MENU:

Aldona Falecka

Biblioteka 2019/20

Drodzy Uczniowie

W związku z zaistniałą sytuacją i brakiem możliwości wypożyczenia lektur ze szkolnej biblioteki, zachęcam Was drodzy Uczniowie do czytania książek, które posiadacie w domu, a także książek w formie elektronicznej.

Poniżej regulamin konkursu plastycznego pt. "Książka w domu" na ilustrację do przeczytanej książki.

Cele:

- rozbudzanie zainteresowań czytelniczych i propagowanie aktywności i kultury czytelniczej,

- zachęcanie uczniów do czytania,

- rozwijanie  zdolności plastycznych.

 

Regulamin konkursu:

- konkurs przeznaczony jest dla wszystkich chętnych uczniów klas I -VIII,

- uczniowie czytają dowolnie wybraną książkę,

- uczniowie wykonują ilustrację do przeczytanej książki.

 

Technika i format wykonania prac jest dowolna.

Prace należy dostarczyć do biblioteki szkolnej z chwilą powrotu do szkoły.

Podczas rozstrzygnięcia konkursu będzie brana pod uwagę pomysłowość i oryginalność wykonania.

Najciekawsze prace będą nagrodzone.

______________________________________________________________________________________________


Drodzy Uczniowie!

Ze względu na brak możliwości wypożyczenia książek ze szkolnej biblioteki, podaję, gdzie można znaleźć darmowe książki /lub prawie darmowe/,  ebooki i audiobooki.

- wolnelektury.pl. /całkowicie darmowa biblioteka cyfrowa zawierająca ponad 5500 tytułów, w tym wiele szkolnych lektur. Dostępne za pomocą darmowej aplikacji /Smartfony Android i Phone/;

- lektury.gov.pl serwis zawiera lektury szkolne wraz z ich wykazami oraz opisami;

- https://www.legimi.pl  serwis oferujący ebooki i audiobooki w abonamencie, odpowiedział na apel Fundacji Powszechnego Czytania i dołączył do projektu #TerazCzasNaCzytanie. W ramch tej akcji Legimi udostępnia za darmo książki dla dzieci i młodzieży;

- https://polska-poezja.pl serwis oferuje klasykę polskiej poezji czytaną przez znanych polskich aktorów. Za darmo w serwisie YouTube;

- https://audio-bajki.pl  nagrania bajek dostępne za darmo w serwisie YouTube;

- https://chmuraczytania.pl

- https://bajkowisko.pl  serwis oferuje wiele nagrań bajek i audiobooków dla dzieci.

Zachęcam do korzystania.

 

_______________________________________________________________________________________________

Szanowni Rodzice!

Polecam Państwu darmowy ebook o koronowirusie, który pomoże w wyjaśnieniu dzieciom czym jest wirus, jak zapobiegać jego rozprzestrzenianiu się i dlaczego tak diamentralnie wpłynął na obecną organizację naszego szkolnego życia. 

Koronawirus_-_informacje.pdf

Pozdrawiam serdecznie

Nauczyciel bibliotekarz Aldona Falecka

 

__________________________________________________________________________________

 

Drodzy uczniowie!

Przygotowałam przegląd książek, które warto przeczytać. Myślę, że każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

"Biały klaun" D.Milos - opowieść porównywana do Małego Księcia.O chłopcu daltoniście - jego smutku,marzeniach, problemach dnia codziennego. Nieodróżnianie kolorów jest przeszkodą w tym, by w przyszłości, podobnie jak rodzice, został klaunem w cyrku.Ta przypadłość staje się pretekstem do własnych poszukiwań i trudnych pytań.

"Tam gdzie żyją dzikie stwory" M.Sendak - mały Max zostaje za swoje niegrzeczne zachowanie odesłany przez matkę do pokoju.Dzięki wybujałej wyobrazni chłopiec udaje się do krainy dzikich stworów, gdzie zostaje królem.Mądra opowieść o dojrzewaniu, zdobywaniu doświadczeń, powrotach i wybaczeniu.

"Czerwony kapturek w wielkim mieście" A.Frisch - to współczesne nawiązanie do baśni braci Grimm. Dziewczynka w czerwieni idzie odwiedzić chorą babcię. Jej droga wiedzie przez miasto - bardzo uwodzicielskie, nęcące atrakcyjnymi wystawami, kolorowymi noenami i reklamami. Współczesna dżungla pełna niebezpieczeństw, dziwnych indywiduów, głośna i agresywna. Może stanowić początek rozmów na temat uniwersalności baśni i niebezpieczeństw we współczesnym świecie.

"Czasem jest pod górkę" B.Kosmowska - 11 tekstów , z których każdy ma innego bohatera. Łączy je ta sama szkoła. 11 problemów: relacje z rodzicami, rodzeństwem, kolegami z klasy, nauczycielami, marzenia. Teksty mają różne formy: blogowe wpisy, fragmenty pamiętnika, list. Polecam również jako lekturę dla rodziców.

"Nasza paczka" M.Peisert - pierwsza miłość, alkohol, narkotyki, konflikty z prawem, relacje z rówieśnikami, trudności w szkole. Opowieść o perypetiach nastoletniej Marty, która musi zderzyć się z problemami współczesnych nastolatków. Książka po którą powinni  sięgnąć rodzice.

