Aleksandra Woldańska-Płocińska

5. "Kto się schował" - Satoru Onishi

6. "Myszka"  -  Dorota Gellner

7. "Prezenty Astona"  -  Lotta Geffenblad

8. "Opowiem Ci, mamo co robią koty"  -  Nikola Kucharska

9. "Figle Migle"  -  Herve Tullet

10."Rok w mieście"  -  Katarzyna Bogucka

11."Basia i zwierzaki"  -  Zofia Stanecka

12."Jeden dzień"  -  Aleksandra i Daniel Mizielińscy

13."Popatrz w niebo"  -  Joanna Gębal, Monika Zborowska

______________________________________________________________________________________________________

 

                                            KRÓTKI    TEST  O   BOŻYM   NARODZENIU    

 

1.Co oznacza imię Jezus?

2.Jak nazywa się Msza św. odprawiana o północy w Boże Narodzenie?

3.Co oznaczają litery:K M B?

4.Jak nazywa się dzień poprzedzający Boże Narodzenie?

5.Jak nazywa się część Roku kościelnego, która poprzedza Boże Narodzenie?

6.Kiedy święci się kredę i kadzidło?

7.Jaką nazwę ogólną posiadają pieśni kościelne śpiewane w okresie Bożego Narodzenia?

8.Ile nakryć do stolu należy postawić do wieczerzy wigilijnej?

9.Na jaką pamiątkę kładziono siano na stół wigilijny?

10.W którą noc, według dawnych podań, zwierzęta mówią ludzkim głosem?

11.W którym polskim mieście odbywają się co roku sławne konkursy na najpiękniejszą szopkę?

12.Co to są pastorałki?

13.Co to są jasełka?

14.Jaką nazwę nosi specjalna Msza św., którą bardzo wcześnie rano odprawia się przez cały adwent?

15.Co oznacza zwyczaj łamania się opłatkiem?

16.Który święty wprowadził zwyczaj inscenizacji jasełek w kościele?

______________________________________________________________________________________________________

 

                                                          KSIĄŻKI    NA   ŚWIĘTA     DLA   DZIECI

 

"Rymowanki grudniowe"   -  Mirosława Kwiecińska;książka, która pomoże dzieciom przeżyć czas Adwentu w magiczny sposób. To kalendarz adwentowy, w którym są nie tylko rymujące się wiersze, ale także piękne ilustracje. Dodatkowo znajdziemy informacje, dotyczące tradycji Świąt Bożego Narodzenia.

"Idą Święta"  -  Monika Utnik-Strugała;w tej książce znajdziecie odpowiedzi na wiele pytań.Jak wyglądają święta w różnych zakątkach świata? Dlaczego ubieramy choinkę, odwiedzamy świąteczne jarmarki, czym różnią się nasze świąteczne tradycje od innych?

"Prezent gwiazdkowy dla Korneliusza Klopsa"  -  John Burningham;jest Wigilia, Mikołaj dostarczył wszystkie prezenty, więc może położyć się spać. Tymczasem w worku został jeden upominek dla Korneliusza Klopsa, który mieszka na szczycie góry. Mikołaj po raz kolejny zaprzęga sanie. Czy zdąży dostarczyć prezent na czas?

"Najmniejszy pomocnik Mikołaja"  -  Małgorzata Górna;dziecie wiedzą, że Mikołaj ma do pomocy zaradnych elfów. Teraz mają okazję dowiedzieć się, jak wygląda praca małych skrzatów, skąd prezenty biorą się pod choinką i że warto spełniać marzenia, a także żyć w zgodzie  z innymi.

"Jak schować Lwa w święta"  -  Helen Stephens;czytelnicy znajdą tu świąteczną atmosferę i ciepłą opowieść o przyjazni dziewczynki Malwiny i jej  Lwa.

______________________________________________________________________________________________

 

                                   JAK  POWSTAWAŁY    PIERWSZE   KSIĄŻKI

                 Historia rozwoju książki jest bardzo długa i ciekawa. Prowadzi nas przez różne epoki i kraje. Książki rozwijały się jednocześnie w różnych miejscach świata. Ze względu na odmienne położenie geograficzne i poziom rozwoju ludności danego terenu, wyglądały odmiennie i tworzone były z różnych materiałów. Pierwszymi powierzchniami pismienniczymi były skały, kora, skóra i kamień. IV tys. lat p.n.e. w Mezopotamii powstały gliniane tabliczki. Wiele egzemplarzy znaleziono także na terenie Egiptu, Azji Mniejszej oraz Grecji. Służyły one do pisania listów oficjalnych, dokumentów, ksiąg. Na tabliczkach przy pomocy trzciny lub drewnianego rylca odciskano znaki - pismo klinowe. By nadać im trwałośc suszono je i wypalano. Gliniane tabliczki były niewygodne w codziennym użytku, dlatego dążono do wymyślenia bardziej uniwersalnej formy papieru i podłoża, na którym można by utrwalać tekst.

Starożytni Rzymianie i Grecy stosowali tabliczki woskowe. Wykorzystywali je do zapisywania tekstów tymczasowych, takich jak notatki czy ćwiczenia szkolne. Najstarsze odnalezione tabliczki pochodzą z I wieku n.e. W tabliczkach drewnianych drążono zagłębienie i wlewno w nie roztopiony wosk. Po zastygnięciu pisano po wosku metalowym rylcem. 

Kolejnym materiałem służącym do utrwalenie pisma był papirus. Najstarsze zachowane zabytki piśmiennictwa na papirusie pochodzą z ok. 2400 p.n.e. Był to bardzo dobry materiał, lekki i łatwy w użytkowaniu, dlatego dość szybko zaczęły go stosować także inne kraje. Papirus to materiał roślinny, wytwarzany z łodyg trzciny papirusowej. Łodygi cięto na paski i układano warstwami na desce. Po zwilżeniu wodą ubijano je, a wydzielający się pod wpływem uderzeń sok sklejał paski w jednolitą masę. Następnie arkusze suszono na słońcu, pojedyncze sklejano razem i tworzono zwoje.

