Na tej stronie znajdziecie dodatkowe informacje o przedmiotach, których uczę w szkole.
Zapraszam ponownie!
"ZIEMIA JEST TYLKO JEDNA''
konkurs plastyczny w związku z obchodzonym 22 kwietnia Światowym Dniem Ziemi
CELE KONKURSU:
- propagowanie wiedzy przyrodniczej;
- dostrzeganie zależności między człowiekiem, a otaczającym środowiskiem;
- kształtowanie postaw proekologicznych;
- rozwijanie wyobrazni plastycznej i umiejętności plastycznych.
REGULAMIN KONKURSU:
- konkurs skierowany jest do uczniów klas I - VIII;
- praca może być wykonana dowolną techniką /rysunek, grafika, wyklejanka/ i w dowolnym formacie;
KRYTERIA OCENY:
Przy ocenie będzie brana pod uwagę pomysłowość, estetyka wykonanej pracy, zastosowana technika.
Prace należy dostarczyć do szkolnej biblioteki z chwilą powrotu do szkoły, wówczas nastąpi rozstrzygnięcie konkursu, wystawa prac oraz przyznanie nagród.
12.03.2020r.
ZAPRASZAM WSZYSTKICH DO UDZIAŁU!
______________________________________________________________________________________________________
DRODZY UCZNIOWIE !
W celu utrwalenia wiadomości zdobytych na zajęciach z koła przyrodniczego, zachęcam Was do ułożenia krzyżówki tematycznej z naszego ostatniego tematu " Ochrona przyrody w Polsce.Parki narodowe".
Krzyżówka powinna zawierać 23 hasła.Wykorzystajcie zdobyte wiadomości.
Krzyżówki zaprezentujecie po powrocie do szkoły na zajęciach koła przyrodniczego.
19.03.2020r.
____________________________________________________________________________________________________
WIOSENNE UPRAWY.
Zachęcam do wiosennych upraw w domu. Poza hodowaniem szczypioru, rzeżuchy lub sałaty proponuję rośliny bardziej wymagające, jak na przykład pomidory lub paprykę / w póżniejszym terminie wymagają przesadzania/. Mogą też być kwiaty lub zioła / np. bazylia, tymianek, rozmaryn/.
Zapewniając odpowiednie warunki, to jest temperaturę, światło i wilgotność będziecie mogli cieszyć się własnoręcznie wyhodowanymi roślinami.
Życzę powodzenia i pozdrawiam.
26.03.2020r.
________________________________________________________________________________________________
WITAMINY I ICH ZNACZENIE DLA ORGANIZMU.
Proszę o przygotowanie krótkich informacji na temat:
- witaminy rozpuszczalne w tłuszczach / A, D, E, K /
- witaminy rozpuszczalne w wodzie / B, C /
- znaczenie witamin dla organizmu człowieka
Informacje te będą nam potrzebne do tematu dot. zdrowego odżywiania.
Zadanie dla chętnych osób.
2.04.2020r.
_________________________________________________________________________________________________
Przed nami Światowy Dzień Ziemi / 22 kwietnia/. W związku z brakiem możliwości zorganizowania obchodów w szkole, zamieszczam wierszyki - rymowanki o przyrodzie. Mam nadzieję, że będą stanowiły inspirację do napisania przez Was eko - rymowanek. Powodzenia !
- Kto z przyrodą żyje w zgodzie - Chcesz być z przyrodą blisko
Ten ma zieleń na swej drodze. Dbaj o swoje środowisko.
- Czyste powietrze i czysta woda - Bądż z naturą za pan brat,
to znak, że tutaj rządzi przyroda. a poprawisz cały świat.
- Uratujmy dziś przyrodę. - Jeśli nie będziemy chronić
Dbajmy o Ziemię i wodę. rzadkich okazów
Gdy brud z Ziemi usuniemy niedługo będziemy je znać
Środowisko uratujemy. tylko z książkowych obrazów.
- Kto przyrodę niszczy i kto ją plądruje - My z przyrodą za pan brat,
ten na szacunek nie zasługuje. więc sprzątamy cały świat.
-Im bardziej zdrowa będzie roślina - Ziemia naszym domem
im dorodniejszy będzie kwiat szanujmy ją wszyscy
tym zdrowszy i piękniejszy szkoda, że są tacy
będzie nasz cały świat. którzy chcą ją zniszczyć.
_____________________________________________________________________________________________________
Światowy Dzień Ziemi
22 kwietnia wypada Światowy Dzień ziemi. Tegorocznym hasłem jest: Działanie na rzecz klimatu. Hasło Dnia Ziemi 2020 jest motywem przewodnim święta na całym świecie.