"Mój pies bezdomy" S.Lean - wzruszająca historia nastoletniej Cally, która rok po śmierci matki postanawia zaniemówić. To protest przeciwko zachowaniu najbliższych, zwlaszcza ojca. Każdy zamknięty w swoim świecie. Wiele smutku i wiele prawdy o relacjach międzyludzkich po stracie ukochanej osoby. Polecam również rodzicom.

Miłej lektury!

______________________________________________________________________________________________________

 

                                   WIRTUALNE  FESTIWALE  LITERACKIE

      Stowarzyszenie Unia Literacka przygotowało akcję: UL z książkami, czyli wyjątkowy, wirtualny festiwal literacki. Codziennie o 18 literatki i literaci czytają i rozmawiają - w tygodniu dla młodzieży i dorosłych, a w weekendy dla młodszych czytelników.Wszystkie nagrania dostępne są na stronie Unia Literacka.

Piątek 3.04. - Olga Tokarczuk  przeczyta stare opowiadanie sprzed 22 lat, zatytułowane "Próba generalna".

Sobota 4.04. - Grzegorz Kasdepke przeczyta opowiadania z książki "Nutka. Najbardziej muzykalna pszczoła świata".

Niedziela 5.04 - Joanna Olech pokaże najfajniejsze książki dla dzieci i młodzieży z minionych dwóch - trzech lat, ulubionych przez siebie autorów.

 

 

___________________________________________________________________________________

Szanowni Rodzice!

 

 

 

      Obecna sytuacja okazała sie tak trudna, że wszyscy potrzebujemy w niej wsparcia. Ograniczenia, która zostały wymuszone pandemią koronawirusa, sprawiają, że czujemy strach, zagrożenie, głównie zas poszukujemy informacji, wsparcia ze strony najbliższych. Oczekują tego przede wszystkim dzieci, którym potrzebne jest szczególne wsparcie psychiczne.

   Jedną z jego form może być biblioterapia. Właściwie dobrany tekst literacki może przede wszystkim pomóc dziecku zrozumieć trudną sytuację, odnalezć się w niej, wpłynąć pozytywnie na stan emocjonalny. Można to zrobić dzięki dostępnym w różnych żródłach online tekstom.

    Proponuję Państwu blog Iwony Czesiul - Budkowskiej  Biblioteczka - apteczka, poświęcony biblioterapii i książkom, które wspierają rozwój emocjonalny i społeczny dzieci, oswajają zjawiska wywołujące lęk i podpowiadają sposoby radzenia sobie w sytuacjach emocjonalnie trudnych.

Autorka do konkretnych, trudnych sytuacji z którymi mogą borykać się dzieci, przyporządkowuje tytuły książek, których lektura może być "lekarstwem" na dany problem.

Serdecznie pozdrawiam .

______________________________________________________________________________________________________

 

Drodzy uczniowie!

  Podaję harmonogram kolejnych spotkań literackich w ramach akcji UL z książkami. Na pewno czytacie bez przerwy, ale raz dziennie o18 odkładajcie książki i oglądajcie na żywo.

poniedziałek 6.04. - Wojciech Chmielarz  przeczyta początek najnowszej powieści;

wtorek 7.04 - Inga Iwasiów przeczyta scenę wagonową dramatu "Religia";

środa 8.04. - Ewa Winnicka &Cezary Łazarewicz przeczytają i omówią fragmenty reportaży, które napisali jeszcze w ubiegłym stuleciu;

czwartek 9.04. - Julia Fiedorczuk poczyta "Pod słońcem". Opowie o Podlasiu, o Księdze Koneleta  i idei Esperanto;

piątek 10.04 - Stefan Chwin pogodne opowiadanie "Ku pokrzepieniu serc" z przekonaniem że "miłość niejedno ma imię";

sobota 11.04 - Joanna Mueller dobranocka literacka dla dzieci, czyli "Piraci dobrej roboty"'

niedziela 12.04. - Roksana Jędrzejewska  dobranocka literacka dla dzieci.

 

______________________________________________________________________________________________________

 

Szanowni Rodzice i Drodzy Uczniowie!

   Podaję harmonogram wirtualnych spotkań autorskich, w ramach którego polscy literaci codziennie czytają i rozmawiają online z fanami na Facebooku.To niecodzienna  okazja do spędzenia czasu razem wśród ludzi zainteresowanych literaturą. Polecam wszystkim czytelnikom.

 

środa 15.04. - Jakub Szamałek książka "Gdziekolwiek spojrzysz" mówi o Sztucznej Inteligencji, ale nie takiej z filmów science - fiction, tylko tej, która jest tu i teraz - i już zmienia nasze życie;

czwartek 16.04. - Krystyna Lars zaprasza do wysłuchania Rozmyślań na obecną chwilę na temat tego, co Najważniejsze: na temat duszy i miłości ujętych w formę wiersza;

piatek 17.04. - Katarzyna Tubylewicz poczyta fragmenty nowej książki "Bardzo zimna wiosna";

sobota 18.04. - Anna Dziewit - Meller przedstawi fragmenty "Dam, dziewuch, dziewczyn", czyli opowieści o dzielnych bohaterkach przeszłości w interpretacji autorki;

niedziela 19.04 - Joanna Fabicka - zaprasza wszystkie dzieci, opowie o swojej bohaterce Rutce, ulubionych książkach, a także przeczyta niepublikowane wiersze.