W średniowieczu pojawił się pergamin- materiał wytwarzany ze skór zwierzęcych - owczych, kozich lub cielęcych. Czasem barwiono go na kolor czerwony, szafranowy, niebieski lub czarny.W średniowieczu pergamin wytwarzany był w klasztorach.

Papier został wynaleziony w Chinach ok. 105 r.n.e. Papier czerpany to materiał organiczny. Początkowo eksperymentowano z korą drzew, jedwabiem. W końcu zastosowano włókna roślinne i lniane szmaty.

Zwój to najstarsza forma książki. Wytwarzana była w starożytności od IV tysiąclecia p.n.e. Tekst pisano po wewnętrznej  stronie zwoju, który nawinięty był na drążki. Początkowo wykonywane były ze skóry, następnie także z papirusu, pergaminu i płótna. Nowa forma książki ukształtowała się w ciągu II  i III w n.e. Upowszechniła się zaś ostatecznie w IV i V wieku. Mowa o kodeksie, czyli współczesnej formie książki. W średniowieczu zaczęto składać arkusze pergaminu tworząc w ten sposób zbiór kart szytych lub klejonych. By ochronić karty pergaminu stosowano drewniane tabliczki jako okładki, póżniej okładki powlekano skórą, grzbiet usztywniano sklejonymi paskami pergaminu lub papieru, a na narożnikach umieszczano wzmacniające oprawę metalowe elementy. w średniowieczu kodeks był  jedyna stosowaną formą książki z kartami pergaminowymi, a póżniej papierowymi.

Spośród kodeksów do dziś zachowały się wspaniałe, bogato zdobione egzemplarze-zlote, srebne, purpurowe. Są to wspaniałe rękopisy pergaminowe, z barwionymi arkuszami, często pisane złotem lub srebrem, ze zdobieniami malarskimi.

______________________________________________________________________________________________________

 

                                TEST    ZE     ZNAJOMOŚCI      KOMIKSÓW

             

 1.Miasto, w którym działa, Batman to:

a/ Nowy Jork

b/ Gotham City

c/ Paryż

d/ Smallville

 

2.Jaka substancja szkodzi Supermanowi ?

a/ kryptonit

b/ stalagmit

c/ pluton

d/ wodór

 

3.Roboty przyjmujące na Ziemi postać pojazdów to:

a/ Blockbustery

b/ Terraboty

c/ Mechanery

d/ Transformery

 

4.Zakreśl elementy komiksu:

a/ dymki

b/ kadry

c/ onomatopeje

d/ linie ruchu

e/ wszystkie cztery

 

5.Wielki i agresywny zielony potwór, a jednocześnie superbohater to:

a/ Kazaam

b/ Hank

c/ Hulk

d/ Hyde

 

6.Oryginalny złoczyńca i największy wróg Batmana to:

a/ Joker

b/ Walet

c/ Lex Luthor

d/ Skorpion

 

7.Jak nazywa się uczłowieczona małpa z serii komiksowej Henryka Jerzego Chmielewskiego?

a/ Horacy

b/ Tytus

c/ Lucjusz

d/ Tomasz

 

8.Przywódca zbójcerzy z komiksu "Szkoła latania" Janusza Christy to:

a/ Krwawy Hegemon

b/ Łamignat

c/ Kapral

d/ Oferma

 

9.Amulet Sknerusa McKwacza to szczęśliwa...

a/ dwudziestopensówka

b/ dziesięciocentówka

c/ pięciogroszówka

d/ pięciorublówka

 

10.Łatwo wpadający w złość, ubrany w marynarskie wdzianko bobater komiksów i kreskówek to:

a/ Kaczor Dziobas

b/ Szympans Bonifacy

c/  Kaczor Donald

d/  Szczur Horacy

 

11.Najsłynniejsza mysz świata często występująca jako detektyw to:

a/ Myszka Michał

b/ Myszka Miki

c/ Myszka Mateusz

c/ Myszka Fiki

 

12.Gamoniowaty pomocnik i przyjaciel Myszki Miki to:

a/ Snoopy

b/ Goofy

c/ Moofy

d/ Snooze

 

13.Inna nazwa komiksu japońskiego to:

a/ manga

b/ zanga

c/ hanami

d/ yami

Powodzenia!

______________________________________________________________________________________________________

 

 

                                                  DZIESIĘĆ     PRZYKAZAŃ    DLA    CZYTELNIKÓW

 

 

 1.Jako pszczoła do miodu - tak garnij się do książek.

 2.Nie czytaj pierwszej lepszej książki, jak nie przyjmujesz do swego domu przybłędy.

 3.Jesteś Polakiem - czytaj przede wszystkim książki polskie!

 4.Nie zważaj tylko na tytuł i obrazki, ale wgłębiaj się w treść książki!

 5.Czytaj gruntownie i uważnie.

 6.Nie przetrzymuj nigdy książek dłużej niż potrzeba: wiedz że inni też chcą czytać.

 7.Nie przywłaszczaj sobie książki bibliotecznej.

 8.Nie plam i nie niszcz, pamiętaj: kto niszczy książki, krzywdzi nasze społeczeństwo.

 9.Jako książka chce być Twoim  - Ty bądż i jej szczerym przyjacielem.

10.Zachęcaj swoich najbliższych, krewnych i znajomych do czytania książek.

______________________________________________________________________________________________________

 

                                                                 GÓRA     KSIĄŻEK

 

Dopasuj podane związki frazeologiczne do ich objaśnień. Gdy masz wątpliwości, skorzystaj ze słownika frazeologicznego języka polskiego. Powodzenia!