Początki obchodów Święta Ziemi obchodzone były w Stanach Zjednoczonych /pierwszy 21.03.1970 roku/. w póżniejszym czasie przykład z Amerykanów wzięły również inne kraje.
W Polsce Dzień Ziemi obchodzimy 22 kwietnia. Data ta została wybrana dla upamiętnienia manifestacji ekologicznej, która odbyła się 22 kwietnia 1970 roku. Wzięło w niej udział około 20 milionówAmerykanów.
Tysiące stowarzyszeń ekologicznych 22 kwietnia organizuje manifestacje, konferencje, pokazy i akcje na rzecz środowiska naturalnego.
W tym roku świętowanie zostalo przeniesione do internetu, a wszelkie akcje organizowane są online.
Celem każdego Dnia Ziemi jest uświadomienie problemów związanych ze zmianami klimatu, przeludnieniem, wymieraniem gatunków czy brakiem wody w wielu częściach świata. Tego dnia promuje się działania na rzecz walki z zanieczyszczeniem środowiska i edukowanie ludzi na całym świecie, jak wielki problem stanowi zanieczyszczenie środowiska odpadami zrobionymi z tworzyw sztucznych.Pamiętajmy aby brać odpowiedzialność za zanieczyszczenie środowiska tworzywami sztucznymi nie tylko w Dzień Ziemi 2020. Można to zrobić poprzez m.in. ponowne wykorzystywanie i recykling opakowań wykonanych z tworzyw sztucznych, a także rezygnowanie lub ograniczanie korzystania z plastikowych opakowań, gdy mamy taką mozliwość.
22 kwietnia zorganizowane zostaną warsztaty on-line "Dzień Ziemi w Ministerstwie Klimatu". Warsztaty będą dostępne na żywo na stonie www.dzienziemiwmk.pl za pośrednictwem specjalnego czatu, każdy uczeń będzie mógł zadać pytanie oraz uczestniczyć w wykładach zaproszonych ekspertów.
______________________________________________________________________________________________________
Ciekawostki o roślinach i zwierzętach.
*Najwyższe sosny Europy rosną w Szwajcarii. Osiągają do 60 m wysokości / większość wież kościelnych ma 30 m /;
*Język kameleona jest dłuższy niż jego właściciel;
*Wzajemne iskanie się małp jest powszechną praktyką. Dzięki temu zwyczajowi zwierzęta nie tylko uwalniają się od pasożytów, ale też umacniają więzy rodzinne i tworzą nowe sojusze;
*Żaby co roku wracają do tego samego stawu. Wracając do "domu", kierują się przede wszystkim węchem /rozpoznają zapach własnego stawu /;
*Kleszcze mogą głodować nawet przez rok. Kiedy trafi się im żywiciel, nie od razu wbijają się w pierwsze lepsze miejsce na nim, lecz spacerują po nim i dopiero po pewnym czasie decydują się na jakąś część jego ciała;
*Bierdonki na zimę zbierają się w grupy. Często można spotkać je na poddaszach lub w garażach. Nie należy przenosić ich do cieplejszych miejsc;
*Do najszybciej rosnących drzew należą eukaliptusy. Jeden z gatunków, który występuje w Nowej Gwinei, co roku wydłuża się o 8 metrów;
*Największe tarcze słonecznika mają około 70 cm średnicy. Zmieściłby się na nich człowiek siedzący po turecku;
*Temperatura rośliny zwykle jest zbliżona do temperatury otoczenia. Odnosi się to zwłaszcza do korzeni, których temperatura jest niemal identyczna z temperaturą gleby;
*Najcięższym żywym organizmem na Ziemi jest sekwoja olbrzymia. Wazy do 2500 ton, a więc tyle, co 13 płetwali błękitnych.
cdn.
______________________________________________________________________________________________________
Ciąg dalszy ciekawostek o roślinach i zwierzętach.
*Ślimaki, broniąc się przed zamarznięciem lub przed wyschnięciem, zamykają muszlę podwójną warstwą śluzu, który twardnieje. Niektóre gatunki dodatkowo uszczelniają ją wapiennym wieczkiem. W takiej skrytce zapadają w sen zimowy, a podczas upałów w sen letni.
*Do produkcji jednego kilograma miodu pszczoły potrzebują około 3 kg nektaru. By zebrać taką ilość, muszą wykonać 60 tysięcy wylotów i powrotów.
*W XVII wieku za kilka cebulek tulipanów można było kupić w Holandii ogromne gospodarstwo. O kontrolę nad handlem tymi kwiatami walczono bezpardonowo, uciekając się do kradzieży, oszustw i morderstw.