______________________________________________________________________________________________________

 

Szanowni Rodzice i Drodzy Uczniowie!

Zachęcam do zapoznania się z prezentacją na temat wpłwu czytania na rozwój dzieci i młodzieży, a także jakie są zalety książki i korzyści płynące z czytania.

wplyw_czytania.pdf

______________________________________________________________________________________________________

 

Drodzy Czytelnicy!

Zapraszam na kolejny tydzień spotkań autorskich.Codziennie o 18 pisarki i pisarze czytają i rozmawiają online z miłośnikami książek na Facebooku.

poniedziałek 20.04 - Justyna Sobolewska przeczyta opowiadanie Kornela Filipowicza, nad którego biografią pracuje;

wtorek 21.04 - Daniel Odija  przeczyta monologi z ostatniej książki, pt."Przezroczyste głowy", a także powie o komiksowym cyklu , pt."Tetralogia Bardo";

środa 22.04 - Klementyna Suchanow zabierze na wycieczkę do Argentyny Gombrowicza;

czwartek 23.04 - Miłosz Biedrzycki będzie czytał stare i nowe wiersze;

piątek 24.04 - Jakub Żulczyk

sobota 25.04 - Ewa Karwan - Jastrzębska powie rymy związane z kotem w kwarantannie oraz przedstawi nowy rozdział "Bandy Michałka";

niedziela 26.04. - Barbara Gawryluk  opowie o psach na medal, dzielnym kundlu Boltiku, rezolutnej Hedwidze oraz ulubionych książkach z dzieciństwa.

______________________________________________________________________________________________________

  

      23 kwietnia / czwartek / przypada Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.Obchodzony jest w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Święto narodziło się w Katalonii, a jego data 23 kwietnia jest symboliczna dla literatury światowej. W ten dzień zmarli wybitni poeci Miguel de Cervantes, William Szekspir oraz Inca Garcilaso de la Vega.

Tegoroczny Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich będzie obchodzony w przestrzeni internetowej.Moc książek powinna być wykorzystywana do walki z izolacją, wzmacnianiem więzi, poszerzania horyzontów, stymulowania naszych umysłów i kreatywności. Czytając i obchodząc Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 2020 możemy otworzyć się na innych pomimo dystansu i podróżować dzięki wyobrażni. UNESCO będzie dzielić się cytatami, wierszami i wiadomościami, aby symbolizować potęgę książek i zachęcać do czytania w jak największym stopniu. Tworząc poczucie wspólnoty poprzez wspólne odczyty i wspólną wiedzę, czytelnicy na całym świecie mogą się łączyć i wzajemnie pomagać w ograniczaniu samotności związanej z kwarantanną.

Pozdrawiam.

______________________________________________________________________________________________________

Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich zachęcam do zapoznania się z prezentacją zawierającą 22 ciekawe cytaty słynnych pisarzy o książkach.

Slynni_pisarze_o_ksiazkach.pdf      

______________________________________________________________________________________________________

PRZEGLĄD   KOMIKSÓW

  Poniżej przedstawiam wybór komiksów, które mogą Was zaciekawić. Wybrałam te pozycje, które są odpowiednie ze względu na poruszaną tematykę /np. problemy nastolatków/, walory edukacyjne oraz oczywiście artystyczne. Pominęłam powszechnie znane tytuły humorystyczne i przygodowe takie jak "Kajko i Kokosz", "Smerfy" czy "Asteriks".

"Ostatni żubr"  /Tomasz Samojlik/  - perspektywa wędrówki małego żubrzyka do puszczy zdewastowanej przez rabunkową gospodarkę zaborców, która przedstawia początki Białowieskiego Parku Narodowego, porusza tematy konfliktów pomiędzy światem biznesu a potrzebą ochrony przyrody. Tematy, które były aktualne w 1919 roku, kiedy toczy się akcja komiksu, są aktualne do dziś.

 "Hilda i Troll" /Luke Pearson/  - Hilda Folk jest rezolutną i ciekawą świata dziewczynką mieszkającą z mamą na skandynawskiej prowincji. Bohaterka spotyka przeróżne mitologiczne, magiczne stworzenia / skrzaty, trolle /. Przeżywa niesamowite przygody z ich udziałem i wychodzi z nich cała i zdrowa, ale często wynosi także nową życiową wiedzę.

"Malutki Lisek i Wielki Dzik " /Berenika Kołomycka/ - komiks opowiada o dwójce nietypowych zwierzęcych przyjaciół, które doświadczają przyjażni, tęsknoty, ale też potrzeby samotności, przemijania.

"Uśmiech" , "Siostry" /Raina Telgemeier/ - komiksy opowiadają o trudach bycia nastolatkiem  oraz o tym, jak z humorem i godnością można poradzić sobie z krepującymi sytuacjami życiowymi. W  "Uśmiechu" Raina w trakcie zabawy traci dwa przednie zęby, przez co jest w centrum zainteresowania rówieśników. Natomiast "Siostry" koncentrują się na relacjach bohaterki z młodszym rodzeństwem, które pochłania całą uwagę rodziców i nie zawsze stanowi doborowe towarzystwo do zabawy.

"Gnat" /Jeff Smith/  - trzech Gnatów przez finansowe machlojki jednego z nich zostało wygnane z Gnatowa. Trafiają do magicznej krainy zaludnionej przez smoki, szczurostwory i inne ciekawe indywidua, gdzie przeżyją  wiele przygód.