 

 1. Góra książek                                                                                  A. Wyżej

 2. Góra lodowa                                                                                   B. Jechać do miejscowości położonej w górach

 3. Góry i doliny                                                                                    C. Wiem, zanim jakiś fakt nastąpi

 4. Do góry                                                                                           D. Na całej przestrzeni

 5. Do góry nogami                                                                              E. Obiecywać duże korzyści

 6. Leżeć do góry brzuchem                                                                F. Daleko, nie wiadomo gdzie

 7. Głowa do góry                                                                                G. Robić karierę

 8. Ręce do góry                                                                                  H. Towar zdrożał

 9. Od góry do dołu                                                                              I. Płacić na początku jakiegoś okresu

10. Być u góry                                                                                     J. Polecenie władz wyższych

11. Iść w górę                                                                                      K. Nie martw się

12. Wyjechać w góry                                                                           L. Schodzić, toczyć się z góry

13. Z góry wiem                                                                                  M. Duża ilość książek

14. Płacić z góry                                                                                  N. Niedaleko, prędko

15. Traktować kogoś z góry                                                                 O. Patrzeć w kierunku prostopadłym ku zenitowi

16. Za siedmioma górami                                                                     P. Kosztować ponad jakąś sumę

17. Obiecywać złote góry                                                                      R. Nierówności, wyboje

18.Nie za górami                                                                                  S. Odnosić się lekceważąco

19. Rozkaz z góry                                                                                T. Leniuchować

20. Kosztować z górą 50 zł                                                                   U. Należeć do uprzywilejowanych

21. Chleb poszedł w górę                                                                      V. Wezwanie do nieporuszania się

22. Patrzeć w górę                                                                                W. Masa lodowa oderwana od lodowca

23. Z góry na dół                                                                                   Z.  W odwrotnym niż normalnie porządku

______________________________________________________________________________________________________

 

                                                    CYTATY     O     MIŁOŚCI

 

*  Nie lękajcie się waszej miłości i waszych głębokich pragnień szczęścia, prawdy, piękna i trwałej miłości  / Jan Paweł II /

*  Ten kto kocha, bezustannie daje / Olga Tokarczuk  "Prawiek i inne czasy /

*  Nigdy niczego sobie nie wmawiaj na temat miłości / Ernest Hemingway "Komu bije dzwon" , fragment książki /

*  Jaka to oszczędność czasu - zakochać się od pierwszego wejrzenia / Julian Tuwim /

*  Kochać - to znaczy wznieść się ponad siebie  /Oskar Wilde "Portret Doriana Gracja", fragment książki /

*  Miłość wszystkiego końcem, celem, nie ma nic wyższego nad miłość na świecie / Zygmunt Krasiński /

*  Często najbardziej kochamy tych ludzi, te sprawy i te rzeczy, od których bieg życia każe nam odchodzić - nieraz na zawsze 

   / Marek Hłasko , "Opowiadania" /

*  Jestem strasznie szczęśliwa, bo mi powiedziałeś, że Ci żle beze mnie / Agnieszka Osiecka/

______________________________________________________________________________________________________

 

                                                          KONKURS    NA      WALENTYNKI

 

- Połącz pary związane uczuciowo:

1. Odyseusz                                          a. Izolda

2.  Marek Winicjusz                               b. Zosia

3. Tristan                                                c. Oleńka

4. Tadeusz                                             d. Penelopa

5. Kmicic                                                e. Ligia

 

- Na czyje życie miały wpływ wymienione kobiety ?

1. Maryla Wereszczakówna                                       a. Juliusz Słowacki

2. George Sand                                                          b.  Adam Mickiewicz

3. Kudwika Śniadecka                                                c. Fryderyk Chopin

 

- Podaj imiona ukochanych kobiet Zbyszka z Bogdańca, bohatera "Krzyżaków" Henryka Sienkiewicza

- Podaj tytuł wiersza ks. Twardowskiego, którego główną myślą jest nawoływanie do miłości człowieka, zanim odejdzie

- Gdzie poznali się Romeo i Julia?

- Jak nazywała się ukochana Adama Mickiewicza z wczesnych lat młodości?

- Jak nazywała się bogini miłości i piękności w mitologii greckiej?

- Wymień trzy znane pary bohaterów literackich połączone miłością / oprócz wyżej wymienionych /

- Kto jest autorem słów: "Spieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą..."?

______________________________________________________________________________________________

 

                         W     MAGICZNYM     ŚWIECIE      NARNII

                            Test sprawdzający znajomość lektury "Opowieści z Narnii"  dla klasy IV           

 

Udziel odpowiedzi na niżej zamieszczone pytania:

 

  1. Z jakiego  kraju według Tumnusa pochodziła Łucja?

  2. Z kim Piotr stoczył pierwszą walkę?

  3. Czy dzieci mogły wrócić do Narnii jeszcze raz tą samą drogą?

  4. O czym powinien pamiętać każdy rozsądny człowiek, który wchodzi do szafy?

  5. Z czego zrobione było lekarstwo, które znajdowało się w buteleczce Łucji?

  6. Co św. Mikołaj podarował dla wszystkich?

  7. Jak Aslan dostał się do zamku Białej Czarownicy?

  8. Ile osób mieszkało w domu Profesora przed przybyciem dzieci?

  9. Kto spełniał wszystkie życzenia, gdy został złapany?

10. Kto zaprowadził dzieci do Pana Bobra?

11. Kiedy i gdzie Aslan pasował Edmunda na rycerza?

12. Kto pierwszy opowiedział Łucji o jeleniu, który spełnia życzenia?

13. Kiedy śmierć musi cofnąć swoje wyroki?

14. Dlaczego dzieci zostały wysłane z Londynu na wieś do domu Profesora?

15. W jaki sposób Aslan ożywiał posągi w domu czarownicy?

16. Jaką funkcję pełnił Maugrim?

17. Czym różniły się renifery św. Mikołaja od reniferów czarownicy?

18. Co było napisane na berle władcy z za morza?

19. Kto z rodzeństwa jako drugi odwiedził Narnię?

20. Na jakim instrumencie grał Pan Tumnus?     

     

______________________________________________________________________________________________________

 

                                           PIĘTA        ACHILLESA      - test z frazeologii antycznej 

            z okazji Międzynarodowego  Dnia Języka Ojczystego przypadającego 21 lutego.