*Zając bielak dobrze przystosował się do zimowych warunków: ma małe uszy / co ogranicza straty ciepła / i białe futro, które w zimie służy mu za kamuflaż.
*Szczury mają wyjątkową zdolność do uodparniania się na truciznę, co więcej: odporność tę przekazują swojemu potomstwu. Właściwość ta bardzo utrudnia walkę z tymi gryzoniami.
*Do najtrwalszych roślinnych podróżników pustynnych należą nasiona róży jerychońskiej i wiesiołka. Rośliny te odrywają się od podłoża i usychają, chroniąc nasiona w plątaninie pędów w kształcie kuli. Wiatr toczy te kuliste kokony na odległość dziesiątków kilometrów, a gdy natrafią na dogodne warunki, nasiona kiełkują i zapuszczają korzenie.
*Jedna sosna produkuje tyle tlenu, ile do oddychania potrzebują trzy osoby.
*Hodowla róży jest równia stara jak uprawa winorośli lub oliwek. W starożytnej Persji z róż uzyskiwano wodę różaną i pachnący olejek. Potem róże zaczęto uprawiać w Azji Mniejszej i Grecji, w Egipcie i Rzymie. Do Europy hodowlane odmiany róż zostały przywiezione w VI w. przez Arabów.
*Niezapominajka liczy 80 gatunków. W Polsce występuje 10 gatunków. Naszą najpopularniejszą niezapominajką jest niezapominajka błotna, która jest wykorzystywana w medycynie.
*Liście roślin różnią się kształtem, wielkością, nawet barwą, ale zazwyczaj są płaskie i cienkie. Dzięki temu rośliny mogą pochłaniać więcej światła i dwutlenku węgla z otoczenia.
______________________________________________________________________________________________________
12 maja Światowy Dzień Ptaków Wędrownych
W maju obchodzimy Światowy Dzień Ptaków Wędrownych. Celem Święta jest promowanie ochrony wędrujących ptaków na całym świecie, szczególnie tych zagrożonych wyginięciem. Problematyka ochrony wędrownych gatunków dzikich zwierząt, w tym ptactwa została zawarta w Konwencji Bońskiej /CMS/. Konwencja Bońska stanowi umowę międzynarodową zwracającą uwagę na globalną współpracę wszystkich państw w ochronie wędrownych gatunków zwierząt. Członkowskie państwa zobowiązane są do zapewnienia zwierzętom bezpieczeństwa w czasie wędrówek oraz zapewnienie opieki nad siedliskami i terenami zgrupowań.
Pierwsze obchody miały miejsce w 2006 roku i od tego czasu, corocznie w drugi weekend maja organizowane są wydarzenia związane ze świętem.Obchody koncentrują się na jednym z największych fenomenów życia - podróży ptaków.
Święto jest okazją, by poznać wiele ciekawostek na temat ptaków. Na przykład w jaki sposób orientują się one w prawidłowym kierunku lotu. Niektóre ptaki posiadają w głowach małe ziarna magnetytu, który pozwala na wykrycie ziemskiego pola magnetycznego. Przeprowadzony eksperyment na rudzikach udowodnił, że ptaki obierają kierunek według pól magnetycznych. Inne ptaki zazwyczaj ustalają kierunek na podstawie położenia gwiazd w nocy oraz w przypadku gatunków wędrujących w dzień za pomocą słońca. Kolejnym sposobem jest nauka trasy lotu przez młode ptaki w rodzinnych migracjach. Młode osobniki uczą się od starszych ptaków lotu i wraz z nabyciem nowej umiejętności są w stanie samodzielnie udać się do celu wędrówki.
______________________________________________________________________________________________________
22 Maja - Dzień Praw Zwierząt
Prawa zwierząt opierają się na twierdzeniu, że zwierzęta są istotami czującymi, zdolnymi docenić wartość swojego życia i z tego względu należą im się prawa, które chroniłyby ich autonomię. Jako istoty żywe i zdolne odczuwać cierpienie powinny być traktowane tak, aby tego cierpienia nie odczuwały.
Pamiętajmy o tym każdego dnia.
Dzień Praw Zwierząt, który obchodzą ekolodzy, nawiązuje do uchwalenia przez Sejm Ustawy o Ochronie Zwierząt. Stało się to 22 maja 1997 roku. Jej pierwszy artykuł podkreśla, że zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą, a człowiek jest mu winien posznowanie, ochronę i opiekę.
Od 19 kwietnia 2018 roku obowiązują znowelizowane przepisy Ustawy o Ochronie Zwierząt. Mają one zapobiec znęcaniu się nad zwierzętami oraz ich bestialskiemu uśmiercaniu.