"Bradl" / Tobiasz Piątkowski i Marek Oleksicki/  - komiks opowiada o burzliwych wojennych losach zapomnianego asa wywiadu Kazimierza "Bradla" Leskiego. Jest trzymającym w napięciu komiksem akcji, który zachowuje bogate i faktyczne tło historyczne.

"Pewnego lata" /Mariko i Jillian Tamaki/ - komiks porusza ważne tematy: pierwszych zadurzeń w starszym chłopaku, kryzysu w małżeństwie rodziców oraz beznadziejnego życia nastolatków w prowincjonalnym miasteczku, gdzie główna bohaterka, Rose, spędza wakacje wraz z rodzicami i przyjaciółką Windy.

Miłej lektury!

_______________________________________________________________________________________________

Drodzy Czytelnicy !

Przed Wami ostatni tydzień epidemicznych spotkań online. Czwartego maja odbędzie się 50. transmisja w "ULu z Książkami".

Codziennie o 18 pisarki i pisarze będą się z Wami spotykać na Facebooku. Jesli przegapicie na żywo to wszystkie filmy znajdziecie na stonie Unii Literackiej.

poniedziałek 27.04 - Jacek Galiński zaprasza na spotkanie z literackim ojcem wrednej staruszki;

wtorek 28.04 - Magdalena Parys przeczyta urywki z najnowszej powieści "Książę";

środa 29.04 - Piotr Stankiewicz zaprasza na lajwa o stoicyzmie i filozofii, czyli o tym, co się nam przydać może w dzisiejszych czasach;

czwartek 30.04 - Przemysław Owczarek;

piątek 1.05 - Agata Tuszyńska opowie o ostatniej książce "Mama zawsze wraca";

sobota 2.05. - Elżbieta Pałasz zaprasza na opowieść o różnych zawodach;

niedziela 3.05. - Marta Guśniowska;

poniedziałek 4.05. - Dorota Masłowska odczyta Dyptyk Pandemiczny.

______________________________________________________________________________________________________

Zachęcam do zapoznania się z prezentacją na temat fake newsów i hejtu wynikającego z obecnej sytuacji związanej z koronowirusem.

Fake_News.pdf

Hejt.pdf

______________________________________________________________________________________________________

Przed nami Majowe Święta. Poniżej zamieszczna prezentacja przbliży Wam znaczenie tych świąt.

Majowe_swieta.pdf

______________________________________________________________________________________________________

 XVII OGÓLNOPOLSKI  TYDZIEŃ  BIBLIOTEK

   Co roku Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje w dniach 8 - 15 maja Tydzień Bibliotek - program promocji czytelnictwa i bibliotek. Ma on na celu podkreślenie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększenie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowanie książką szerokich kręgów społeczeństwa. Tegoroczne hasło brzmi "ZASMAKUJ W BIBLIOTECE".

Z uwagi na trwający stan epidemii Tydzień Bibliotek odbędzie się tylko w przestrzeni wirtualnej.

Dla chętnych uczniów proponuję wykonanie plakatu  promującego w oryginalny sposób Tydzień Bibliotek 2020 / technika i format wykonania dowolne/. Plakaty dostarczycie do biblioteki szkolnej z chwilą powrotu do szkoły.

______________________________________________________________________________________________________

Szanowni Rodzice!

Zachęcam do przeczytania listu oraz zapoznania się prezentacją, która przedstawia korzyści płynące z czytania oraz sprawdzone sposobu zachęcania dzieci do czytania.

Serdecznie pozdrawiam.

list_formalny.docx    Czytanie.pdf

______________________________________________________________________________________________________

KSIĄŻKA  ROKU  2019   POLSKIEJ  SEKCJI  IBBY

   Podczas 32.edycji konkursu wyłoniono laureatów:

- nagrody literackie:

   Marta Kisiel za książkę dla dzieci "Małe Licho i anioł z kamienia"

   Agnieszka Wolny-Hamkało za książkę dla młodzieży "Lato Adeli"

- nagrody graficzne:

  Jacek Ambrożewski i Zosia Frankowska za ilustrację i projekt graficzny do książki "Podróżnicy.Wielkie wyprawy Polaków"

  Monika Hanulak za książkę obrazkową "Homo Lector. Kalendarz na 13 mieisęcy"

Nagrodę za upowszechnianie czytelnictwa przyznano Danucie Świerczyńskiej-Jelonek.

______________________________________________________________________________________________________

LITERACKIE  BINGO - literacka zabawa z okazji Dnia Bibliotekarza i Bibliotek.

Pewnie każdy zna grę w bingo. Proponowana wersje jest nieco przerobiona i rozbudowana. W załączniku znajduje się plansza, którą można wydrukować lub wyświetlić na tabletach lub smartfonach. Zabawa przeznaczona jest dla całej rodziny.

 

Bingo.pdf

______________________________________________________________________________________________________

MAJOWE   ZAPOWIEDZI   FANTASY

   Wszystkich spragnionych magicznych przygód zapraszam na majowe zapowiedzi fantasy. Zobaczcie jakie książki przygotowali wydawcy.