 

 I.Przeczytaj dokładnie poniższy tekst i zaznacz prawidłowe odpowiedzi. Tylko jedna odpowiedż jest poprawna.

     Przed egzaminami Tomek odczuwał paniczny lęk. Nie dość,że matematyka była jego piętą Achillesa, to jeszcze on sam nie zaliczał się do tytanów pracy. Codziennie ścigało go marsowe oblicze ojca, który najwyrazniej martwił się o przyszłość jedynego syna. Lenistwo Tomka było ich jabłkiem niezgody. Cóż jednak należało robić, kiedy chłopaka dosięgła strzała Amora. Spełnianie codziennych obowiązków odczuwał tak, jakby włożył koszulę Dejaniry. Wylosowane przez niego na egzaminie pytania okazały się istną puszką Pandory. Tomek przeżywał psychiczne katusze. Po chwili obudził się i uświadomił sobie, że znajdował się w objęciach Morfeusza. "Jeszcze nie wszystko stracone" - westchnął i chwycił się tej myśli jak nici Ariadny.

 1. Przed egzaminami Tomek czuł:

a/ złość

b/ niezadowolenie

c/ smutek

d/ przerażenie

 2. Matematyka była:

a/ jego mocna stroną

b/ jego ulubionym przedmiotem

c/ dziedziną, która nie sprawiała mu trudności

d/ jego słabą stroną

 3. Tomek nie zaliczał się do:

a/ pracujących dużo i chętnie

b/ leniów

c/ obiboków

d/ mających problemy z pracą

 4. Oblicze ojca było:

a/ grozne, surowe

b/ władcze

c/ zadowolone

d/ zmartwione

 5. Lenistwo Tomka było:

a/ powodem konfliktu

b/ kłótnią

c/ nieporozumieniem

d/ przyczyną żalu

 6. Chłopaka dosięgła:

a/ miłość

b/ nostalgia

c/ tęsknota

d/ rozpacz

 7. Tomek na myśl o spełnianiu obowiązków czuł się:

a/ radośnie

b/ jakby stał przed czymś, co sprawia wielkie cierpienie, zadaje męczarnie, od których nie ma ucieczki

c/ jakby był bardzo zmęczony

d/ jakby mu się nie chciało ich wykonywać

 8.Wylosowane przez niego pytania:

a/ były trudne

b/ były żródłem nieszczęść, utrapień, kłopotów

c/ były bezsensowne

d/ były żródłem radości

 9. Po obudzeniu się Tomek uświadomił sobie, że:

a/ spał

b/ marzył

c/ znajdował się w objęciach ukochanej

d/ przeżywał rozczarowanie

10. Tomek chwycił się:

a/ idei przewodniej, wątku czyichś rozważań

b/ ostatniej deski ratunku

c/ nadziei

d/ myśli, żeby zająć się czymś innym

 

II. Przeczytaj uważnie związki frazeologiczne i zaznacz poprawną odpowiedż.

1. Ktoś piękny jak Apollo to:

a/ przystojny, zgrabny mężczyzna

b/ szczupły młodzieniec

c/ pan w średnim wieku o atletycznej budowie ciała

2. Syzyfowa praca to:

a/ praca bezowocna

b/ praca bezsensowna

c/ praca trudna

3. Czuwać jak Cerber znaczy:

a/ pilnować, strzec starannie

b/ obijać się

c/ spacerować

4. Cienie elizejskie to:

a/ aniołowie

b/ duchy zmarłych

c/ ludzie przechadzający się po Polach Elizejskich w Paryżu

 

III. Popraw błędnie użyte związki frazeologiczne.

a/ Po wojnie Warszawa pojawiła się jak Feniks z popiołów, choć świat chciał ją już wykreślić z mapy.

b/ Jej dociekliwość w tej sprawie otworzyła puszkę z Pandorą.

 

IV.Utwórz po jednym zdaniu z podanymi związkami frazeologicznymi.

1. /ktoś/ cierpi męki  /Tantala/

2. stajnia  / Augiasza, augiaszowa/

 

V. Wstaw brakujące imiona / Apollo, Ariadna, amor, Herkules, Achilles /

1. piękny jak...............................

2. silny jak..................................

3. nić..........................................

4. pięta......................................

5. strzała..................................

 

Powodzenia!

__________________________________________________________________________________________________-__

 Weryfikacja treści i umiejętności oceny rzetelności informacji to współcześnie bardzo ważne umiejętności , które pozwalają nam na świadome poruszanie się w zalewie informacji. Różnice między takimi pojęciami jak prawda, informacja, fakt czy opinia są coraz bardziej niewyrażne.

Większość zastanawia się, jak skutecznie oddzielać opinie od faktów i jak sprawdzać ich prawdziwość. Dlatego zachęcam do zapoznania się z prezentacją, aby zaszczepić w Was krytyczne podejście do przekazów, których jesteście odbiorcami i abyście nauczyli się odróżniania faktów od opinii.

 

Fakt_czy_opinia(1).pdf

______________________________________________________________________________________________________

 

            Zachęcam do zapoznania się z biografią / niedawno zmarłego/ Henryka Chmielewskiego -  autora serii ulubionych przez Was komiksów o Tytusie, Romku i Atomku.

Papcio_Chmiel.pdf

_______________________________________________________________________________________________

 Serdecznie zachęcam  do zapoznania się z bardzo ciekawą  gazetką  w wykonaniu p. W. Klepacz.