_______________________________________________________________________________________________
Przegląd książek o tematyce przyrodniczej
"O płazach i gadach" Marcin Jan Gorazdowski - kompendium wiedzy na temat gadów i płazów z rodzimego podwórka i z dalekich krajów. Liczne informacje i ciekawostki podane w przystępny sposób, w atrakcyjnej szacie graficznej. Czy kumak ma refleks? Który płaz zachowuje się jak barometr? Czy gniewosz faktycznie się gniewa? Czy w Polsce żyją jadowite węże? Autor zwraca uwagę na wygląd, zachowanie, cechy wyróżniające i miejsce występowania gadów i płazów. Każda rozkładówka prezentuje kolejnego gada lub płaza, którego można oglądać w różnych sytuacjach na licznych zdjęciach.
"Elegantki, trucicielki i inne ziółka" Zwariowany atlas roślin" Adrienne Barman - książka nieprzywidywalna i zaskakująca. Łamie wszelkie naukowe teorie dotyczące klasyfikacji roślin i tworzy przy tym swoje - a te dziwią i śmieszą jednocześnie. Autorka w niekonwencjonalny sposób dzieli rośliny na mniejsze i większe, pochyla się nad nimi, znajdując cechy, które je wyróżniają. Niektóre opisane gatunki są rodzime, choć przeważają rośliny egzotyczne. Tekstu jest niewiele, przeważają ilustracje w soczystych kolorach.
"Kamila i konie" Lili Mesange - tytułowa bohaterka jest pasjonatką jazdy konnej. Dziewczynka regularnie uczęszcza na zajęcia, bierze udział w różnych wydarzeniach i zawodach. Dzięki Kamili dzieci dowiadują się wiele na temat koni, ich ras, pielęgnacji zwierząt, języka koni, odpowiedniego stroju, zawodów.
"Śmieci. Najbardziej uciążliwy problem na świecie" Gerda Raidt - książka w zrozumiały sposób tłumaczy dzieciom zagadnienie śmieci. Od kontenera przy ich domu aż do wysypiska, które często są przekształcane w hałdy pokryte zielenią. Śmieci to nie tylko plastik, papier, metal. To też szybko rozkładające się odpady organiczne. W książce można znależć odpowiedzi na wiele pytań: jak wygląda współczesne wysypisko śmieci w przekroju ? Gdzie magazynowane są trujące odpady? Dlaczego kiedyś było mniej smieci? Co to są wyspy śmieci? Co to znaczy, że plastik stał się wszechobecny?
"Więżniowie geografii. 12 map, które pomogą ci zrozumieć świat" Tim Marshall - szerokie rzeki, pustynie, łańcuchy górskie, surowce naturalne, klimat mają wpłw na to , jak rozwija się dana społeczność. Dość trudny temat przejrzyście zaprezentowany na przykładzie Rosji, Chin, USA, Kanady i poszczególnych kontynentów. Ciekawa grafika i sporo ciekawostek pomagają zrozumieć zjawiska, procesy społeczne i polityczne.
______________________________________________________________________________________________________
5 czerwca - Światowy Dzień Ochrony Środowiska ogłoszony przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych na Konferencji Sztokholmskiej w 1972 roku i obchodzony jest corocznie w ponad 100 państwach. Polska znajduje się wśród nich od 17 lat.
Obchody mają na celu pogłębienie świadomości opinii publicznej na temat ochrony i poprawy stanu środowiska naturalnego oraz zwrócenie uwagi na istniejące problemy i niebezpieczeństwo lekceważenia skutków naruszenia równowagi ekologicznej w przyrodzie. W ciągu kilkudziesięciu kolejnych lat charakter realizowanych w tym dniu inicjatyw wielokrotnie się zmieniał, ale wszystkim w sumie chodziło o to samo: o budowanie partnerstwa nie tylko wśród ludzi, ale także - a może przede wszystkim - między żyjącymi na naszej planecie gatunkami.
Udział w inicjatywie może wziąć każdy; wystarczy posprzątać okolicę, posadzić drzewa, pojechać do pracy rowerem, a nie samochodem.
W tym roku w Dzień Ochrony Środowiska zaplanowano premierę najnowszej publikacji / "Greening Youth Information Services"/ , która skupia się na informacji młodzieżowej w kontekście kryzysu klimatycznego i będzie w niej można znależć między innymi sposoby na zaangażowanie młodych ludzi w działania proekologiczne.
_______________________________________________________________________________________________
Zachęcam do zapoznania się z prezentacją jak bezpiecznie spędzić wakacje.