* Klątwa Kreatorów. Prawo milenium.Tom 4   Trudi Canavan  - australijska autorka fantastycznych bestsellerów opowiada o dwójce bohaterów działających na rzecz świata magii;

*Dom Ziemi i Krwi. Księżycowe Miasto. Tom 1.1    Sarah J. Maas  - świat pełen magii, niebezpieczeństw i ognistych romansów, w którym główna bohaterka będzie poszukiwać zemsty;

*Mag bitewny.Księga 2   Peter A. Flannery  - kontynuacja przygód Falko Dantego - syna szaleńca i zdrajcy, którego los przewrotnie namaścił na bohatera, od którego zależy los tysięcy ludzi;

*Baśnibór. Nowe przygody. Smocza straż. Pan Widmowej Wyspy. Tom 3   Brandon Mull  -  autor powraca z nowymi przygodami kultowej serii fantasy. Seth Sorenson został pozbawiony wszelkich wspomnień. Nie wie kim jest i komu może zaufać. Zmanipulowany doprowadza do zniszczenia tego, co przysiągł chronić;

*Blizna. Księga Skór. Tom 3    Alice Broadway  -  zaskakujący finał bestsellerowej trylogii Księgi Skór opowiada o tym, jak młoda i niepokorna dziewczyna próbuje połączyć swoją przeszłość z przyszłością, a przy tym wszystkim odkrywa, że niektóre problemy nie mają prostych rozwiązań.

______________________________________________________________________________________________________

   Mole książkowe  są milsze i mają więcej empatii.

Nie od dziś wiadomo, że z czytania poza czystą przyjemnością płynie wiele innych korzyści. Można by wymieniać je właściewie bez końca, ale skupimy się na tym, jak wpływa ono na nasze cechy charakteru.

Kolejne badania bowiem potwierdzają, że mole książkowe są nie tylko bardziej uprzejme i miłe dla innych ludzi, ale wykazują także więcej empatii niż osoby nieczytające.

Badania zostały przeprowadzone przez Kingston University w Londynie. Przebadano 123 osoby, które regularnie miały styczność zarówno z literaturą, telewizją, jaki i teatrem. Pytania dotyczyły także tego, jakie gatunki respondenci najbardziej sobie cenią. Co konkretnie próbowano ustalić ? Przede wszystkim zdolności interpersonalne, gotowość do niesienia pomocy innym ludziom oraz zdolność rozpoznawania, na czym ta pomoc miałaby polegać. W efekcie końcowym czytelnicy wypadli znacznie lepiej niż nałogowi oglądacze telewizji - i to właśnie ta druga grupa wykazywała tendencje antyspołeczne.

Gatunki, które wysunęły się na prowadzenie to dramaty i romanse, co chyba nie powinno dziwić, bo to tam możemy odszukać najwięcej okazji do odczuwania emaptii wobec bohaterów.

______________________________________________________________________________________________________

Bezpieczeństwo w sieci

Z naturalnych przyczyn w czasie epidemii dużo więcej czasu spędzacie w sieci. Większości młodzieży nie trzeba uczyć, jak wykonywać na komputerze podstawowe czynności, ale warto przypomnieć, jak posługiwać się nim bezpiecznie. W prezentacji znajduje się słownik pojęć, 9 najważniejszych zasad oraz wyjaśnienie mitów na temat bezpieczeństwa.

Bezpieczny_internet.pdf

______________________________________________________________________________________________________

6 najlepszych książek dla dzieci 2019 roku

Literatura dziecięca pełni szczególnie ważną funkcję w odkrywaniu przez małego człowieka świata. Książki dla dzieci służą nie tylko ogólnemu rozwojowi, ale często stanowią też przydatną pomoc dydaktyczną.

W ostatnim roku pojawiło się wiele fantastycznych tytułów dla najmłodszych. Zobaczcie co znalazło się w poniżej zamieszczonym zestawieniu.

"Zwierzyniec" Jerzy Bralczyk  - specjalista od pięknej polszczyzny zaskoczył tematem swojej najnowszej książki. Jednak "Zwierzyniec" to wciąż lektura bardzo blisko związana z językiem, a w dodatku udowadaniająca , żę zwierzęta są w nim stale obecne. Piękne ilustracje pomogą wyobrazić sobie te wszystkie cuda, o jakich z pasją pisze Bralczyk;

"Pucio umie opowiadać"  Marta Galewska-Kustra - seria o Puciu to prawdziwy fenomen, który zaskarbił sobie serca nie tylko dzieci, ale ich rodziców. Połączenie zabawnych, prostych do zrozumienia historyjek z nauką poprawnej wymowy i ćwiczeniami budowania pełnych zdań, sprawia, że "Pucio" to definicja nauki przez zabawę;

"Nela w krainie orek" Nela mała reporterka - to już 14 tom przygód ulubienicy dzieci. Tym razem rezolutna 14-latka wybiera się w ekscytującą podróż do najodleglejszych zakątków świata, a wwszystko po to, by spotkać orki - niezwykłe zwierzęta, które u jednych budzą grozę, a innych, jak Nelę fascynują;

"Banda Czarnej Frotte. Skarpetki powracają" Justyna Bednarek - trzeci już tom niesamowitych przygód dziesięciu skarpetek.Tym razem autorka oddaje stery (i to dosłownie, ale przekonacie się o tym z lektury) tytułowej "Czarnej Frotte", która po ucieczce przez dziurę w pralce rozpoczyna niesamowitą przygodę i poznaje nowych przyjaciół;

"Self-Reg. Opowieści dla dzieci o tym jak działać, gdy emocje biorą górę" Agnieszka Stążka-Gawrysiak - "Self-Reg" to zbiór napisanych prostym, przystępnym językiem opowiadań o tym, jak zachować się w codziennych sytuacjach, gdy emocje mogą brać górę. Ta lektura może przydać się nie tylko dzieciom

"Kicia Kocia na lotnisku" Anita Głowińska - 29 część przygód rezolutnej kotki, która objaśnia maluchom świat na prostych, codziennych przykładach;

Mam nadzieję, że wymienione tytuły dołączą do kanonu ulubionych przez Was książek.