Wyobraz___sobie_....pdf

______________________________________________________________________________________________

 

                Ministerstwo Edukacji i Nauki udostępniło 30 lektur wraz z pakietami multimedialnymi  / Andersen, bracia Grimm, Kochanowski, Krasicki, Mickiewicz, Prus, Sienkiewicz, Słowacki/. 

Do każdej multimedialnej lektury dołączono pakiet materiałów składający się z nagrań wideo z tłumaczeniem tekstu na język migowy, tekstu łatwego  do czytania, opracowania  graficznego w formie komiksu, kart pracy, kart pracy z symbolami PCS / czyli znakami graficznymi obrazującymi pojęcia/oraz tablic komunikacyjnych z symbolami PCS.

Pakiet został przygotowany m.in. z myślą o uczniach z niepełnosprawnościami mających trudności w uczeniu się. Strona z której można skorzystać to:

https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/lektury-dostepne--kolejne-materialy-udostepnione

______________________________________________________________________________________________

 

         SZANOWNI   RODZICE !

Jestem nauczycielem bibliotekarzem i na co dzień zachęcam Państwa dzieci do czytania. Wiem, jak dużo obowiązków mieli Państwo w ostatnim roku, jednakże chcę tylko krótko i zwiężle zachęcić Państwa do czytania dzieciom.

Każdy z nas zastanawia  się, co może zrobić jeszcze lepiej, by zapewnić dziecku dobrą przyszłość, a obecnie - by we względnym spokoju przetrwać ten trudny czas. Odpowiedż jest prosta: czytać dzieciom książki. A gdy sa starsze, to czytać je razem z nimi.

Wspólne czytanie jest naturalnym sposobem komunikacji i budowania rodzinnych więzi. To czas, w którym dziecko jest blisko Państwa, czuje się bezpieczne, ważne i naprawdę Państwa słucha. Świat, który znamy, nasze zasady i poglądy, powstały m.in. w naszych domach, gdy rodzice lub dziadkowie czytali dzieciom bajki i legendy lub opowiadali historie.

Udowodniono, że czytanie redukuje poziom stresu najskuteczniej z powszechnie dostępnych czynności, więc to idealna odskocznia na trudne czasy.

Czytanie daje nam wymierne korzyści na każdym etapie dojrzewania. Początkowo wzmacnia więż z rodzicami i poczucie bezpieczeństwa, jednocześnie rozwijając umysł i wyobrażnię.  Uczy koncentracji, odcinania się od bodżców, powiadomień w telefonach i szumu informacyjnego, na które dorastajace pokolenie narażone jest jak żadne wcześniej.

Gdy dziecko jest starsze, wiedza i emocje wyniesione z książek wzmacniają pewność siebie, umożliwiają tak ważne u nastolatków mówienie "nie". Wreszcie, w skali całego życia, czytanie daje poczucie szczęścia. Statystycznie ludzie czytający dla przyjemności są bardziej zadowolenie z życia, lepiej wykształceni, kreatywni, zajmują wyższe stanowiska i więcej zarabiają.

Jednocześnie dane statystyczne są nieubłagane. Wynika z nich, że jeżeli dziecko nie wyniesie nawyku czytania z domu, to z reguły nie czyta dla przyjemności jako dorosły. Szkoła, biblioteka i rówieśnicy mogą pomagać rozwijać te zainteresowania, ale tworzy je z reguły rodzina. Jeżeli w Polsce ponad połowa dorosłych w ogóle nie czyta książek, to ponad połowa dzieci będzie miała bardzo utrudnione szanse na skorzystanie z powyższych atutów.

Wystarczy czytać kilkadziesiąt minut dziennie, by zbudować w dziecku nawyk, dać proste narzędzie, dzięki któremu będzie w stanie lepiej się rozwijać w samodzielnym życiu.

Serdecznie zapraszam do czytania i  współpracy z biblioteką . 

Z wyrazami szacunku

Państwa szkolna biblioteka

______________________________________________________________________________________________________

 

                                                                PATRONI    ROKU    2021

           SEJM USTANOWIŁ NIŻEJ WYMIENIONYCH PATRONÓW  ROKU  2021:

 

ROK   KONSTYTUCJI   3  MAJA

 

Obchodzimy  Rok Konstytucji 3 Maja jako "pierwszej w Europie i drugiej na świecie Ustawie Rządowej", która "stanowiła dowód głębokiego patriotyzmu oraz zrozumienia spraw obywatelskich i społecznych". Sejm uzasadniając wybór, zachęcał do refleksji nad dziedzictwem Konstytucji 3 Maja wspołcześnie.

 

ROK   KRZYSZTOFA   KAMILA   BACZYŃSKIEGO

22 stycznia - 100 rocznica urodzin.  Krzysztof Kamil Baczyński został uhonorowany przez Sejm "w uznaniu zasług dla polskiej sztuki, dla polskiej niepodległości i polskiej kultury".

 

ROK   STANISŁAWA   LEMA

12 września - 100 rocznica urodzin. Sejm, ustanawiając Stanisława Lema patronem 2021 roku, uznał go za "najwybitniejszego przedstawiciela polskiej fantastyki i jednego z najpoczytniejszych pisarzy science - fiction na świecie".

 

ROK   CYPRIANA  KAMILA   NORWIDA

24 września - 200 rocznica urodzin. Sejm uhonorował Norwida jako wybitnego poetę, dramatopisarza, prozaika i myśliciela, a także artystę sztuk pięknych. Podkreślono odwołania do narodowej i europejskiej tradycji, twórczy wkład w polską literaturę i - szerzej - kulturę.