______________________________________________________________________________________________________

     Książki , których ekranizacje zobaczymy w 2020 roku

Od mało znanych w Polsce powieści po kultowe klasyki. Te książki zyskają w tym roku nowe życie dzięki magii kina. Warto przeczytać je przed obejrzeniem na ekranie.

W 2020 roku w kinach obejrzymy /gdy skończy się pandemia/ wiele ekranizacji słynnych powieści i mniej znanych tytułów. Oto kilka z nich, które warto przeczytać.

"Kobieta w oknie" A.J. Finn  - trzymający w napięciu thriller o kobiecie spędzającej swoje dnie na podglądaniu sąsiadów, która zostaje świadkiem zbrodni. W roli głównej Amy Adams;

"Tajemniczy ogród" Frances Hodgson Burnett - klasyczna powieść z 1911 roku w Polsce najbardziej znana jest za sprawą ekranizacji w reżyserii Agnieszki Holland. W tym roku na ekrany wejdzie nowa wersja "Tajemniczego ogrodu", a w jedną z głównych ról wcieli się  Colin Farrell;

"Diuna" Frank Herbert - gwiazdorska obsada z idolem nastolatek Timothee Chalametem na czele;

"Małe kobietki" Louisa May Alcott - to kolejna kultowa powieść, którą przenoszono już na ekran wiele razy. Historia dzielnych i ambitnych sióstr March, które walczą o siebie i swoje pasje w ogarniętej wojną secesyjną Ameryce;

"Doktor Dolittle i jego zwierzęta" Hugh Lofting - historia doktora, który umiał rozmawiać ze zwierzętami, towarzyszy nam od pokoleń, ale w porównaniu z innymi klasykami literatury dziecięcej "Doktor Dolittle" nie trafiały na srebny ekran aż tak często;

"Małe ogniska" Celeste Ng - historia małego miasteczka, do którego przeprowadza się skrywająca tajemnicę samotna matka nastolatki, wciąga od pierwszej strony;

"Dziewięcioro nieznajomych" Liane Moriarty   - wciągający thriller o skrywających sekrety gościach luksusowego spa;

"Bastion" Stephen King - wciągająca opowieść o postapokaliptycznym świecie, w którym nieliczni żyjący wciąż ludzie dzielą się na obozy dobra i zła, a te podziały budzą uśpione w nich demony.

______________________________________________________________________________________________________

 

STAN   CZYTELNICTWA   W  POLSCE  W  2019  ROKU

      W 2019 roku można odnotować trwałe zatrzymanie spadku czytelnictwa, a nawet niewielki wzrost deklaracji czytelniczych. Jest to w pewnej mierze wynik dobrej koniunktury, która pozwoliła na wzmożone zakupy nowości książkowych, ale również podsycanie zainteresowań czytelniczych przez ekranizacje i adaptacje na podstawie popularnych publikacji oraz związane z książkami seriale czy gry komputerowe. Niewątpliwie znaczącą rolę w kształtowaniu gustów czytelniczych mają prestiżowe nagrody literackie, jak Nagroda Nobla dla Olgi Tokarczuk.

Polacy coraz częściej kupują książki ( 41 % badanych) i pożyczają od znajomych ( 35 % badanych). Od kilku lat rośnie wskażnik osób, które otrzymują książki w prezencie ( 31 % badanych).  Ma to ogromne znaczenie , jeśli chodzi o postrzeganie książki jako wartościowego prezentu.

Wśród książek wymienianych w 2019 roku przez badanych wciąż dominują książki papierowe. E-booki i audiobooki nie konkurują z tradycyjnymi książkami papierowymi, lecz stanowią ich uzupełnienie, gdyż po e-książki najczęściej sięgają też osoby czytające książki drukowane.

Rok 2019 przyniósł istotną zmianę w rankingu najpopularniejszych autorów - do pierwszej trójki weszła Olga Tokarczuk. Przyznanie Literackiej Nagrody Nobla w 2019, a także Nagrody Bookera w 2018, wprowadziła Tokarczuk do szerszego obiegu czytelniczego. Czytelnicy w pierwszej kolejności sięgnęli po te jej kisążki, które wcześniej otrzymały Literacką Nagrodę Nike: "Biegunów" i "Księgi Jakubowe". Mimo, że Olga Tokarczuk otrzymała Nagrodę Nobla jesienią, zdążyła osiągnąć wysoką pozycję na liście autorów napoczytniejszych książek, choć nie znalazła się na samym jej szczycie. Najczęściej wskazywano Remigiusza Mroza, autora czterdziestu trzech powieści należących do wielu gatunków literackich, w większości powieści kryminalnych.