 

ROK   TADEUSZA   RÓŻEWICZA

Tadeusz Różewicz został uhonorowany jako wybitny polski poeta, dramaturg, prozaik i scenarzysta, głęboko związany z losem pokolenia wojennego, baczny obserwator życia codziennego, społecznego i politycznego. Uzasadnienie: "Filozoficzna i egzystencjalna głębia obecna w twórczości Różewicza ma charakter uniwersalny, dzięki czemu nie tylko trafia do odbiorców z całego świata, ale jeszcze długo będzie oddziaływać na współczesną literaturę polską"

 

ROK   KARDYNAŁA   STEFANA    WYSZYŃSKIEGO

3 sierpnia - 120 rocznica urodzin

28 maja - 40 rocznica śmierci

Kardynał Stefan Wyszyński został ustanowiony przez Sejm patronem 2021 roku jako "głosicielem uniwersalnych wartości chrześcijańskich i mąż stanu". Podkreślono jego starania o poszanowanie wolności religijnej przez władze komunistyczne i obronę polskiej kultury.

______________________________________________________________________________________________________

      

                                           WYZWANIA      CZYTELNICZE

Wyzwania czytelnicze - to zabawa, która łączy dwie aktywności: czytanie i kolorowanie. Polega na tym, by po 15 minutach czytania pokolorować jedną wybraną postać lub rzecz z karty wyzwania. Na jednej karcie jest około 20 - 25 obrazków. Kolorowanie i czytanie mają ze sobą wiele wspólnego: stymulują obie półkule mózgowe, rozwijają wyobrażnię, poprawiają skupienie i koncentrację. Mimo, że dla niektórych uczniów czytanie może być trudne i skomplikowane, powoduje redukcję stresu i uspokaja. Takie same korzyści przynosi kolorowanie - czynność, którą większość dzieci bardzo lubi wykonywać. Kojarzy im się ona z czymś przyjemnym, do czego potrzebują tylko kredek. W wyzwaniu dzieci same siebie nagradzają, kolorując swoją odznakę. Wyzwanie czytelnicze i chęć pokolorowania całej karty motywują je do  czytania nie tylko 15 minut, ale i dłużej. Tym sposobem dzieci wyrabiają w sobie nawyk codziennego czytania i podobnie jak w grze, zdobywają nowe poziomy i kolejne karty czytelnicze.

Pierwsza kolorowanka to "Mruczące wyzwania czytelnicze"

Zapraszam do pobrania  i życzę dobrej zabawy. Kolejne wyzwania czytelnicze  pojawią wkrótce.

 Kolorowanka_1.pdf

______________________________________________________________________________________________

 

                JAK    POSTĘPOWAĆ   Z   KSIĄŻKAMI  ?

                  Prośby książki do czytelnika

 

1. Nie dotykaj mnie brudnymi rękami.

2. Nie zostawiaj mnie w zasięgu młodszego rodzeństwa i zwierząt.

3. Nie rysuj i nie pisz po mnie. Nie zaznaczaj fragmentów tekstu.

4. Nie jedz i  nie pij podczas czytania.

5. Nie  wyrywaj i nie niszcz moich stron.

6. Nie śliń palców przy przewracaniu kartek. Nie zaginaj rogów.

7. Pozostaw mnie w takim stanie, w jakim mnie wypożyczyłeś.

8. Jeśli uległam zniszczeniu, powiedz o tym w bibliotece.

9. Zwróć mnie do biblioteki w wyznaczonym terminie.

_______________________________________________________________________________________________

Drodzy uczniowie!

Zgodnie z obietnicą zapraszam na kolejne wyzwania czytelnicze. Tym razem będą to 2 kolorowanki: pachnące i motylkowe wyzwania czytelnicze. Dobrej zabawy!

 

Kolorowanka_2.pdf    Kolorowanka_3.pdf

______________________________________________________________________________________________________

 

                                             BIBLIOTEKA    -  co o niej wiesz?

 

BIBLIOTEKA  to miejsce, w którym masz dostęp do tzw. materiałów bibliotecznych: książek, czasopism, pomocy służących do nauki i zbiorów. Z reguły możesz w niej:

- wypożyczać książki

- uczyć się

- czytać

- mieć ciszę i spokój

- korzystać z komputera

RODZAJE  BIBLIOTEK

- biblioteki szkolne - służą uczniom i nauczycielom

- biblioteki publiczne - służą całej społeczności lokalnej

- pozostałe biblioteki - np.uniwersyteckie, pedagogiczne

BIBLIOTEKI   CYFROWE  -  udostępniają zbiory przez internet

CZYTELNIA   -  część biblioteki, w której możesz na miejscu korzystać ze zbiorów

WYPOŻYCZALNIA  - część biblioteki, w której wypożycza się zbiory

KSIĘGOZBIÓR PODRĘCZNY  - dobrana i wydzielona część zbiorów dostępnych w czytelni /np.słownik/

WOLUMIN  - oprawiony tom zawierający całe dzieło lub kilka części

KATALOG ALFABETYCZNY  - według nazwisk autorów

KATALOG TYTUŁOWY  - według tytułów

KATALOG RZECZOWY  - według tematów

KARTA KATALOGOWA  -  zawiera: tytuł książki, nazwisko i imię autora, miejsce wydania, wydawnictwo i rok wydania, liczbę stron książki, nazwę działu, w którym umieszczono książkę.

___________________________________________________________________________________

Zapraszam na kolejne wyzwania czytelnicze. Tym razem biedronkowe. Życzę dobrej zabawy.

 

Kolorowanka_4.pdf            

 

______________________________________________________________________________________________________

 

                                                         PANDEMIA   W    LITERATURZE

Publikacje z pandemią w tle:

- "Sekretne życie wirusów" - Mariona Tolosa Sistere 

Świetnie zilustrowana i dopasowana do poznawczych możliwości najmłodszych uczniów publikacja poświęcona wirusom. Z książki można się dowiedzieć np. z czego są one zbudowane , jak się rozmnażają oraz jakie rodzaje wirusów występują. Dodatkowo na końcu popularnonaukowego opracowania zamieszczono zbudowany z 10 pytań guiz. Wielkim atutem tej książki jest barwna, artystyczna grafika.

- "Basia i chorowanie" - Zofia Stanecka

Niezwykle symparyczna bohaterka w kolejnej części swoich przygód musi się zmierzyć z chorobą zakażną. Tata Basi zmaga się z nieprzyjemną odmianą rotawirusa, a dziewczynka szybko łapie od niego infekcję. Opieka nad chorym, pobyt w szpitalu, nieprzyjemne dolegliwości - autorka porusza te tematy, oswajając z nimi dziecko. Książka ta to świetny pretekst do rozmowy z dziećmi o przykrych sytuacjach, których najmłodsi  doświadczają podczas rozmaitych infekcji, oraz o sposobach radzenia sobie w okresie choroby.

- "Emilka i Maks na tropie wirusów i bakterii" - Ireneusz Korpuś

Sympatyczne mysie rodzeństwo- Emilkę i Maksa- dopada infekcja. Dziadek Antoni tłumaczy myszom, skąd wzięły się drobnoustroje, jak zadbać o własne zdrowie oraz czym jest wszechobecny koronawirus. Autorka stawia na proste komunikaty dotyczące dbania o czystość rąk czy zębów i ilustruje podstawowe zasady higieny czytelnymi obrazkami. W książce można znależć takżę objaśnienia pojęć takich jak epidemia czy kwarantanna.

- "Zuzia w czasie pandemii" - Liane Schneider

Koronawirus wkradł się do świata Zuzi. Dziewczynka nie rozumie, dlaczego wszystko jest objęte lockdownem - chciałaby znów uczęszczać na basen, spotkać się z kolegami i bliskimi. Rodzice tłumaczą jej konieczność przestrzegania narzuconych reguł, objaśniają, czym jest home office, proponują aktywne metody spędzania czasu w domu. Na końcu książeczki zamieszczono pocztówkę motywacyją "Razem nam się uda".

- "Pies w czasach zarazy" - Dorota Combrzyńska Nogala

Na oczach trzynastoletniego Wiktora wybucha pandemia koronawirusa. Początkową radość z braku konieczności chodzenia do szkoły stopniowo zastępuje frustracja. Pewną  dozę brawury i szaleństwa w życie chłopca wnoszą Nina, As i Bazyl. Autorka kreśli panoramę pandemii widzianą oczami młodego człowieka. Ograniczenia prawne, odpowiedzialność społeczna, bycie online są tu tłem przygody, w wyniku której nieoczekiwanie powstają nowe przyjażnie. Fabuła książki kończy się wraz z letnim ponownym otwarciem gospodarki. Książka utrzymana jest w wesołej konwencji. Co ciekawe, zamieszczone gdzieniegdzie komentarze dotyczące koronawirusowej sytuacji nie dezaktualizują się pomimo zmian przy kolejnych falach epidemii.

______________________________________________________________________________________________________

                             

                                                         ZAWSZE   BYĆ    DZIECKIEM

                    konkurs ze znajomości biografii Astrid Lindgren dla miłośników jej twórczości

 

 1. W którym kraju urodziła się i mieszkała Astrid Lindgren ?

a/ w Finlandii

b/ w Norwegii

c/ w Szwecji

 

 2. W którym roku urodziła się Astrid Lindgren

a/ 1900

b/ 1907

c/ 1017

 

 3. Jakie imiona nosili rodzice Astrid Lindgren?

 4. Ile rodzeństwa miała Astrid Lindgren ?

a/ dwoje

b/ troje

c/ czworo

 

 5. Wymień imiona rodzeństwa Astrid Lindgren

 6. Podaj nazwę miasteczka, na którego skraju leżało gospodarstwo Nas?

 7. Jak miała na imię najlepsza przyjaciółka Astrid Lindgren z dzieciństwa?

 8. W którym mieście Astrid Lindgren  spędziła swoje dorosłe życie?

 

 9. W jakim wieku była Astrid Lindgren , gdy przeprowadziła się do Sztokholmu

a/ 18 lat

b/ 20 lat

c/ 21 lat

 

10. Jak miała na imię córka Astrid Lindgren, której pisarka opowiadała historię Pippi?

11. Podaj nazwę chociaż jednej nagrody: medalu, odznaczenia, tytułu, którymi uhonorowano Astrid Lindgren

12. Wymień znane ci tytuły książek dla dzieci, których autorką jest Astrid Lindgren

Powodzenia!

______________________________________________________________________________________________________

 

                                                                   PRZEGLĄD    KSIĄŻEK

 

"Wszyscy się liczą" -  Kristin Roskifte -  w tej książce jest mało tekstu, za to dużo ilustracji i liczb. Liczby inspirują do ...liczenia wszystkich ludzi na Ziemi. A to dopiero początek oryginalnego "czytania" tej lektury. Dzieci mogą wymyślać o przedstawionych postaciach najróżniejsze historie, mogą interpretować ich emocje i myśli, zgadywać,  co dane osoby łączy, a co dzieli. Nikt nie wysuwa się na pierwszy plan, wszyscy są ważni, wszystkim można poświęcić uwagę - w końcu przecież wszyscy się liczą. Nie  są ważne pochodzenie, wyznanie, kolor skóry.

"Maria Skłodowska - Curie. Światło w ciemności" - Anja C.Andersen  - mieszanka komiksu i powieści graficznej, która opowiada o najbardziej znanej Polce. Podzielona na pięć rozdziałów i epilog, przybliża kolejne etapy życia podwójnej noblistki.Jak wyglądało dzieciństwo Maryni, w kim się nieszczęśliwie zakochała w młodości, jak żyła podczas studiów w Paryzu, jak przebiegała jej kariera naukowa? Informacje o życiu zawodowym przeplatają się z tymi ze sfery prywatnej.