W 2019 roku najliczniejsze grono odbiorców znajduje literatura gatunkowa: przede wszystkim kryminalna, sensacyjna, a zwłaszcza thriller psychologiczny. Warto podkreślić wysoką poczytność polskich autorów znanych już co najmniej od kilku sezonów ( Katarzyny Bondy, Marka Krajewskiego, Joanny Chmielewskiej i przede wszystkim Remigiusza Mroza). Wśród obcych autorów kryminałów wciąż wysoko utrzymują się:Harlan Coben, Stephen King i Agata Christie. Ostatnie lata przyniosły swoistą modę czytelniczą na thriller psychologiczny, który zdobył masową popularność m.in. dzięki twórczości Stephena Kinga i Pauli Hawkins. Wśród najpoczytniejszych książek nowych autorów w 2018 i 2019 roku wyróżnia się oparta na faktach powieść "Tatuażysta z Auschwitz" Heather Morris. Jej czytelnicy chętnie sięgają zarówno po kolejne książki Morris, jak i po publikacje innych autorów piszących o tej tematyce. Z klasyki literatury pięknej w masowym obiegu czytelniczym znajdują się stale dwaj autorzy: Henryk Sienkiewicz i Adam Mickiewicz. Pierwszy z pisarzy najczęściej dociera do czytelników przede wszystkim na drodze szkolno-klasycznego obiegu czytelniczego, to jednak wyniki ostatnich pomiarów czytelniczych wskazują, że wśród jego odbiorców dominują osoby starsze, które wiele lat temu skończyły szkołę. Czytelnicy prozy Sienkiewicza najliczniej czytali "Krzyżaków" i  "Potop". W obiegu polskiej klasyki znajduje się także twórczość Mickiewicza - również obecna wśród powszechników lekturowych. Respondenci wymieniali "Dziady" i "Pana Tadeusza".

Biblioteka Narodowa opublikowała wyniki badań czytelnictwa. Przeczytanie przynajmniej jednej książki w ciągu roku zadeklarowało 39 procent badanych Polaków.

______________________________________________________________________________________________________

Rok 2020 został ogłoszony rokiem św. Jana Pawła II. 2 kwietnia obchodziliśmy 15 rocznicę śmierci, a 18 maja 100 rocznicę urodzin papieża. Zachęcam do zapoznania się z prezentacją zawierającą informacje na temat papieża oraz cytaty kilku przesłań dla młodych ludzi.

 Papiez.pdf   

______________________________________________________________________________________________________

                         O   KSIĄŻCE   KILKA   RAZY   NAJ.............

* Najstarszą książkę, jaką znamy (niestety, nie zachowała się) napisał 2620 roku p.n.e. Imhotep, architekt i uczony egipski z czasów faraona Dżesera, czczony jako bóg, opiekun pisarzy i lekarzy.

* Również z czasów Starego Państwa pochodzi tzw. papirus Prisse, określany jako najstarsza książka świata, przechowywany dziś w Bibliotece Narodowej w Paryżu.

* Najmniejszą książkę dla dzieci - " Stary król Cole", mierzącą 1mm x 1mm, wydało w 85 egzemplarzach w 1985 roku wydawnictwo Gleniffer Press z Paisley (Szkocja). Kartki można przewracać (ostrożnie) tylko za pomocą igły.

* Najpopularniejszą książką na świecie jest Biblia. Przetłumaczono ją na 310 języków. Szacuje się, że pomiędzy 1815 a 1975 rokiem wydrukowano ok. 2 500 000 000 egzemplarzy Biblii.

* Najdroższą na świecie książką jest czterotomowe dzieło "Ptaki Ameryki" Johna Jamesa  Audubona, wybitnego ornitologa amerykańskiego. Na aukcji Christie's  w Nowym Jorku sprzedano ją za 8 802 500 dolarów !

*  Za najdroższą książkę uważana jest też 42 - wierszowa Biblia Gutenberga - pierwsza książka drukowana, o grubości 1,75 m.

* Najobszerniejszą książką świata jest Tu-sza-czi-czeng, słownik chiński, składający się z 5 020 tomów (po 170 stron każdy). Słownik powstał na początku XVII wieku, na rozkaz cesarza chińskiego.

* Najoryginalniejszą książkę na świecie wydał w 1765 roku drukarz z Ratyzbony - Schaffer. Każda kartka była na innym papierze: z bawełny, łusek cebuli, mchu, drzew najrozmaitszych gatunków, słomy, sitowia, kapuścianego liścia...

* Największym średniowiecznym manuskryptem jest tzw. Diabelska Biblia, którą można obejrzeć w Królewskiej Bibliotece w Sztokholmie. Kodeks posiada drewniane okładki, pokryte skórą i ozdobami z metalu, ma 91 cm wysokości, 50 cm szerokości i 22 cm grubości, waży aż 75 kg.

_______________________________________________________________________________________________

    PRZEGLĄD   KSIĄŻEK

 

"Dołek" Emma Adbage   -  opowieść o beztroskim dzieciństwie, które upływa na zabawie w tytułowym dołku - podczas pogody i w niepogodę. Na nic narzekania dorosłych, ich propozycje bezpiecznych zabaw; dzieci bardzo trudno przegonić z dołka. Książka pokazuje jak niewiele potrzeba do wyśmienitej zabawy.
 