"Darmowy obiad" - Rex Ogle - poruszająca opowieść o chłopcu z biednego domu. Rex często chodzi głodny, a jego myśli bezustannie krążą wokół jedzenia. Chłopak nie ma porządnych przyborów i ubrań. Nie stać go na posiłek w szkole, dlatego korzysta z programu darmowego obiadu. Cały czas się boi, że ktoś z jego znajomych o tym się dowie. Do tego dochodzą konflikty domowe, przemoc, kłótnie z matką i jej partnerem. Książka nie jest łatwą lekturą, a jednocześnie w mądry sposób uczy empatii i zwraca uwagę na biednych ludzi.

"Tajemnicza gra" - Vaccarino Lucia - ojciec 13-letniej Cece musi wyjechać do nowej pracy, więc nastolatka trafia pod opiekę matki, z którą do tej pory  miała bardzo słaby kontakt. Obie muszą się nauczyć wspólnego życia: relacji, dzielenia mieszkania, rozwiązywania problemów. Do tego dochodzi jeszcze nowa szkoła, w której dzieją się dziwne rzeczy.Wielu uczniów ma na szyi tajemnicze blizny, które nie znikają. Książka porusza problem trudnego dojrzewania młodych ludzi i prześladowania  rówieśników.

"Lampka" - Annet Schaap - Emilia to córka latarnika, który nie jest idealnym ojcem. Dziewczynka dzień w dzień wspina się po 61 stopniach na wysoką latarnię, by zapalić światlo. Pewnego sztormowego wieczora, kiedy Emilii zabraknie zapałek, świat wywróci się do góry nogami i nic nie będzie takie samo jak przedtem. Lektura niesie pewne ważne przesłanie dla młodego czytelnika. Smutna opowieść o miłości, przyjażni, smutku i przekonaniu, że niemożliwe jest możliwe. Nietuzinkowa historia, której się nie zapomina.

______________________________________________________________________________________________________

 

                                                    KSIĄŻKA   ROKU   2020  POLSKIEJ  SEKCJI    IBBY   

 Poznaliśmy laureatów konkursu na najlepszą książkę dla dzieci i młodzieży organizowanego przez Polską Sekcję IBBY. W kategorii literackiej nagrodzono kolejny tom skarpetkowej serii  Justyny Bednarek "Zielone piórko Zbigniewa. Skarpetki kontratakują" oraz powieść Ewy Nowak "Orkan. Depresja".

W kategorii nagrody graficznej za ilustracje i opracowanie graficzne nagrodzono książkę "Turonie, żandary, herody. Wiejska maskarada" Anny Każmierczak, a za ilustrację i koncepcję graficzną - "Beskid bez kitu" Marii Strzeleckiej.

Nagrodę za upowszechnianie czytelnictwa wręczono Annie Sadowskiej i Grażynie Sobieskiej - Szostakiewicz.

Listę nominowanych można odnależć: na https://www.ibby.pl

______________________________________________________________________________________________________

Zachęcam do zapoznania się z życiem i działalnością Janusz Korczka - człowieka, który kochał dzieci.

 

janusz_korczak_o_czlowieku(1).pdf

______________________________________________________________________________________________________

 

                                             SPOSÓB   NA    ELFA     Marcina Pałasza

                    test sprawdzający znajomość lektury  dla klasy III

Zadanie 1

Dokończ zdania.

Książkę pod tytułem "Sposób na Elfa" napisał.................................................................

Ilustracje do książki wykonała..........................................................................................

 

Zadanie 2

Odpowiedz na pytania związane z treścią książki.

1.Jakiego skladnika pizzy zrobionej przez Marcina nie lubił Młody?

2.Jak miała na imię siostra Elfa?

3.Jaką trasę musieliby pokonać Marcin z Młodym, jadąc po Elfa?

4.Jak nazywała sie fundacja, która opiekowała się Elfem?

5.Na jakie zajęcia pozalekcyjne uczęszczał Młody?

6.Jak miała na imię dziewczyna, w której zakochał się Młody?

7.w jakim mieście Marcin miał zaplanowane wakacyjne spotkanie autorskie?

 

Zadanie 3

Zaznacz prawidłową odpowiedż:

1.Siostra Elfa była:

a/ starsza od Elfa o 3 lata

b/ młodsza od Elfa o 3 lata

c/ rówieśniczką Elfa

 

2.Elf został odnaleziony w internecie przez:

a/ Marcina

b/ Młodego

c/ Anię

 

3.Marcin był z zawodu:

a/ kucharzem

b/ pisarzem

c/ nauczycielem 

 

4.Do jakiego lekarza udali się Marcin z Elfem?

a/ do dentysty

b/ do okulisty

c/ do weterynarza

 

5.Kto zabrał Erkę ze schroniska?

a/ Duży

b/ Ewa

c/ Młody

 

6.Elf ukradł z talerza Młodego:

a/ pieróg

b/ kotlet

c/ rybę

 

7.Kogo uratował Elf przed zgnieceniem w  śmieciarce?

a/ Rambo

b/ Tofika

c/ Czesława

 

8.Czyje wiersze czytał Młody?

a/ Adama Asnyka

b/ Wisławy Szymborskiej

c/ Leopolda Staffa

Powodzenia!

_______________________________________________________________________________________________

Drodzy uczniowie!  Rymowanki szkolne pokażą Wam, jak w prosty sposób opanować techniki uczenia się i zapamiętywania.

 

rymowanki_szkolne.doc

______________________________________________________________________________________________________

 

                            NAUKA   ZDALNA   2021/2022

 

____________________________________________________________________________________

Wiadomości

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Danuty Siedzikówny "Inki" w Jeleniewie
    ul. Suwalska 51
    16-404 Jeleniewo
    woj. podlaskie
  • sekretariat:
    (87) 568 30 33

    księgowość:
    (87) 568 30 29

Galeria zdjęć