"Tippi i ja " Sarach Crossan  -  Grace i Tippi to nastolatki inne niż wszystkie - są bliżniaczkami syjamskimi. Od września muszą zmierzyć się ze szkołą - a w niej z ciekawskimi spojrzeniami innych,uwagami,  narażeniem na infekcje. Wszyscy się boją o to, jak dziewczęta poradzą sobie w nowej sytuacji. Wzruszająca książka o niełatwym dorastaniu, tolerancji. Czasem śmieszna, czasem trudna - warto popatrzeć na życie z innej perspektywy.

"Zabić drozda" Harper Lee  - komiks na podstawie słynnej powieści ukazującej Południe Stanów Zjednoczonych w latach 30 ubiegłego wieku. Smyk i Jem są wychowywani przez ojca, który z zawodu jest prawnikiem. Oczami dziecka patrzymy na pewne wydarzenia i złożone procesy społeczne zachodzące w prowincjonalnym miasteczku. Książka porusza problem rasizmu, społecznego wykluczenia i nietolerancji czarnych i biednych.

"Lodowy smok" George R.R.Martin -  Adara jest zimowym dzieckiem urodzonym podczas najstraszniejszych mrozów, jakie miały miejsce na ziemi. Dziewczynka jest inna niż jej rodzeństwo i inne dzieci. Kocha zimno, lód, ciszę, a także lodowego smoka, który przybywa do jej krainy w każdą zimę i sieje postrach wśród mieszkańców. Dziewczynka zaprzyjaznia się z nim, lata na nim bez strachu, oswaja go i razem z nim staje do walki o bezpieczeństwo krainy. Opowieść o lojalności, przyjażni i gotowości do poświęceń.

______________________________________________________________________________________________________                            

                           XIX    OGÓLNOPOLSKI  TYDZIEŃ    CZYTANIA  DZIECIOM

 

    Hasło tegorocznego OTCD to "Cała Polska czyta o zwierzętach". Wybierzmy książki, które mówią o zwierzętach, a przede wszystkim prezentują świat ich oczami. Czytajmy 20 minut dziennie, codziennie.

Ramowy program XIX OTCD :

1.06. - Dzień ptaków

2.06. - Dzień kota

3.06. - Dzień z żubrem

4.06. - Dzień z niedżwiedziem

5.06. - Dzień z owadami

6.06. - Dzień wilka

7.06. - Dzień konia

Program premierowych nagrań na kolejne dni znajdziecie na Facebooku i stronie internetowej XIX Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania  - https://calapolskaczytadzieciom.pl

Czytać i opowiadać będą nie tylko znani pisarze i artyści, ale także przyrodnicy, miłośnicy zwierząt i weterynarze.

______________________________________________________________________________________________________

 Ogólnopolskie Święto Wolnych Książek  /tzw. bookcrossing/  przypada w tym roku 16 czerwca i ma zachęcać ludzi do czytania oraz pozostawiania różnych tytułów w miejscach publicznych. Bookcrossing narodził się w Stanach  Zjednoczonych. Inicjatorem uwalniania książek był Ron Hornbaker z zawodu programista komputerowy. Założył stronę internetową www.bookcrossing.com, na której przedstawił swoją ideę. W wolnym tłumaczeniu oznacza ono wymiaę książek, książko - krążenie, książkę w podróży. Chodzi o to by zachęcać ludzi do czytania, ale i dzielenia się lekturami z innymi. Raz przeczytana pozycja zazwyczaj leży na półce i stanowi jedynie ozdobę, dlatego warto oddać ją w dobre ręce. Miejsca gdzie bookcrosserzy uwalniają książki są bardzo różnorodne - parki, szkoły, szpitale, kina, środki komunikacji miejskiej.

W naszym kraju idea bookcrossingu pojawiła się w 2003 roku.

Bookcrossing pozwala dotrzeć do większej liczby czytelników oraz zainteresować ich nowymi gatunkami, autorami. Poza tym wiele książek dostaje "nowe" życie - zamiast zbierać kurz na półce, krążą po świecie i cieszą kolejnych czytelników.

______________________________________________________________________________________________________

       Koniec roku szkolnego 2019/2020

     Propozycje książek, które świetnie sprawdzą się jako wakacyjna lektura:

- "Biała żyrafa" Lauren St. John 

- "Moje Bullerbyn" /oraz kolejne części: "Kolczyki Selmy", "Dziewczynka z fotografii"/ Barbary Gawryluk

- "Lotnik" Eoina Colfera

- "Afryka Kazika", "Benedykt i Jan", "Dziadek i niedżwiadek" Łukasza Wierzbickiego

- "Co tam u Ciumków?" /oraz pozostałe tytuły z serii/ Pawła Beręsewicza

- "Tajemnica człowieka z blizną" tego samego autora

- "Tsatsiki i Mamuśka / i inne tutuły z serii / autorstwa Moni Nilsson

- "Zielony, Nikt i gadające drzewo" Małgorzaty Strzałkowskiej

a także ponadczasowe przygodowe poowieści Adama Bahdaja, Nienackiego, Edmunda Niziurskiego.

______________________________________________________________________________________________________

Wiadomości

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Danuty Siedzikówny "Inki" w Jeleniewie
    ul. Suwalska 51
    16-404 Jeleniewo
    woj. podlaskie
  • sekretariat:
    (87) 568 30 33 lub 500 112 994

    księgowość:
    (87) 568 30 29

Galeria zdjęć